Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 07-12-09, 12:05
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!ΜΑ ΟΛΑ ΟΜΩΣ!!!!!ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 3 εβδομάδες συνεχών δοκιμών ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑ και το χαμόγελο επανήλθε στα χείλη μου!!!

Το πρόβληματα βρέθηκαν αγαπητοί συμφορουμίτες

Είμαι τόσο πολύ χαρούμενος λες και κέρδισα 100.000 ευρώ...

Πάμε ενα ενα να σας πω τι έγινε...:

1)Το πρόβλημα με το κιβώτιο ήταν τελικά τα λιπαντικά που του είχα αλλάξει πριν 20.000 χιλιόμετρα...
Για όλα φταίει το ΑΤF D4 της Redline που είχε προτείνει ένα παιδί εδώ μέσα στο φόρουμ...(Δεν κατηγορώ το παιδί σε καμία περίπτωση προσωπικά...)
Το έβαλα και εγώ με κλειστά τα μάτια και κόντεψα να χάσω τα αβγά και τα πασχάλια...->ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ που δεν τσέκαρα και εγώ απο μεριάς μου τα γραφόμενα!!!! http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...hlight=redline



ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΣΕ Ε46 ΑTF σε κιβώτιο manual!!!!!!!!Απο κάτω έχει ταμπελάκι που λέει καθαρά MTF-LT-2 !!!!!

http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...gearbox_s5d_g/

Ψάχνοντας λοιπόν σε διάφορα forum του εξωτερικού βρήκα αρκετούς ακόμα σε ζεστές χώρες που είχαν το ίδιο θέμα με αυτά τα λάδια για κιβώτιο...Σε αντίθεση με ψυχρές χώρες που τα ΑΤF της Redline παίζουν χαρτί...
ΟΠΟΤΕ η απάντηση είναι το MTL της Redline εφάμιλο του MTF-LT της BMW και λίγο καλύτερο (είπαν όσοι το έχουν δοκιμάσει)!!!!!!!
Σας παραθέτω μερικά ενδιαφέροντα threads σχετικώς...

http://forum.e46fanatics.com/showthr...=715929&page=2
http://www.dtmpower.net/forum/austra...ear-oil-2.html


Eτσι λοιπόν κάναμε εξαέρωση στο σύστημα συμπλέκτη,MTL Redline και ξαναγίνα μάχιμος...

Γενικότερες εντυπώσεις?
Απλά το κιβώτιο μαλάκωσε και κάνω πλέον αλλαγές κεραυνός!!!!!
Προτείνω άφοβα την αλλαγή αυτή με τα MTL...
ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ!!!!!!


ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤF D4 ΣΤΑ Ε46 ΜΑΝUAL!!!!!!!


2)Ως αναφορά το θέμα με τον καθρέπτη...Αυτό που θα σας πω θα σας κάνει να μείνετε πραγματικά με το στόμα ανοιχτό...
Η πολύ ελάχιστη διαροή που είχα απο τον καθρέπτη θεραπεύτηκε με το σφίξιμο μιας βίδας!!!!!!!Και όμως αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου θα έλεγα ότι μου κάνουν πλάκα!!!!!

Τι έγινε?
Αρχικά καλό πλύσιμο μηχανής και του σημείου...Μετά απο 4 μέρες είδαμε πάλι τι είχε γίνει...
Κοιτάμε με προσοχή τη βίδα Νο8 (γιατί εκεί τελικά φαινόταν ότι έχανε)

και διαπιστώνουμε ότι σαν να είναι ελάχιστα πιο έξω απο τις άλλες!Και όντως δίνουμε λίγο πίεση και τσουπ στροφάρει (ελάχιστα αλλά στροφάρει)!!!Κάνουμε το σταυρό μας,πάλι πλύσιμο μηχανής...
Μετά απο 3 ανήσυχες βδομάδες πλέον και ΤΙΠΟΤΑ!!!!!...ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!ΙΟΥΥΥΠΙΙΙΙΙ!!!!!!!!




ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
1) Aγαπάω υπερβολικά το αυτοκίνητο μου!!!!!Οh,YES!!!!!
2) Οφείλω να ευχαριστήσω δημόσια όσους μου συμπαραστάθηκαν και ειδικότερα το φίλο Στέφανο απο το forum που μου στάθηκε λίγο παραπάνω αποδεικνύοντας μου ότι αποτελεί καλό μου φίλο.Στέφανε 1000 ευχαριστώ!!!!!!!
3) Μ43 ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑΑΑΑ!!!!!!ΦΙΛΙΚΑ/ΕΧΘΡΙΚΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ FOREVER!!!!!!!!!(Δέχομαι προτάσεις...hehehehe)
4) Εχω βρει καλούς μηχανικούς και αισθάνομαι τυχερός...-ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΑΝ ΝΑ ΒΡΩ/ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ-
5) Εχω πορωθεί τόσο πολύ ξανά με την μπέμπα μου,που σύντομα θα δρομολογήσω (πρώτα ο θεός) φτιάξιμο χοντρό στο υπάρχον μοτέρ...Οσοι κατάλαβαν κατάλαβαν...
6) Ευχαριστώ επίσης ιδιαιτέρως τον φίλο Δημήτρη απο τη γειτονιά μου,με E46 316 M43 coupe, που έκαψε άπειρη βενζίνη τα βράδυα μαζί μου αυτές τις δυο εβδομάδες κάνοντας συνεχώς δοκιμές/φιλικά ανοίγματα και παράλληλα του ζητάω συγγνώμη που είχαμε διαφορά μισή καρότσα υπέρ μου οτι και να δοκιμάζαμε...αχαχχαχαχαχαχα!!!
7) ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ!!!!!ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ...ΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ (ή τουλάχιστον τις σωστές) ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ...(Το διαπίστωσα απο πρώτο χέρι αυτή τη φορά και στα δυο ζητήματα που μου είχαν προκύψει)
8) ΦΙΛΤΡΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟΤΡΙΠΛΟΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟ INTERΝΕΤ!!!!!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ!!!!ΜΗΝ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΣΑΣ...ΕΙΔΑΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ...ΕΓΩ ΚΟΝΤΕΨΑ...
9) Αγαπάτε τα αυτοκίνητα σας και θα δείτε ότι ανεξαρτήτως κυβικών/αλόγων μπορεί να σας δώσουν τόσο μεγάλη χαρά (αλλά και λύπη) σε βαθμό που δεν φαντάζεστε



Αυτά...

Φιλικά Βασίλης
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή πολύ απλά ακολουθούμε τι προτείνει η BMW...
Eιδικά στο θέμα κιβώτιο...
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 07-12-09, 12:10
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ πάντως έχω τα Redline D4 ATF εδώ και 30-35000χλμ (και 2 χρόνια) και είναι μια χαρά το κιβώτιο...και με shortshift.

Ετοιμαζόμουν πάντως να τα αλλάξω (και να βάλω πάλι ίδια) γιατί απλά πέρασαν >30.000χλμ.
Θα ερευνήσω τα σχετικά links που παρέθεσε ο Bill και πιθανότατα θα δοκιμάσω το MTF...

Αυτό που συνιστά η BMW για lifetime...να μη το συζητήσω...Μάλλον είναι καλύτερο το να αλλάζεις σασμάν ολόκληρο αντί για βαλβολίνες (απλά να έχει περάσει η εγγύηση και να το πληρώσει ο πελάτης)...
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 07-12-09, 12:13
Το avatar του χρήστη dkaralis
dkaralis Ο χρήστης dkaralis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Μηνύματα: 112
dkaralis is on a distinguished road
Τελος καλο,ολα καλα.
__________________
Dimitris Heraklio
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 07-12-09, 12:15
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως έχω τα Redline D4 ATF εδώ και 30-35000χλμ (και 2 χρόνια) και είναι μια χαρά το κιβώτιο...και με shortshift.

Ετοιμαζόμουν πάντως να τα αλλάξω (και να βάλω πάλι ίδια) γιατί απλά πέρασαν >30.000χλμ.
Θα ερευνήσω τα σχετικά links που παρέθεσε ο Bill και πιθανότατα θα δοκιμάσω το MTF...

Αυτό που συνιστά η BMW για lifetime...να μη το συζητήσω...Μάλλον είναι καλύτερο το να αλλάζεις σασμάν ολόκληρο αντί για βαλβολίνες (απλά να έχει περάσει η εγγύηση και να το πληρώσει ο πελάτης)...
Όπως το είπες Δημήτρη!To lifetime ειναι σίγουρα μεγάλη παγίδα...
Ψάξτο πάντως να δεις αυτό που σου λεω για το MTF και τα θέματα που είχαν με το ATF D4 σε ζεστές χώρες!
Εχω και άλλα λινκ γιατί ξεστραβώθηκα απείρως...Θα ψάξω στα favorites μου (που είναι ένα χαος) να τα βρω και θα τα ποστάρω...Αν και αυτό στο fanatics λέει κάμποσα...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkaralis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος καλο,ολα καλα.
Oντως φίλε Δημήτρη...Ανέλπιστα όλα πήγαν καλά...Δεν φαντάζεσαι την χαρά που έχω πάρει την τελευταία εβδομάδα βλέποντας ότι όλα πήγαν κατ'ευχή...Σαν μικρό παιδί κάνω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 07-12-09 στις 12:18
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 07-12-09, 12:17
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που συνιστά η BMW για lifetime...να μη το συζητήσω...Μάλλον είναι καλύτερο το να αλλάζεις σασμάν ολόκληρο αντί για βαλβολίνες (απλά να έχει περάσει η εγγύηση και να το πληρώσει ο πελάτης)...
Γιατί τι έχει? Εμένα μια χαρά μου φαίνεται αυτό που έχει από το εργοστάσιο και το οδηγώ γενικώς γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 07-12-09, 12:20
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί τι έχει? Εμένα μια χαρά μου φαίνεται αυτό που έχει από το εργοστάσιο και το οδηγώ γενικώς γρήγορα...
Μα δε διαλύονται στα 30-40-50.000χλμ. Θα το κράταγες όμως 150.000?
Το lifetime του αυτοκινήτου μαλλον ορίζεται στα 80-100.000χλμ από τη BMW.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 07-12-09, 12:20
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί τι έχει? Εμένα μια χαρά μου φαίνεται αυτό που έχει από το εργοστάσιο και το οδηγώ γενικώς γρήγορα...
Φίλε Νίκο αυτή η οδηγία είναι για να σου δώσω να καταλάβεις στο πνεύμα της αλλαγής κάθε 25.000 χιλιόμετρα των λαδιών στη μηχανή που προτείνει η BMW...->AΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!
Καλό είναι κάθε 80.000 να γίνεται αλλαγή στα λάδια του σασμάν...
Εγώ ψάχνοντας δυο ήταν οι επιλογές μου
1) Να βάλω τα λάδια που δίνει η μαμά BMW που είναι πολύ καλά
2) Να βάλω τα Redline MTL που είναι ελάχιστα καλύτερα απο τα μαμά


Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 07-12-09, 12:28
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!ΜΑ ΟΛΑ ΟΜΩΣ!!!!!ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 3 εβδομάδες συνεχών δοκιμών ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑ και το χαμόγελο επανήλθε στα χείλη μου!!!....
Μπραβο. Η καλη ειδηση της ημερας.

Για το ....δηθεν life time.... θα συμφωνησω και εγω. Στα 40.000 αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 07-12-09, 12:31
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο. Η καλη ειδηση της ημερας.

Όντως Κώστα...

Ήταν εδώ και καιρό η καλή είδηση γνωστή σε εμένα,αλλά ήθελα να βεβαιωθώ,γι'αυτό περίμενα να περάσουν και τρεις εβδομάδες τσεκαρίσματος,για να είμαι 1000% σίγουρος επι του αποτελέσματος...
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 07-12-09, 12:33
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Εχω κατηγορηθει , με εχετε βρισει , με εχετε πει τσιρακι της BMW με εχετε κανει ban απο το forum αλλα θα το πω για μια ακομα φορα και ας ακουγομαι για καποιος ενοχλητικος και ας με κανετε παλι ban!!!

ΒΑΖΕΤΕ ΜΟΟΟΟΟΟΟΝΟ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η BMW !!!
Το ξαναλεω!
ΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΝΟ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η BMW !!!

Αυτοι οι κωλογερμανοι στο Μοναχο ξερουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο ολους μας!!!
ΤΕΛΟΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.