Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Tasulis
Tasulis Ο χρήστης Tasulis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Μηνύματα: 553
Tasulis is an unknown quantity at this point
Τρεμουλο στο τιμονι

Εχω αλλάξει προσφατα δισκοπλακες μπροστινες zimmermann και τακακια φυσικα ΑΤΕ στο Ε46 μου. Ε, απο τοτε πατω φρένο ή μαλλον στο τσιμπιμα που το κανω αρχιζει και τρεμει το τιμονι. Δηλαδη εαν πατησω παρατεταμενα το φρενο με λιγη δυναμη το τρεμουλο ειναι συνεχομενο , νοιωθω τις δαγκανες που πιανουν στους δισκους.
Τι να κανω ρε παιδια, μου την εχει δωσει η ολη φαση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-10, 15:14
Το avatar του χρήστη stavr
stavr Ο χρήστης stavr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-10-2006
Μηνύματα: 188
stavr is an unknown quantity at this point
λοιπον!!! Μαλλον πως εκανες το λαθος και εβρεξες τις δυσκοπλακες ενω ηταν ζεστες, το ιδιο εκανα και εγω με ακριβως τα ιδια συμπτοματα-αποτελεσματα. Επειδη οπως λες ειναι καινουριες για να μην τις πεταξεις μπορεις να τις βγαλεις και να τις πας σε ενα καλο τορναδορο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-10, 15:27
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Δες κι αυτο το θεμα
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...383#post379383
Ισως λαβεις καποιες απαντησεις κι απο εκει...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-10, 21:46
Το avatar του χρήστη Tasulis
Tasulis Ο χρήστης Tasulis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Μηνύματα: 553
Tasulis is an unknown quantity at this point
stavr τις μανισιες τις αλλαξα για τον λογο που λες. ΕΚανα χοντρη μακακια, υστερα απο μεγαλο ταξιδι κατακαλοκαιρο, επειδη δεν ηθελα να εχει μυγακια πανω, πριν φτασω το χωνω σε ενα car wash και εγινε το κακο. Ετσι εβαλα αυτες που φορω τωρα. Ομως δεν εκανα την ιδια μακακια, ειμαι σιγουρος 10000000%. Ομως τα συμπτωματα ειναι ιδια με τις πρωτες πλακες.
Αληθεια με τορναρισμα ερχονται ή να τις αλλαξω ξανα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-10, 22:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tasulis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αλλάξει προσφατα δισκοπλακες μπροστινες zimmermann και τακακια φυσικα ΑΤΕ στο Ε46 μου. Ε, απο τοτε πατω φρένο ή μαλλον στο τσιμπιμα που το κανω αρχιζει και τρεμει το τιμονι. Δηλαδη εαν πατησω παρατεταμενα το φρενο με λιγη δυναμη το τρεμουλο ειναι συνεχομενο , νοιωθω τις δαγκανες που πιανουν στους δισκους.
Τι να κανω ρε παιδια, μου την εχει δωσει η ολη φαση.
Αν δεν πατήσεις φρένο, τρέμει το τιμόνι στα 30??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-10, 23:39
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Μου συνέβη και εμένα κάτι παρόμοιο.

Μετά από στράβωμα των δικών μου δίσκων, τα άλλαξα όλα, εμπρός και πίσω δίσκους (sebro) και τα τακάκια (ΑΤΕ).

Παρατήρησα σχεδόν αμέσως το ίδιο πρόβλημα με το τρέμουλο (σαν να ήταν λίγο στραβοί οι δίσκοι). (Στην αρχή προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι η ιδέα μου γιατί ήταν και ανεπαίσθητο λόγω των ήπιων φρεναρισμάτων με ταχύτητες πόλης).

Έκανα 1300-1400 με φυσιολογική οδήγηση χωρίς υπερβολικές επιταχύνσεις και κυρίως υπερβολικές επιβραδύνσεις, (με μέση κατανάλωση 7.9lt/100km ) με σχετικά απαλά φρεναρίσματα στα οποία είχα την εντύπωση ότι κάτι μυστήριο συμβαίνει με ανεπαίσθητους κραδασμούς.
Σε ταχύτητες κάτω από 70kmh δεν συνέβαινε τίποτα.

Προχτες έκανα 2-3 δυνατά φρεναρίσματα από 180 στα 120 για να το δοκιμάσω. Αποτέλεσμα ήταν εντονότεροι κραδασμοί και στη συνέχεια οι έντονοι κραδασμοί παρέμεναν και για το υπόλοιπα 10 λεπτά της διαδρομής.
Μετά το αυτοκίνητο κρύωσε...και επανήλθε σε ελάχιστο τρέμουλο στα απαλά φρεναρίσματα (με ταχύτητα άνω των 90kmh πάντα).
Το υπόλοιπο Σαββατοκύριακο σε χαλαρές βόλτες δεν υπήρχε κάτι αξιοσημείωτο (παρέμεινε το λίγο τρέμουλο στα φρεναρίσματα με ταχύτητες άνω των 90-100kmh).

Επισκέφθηκα σήμερα το συνεργείο των φρένων όπου πηγαίνω και το δοκίμασε ο υπεύθυνος.
Το πρόβλημα εντείνεται όταν θερμαίνονται τα τακάκια. Πιθανότατα είναι από αυτά.
Θα τα αλλάξω με άλλης μάρκας και θα δούμε τις επόμενες ημέρες.
Αν υπήρχε οτιδήποτε άλλο, θα υπήρχαν κραδασμοί ίδιας έντασης από το πρώτο φρενάρισμα.

Παρεπιπτόντως (για την παρατήρηση του rapid_fast), το τιμόνι δεν τρέμει καθόλου όταν δεν φρενάρει, είτε με 10, 20, 30,... 190kmh.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-10, 23:43
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Λέτε να "ξεφόρτωσε" η ΑΤΕ προβληματική παρτίδα τακάκια στο Ελλάντα;

Οπότε Tasulis δες σε έναν φρενά αν οι δίσκοι σου έχουν στραβώσει. Αλλιώς θα μπορούσε και σε εσένα να ειναι τα τακάκια.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-10, 23:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Dim77..
Ρώτησα, γιατί μπορεί να είναι απλά θέμα εξαέρωσης..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-10, 23:52
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Dim77..
Ρώτησα, γιατί μπορεί να είναι απλά θέμα εξαέρωσης..
Ok

Εγώ θα αλλάξω τακάκια (άλλης μάρκας) και θα δούμε τις επόμενες ημέρες.
Πάντως αυτό που συμβαίνει στο δικό μου...δεν είναι φυσιολογικό για να στρώσει κάποτε.
Όσο ζεσταίνονται τα τακάκια γίνεται εντονότερο.
Αν είχαν πρόβλημα δίσκοι ή κάτι άλλο, θα είχα κραδασμούς ίδιας έντασης από το πρώτο φρενάρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-10, 21:06
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Δοκιμασε τακακια Textar, εγω αυτα εχω και ποτε δεν ειχα προβληματα κραδασμων απ τα τακακια, βγαζουν πολυ μαυριλα ομως!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
e46, δισκοι, φρεαν

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.