Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-02-14, 00:09
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δώσω και τον αντίλογο όχι πως θα πείσω συγκεκριμένα άτομα που πολύ το αμφιβάλλω, αλλά ένεκα "επίθεσης" θα σχολιάσω περεταίρω.

Κ & Ν φίλτρο αέρα : Περισσότερο οξυγόνο συνεπάγεται περισσότερα καύσιμα περισσότερη υποδύναμη
Bosch Platinum +4: Τα κανονικά spark plugs λόγο σχεδιασμού ανοίγουν 7 στις 8 φορές. Αυτό το spark plug λόγο καινοτόμου σχεδιασμού και χρήση πλατίνας, ανοίγει 8 στις 8 φορές.

Με απλά μαθηματικά για το spark plug
118 bhp 7/8
x---------8/8

x=135 bhp


Αλλιώς εάν δεν χρησιμοποιήσεις όλη την υποδύναμη έχεις καλύτερη κατανάλωση στα καύσιμα.

Air filter 5 bhp

Σύνολο 140 bhp

Για το λάδι δεν θα κάνω σχόλια απλά βοηθά την μηχανή. Δεν είπα πουθενά ότι θα αλλάζουμε λάδι κάθε 30,000 χλμ. Εννοείτε ότι κάθε 10,000 θα γίνεται η αλλαγή.

Δηλαδή με απλά μαθηματικά, αν είχαμε ένα αυτοκίνητο 300 ίππων το κέρδος από τα μπουζί θα ήταν 42 ίπποι?...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-02-14, 00:14
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή με απλά μαθηματικά, αν είχαμε ένα αυτοκίνητο 300 ίππων το κέρδος από τα μπουζί θα ήταν 42 ίπποι?...
και οχι μονο...αν ηταν και τετρακιδα..42x4=168 ιππους κερδος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-02-14, 00:17
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Φίλε μου πότε πρόλαβες να ενημερωθείς?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-02-14, 00:20
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή με απλά μαθηματικά, αν είχαμε ένα αυτοκίνητο 300 ίππων το κέρδος από τα μπουζί θα ήταν 42 ίπποι?...
Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει platinum +4 για όλα τα μοντέλλα. Για το spark plug τύπου Bosch FGR 7 DQP ευτυχώς υπάρχει. ))))

Χαίρομαι που είμαι ο πρώτος που υποστηρίζω μία χαμηλού κόστους αναβάθμιση με συγκριτικά ψηλή απόδοση υποδύναμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violantos : 20-02-14 στις 00:25
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-02-14, 00:24
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
ΣΚΗΝΕΣ ΣΟΚ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-02-14, 00:31
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Φίλε μου το αποτέλεσμα μετρά. Αυτό έχει βοηθήσει εμένα. Εσένα μπορεί να μην σε πείθει αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα και δεν με απασχολεί.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-02-14, 00:42
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου το αποτέλεσμα μετρά. Αυτό έχει βοηθήσει εμένα. Εσένα μπορεί να μην σε πείθει αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα και δεν με απασχολεί.
Δεν διαφωνώ ότι σε έχει βοηθήσει. Αλλά αν σε έχει βοηθήσει όσο λες και το έχεις δει στο δυναμόμετρο το νούμερο που περιγράφεις τότε πάω πάσο...Πάντως βελτίωση 14% σε ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο δεν πετυχαίνει κανείς ούτε με καλό πρόγραμμα και εξάτμιση, πόσο μάλλον με 4 μπουζί (κι ας ειναι φτιαγμένα από τη NASA)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gearboxer : 20-02-14 στις 00:44
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-02-14, 00:46
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου το αποτέλεσμα μετρά. Αυτό έχει βοηθήσει εμένα. Εσένα μπορεί να μην σε πείθει αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα και δεν με απασχολεί.
Τωρα ειμαι σιγουρος οτι μας δουλευεις πλεον!!!! Παμε ενα ωραιο στοιχημα????Παμε σ'ενα τυχαιο δυναμομετρο να μετρησουμε τ'αμαξι σου κι ενα ιδιο μαμισιο Ε46 1.9....Αν βγαλει +15 αλογα διαφορα με αυτα που φορας,θα σου δωσω 1000 ευρω!Αλλιως μου δινεις εσυ....Θες???Και μαρτυρες οσοι θελουν να'ρθουν για βολτα....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-02-14, 00:52
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Platinum +4 spark plug information
Four ground electrodes, the most platinum and the most powerful spark. Bosch Platinum+4 has the most platinum and delivers smoother acceleration, top fuel economy and ultimate engine performance. Revolutionary Surface Air Gap Technology — four yttrium enhanced ground electrodes and a 45% longer, more powerful spark (*versus common J-gap design with 1.1 mm gap) for the most efficient combustion, plus a longer performance life. Never Requires Gapping — the electrode gap is factory-set and never requires adjustment

Δεν είναι ανάγκη να βάλουμε στοίχημα αλλά πάμε. Τα έξοδα δικά σου. Εάν δεν υπάρχει βελτίωση τα έξοδα δικά μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violantos : 20-02-14 στις 00:57
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-02-14, 01:25
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Mην μου τα γυριζεις τωρα!Δεν μιλαμε για βελτιωση της ταξης των 0.5hp σε στοκ μοτερ αλλα για +15hp με μονο φιλτρο και μπουζι!!!Αυτο ισχυριστηκες με σθενος στην αρχη κι εκει σε αντιπαρερχομαστε,ολοι εμεις που γεννηθηκαμε σε σπηλιες και δεν μπορουσαμε να βρουμε 1/8 επιπλεον χαμενης δυναμης στα μοτερια μας με μια τυπικη αλλαγη μπουζι!!!
Αμα δεις 15hp βελτιωση εσυ στο δικο σου,τοτε οχι μονο σου καλυπτω τα εξοδα,αλλα σου κλεινω συμφωνια να συνεργαστεις με τους κορυφαιους οικους βελτιωσης!Νο1 σπονσορας σου θα γινω διαμαντι μου!!

Και για να σοβαρευτουμε τωρα...σαφεστατα καλα κανεις και βαζεις καλα μπουζι και καλα λαδια-φιλτρα στ'αμαξακι σου αλλα μην ''βγαζεις'' απο το μυαλο σου κανονες και τυπους αυξησης ιπποδυναμης...Το οτι λεει ενα μπουζι οτι εχει κατα 1/8 δυνατοτερο σπινθηρα,δεν σημαινει αυτοματα και αυξηση της θερμοδυναμικης αποδοσης σ'ενα στοκ μοτερακι παραγωγης κατα το ιδιο ποσοστο!!!Αν ειναι δυνατον!!Καλυτερη καυση του υπαρχοντος δεδομενου μειγματος κανει,ωστε να'χεις καθαροτερο μοτερ με καλυτερη αποκριση και σε ορισμενες περιπτωσεις ελαχιστα καλυτερη αποδοση.....Αυτο ακριβως σου γραφει και στο site των μπουζι.Για να δεις +15hp στο μοτερ σου,θες τουλαχιστον φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση ολοσωμη και reprofile εκκεντροφορων+συμπιεση αυξημενη...
Δυστυχως εχεις αγνοια ή ημιμαθεια,οπως θες πες το.....Κατσε διαβασε,ασχολησου λιγο και μην κλεινεις ματια και αυτια σ'αυτα που σου λενε.......
Πηγαινε μονος σου σ'ενα δυναμομετρο(δεν μ'αρεσει να κλεβω εκκλησιες),μετρα να δεις που βρισκεται τ'αμαξι σου και συνεχισε να μπαινεις στα φορουμ,γιατι θα μαθεις πολλα χρησιμα πραγματα που ειναι σε κοινη θεα,μετα το 1995 που ξυπνησε η βελτιωση στην Ελλαδα....Αυτα βεβαια στα λεω,αν θες να μαθεις και να εξελιχθεις....Κι αν δεν θελεις,παλι καλη καρδια....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.