Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-07, 01:27
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
OEM Short Shift

Το ξέρω ότι έχουν γραφτεί αρκετά κατά καιρούς για το συγκεκριμένο θέμα και μιας και δεν βρήκα απάντηση σε αυτό που θέλω να μάθω είπα να ρωτήσω. Υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι BMW που έχουν βάλει αντί για κάποιο ακριβό SS kit επιλογέα από άλλα μοντέλα BMW που είναι λίγο πιο κοντός ή έχει λίγο μακρύτερο το κομμάτι κάτω από την πλαστική μπίλια. Ορισμένοι από αυτούς για παράδειγμα είναι από Ζ3 1,9 , Ζ4 2.5 και 3.0 κλπ. κλπ. Η ερώτηση μού είναι η εξής...Υπάρχει κάποιος εκει έξω που εχει κάνει αυτή την αλλαγή στο αυτοκίνητο του και να μεταφέρει αν είναι εύκολο τις εντυπώσεις του από την αλλαγή. Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω εντυπώσεις...Εγώ ενδιαφέρομαι για Ε46 5άρι, αλλά τα περισσότερα (Ε36,Ε46,Ε30...) BMW από όσο ξέρω είναι λίγο πολύ τα ίδια..
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-07, 02:09
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Βασικα τα compact Ε46 εχουν πιο κοντες διαδρομες σε σχεση με τα υπολοιπα Ε46.
Οποτε ισως μια καλη λυση θα ηταν τα άλλα μοντελα να βαλουν απο compact ισως
Αυτο που σου λεω το ειχα διαπιστωσει οταν οδηγησα το αμαξι του Νιαου,και το ιδιο πραγμα διαπιστωσε και ο Dim οταν αλλαξε ταχυτητα στο δικο μου
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-07, 02:17
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Γιώργο δε νομίζω ότι ισχύει αυτό....είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις shortshift?
Στο ETK δε φαίνεται διαφορετικό τίποτα....
Όταν άλλαξα στο δικό σου φαινόταν να έχεις πολύ πιο κοντές διαδρομές, σαν μερικά shortshift που έχω δεί....????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-07, 02:33
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Το Ζ3 εργοστασιακο short shift δεν φοραγε???
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-07, 09:42
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Ζ3 εργοστασιακο short shift δεν φοραγε???
Και εγώ έχω την αίσθηση οτι στην μετατροπή μου απο 1.9 σε 3-λιτρο, οι διαδρομές έγιναν πιο κοντές, αισθητά.

Εγώ παρ'ολα αυτά έβαλα και τον κοντό λεβιέ BMW και επιπλεον ο μηχανκός μου άλλαξε ένα μικρό "πλαστικό" εξάρτημα (σαν 8 μοιάζει) με δικό του custom και το αποτέλεσμα είναι αρκετά διαφορετικό.
Βέβεια έχει πιο σκληρή αίσθηση, αλλά έχει τεράστια διαφορά απο το εργοστασιακό.

Geo στο γουρουνόπουλο της Δευτέρας (ελπίζω να έρθεις και αν θέλεις να σου φέρω και τα φρένα) θα μπορέσεις να δεις το εργοστασιακό (Deepblue) και το δικό μου όπως έχει γίνει.
Αξίζει τον κόπο.

Stefoς, μήπως σ'αρέσει το γουρουνόπουλο. Αν ναί, πιστευουμε οτι έχουμε βρεί την "πηγή" και σε περιμένουμε στις 17/12 (υπάρχει σχετικό thread).
Αν καταφέρουμε και τον μηχανικό μου να΄ρθει, θα σου λύσει τις απορείες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-07, 10:05
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
Έχω βάλει short shift από Μ3 Ε36...
Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό όσον αφορά τη μείωση της διαδρομής,αλλά αυξάνεται το notching ("σκαλωμα" θα μπορούσαμε να το πούμε...) στις αλλαγές

Σε πολλούς,μεταξύ αυτών και εγώ,η αλλαγμένη αίσθηση (αισθητά πιο σφιχτό το κιβώτιο) αρέσει,σε άλλους πάλι, όχι.
Η λύση βρίσκεται στην ράβδο επιλογής που συνδέεται με το short shift.Χρειάζεται βάρος στο κέντρο της,το οποίο προστίθεται εύκολα με τη χρήση μονωτικής ταινίας

Δεν το έχω κάνει,αλλά το προτείνουν οι Αμερικάνοι ως φθηνή λύση προς όποιον δεν αρέσει η αίσθηση του κιβωτίου του
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-07, 10:35
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Για να σας πω την αμαρτία μου φοράω ένα SS της πλάκας (η προέκταση που μπαίνει στο λεβιέ από κάτω) και ενώ είναι καλό σε γρήγορη οδήγηση (δηλαδή μία στο τόσο) σε καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη είναι κούραση. Είναι φορές που το έχω καταραστεί... Σκεφτόμουν λοιπόν μήπως υπάρχει εργοστασιακός λεβιές από άλλη BMW που να κάνει μια μείωση της τάξης του 10 με 15%, έτσι ώστε να παλεύται λίγο στην κίνηση και να μην είναι τελείως μακρυ..
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-07, 10:37
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Stefoς, μήπως σ'αρέσει το γουρουνόπουλο. Αν ναί, πιστευουμε οτι έχουμε βρεί την "πηγή" και σε περιμένουμε στις 17/12 (υπάρχει σχετικό thread).
Αν καταφέρουμε και τον μηχανικό μου να΄ρθει, θα σου λύσει τις απορείες σου.
...ψήνομαι άσχημα...μπορει και να έρθω, ανάλογα με τη δουλειά. Δίπλα μένω πάντως οπότε μπορώ να πεταχτώ και για κανένα ποτηράκι...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-07, 10:44
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos Εμφάνιση μηνυμάτων
... να πεταχτώ και για κανένα ποτηράκι...
Προφανώς εννοείς κοψιδάκι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-07, 10:45
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Στεφανε, καποια στιγμη κοιτουσα για SS και ειχα βρει B&M για 5αρι σασμαν με τρια διαφορετικα ποσοστα μειωσης της διαδρομης με το μαγαλυτερο να ειναι 35% αν θυμαμαι καλα.

Για εργοστασιακο δεν γνωριζω κατι..

Να το ψαξω για B&M, να σου μαζεψω καποιες πληροφοριες δηλαδη, σ'ενδιαφερει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.