Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW

Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε για μοντέλα αυτοκινήτων άλλων εταιρειών (Ναι, υπάρχουν και τέτοια)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 11-07-11, 16:34
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παιδιά σχετικά με το μοτέρ είναι το θέμα με τα RX8. Συμμερίζομαι πλήρως τις απόψεις και τις προσωπικές εμπειρίες του φίλου rotaryPilot και πράγματι πιστεύω ότι στα χέρια ενός σοβαρού και προσεκτικού οδηγού που ξέρει να σέβεται το αυτοκίνητο θα βγάλει αρκετά χιλιόμετρα.

Όμως...όταν ένας κατασκευαστής παράγει ένα αυτόκινητο και ιδιαίτερα επιδόσεων+χρηστικότητας στην πόλη (4θέσιο) όπως είναι το RX-8 θα πρέπει να υπολογίζει στον ΜΕΣΟ ΟΔΗΓΟ. Και ο ΜΕΣΟΣ ΟΔΗΓΟΣ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ):

- Δεν περιμένει να ζεσταθεί για να το σκίσει.
- Δεν φροντίζει με ευλάβια για τις αλλαγές λαδιών.
- Θα το οδηγήσει ώρες στην κίνηση της πόλης και μετά ξαφνικά θα του κάνει κ ένα αγριο σκίσιμο.
- Δεν νοιάζεται για την βενζίνη ή το λάδι που θα του βάλουν.


Όλα αυτά ΔΕΝ είναι υπερβολικά φίλοι μου. Εδώ τα 911 GT3 και τα GTR R35 έχουν καταντήσει αυτοκίνητα...πόλης και αντικείμενα επίδειξης από ανίκανους-κουλούς που τα κακοποιούν καθημερινά και πίστα βλέπουν μόνο στον Alpha τα Σ/Κ πόσο μάλλον τα RX8..

Και αυτά τα γνωρίζει πολύ καλά η mazda και όφειλε και οφείλει όπως κάθε κατασκευαστής να τα υπολογίσει. Υπολογίζεις τον χειρότερο και όχι τον καλύτερο οδηγό πάντα.

Έτσι λοιπόν το συμπέρασμα φίλε rotaryPilot είναι ότι η Mazda παρότι έφτιαξε ένα αυτόκινητο για ένα ειδικό κοινό που ξέρει πως πρέπει να οδηγηθεί και συντηρηθεί, βγήκε και το (μοσχο) πούλησε σε τιμή σκάνδαλο σε ένα target group του ΜΕΣΟΥ ΟΔΗΓΟΥ. Σε πολλές περιπτώσεις βέβαια και ακόμα χειρότερους από το μέσο οδηγό. Αποτέλεσμα αυτού είναι πολλά, μα πολλά μοτέρ να έχουν πρόβλημα. Διότι τα πολλά τα οδήγησαν όλοι εκείνοι και όχι οδηγοί σαν εσένα. Και αυτό για μένα είναι αποτυχία της Mazda.

Διότι το σχεδιάσε σαν όπλο και παιχνίδι πίστας αλλά το λάνσαρε σαν ένα προσιτό supercar για όλους με ένα "επαναστατικό κινητήρα κορυφαίας αξιοπιστίας" που τα τότε καλοπληρωμένα περιοδικά έλεγαν ότι "η αξιοπιστία δεν έχει καμία σχέση με τους άλλοτε wankel" και άλλα παραμύθια...

Τέλος επειδή είναι αυτοκίνητο που μπορεί κανείς να βρεί πλέον μόνο μεταχειρισμένο θέλει τρομερό ψάξιμο, περισσότερο στον οδηγο που το οδηγούσε πρίν και λιγότερο στο ίδιο το αυτοκίνητο και βέβαια διάθεση και δυνατότητα για να καλύψεις ένα μεγάλο χρηματικό ποσό επισκευής-αλλαγής μοτέρ που μπορεί ξαφνικά να σου προκύψει. Κάτι που σε μία Ελλάδα κρίσης όπως αυτήν δεν το κάνει κανείς ούτε για Jaguar του '59 που τις πουλάνε τις καημένες για ένα PSP και ένα φουρνάκι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 12-07-11, 10:16
Dimitrisch Ο χρήστης Dimitrisch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 13
Dimitrisch is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και απο μενα.Να γραψω και εγω 2-3 πραγματακια???

Πρωτα απ'ολα να ξεκαθαρισουμε κατι....μιλαμε για "βλαμμενους" ιδιοκτητες-αγοραστες οπως εμεις,ή μιλαμε για εναν απλο καθημερινο μεσο οδηγο???
Σιγα μην τον νοιαζει το απλο μεσο καθημερινο οδηγο ποσα nm/deg ακαμψιας πλαισιου βγαζει το μαζντα η το οποιοδηποτε αμαξι...μην τρελλαθουμε κιολλας.
Το RX8 ειναι ενα καλο αμαξακι για εναν πιτσιρικα που θελει ολο το πακετο,δηλαδη πισω κινηση,καλα αλογακια και λιγα εξοδα προς το κρατος (τελη,φοροι κλπ),και δεν τον νοιζει αν τα πισω καθισματα ειναι σχεδον διακοσμητικα,αν καει πολυ λαδι και βενζινη πραγματα που κοιταζουν οι πιο καθημερινοι οδηγοι.
Για την αξιοπιστια δεν θα μιλησω γιατι πολυ απλα δεν ξερω,απλα εχω ακουσει,και αν δεν ξερω απο πρωτο χερι προτιμω να μην λεω τπτ.Για τα bmw παντως που ξερω μια χαρα αξιοπιστα ειναι.Δεν μπορω να θεωρησω ζημια περιφερειακα πραγματα που χρηζουν αλλαγης λογω χρονου (παραδειγμα το maf).Τα περι μπεκ,πολλαπλασιαστων και τα σχετικα,αφενως ειναι κουσουρια σε ολα τα αυτοκινητα αμεσου ψεκασμου και απο αλλες μαρκες,αλλα σε εμας τα Ε46 ειναι αγνωστες λεξεις (τουλαχιστον στα 6κυλινδρα)
Οσο για την καταναλωση που ανεφερε ο φιλος μου ο Θανος στα bmw,καλυτερα να μην παιρνει σαν μετρο συγκρισης το δικο του γιατι φοραει θεοκοντο βημα.Εγω οταν εκανα την αλλαγη απτο κοντο στο μαμα που ειναι πιο μακρυ,ειδα αμεσως 2 λιτρα κατω και ετσι για την ιστορια,μεσα στην πολη ειμαι σταθερα 12,6 λιτρα/100 και ξερετε οτι εχω και βαρυ ποδι.Στην εθνικη ειμαι στα 10-11 κοντα
Για τις επιδοσεις εδω τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα.Στα πρωτης γενιας RX8,εφτασα σε σημειο να κανω πλακα σε cosmo,ειτε απο σταση ειτε ρολ και ειμαι και 2,5αρης,192 αλογα.Στα τελευταιας γενιας cosmo και με το παλικαρι να εχει βγαλει μονο καταλυτες,ειχαμε σεξακι και εγω ημουν η πρωταγωνιστρια.Αρα οντως κατι αλλαξε προς το καλυτερο
Για την πιστα καλυτερα να μην το παιρνουμε σαν μετρο συγκρισης γιατι σε μια κλειστη μικρη πιστα ακομα και ενα σαξοραλο μπορει να ειναι πιο γρηγορο και απο Μ3 πχ...σιγουρα σου δινει καποια στοιχεια σχετικα με το στησιμο ενος αυτοκινητου αλλα δεν ειναι και το σημειο αναφορας.Αλλωστε δε νομιζω ΚΑΝΕΝΑΣ απο εμας να μπορει να γραψει τους ιδιους χρονους με τους εκαστοτε δοκιμαστες στην εκαστοτε πισταΟπως εχω ξαναπει,ενα καλο αμαξι στα χερια ενος κακου οδηγου μπορει να χαντακωθει και ενα μετριο στα χερια ενος καλου να ειναι απιαστο

Εν κατακλειδι,το RX8 ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο για τα λεφτα του σαν καινουργιο (οταν επεσε πολυ η τιμη του) και επεισης σαν πακετο για αμαξι με low budget.Αλλά ως εκει.Προσοχη,δεν λεω οτι τα bmw ειναι καλυτερα,αυτο θα το κρινει ο καθενας μονος του,αλλά αυτο που λεω ειναι οτι το RX8 ΔΕΝ ειναι το υπεραμαξι που θελετε ισως να φανει.
+1 σε αυτά που λες κ επίσης οσο αφορα το cosmo σου παραθέτω το εξής όπου λεει οτι παράγει 208 αλογα και οχι αυτα που λεει η εταιρια.. http://www.etuners.gr/?s=13&t=248..
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 12-07-11, 15:26
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων

Το RX8 καθαρα sports car. Δεν συνισταται για ταξιδια λογο κοστους καυσιμων αλλα ουτε και απο ανεση στην περιπτωση μεταφορας πολλων ατομων. Εχω κατσει στο πισω καθισμα του (ειμαι και σχετικα κοντος 1,70μ) και μπορω να πω οτι αντεχα μονο για μια μικρη αποσταση πχ 20 λεπτα. 5 ωρες ταξιδι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Αθήνα - Θεσσαλονίκη με 1 ντεπόζιτο έκανε φίλος μου με 8αρι. Νομίζω δεν είναι άσχημα για ταξίδι με sport car. Πίσω τώρα χωράει και ψηλότερος αφού πολλές φορές μεταφέρω φίλους μου που είναι 1.85. Απλά λόγω της φύσης του μπακετ καθίσματος είσαι στενά αλλά χωράς.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 12-07-11, 15:29
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisch Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 σε αυτά που λες κ επίσης οσο αφορα το cosmo σου παραθέτω το εξής όπου λεει οτι παράγει 208 αλογα και οχι αυτα που λεει η εταιρια.. http://www.etuners.gr/?s=13&t=248..
231 βγάζει απλά δεν τα μετράει σωστά το dyno. Οι επιδώσεις του cosmo είναι για 231 άλογα
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 12-07-11, 15:32
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
ο ΜΕΣΟΣ ΟΔΗΓΟΣ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ):

- Δεν περιμένει να ζεσταθεί για να το σκίσει.
- Δεν φροντίζει με ευλάβια για τις αλλαγές λαδιών.
- Θα το οδηγήσει ώρες στην κίνηση της πόλης και μετά ξαφνικά θα του κάνει κ ένα αγριο σκίσιμο.
- Δεν νοιάζεται για την βενζίνη ή το λάδι που θα του βάλουν.



Με συγχωρείς αλλά όταν ένας οδηγός δεν περιμένει για να ζεσταθεί το αμάξι για να το σκίσει ή δεν φροντίζει για τις αλλαγές λαδιών τότε ότι και αμάξι να έχει δεν θα του κρατήσει πολλά χιλιόμετρα. Εάν του κρατήσει πολλά χιλιόμετρα η συμπίεση θα έχει πέσει αρκετά χαμηλά και το αμάξι θα σέρνεται
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 12-07-11, 15:33
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rotaryPilot Εμφάνιση μηνυμάτων
231 βγάζει απλά δεν τα μετράει σωστά το dyno. Οι επιδώσεις του cosmo είναι για 231 άλογα
Για το παλιο πες 180 καλυτερα να εισαι μεσα!Στα νεα rx8 ειναι σιγουρα για 231!
Σε αυτα που εγραψα νωριτερα το ειχα δοκιμασει πολλακις με φιλο καλο που πρεπει να ειναι και μελος στο forum σας.
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 12-07-11, 16:30
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rotaryPilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Αθήνα - Θεσσαλονίκη με 1 ντεπόζιτο έκανε φίλος μου με 8αρι. Νομίζω δεν είναι άσχημα για ταξίδι με sport car. Πίσω τώρα χωράει και ψηλότερος αφού πολλές φορές μεταφέρω φίλους μου που είναι 1.85. Απλά λόγω της φύσης του μπακετ καθίσματος είσαι στενά αλλά χωράς.
Εγω νομιζω απο την αλλη οτι δεν ειναι και τοσο καλα. Ας μιλησουν τα μαθηματικα.
Το RX8 εχει ντεπόζιτο 60,5 λιτρων. Η αποσταση Αθηνα - Θεσσαλονικη ειναι επισημα 515 χλμ. Εαν υπολογισουμε αυτες τις τιμες ο φιλος σου ειχε καταναλωση 11.65 λιτρα στα 100 χλμ. Μια τιμη καταναλωσης σχετικα κοντα με τα παραπανω νήματα που αναφερουν για το RX8 περιπου 12 με 13 lt/100 σε ταξιδι. (φαντάζομαι με οριο τα 120 km/h οπου εκει ολα τα αυτοκινητα εχουν το μεγαλύτερο λογο αποδοσης - οικονομιας.).

Απο την αλλα ενα Μ3 με το ιδιο στυλ οδηγησης στην εθνικη εχει κατανάλωση περι τα 8lt/100kh. Απο ενα γρηγορο υπολογισμό προκυπτει οτι για 515 χλμ θελει 41,5 λιτρα καυσιμου. Μια διαφορα 20 λιτρων. Με την σημερινη αξια της βενζινης 1,64λτ αυτη η διαφορα σε χρηματα ήτοι 32,4 ευρω, για να πας και αλλα τοσα για να ερθεις, συνολον 64,8 ευρω. Δηλαδή 39,5 λιτρα βενζινης. Μια διαφορα που ισοδυναμεί με 493,75 χλμ. ...Κανεις σχεδόν αλλο ενα ταξιδι...

Απο την αλλη η τραγικη ειρωνια ειναι οτι το ταπεινο μου 18αρι καταναλώνει σχεδον τα ιδια 7,5 με 8 και αυτο γιατι αλλα ζορια εχει ενας 3,2l να κουνησει την καροτσα των 1380 κιλων και αλλο ζορι τραβαει ο μικρος 1,8l 18 ετιας.

Απο την αλλη για την πισω θεση ημουν ξεκαθαρος, Το οτι χωρας,, χωρας απλα εχεις περιορισμενο χωρο για τα ποδια, νιωθεις στριμωγμένος και εχεις ελαχιστη ορατοτητα εξω. 5 ωρες ταξιδι ετσι δεν τις κανεις με ανεση..

Να τονισω οτι το RX8 μου αρεσει και δεν το κατακρινω, απλα οπως ειπα και παραπανω αλλο το ενα αλλο το αλλο,

Φιλικα παντα.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 12-07-11, 18:51
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Συγγνώμη ρε παιδιά τι συγκρίνουμε??? Μ3 με RX8??? Είναι δυνατόν????
Και εμένα μου αρέσει πολύ το 8αρι και είμαι και μέλος του φόρουμ αλλά είναι 2 ανόμοια πράγματα και ούτε καν ίδιο αγοραστικό κοινό δεν έχουν! Το ένα έχει στην max έκδοση κοντα 40000 και το άλλο 3 φορές πάνω σχεδόν σε τιμή...
Για τα λεφτά του λοιπόν για εμένα δίνει το μέγιστο με κόστος φυσικά την κατανάλωση! Ε μην τα θέλουμε και όλα δικά μας!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 12-07-11, 18:52
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από -E36IS- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας συγκρινουμε ομοια πραγματα αλλιως η συγκριση ειναι ατοπη και χωρις ουσια

1)ρχ8 τελη κυκλοφοριας 130Ε - Bmw 330 800Ε+ και για την ασφαλεια λογικα θα υπαρχει διαφορα οπως επισης και στο τεκμηριο αλλα και στον προσθετο φορο !! Νομιζω τα πραγματα ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ

2)Η καταναλωση ενος 330 μεσα στην πολη ειτε το πιστευεις ειτε οχι με χαλαρη οδηγηση ΞΕΠΕΡΝΑ τα 14 λιτρα /100 χιλιομετρα και ταξιδι με ταχυτητες 120-140 10 λιτρα/100 χιλιομετρα.....Για το ρχ8 ας μας πει ο κατοχος του

3)Για την οδικη συμπεριφορα ειναι η μερα με την νυχτα και μιλαω παντα για στοκ αμαξια. Το bmw ειναι φτιαγμενο για ταξιδια με μαλακη αναρτηση, διαφορικο που ποιο μακρι δεν γινεται, απουσια ΜΠΛΟΚΕ διαφορικου και μετρια φρενα , παντα με συγκριση το ρχ8

4), 5) ευτυχως συμφωνουμε σε κατι !!

6) Ναι πραγματικα η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη !!! Ευτυχως που πηρα BMW

7)Για τα service και την αξιοπιστια δεν ξερουμε τι γινεται στην μαζντα, απλα εχουμε ακουσει...Παντως και στην bmw δεν ειναι ευχαριστα τα πραγματα...

8) Τα bmw ειναι μπροστα...


Τωρα για την μεταπωληση που λες, τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα...(οπως λεει και ο φιλος Γιαννης 116)
πχ Ενα 330 του 2004 που εκανε καινουργιο 50.000+Ε τωρα πολυ απλα δεν θα πωληθει...και αν θα πωληθει δεν νομιζω οτι θα ξεπερασει τα 14.000Ε
Ενα ρχ8 του 2004 εκανε καινουργιο 37,000Ε και τωρα βρισκεται στην μαντρα και περιμενει να πωληθει στο 10ρικο...
ΔΕΝ ειναι εποχες να μιλαμε για μεταπωληση και αξια....Η ΑΞΙΑ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΟΔΗΓΑΕΙ - ΣΥΝΤΗΡΕΙ

Γενικα πιστευω οτι ρχ8 ειναι κατωτερο απο ενα 330 (για μενα μιλαω, για τις αναγκες μου) γιαυτο και εδωσα το 2007 αλλα 5,000Ε και πηρα 330 ενω ειχα κλησει ενα ρχ8....

Kαι βεβαια δεν ειναι καiροι να μιλαμε για μεταπολιτικη αξια αλλα πες ακομα και σε καιρους ΜΗ κρισης ποιος η μαλλον ποσοι θα αγοραζαν ενα μεταχειρισμενο Rx-8?


Και για να κλεισω εγω με το θεμα rx-8..

Μετανιωσες που δεν το πηρες..το Rx-8?
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 12-07-11, 21:30
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Πολλή φασαρία για το τίποτα γίνεται ρε παιδιά... Προσωπικά δηλώνω επανειλημμένα σε όποιον βρεθεί μπροστά μου.... ότι το RX8 (πόσο μάλλον το RX7) θα το έπαιρνα με χίλια κι ας έκαιγε ότι ήθελε...θα έμενα 2 μέρες νηστικός για να το πάω μια καλή βόλτα (που λέει ο λόγος φυσικά). Όπως φυσικά εννοείται και τα περισσότερα αν όχι όλα γιαπωνέζικα πισωκίνητα (οι άνθρωποι ξέρουν).

Διαβάζω πολλά και διάφορα και μεταξύ αυτών κάτι το πολύ αστείο. Μερικά παιδιά από τη μια δέχονται ότι ΝΑΙ συμφέρει "κρατικά" να είσαι ιδιοκτήτης του και από την άλλη ότι δε συμφέρει γιατί το αμάξι "καίει" πολύ βενζίνα και λάδι... δηλαδή τελικά συμφέρει ή όχι??? αποφασίστε

Αν αγοράζαμε όλοι μας αυτοκίνητα με προυπολογισμό δεκαετίας βάσει σέρβις, τελών, βενζινών, λαδιών, κλπ κλπ κλπ εεεε τότε θα είχαμε όλοι suzuki alto 600cc γιατί είναι suzuki δε πληρώνουμε πολλά τέλη και δε καίει τίποτα....

Ο καθένας σκέφτεται τι αξίζει περισσότερο για τον ίδιο στην αγορά αυτοκινήτου και πόσο συμπονετικός είναι με το αμάξι του.... Βάσει αυτού αποφασίζει το τελικό "τροχό-σπιτο" του.

__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.