Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #321  
Παλιά 10-10-11, 23:34
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου λοιπον το rc ..που ειχα δει, δεν ειχε οροφη...νομιζω οτι σωστα το εδειξε σε αυτα τα κιλα!
Μπα... το rc εχει πολυ περισσοτερο εξοπλισμο
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #322  
Παλιά 11-10-11, 00:59
Το avatar του χρήστη s318is
s318is Ο χρήστης s318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2005
Μηνύματα: 157
s318is is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικα εχω ενα 207 1.6τ....χωρις πλακα ειναι πιο οικονομικο και απο το 1.3 swift/08 της αδερφης μου,καλα με την 520 απλα δεν υπαρχει επαφη..!
Το swift εχει θεματακι με την καταναλωση κι ολα αυτα λογω μακριών σχέσεων (που υποτίθεται τις βαλανε για οικονομια). Με το is σε ταξίδι με σταθερά 120-130 καιω ΠΟΛΥ λιγότερο.

Σχετικά με τα τουρμπο,με εχουν καλυψει οι προλαλήσαντες.
Οι εταιριες εχουν βρει ενα τροπο να δείχνουν εικονικές καταναλωσεις και ρύπους
ρυθμίζοντας τα κιβωτια έτσι ώστε να βρίσκεται ο κινητήρας εκτός τουρμπο κατα την διαρκεια των μετρησεων.

Δεν πιστεύω οτι η ολοκληρη BMW δεν μπορούσε τόσο καιρό να βγάλει 1600αρη για την 1 με 135 αλογα ατμοσφαιρα.Επρεπε να βάλει τουρμπο αναγκαστικά?Οι Ιάπωνες τα εχουν (οταν θέλουν και αυτοί τωρα τελευταία) για πλάκα. Δεν χρειάζεται να είναι Μ το μοτέρ (οχι οτι θα μας χάλαγε )

Και τα παραμυθια περι μικρότερης καταναλωσης σε σχεση με ατμοσφαιρικά ειναι για γελια!Οταν πιεστούν και τα 2, το ατμοσφαρικό θα κάψει πολυ λιγότερο και δεν θα ειναι αναλογικα τοσο αργότερο (αν ειναι)
__________________
Θέλω τον Ν54 στο Ε36.Ζητάω πολλά??!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη s318is : 11-10-11 στις 01:04
Απάντηση με παράθεση
  #323  
Παλιά 11-10-11, 07:39
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s318is Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα παραμυθια περι μικρότερης καταναλωσης σε σχεση με ατμοσφαιρικά ειναι για γελια!Οταν πιεστούν και τα 2, το ατμοσφαρικό θα κάψει πολυ λιγότερο και δεν θα ειναι αναλογικα τοσο αργότερο (αν ειναι)
Αυτά τα έχουμε ξαναπεί..
Ενα δίλιτρο ατμοσφαιρικό με 150 άλογα, καίει π.χ. 10 λίτρα στα 100..
Ενα δίλιτρο τούρμπο με 150 άλογα καιει αντίστοιχα 8 λίτρα στα 100..
Στον ίδιο κυβισμό, με τα ίδια άλογα το τούρμπο θα κάψει λιγότερο..
Για αυτό σου παρουσιάζουν 1600 κυβικά ρεπανάκι με 125 άλογα και όχι με τα 180-240 που
μπορεί να φτάσει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #324  
Παλιά 11-10-11, 10:10
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Παιδιά να πω και εγω τη γνώμη μου καθώς έχω παίξει σε διαφορα ταμπλο, μέχρι στιγμής έχω αλλάξει διαφορα αυτοκινητα. Είχα ένα 316ci/Ε46, 318ci/E46, 316i/E90 και εδω και μια εβδομαδα πήρα ένα Α4 1.8Τ/2009 με τα 160 (175 δυναμομετρημενα). Θα σας μιλήσω ειλικρινα, το Α4 είναι πολύ δυνατό χωρίς να καίει τρελα παρά μόνο όταν το σκίζεις (παέι βολίδα 325 το κοντράρει και πάλι πάιζεται, αναλογα...), μέσο όρο στην Αθήνα έχει 9-11 λίτρα και έξω γύρω στα 7-9 αναλογα το πόδι σου. ¨ημουν χρόνια fun Της BMW και παραμένω ωστόσο και τα audi είναι εξίσου καλά και μάλιστα στρίβουν, το δικό μου φοράει και sport αναρτηση μαμα και είναι τρένο...
Απάντηση με παράθεση
  #325  
Παλιά 11-10-11, 13:49
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Enema Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ναι, αμα εχεις τα ιδια αλογα καλη η ατμοσφαιρα.
Αμα ειχες να επιλεξεις ομως σε 1,6 ατμ με 90 αλογα, και 1,6Τ με 140 τι θα επερνες?
το 1,6 με 90
Απάντηση με παράθεση
  #326  
Παλιά 11-10-11, 15:19
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
γειά σου ρε Τζώρτζ
Απάντηση με παράθεση
  #327  
Παλιά 11-10-11, 15:33
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
απο κτεο που εχω δει ...το rc ειναι 1240κιλα...! το ε36 1,6 το εχω δει 1390κιλα...,προφανως το 2,5 θα ειναι ακομα παραπανω!
Σίγουρα είναι παραπάνω το rc, εκτός και αν είναι ελαφρωμένο.

Εδώ το 207 μου που είναι απλό 1400άρι με σιδερένιες 15άρες ζάντες και χωρίς οροφή είναι λίγο πάνω από 1200 κιλά.
Γενικά το αυτοκίνητο αυτό (rc) είναι ίσως το πιο βαρύ της κατηγορίας (και το punto αν δεν κάνω λάθος είναι αρκετά βαρύ) ειδάλλως θα μπορούσε να είναι αισθητά πιο γρήγορο.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #328  
Παλιά 11-10-11, 16:39
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
ακομα και 100 κιλα διαφορα να εχουν...σημαινει, πως για να ξεπερασει το βαρυτερο οχημα το μειονεκτημα, θα πρεπει να εχει 10 αλογα περιπου παραπανω!
Απάντηση με παράθεση
  #329  
Παλιά 11-10-11, 17:16
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον ίδιο κυβισμό, με τα ίδια άλογα το τούρμπο θα κάψει λιγότερο..
Στον ίδιο κυβισμό, με τα ίδια άλογα (αν και αυτό είναι δύσκολο, ποιό 1600αρι ατμ βγάζει 180 άλογα; Και ποιο 1400άρι 140, το turbo θα κάψει περισσότερο, ακόμα και σε οικονομική οδήγηση. Όλο το σύστημα εισαγωγής του έχει μεγαλύτερες παρασιτικές απώλεις από του ατμοσφαιρικού (intercooler, έξτρα σωληνώσεις υπο γωνία κλπ), εκτός αυτού, έχει και χαμηλότερη συμπίεση στο 99% των περιπτώσεων. Αυτό που ισχύει όμως είναι ότι στην πράξη, υπάρχουν πολλά μοτέρ turbο πολύ πιο δυνατά από αυτά στα οποία βασίστηκαν, και καίνε σε πολλες περιπτώσεις το ίδιο σε ήρεμη οδήγηση. Κι αυτό επίτευγμα είναι.
Στο τέρμα γκάζι είναι αυτονόητο ότι θα κάψει περρισότερο, γιατί έχει υψηλότερο bsfc, και επιπλέον έχει πολύ μεγαλύτερο volumetric efficiency και σε πολύ μεγαλύτερο εύρος στροφών. Μπορεί να είναι τα ίδια άλογα είπαμε, αλλά το turbo θα έχει πιο γεμάτες καμπύλες από το atm=καλύτερη πλήρωση κυλίνδρου=μεγαλύτερο volumetric efficiency. Βγάζει δύναμη, αλλά θέλει και τάισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #330  
Παλιά 11-10-11, 17:20
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Πάντως αν θέλουμε να απαλείψουμε τις διαφορές στα βάρη των κάρων, το πιο απλό είναι το άνοιγμα που έκανα εγώ με το ηλίθιο rc του πανίβλακα μάνου που είχε συνοδηγό την κοπέλα του, τον saiko. Από δευτέρες τον πέρασα άααανετα. ίδια βάρη πάνω κάτω, ίδιες ροπές, ίδια άλογα. Το συμπέρασμα είναι οτι το rc τον πίνει από το 325.

__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.