Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-06-09, 11:31
Το avatar του χρήστη m_sak
m_sak Ο χρήστης m_sak δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-06-2005
Μηνύματα: 267
m_sak is on a distinguished road
To σωστό offset ποιό είναι για το ε36 σε 18άρα?Αυτό που λέει ο Fairy? et38?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-06-09, 13:19
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Το offset δεν μπορεί να είναι 1 σωστό νούμερο. Έχει σχέση με το φάρδος της ζάντας. Τον συνδυασμό τους πρέπει να προσέξεις, όπως και την διάσταση των ελαστικών.

Με αυτόν τον συνδυασμό που σου ανέφερα δηλ. 8J ET38 (και με αυτές τις διαστάσεις ελαστικών) δεν έβρισκα. Πιθανολογώ ότι δεν θα υπάρχει θέμα σε 8J ΕΤ40 (με αυτό το offset έρχονται οι ζάντες 2χιλιοστά πιο κοντά στην ανάρτηση).

Με 8J ET35 (ας πούμε) σε σχέση με την 8J ET38 δίνεις 3χιλιοστά ακόμα χώρο μέσα στο θόλο, βγάζοντας την ζάντα 3χιλιοστά προς το χειλάκι του φτερού (εκεί μάλλον θα βρίσκει όταν συμπιέζεται η ανάρτηση, θα πρέπει να "παίξεις" λίγο με τα χειλάκια).

Ελπίζω να κατάλαβες πως λειτουργεί το πράγμα. Σε ίδιο φάρδος ζάντας (και με ίδιο λάστιχο) όσο μεγαλώνει το offset σαν νούμερο τόσο πας σε χιλιοστά προς τις αναρτήσεις και όσο μικραίνει τόσο πας προς τα χειλάκια των φτερών.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-06-09, 14:39
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_sak Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόβλημα δύναμης δεν έχω οπότε μπορώ να βάλω 18 χωρίς πρόβλημα.

Το ερώτημα μου είναι κατά πόσο θα μπορώ να βάζω κόσμο στο αυτοκίνητο.

Γιατί καλά είναι να είναι μουράτο αλλά να είναι και λειτουργικό.Και επειδή πάω ταξίδια και βάζω 4 άτομα και πορτπαγκάζ φουλ δεν θέλω να έχω πρόβλημα.Οπότα ρωτάω για να έχω.
ξερω οτι η bmw σε ολα τα μοντελα Ε36 απο 316 μεχρι Μ3 δινει ΜΕΧΡΙ 17αρα ζαντα ως μεγαλητερη διασταση κ φανταζομαι (δεν το ξερω σιγουρα) οτι λογο κατασκευης καροτσας στο χωρο που εχει μεσα απο το θολο για να μην βρησκει η ζαντα οταν ειναι φορτομενο με ατομα κ πραγματα...κτλ
υποθετω οτι πανω απο 17αρα θα πρεπει να προσεχουμε ποσο το φορτονουμε,μη βρει πανω στο θολο η στο φτερο αν ειναι φαρδια,να φουσκοσουμε φτερα ,τι φαρδος θαχει πισω κ δεν ξερω τι αλλο....
γνωμη μου οτι ισως δεν αξιζουν ολα αυτα για 18αρα σε Ε36....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-06-09, 15:20
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Σπυρο δεν θελει φουσκομα το φτερο, θελει ρολαρισμα.Ειναι τελειος διαφορετικο πραγμα!!!!!!!!!Κατα τα αλλα δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα.Τουλαχιστον εγω δεν εχω αντιμετοπισει.Οσο γι αυτο ποθ ειπε ο φερυ πιο πανω οντςσ κοπανανε λιγο περισσοτερο απο τις 17αρες αλλα για μενα ειναι απολυτως υποφερτο.Και οι 17αρες κοπανανε περισσοτερο απο τις 16αρες αλαλ δεν λεει κατι αυτο.Εξαρτατε απο το πως καταλαβαινει κανεις το κοπανημα και την ποιοτητα της ασφαλτου που εχει στα μερη του!!!!!!!!
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazy_beaver : 12-06-09 στις 15:23
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-09, 15:28
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazy_beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο δεν θελει φουσκομα το φτερο, θελει ρολαρισμα.Ειναι τελειος διαφορετικο πραγμα!!!!!!!!!Κατα τα αλλα δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα.Τουλαχιστον εγω δεν εχω αντιμετοπισει.Οσο γι αυτο ποθ ειπε ο φερυ πιο πανω οντςσ κοπανανε λιγο περισσοτερο απο τις 17αρες αλλα για μενα ειναι απολυτως υποφερτο.Και οι 17αρες κοπανανε περισσοτερο απο τις 16αρες αλαλ δεν λεει κατι αυτο.Εξαρτατε απο το πως καταλαβαινει κανεις το κοπανημα και την ποιοτητα της ασφαλτου που εχει στα μερη του!!!!!!!!
γιατι η επισημη bmw δινει μεχρι 17αρα μεχρι m3 321 ps??
εγω κ m3 321 να ειχα μεχρι 17...
ο καθενας κανει οτι θελει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-09, 15:41
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Ποιο παλια η 17αρα ζαντα θεωρείτο τεραστια τωρα εχουν αλαξει τα πραγματα!!!Και στα τωρινα Μ δινει μεχρι 19αρα αλλα αμα το δεις με 20αρες γεμιζει πολυ καλυτερα τους θολους !!!!!!!!!

Σιγουρα ο καθενας κανεςι οτι θελει απλα επειδη ο φιλος θελει να βαλει 18αρες για ακποιος λογους για μενα δεν ισχυει μην το βαζεις γιατι ακομα και το Μ3 φοραγε 17.Απο την αλλη αποψη μου και μονο!!!!!!!!
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-06-09, 02:21
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SPYROS-MUSIC-CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι η επισημη bmw δινει μεχρι 17αρα μεχρι m3 321 ps??
εγω κ m3 321 να ειχα μεχρι 17...
ο καθενας κανει οτι θελει
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazy_beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο παλια η 17αρα ζαντα θεωρείτο τεραστια τωρα εχουν αλαξει τα πραγματα!!!Και στα τωρινα Μ δινει μεχρι 19αρα αλλα αμα το δεις με 20αρες γεμιζει πολυ καλυτερα τους θολους !!!!!!!!!

Σιγουρα ο καθενας κανεςι οτι θελει απλα επειδη ο φιλος θελει να βαλει 18αρες για ακποιος λογους για μενα δεν ισχυει μην το βαζεις γιατι ακομα και το Μ3 φοραγε 17.Απο την αλλη αποψη μου και μονο!!!!!!!!
κ βεβαια ολα αλλαζουν οπως κ οι κατασκευες στα αυτοκινητα κ τα καινουρια για να παιρνουν κ 20αρα σιγουρα θα εχουν αλλα περιθωρια απο μεσα οποτε ειναι λιγο διαφορετικη η συγκριση
ασε που με τοσες λακουβες στο Ελλαντα θα ξεβιδωθει το αμαξι σιγα-σιγα κ θα αρχησουν να τριζουν ολα με το περασμα του χρονου...
βεβαια στο ματι ο γεματος θολος ειναι ωραιος,δε λεω....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-06-09, 06:07
Το avatar του χρήστη georgiou
georgiou Ο χρήστης georgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Μηνύματα: 1.015
georgiou has a spectacular aura aboutgeorgiou has a spectacular aura about


οπως βλεπεις η διάμετρος μια 17 σε σχεση με μια 18 ειναι μολις 3 χιλιοστα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-06-09, 12:44
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgiou Εμφάνιση μηνυμάτων


οπως βλεπεις η διάμετρος μια 17 σε σχεση με μια 18 ειναι μολις 3 χιλιοστα!!

γινεται να με πεισετε εσεις για αυτο που λετε κ γω το αναποδο?οχι...η διαφορα υπαρχει εστω κ αν ειναι μικρη αλλιως δε θα ψαχναμε για πατεντες κ για συγκεκριμενες ζαντες που δεν ειναι τοσο φαρδιες για να μην βρησκουμε....
φιλε η κουβεντα δεν βγαζει πουθενα....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-06-09, 14:42
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=13094
κοιτα τι φοραει πανω το αμαξι!!!! δεν εχω τωρα φωτο αλλα φοραει 19'' ανετα!!
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.