Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-05-14, 12:48
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energetic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και για το πρωτελευταιο σχετικα με τιμη και χιλιομετρα ενω υπαρχουν μικροτερες εκδοσεις στα ιδια χρηματα, αναρωτιεμαι για ποιο λογο μπορει να πωλειται σε αυτη τη τιμη και με τοσα λιγα χιλιομετρα.
Γιατι το 4.4λιτρο έχει μηδενική μεταπωλητική αξία...σχεδόν κανείς δεν αγοράζει αυτοκίνητα τέτοιου κυβισμου (πχ. τα 2λιτρα Χ3 πωλούνται πιο ακριβά από τα 3λιτρα!!). Οπόταν, όποιο μπορεί να αντέξει (φορολογικά και σε κατανάλωση) ένα αυτοκίνητο τόσο μεγάλου κυβισμού, πλέον βρίσκει τρελλές ευκαιρίες. Προσωπικά, εάν μπορούσα, σίγουρα θα έπερνα το 50i αντί για το 35i.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energetic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα παει και στο Σπανο και ειδα καποια μεταχειρισμενα και μου εκανε εντυπωση η κατασταση των δισκοπλακων, ειχαν κανει "δοντι" ενω τα χιλιομετρα ηταν καλα σχετικα γυρω στα 50000 χιλιομετρα. Λογικα ειναι νωρις για "δοντι", εκτος αν τα X6 εχουν καποια ιδιαιτεροτητα λογω των 2.2 τονων και καταπονουνται? Παλι δεν μου ακουγεται λογικο αυτο, ο κατασκευαστης ξερει τι κανει.
Λογικό το δόντι....εμένα όλες μου οι BMW στα 35-45.000χλμ (όταν δλδ. άλλαζα τακάκια περίπου) ο δίσκος είχε κάνει ένα δοντάκι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energetic Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα τωρα ενα παραδειγμα, ο Σπανος εχει ενα 50i με 82367 km στην ιδια τιμη που εχει ενας εμπορος το ιδιο αλλα με 40000 km. Σπαζοκεφαλια, φαντασου οτι ο Σπανος δεν το εχει στη κατηγορια "BMW Ποιοτικά Μεταχειρισμένα" οπως γραφει το site του.
Γιατί κατά 99% τα χλμ. του αυτοκινήτου στον Σπανό είναι πραγματικά και κατά 99% τα χλμ. στο αυτοκίνητο του εμπόρου είναι ψεύτικα.
__________________
Alpina....πέφτει πείνα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-14, 12:58
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων


Γιατί κατά 99% τα χλμ. του αυτοκινήτου στον Σπανό είναι πραγματικά
Αν μιλήσουν κάποια μέλη του φόρουμ, μπορούν να μας πούνε για αυτοκίνητα που πουλήσαν σε αντιπροσωπεία και τα είδανε μετά με τα μισά χιλιόμετρα και καινούργια βιβλία service...Γνωρίζω 2 περιπτώσεις συγκεκριμένα.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-14, 16:30
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ όταν πήγα να πρωτοπάρω μεταχειρισμένη BMW, πέρασα από αξιοσέβαστη αντιπροσωπεία και αναρωτιόμουν.

Η Carina μου είναι 15 ετών (τότε) και είχε 195000 μαρτυρικά χιλιόμετρα.

Αν οι Ε39 (αυτά που είδα εκεί) είναι έτσι στα 80.000χλμ και τα Ε46 στα 50.000.....χέστο.....καλύτερα να μείνω με την Carina για άλλα 40 χρόνια και 1-2 εκατομμύρια χιλιόμετρα.


10000 φορές καινούριο αμάξι (ότι μπορείς να πάρεις και ας μπορείς να πάρεις πολύ ακριβό αμάξι μεταχειρισμένο στις μέρες μας φτηνά), παρά μεταχειρισμένο εκτός αν μιλάμε για καμιά περίπτωση από γνωστό.

Με τα λεφτά που παίρνεις τα Χ6 μτχ χωρίς εγγύηση και αγνώστου ιστορικού (ότι και αν νομίζεις), παίρνεις ολοκαίνουριο Χ3 ή κάτι τέτοιο.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 08-05-14 στις 16:32
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-05-14, 07:13
energetic Ο χρήστης energetic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 11
energetic is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι το 4.4λιτρο έχει μηδενική μεταπωλητική αξία...σχεδόν κανείς δεν αγοράζει αυτοκίνητα τέτοιου κυβισμου (πχ. τα 2λιτρα Χ3 πωλούνται πιο ακριβά από τα 3λιτρα!!). Οπόταν, όποιο μπορεί να αντέξει (φορολογικά και σε κατανάλωση) ένα αυτοκίνητο τόσο μεγάλου κυβισμού, πλέον βρίσκει τρελλές ευκαιρίες. Προσωπικά, εάν μπορούσα, σίγουρα θα έπερνα το 50i αντί για το 35i.
Ειναι λογικό αυτο που αναφέρεις, σίγουρα ενα όχημα τόσο κυβικών ειναι δύσκολο να πουληθεί τόσο φορολογικά όσο και σε κατανάλωση.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικό το δόντι....εμένα όλες μου οι BMW στα 35-45.000χλμ (όταν δλδ. άλλαζα τακάκια περίπου) ο δίσκος είχε κάνει ένα δοντάκι.
Σημαντικό αυτο που λες και σίγουρα θα ψάξω σε ολα τα X6 να δω διάφορες σε αυτο το κομμάτι και οχι μόνο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί κατά 99% τα χλμ. του αυτοκινήτου στον Σπανό είναι πραγματικά και κατά 99% τα χλμ. στο αυτοκίνητο του εμπόρου είναι ψεύτικα.
Αρχίζω να το πιστεύω αυτο, διότι χθες ανέβηκε ενα 50i ίδιας ηλικίας με 14400 km μόνο. Όπως και να το κανεις, σε βάζει σε ιδέες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μιλήσουν κάποια μέλη του φόρουμ, μπορούν να μας πούνε για αυτοκίνητα που πουλήσαν σε αντιπροσωπεία και τα είδανε μετά με τα μισά χιλιόμετρα και καινούργια βιβλία service...Γνωρίζω 2 περιπτώσεις συγκεκριμένα.
Αυτο ειναι τραγικό και δείχνει έλλειψη σεβασμού και επαγγελματισμού. Μήπως γνωρίζεις αν ηταν απο Σπανο ή απο αντιπρόσωπο ή απο αυτούς τους εμπόρους με τίτλο επίσημο συνεργείο;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ όταν πήγα να πρωτοπάρω μεταχειρισμένη BMW, πέρασα από αξιοσέβαστη αντιπροσωπεία και αναρωτιόμουν.

Η Carina μου είναι 15 ετών (τότε) και είχε 195000 μαρτυρικά χιλιόμετρα.

Αν οι Ε39 (αυτά που είδα εκεί) είναι έτσι στα 80.000χλμ και τα Ε46 στα 50.000.....χέστο.....καλύτερα να μείνω με την Carina για άλλα 40 χρόνια και 1-2 εκατομμύρια χιλιόμετρα.

10000 φορές καινούριο αμάξι (ότι μπορείς να πάρεις και ας μπορείς να πάρεις πολύ ακριβό αμάξι μεταχειρισμένο στις μέρες μας φτηνά), παρά μεταχειρισμένο εκτός αν μιλάμε για καμιά περίπτωση από γνωστό.

Με τα λεφτά που παίρνεις τα Χ6 μτχ χωρίς εγγύηση και αγνώστου ιστορικού (ότι και αν νομίζεις), παίρνεις ολοκαίνουριο Χ3 ή κάτι τέτοιο.
Ειναι δίλημμα και ομολογώ πως εχω βρεθεί σε αυτη τη θέση μεταξυ καινούργιου και μεταχειρισμένου και αναρωτιέμαι τι αξίζει να πάρω στη συγκεκριμένη περίπτωση? Ενα καινούργιο X6 με τη γνωστή τρελή αξία όπου πωλειται απο επίσημη αντιπροσωπεία και υπόψη σε standard έκδοση χωρις extra ή ενα μεταχειρισμένο X6 στα μισά χρήματα με full σχεδόν extra? Εδω βέβαια μπορει κάποιος να σκεφτεί πως οτι πρόβλημα και να σου βγάλει, παλι φθηνότερα το παίρνεις. Αρκεί να μην εχει σοβαρό πρόβλημα απο κάποια στουκα.

Ωστόσο θα ήθελα να έπαιρνα το μοντέλο που θελω και οχι να συμβιβαστω με κάποιο αλλο μοντέλο που δεν θα μου αρέσει. Φυσικά δύσκολο να ζούμε σε εναν ιδανικό κόσμο αλλα τι να κάνουμε, προσπαθούμε πάντα το καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-05-14, 09:54
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μιλήσουν κάποια μέλη του φόρουμ, μπορούν να μας πούνε για αυτοκίνητα που πουλήσαν σε αντιπροσωπεία και τα είδανε μετά με τα μισά χιλιόμετρα και καινούργια βιβλία service...Γνωρίζω 2 περιπτώσεις συγκεκριμένα.
Και εγώ γνωρίζω...για αυτό είπα κατά 99% και όχι κατά 100%.

Στον Σπανό όσα αυτοκίνητα έχω δώσει εγώ ανταλλαγή (3 σύνολο) και άλλα 4 αυτοκίνητα φίλων μου, στις αγγελίες μετά τα είδα με τα χλμ. που τα είχαν δώσει...αλλά δεν είμαι ποτέ σίγουρος για κάνεναν!
__________________
Alpina....πέφτει πείνα!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-05-14, 18:44
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εγω πιστεύω λιγο δυσκολο να γυρίσουν τα χιλιομετρα και πιος θα ασχοληθει
αφου δεν πουλιούντε ετσι και αλλιος και εχουν χασει πολυ απο την αρχικη τους αξια
δεν θα τους σωσει τα χιλιομετρα

τα περισοτερα ειναι Ελληνικα, αμεσως μετα την αγορα πλάκωσε η κριση
βενζινα 2 ευρω και αμεσος γινανε αυτα τα αμαξια του σαββατοκυριακου και τις
μοστρας οποτε λογικο ειναι να εχουν λιγα χιλιομετρα τα Ελληνικά

τα λιγα χιλιομετρα βέβαια επιβεβαιωνονται με το βιβλιο σερβις και με το αριστο εσωτερικο οπως το πουλουσανε
καινουριο δηλαδη με καμια φθορα πουθενα !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-05-14, 10:17
energetic Ο χρήστης energetic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 11
energetic is on a distinguished road
Δεν εχεις αδικο με το γυρισμα των χιλιομετρων αλλα πιστευω οτι υπαρχει και η λογικη να γυρισει καποιος τα χιλιομετρα για να πουληθει πιο ευκολα. Ειναι θεμα το ποσο επαγγελματιας ειναι ο εμπορος μεταχειρισμενων.

Κατι αλλο σημαντικο, που θα ηθελα να γνωριζω. Ποσα σετ κλειδιων εχει το X6? Μη παω και παρω κανενα Χ6 και μου λειπει καποιο σετ και μετα το χασω καποιο βραδυ!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-14, 11:34
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
2 κλειδιά έχουν τα Βmw τώρα πια.

Αν θες απλά να είσαι σίγουρος, μπορείς να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία αν έγινε κάποιο αίτημα για τρίτο κλειδί κατά το παρελθόν.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-14, 23:34
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
για να γυρισει καπιος τα χιλιομετρα πρεπει να πεταξει και το βιβλιο σερβις
τωρα πιος ειναι αυτος που θα παρει χ6 χωρις βιβλιο τι να σου πω
μπορει και να υπαρχει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-05-14, 08:00
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να γυρισει καπιος τα χιλιομετρα πρεπει να πεταξει και το βιβλιο σερβις
τωρα πιος ειναι αυτος που θα παρει χ6 χωρις βιβλιο τι να σου πω
μπορει και να υπαρχει!
Απλά αλλάζουν και το βιβλίο service με ένα καινούργιο που αναγράφει τα γυρισμένα χιλιόμετρα.
__________________
Alpina....πέφτει πείνα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.