Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-12, 03:29
Fotislol Ο χρήστης Fotislol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-03-2012
Μηνύματα: 10
Fotislol is on a distinguished road
Ε46 316 (Ν40 Μοτερ) Πολλά προβλήματα!!

Χαιρετω παιδιά μιας και είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρυμ.

Είμαι κάτοχος ενός BMW E46 316 (με Ν40 μοτερ), αγορασμένο το 2003. Το αμάξι έχει κάνει 180,000 km μέχρι τώρα και αρχίζει και βγάζει προβλήματα.

Ας τα πάρω όλα μαζί μπας και με βοηθήσετε στο αδιέξοδο που είμαι....

Πριν από καμιά βδομάδα εκεί που ήμουνα κανονικά σε πορεία το αμάξι έσβυνε χωρίς λόγο, (με ταχύτητα μέσα και 2000-3000 στροφές). Στην προσπάθεια μου να το ανάψω κανονικά σε πορεία δεν έπερνε με τίποτα μπροστά (ούτε καν σηκωνώταν η βελόνα απο το στροφόμετρο) και παράλληλα μου άναβε το λαμπάκι από το antispin ,το χειρόφρενο (κίτρινο) και το σήμα της μπαταρίας. Ο μόνος τρόπος να ξαναπάρει ήταν να κάνω δεξιά να περιμένω κανένα πεντάλεπτο για να το βάλω ξανά μπροστα (και πάλι με δυσκολία έπερνε). Όλα αφτά γίνοντε με θερμοκρασία του κηνητήρα στους 90 βαθμούς (όταν είναι κρύο δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα).

Επισκεύτηκα το τοπικό συνεργείο (φίλος και καλός μάστορας ο τύπος) κάναμε το τυπικό service του αμαξιού (είχα ξεφύγει κατά 3000km από το τακτικό service που έπρεπε να κάνω - το μικρό ). Μου άλαξε λάδια (φορούσε 540 και έβαλε 530), φίλτρο αέρος, φίλτρο βενζίνης και φίλτρο λαδιού. Επίσης μου είπε να αλάξουμε (όπως και έκανα) και τεντωτήρα καδένα γιατί χτυπούσε η καδένα και με καθυσήχασε πως πολλά bmw βγάζουν πρόβλημα εκεί όταν φοράνε πιο χοντρά λάδια από ότι πρέπει. Επίσης μου πρότεινε να αλάξω ρουλεμάν μπροστά στον κινητήρα (ρουλεμάν κλιματιστικού κτλ... γιατί χτυπάνε και κάνουν θόρυβο) και πως ο εγκέφαλος θέλει χαρτογράφηση για να μην σβήνει το αμάξι στη πορεία.

Υπάρχει κανένας που ξέρει τι πρόβλημα υπάρχει στο αμάξι για να με βοηθήσει να μην μπω σε περιτά έξοδα και διαδικασίες? Επίσης αυτή η χαρτογράφηση στοιχήζει? Μου είπε πως δεν θα κάνει τίποτα αυτός, απλά θα συνδέσει το αμάξι με τον υπολογιστή του και όλα θα τα κάνει η κεντρική Bmw στην Αθήνα.

Ευχαριστώ πρωκαταβολίκα για την ανάγνωση του πόστ μου.
Φώτης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-12, 03:55
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μπορεις να μας πεις σε ποιο συνεργειο το πας? Αν θεωρηθει διαφημιση ή δυσφημιση στειλε μου ενα προσωπικο μηνυμα σε παρακαλω. Απο οσα σου ειπε δε βρισκω κατι το λαθος. Τα περισσοτερα μοτερ σειρας Ν4χ 4κυλινδρα εχουν αντιμετωπισει αυτα τα προβληματα. Αν δε σου ειναι κοπος διαβασε για τα προβληματα σειρας 1, εχω μια 116 με μοτερ Ν45, μετεξελιξη του δικου σου και λιγο εως πολυ εχω αντιμετωπισει κι εγω τα ιδια θεματα.

Για τον εγκεφαλο που σου ειπε, προφανως θα εννοει για ενα update του εγκεφαλου, συνηθιζεται να γινεται αν δεν εχει γινει ηδη και αν παρουσιαζονται καποια προβληματα, μηπως και ειναι δυνατον να εξαλειφθουν χωρις να χρειαστει να αλλαχτει κατι. Βεβαια για μενα, τετοιο προβλημα να σου σβηνει εν κινησει, δε νομιζω να λυθει με ενα απλο update του εγκεφαλου, κατι αλλο φταιει, καποιος αισθητηρας, κατι στα ηλεκτρονικα ή κατι αλλο ειναι χαλασμενο...
Να το κανεις παντως, δεν εχεις να χασεις και τιποτα, καλο ισως να του κανει, κακο σιγουρα οχι.

Κρατα μας ενημερους με το θεμα σου και καλωσορισες ξεχασα να σου πω!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-12, 04:28
Fotislol Ο χρήστης Fotislol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-03-2012
Μηνύματα: 10
Fotislol is on a distinguished road
Καλως σας βρήκα παιδιά και ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση στο πρόβλημα μου.

Το συνεργείο που το πήγα δεν είναι επώνημο είναι τοπικό.

Αυτό το "update" πόσο κοστολογήτε περίπου από την BMW (μην πάω σαν τον σκύλο στο αμπέλι που λένε...).

Ξέχασα να αναφέρω στο πρώτο μου πόστ πως το αμάξι πριν απο ένα χρόνο ξανα-αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα με τον κεντροφόρο, τον εκόψε για την ακρίβια και μου είχε βγει ο κούκος αηδώνι τότε. Αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση αφτό με το τωρινό μου πρόβλημα γιατί το αμάξι δούλεβε σωστα ένα χρόνο τωρα. Και τα γκάζια του τα είχε και κτλ.. (ότι γκάζια έχει ενα 316 :P).

Οπότε φίλε μου πιστεύεις πως είναι κάποιος αισθητήρας στην μηχανή του αυτοκινήτου έτσι; Και πως μπορώ να ανακαλύψω πιος είναι; Το διαγνωστικό του τεχνικού μου λογικά θα το αναφέρει έτσι;

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-12, 06:13
Το avatar του χρήστη spirosbmw3
spirosbmw3 Ο χρήστης spirosbmw3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 76
spirosbmw3 is on a distinguished road
Εγω εχω το ιδιο μοτερ ακριβως, και στα 170.000 χιλιομετρα μου εκανε τα ιδια ωσπου αλλαξα αισθητηρες λ. Εχεις αλλαξει αισθητηρες Λ??
__________________
BMW FOR EVER......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-12, 08:47
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλώς ήλθες Fotislol στην παρέα μας!!!!Δύο πράγματα θα σου πω.... 1) Μην μπεις στη διαδικασία με τα συνεργεία αλλάζουμε ένα ανταλλακτικό με δοκιμή να δούμε αν φταίει... αν δεν φταίει αυτό αλλάζουμε κάτι άλλο... και να σου φορτώνουν εσένα τα έξοδα... είμαι παθών και "πονάω"...... 2) στη δική σου περίπτωση νομίζω ότι δεν λειτουργεί σωστά ο αισθητήρας στροφάλου... το ίδια συμπτώματα είχε και ο κολλητός BMW Racing με το 316 του (Ε46 Ν40Β16)... για δες το.......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-12, 10:20
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήλθες Fotislol στην παρέα μας!!!!Δύο πράγματα θα σου πω.... 1) Μην μπεις στη διαδικασία με τα συνεργεία αλλάζουμε ένα ανταλλακτικό με δοκιμή να δούμε αν φταίει... αν δεν φταίει αυτό αλλάζουμε κάτι άλλο... και να σου φορτώνουν εσένα τα έξοδα... είμαι παθών και "πονάω"...... 2) στη δική σου περίπτωση νομίζω ότι δεν λειτουργεί σωστά ο αισθητήρας στροφάλου... το ίδια συμπτώματα είχε και ο κολλητός BMW Racing με το 316 του (Ε46 Ν40Β16)... για δες το.......
Συμφωνω φιλε τασο με τα λεγομενα σου .Επρεπε ομως να πεις επισης οτι πρεπει να παει σε καποιο γνωστη διαγνωστη ωστε να μην ταλαιπωρηθει μιας κ το προβλημα του σιγουρα ειναι θεμα ηλεκτρικο-ηλεκτρονικο κ οχι μηχανικο.Τελος φιλε fotilol εισαι στα χλμ που σιγουρα θα αντιμετωπιζεις προβληματακια ,γι αυτο αρχιζε να συνηθιζεις κ μην πανικοβαλεσαι κ αν θελεις να σε βοηθησουμε με τις γνωσεις μας κ το διαγνωστικο Τασου ας μας στειλει π.μ να συνενοηθουμε .
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-12, 11:16
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
φιλε μου και σε μενα οταν ετυχε παρομοιο συμβαν το προβλημα ηταν αισθητηρες εκεντροφορων και στροφαλου απο κανα 170αρι ο καθενας αν θυμαμαι καλα...και ξερεις στην μια απο τις δυο βλαβες οχι αυτην που αναβε το αντισπιν κ το χειροφρενο δεν την εβγαζε και το διαγνωστικο..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-12, 11:23
Το avatar του χρήστη strof
strof Ο χρήστης strof δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Μηνύματα: 309
strof will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fotislol Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετω παιδιά μιας ... Επισκεύτηκα το τοπικό συνεργείο (φίλος και καλός μάστορας ο τύπος) κάναμε το τυπικό service του αμαξιού (είχα ξεφύγει κατά 3000km από το τακτικό service που έπρεπε να κάνω - το μικρό ). Μου άλαξε λάδια (φορούσε 540 και έβαλε 530), φίλτρο αέρος, φίλτρο βενζίνης και φίλτρο λαδιού. Επίσης μου είπε να αλάξουμε (όπως και έκανα) και τεντωτήρα καδένα γιατί χτυπούσε η καδένα και με καθυσήχασε πως πολλά bmw βγάζουν πρόβλημα εκεί όταν φοράνε πιο χοντρά λάδια από ότι πρέπει. Επίσης μου πρότεινε να αλάξω ρουλεμάν μπροστά στον κινητήρα (ρουλεμάν κλιματιστικού κτλ... γιατί χτυπάνε και κάνουν θόρυβο) και πως ο εγκέφαλος θέλει χαρτογράφηση για να μην σβήνει το αμάξι στη πορεία.
...Φώτης
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Απο οσα σου ειπε δε βρισκω κατι το λαθος...
Εγω παλι τα βρισκω ολα λαθος..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-12, 16:17
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
αλαξε μαστορα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-12, 16:22
Fotislol Ο χρήστης Fotislol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-03-2012
Μηνύματα: 10
Fotislol is on a distinguished road
Παιδια, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το θέμα είναι να μην μπω σε περιπέτειες (όπως είπε και ο φίλος tasos.kamv) του τύπου αλάζουμε αφτό τον αισθητήρα και αν δεν είναι να αλάξουμε κάτι άλλο. Να ξέρω ότι αυτό είναι το πρόβλημα και να τα δώσω τα λεφτά, καταλαβένετε τι ενοώ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος με το διαγνωστικό να μας πει ακριβώς ποιος αισθητήρας είναι αυτός που παρουσιάζει το πρόβλημα?

Επίσης υπάρχει κάτι ακόμα που με παραξενέβει το αμάξι σβήνει μόνο ΟΤΑΝ είναι ζεστό και έχει κάνει 15+km πορείας. Όταν είναι κρύο και σε κοντινές αποστάσεις συμπεριφέρετε σωστά (Δεν το δοκίμασα να ανοίξω στροφές για να δω αν τραβάει σωστά.)

Φώτης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.