Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-04-10, 10:19
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
εγω θα ελεγα στο καθημερινο σου αμαξι να μην μπλεξεις με τετοια μετατροπη.....ο υπερκυβισμος γενικα και απο διαμετρο και απο διαδρομη εμπεριεχει κινδυνους...γιατι αν το αυτοκινητο στροφαρει...ποιος σου λεει οτι η λιπανση επαρκει???ποιος σου λεει οτι ο στροφαλος ειναι αρκετα ζυγισμενος για να αντεξει τις παραπανω στροφες?????και μιλαμε για μοτερ bmw που σε αντοχη ειναι απο τα καλυτερα του κοσμου....δηλαδη η νοοτροπια του καθε μαστορα καποτε ηταν ανεκτη γιατι ο κοσμος δεν γνωριζε....και μετα απο κανα 2χρονο οπου το αμαξι πετουσε....μπιελα!!!......ο κοσμος πλεον γνωριζει και αισθανεται οτι το καλο και φτηνο για να φτιαξεις ενα μοτερ με ανοχες εργοστασιου ειναι πολυ ακριβο....φτηνη βελτιωση περα απο το πρωτο σταδιο (και ιδιως σε τουρμπακια) δεν υπαρχει....απο την στιγμη που μπαινεις στα σωθικα του κινητηρα πολλα μπορουν να πανε στραβα....

για να μην μακρυγορω....ενας υπερκυβισμος πχ...απο εναν μεγαλο βελτιωτικο οικο της μαρκας με υπευθυνο αντιπροσωπο (στην ελλαδα) και εγγυηση 2 χρονων τουλαχιστον μπορει να το σεβαστω....αλλα τις μαγκιες του καθε μαστρο μητσου που αμα σπασει σου λεει φερτο απο εδω.....θα λεγα μακρυα και αλλαργα....

χιλιες φορες βρες ενα 25αρι μοτερ....μαμα...με λιγα χιλιομετρα απο τροπετακι...πετα το πανω...σβησε κωδικους και γραψε τους παλιους...και πιστευω θα εισαι πολυ πιο υσηχος..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-04-10, 10:52
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Καποιο κομπρεσσορ κιτ δεν θα ηταν καλυτερο? Οι τιμες απο που ξεκινανε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-04-10, 11:27
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
σε συμφερει σε ολα τα επιπεδα να το κανεις 325i η ακομα καλυτερα 330i...!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-04-10, 11:43
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Είναι μια απο τις καλυτερες επιλογές λαμβάνοντας υπόψη ρίσκο και αποτέλεσμα. Αλλάζει η διαδρομή του πιστονιού με στρόφαλο-μπιέλες από Μ52 2.8. Λόγο της διαμέτρου του κυλίνδρου φυσικά δεν φτάνεις 2.8 αλλα 2.53l. Με το απαραίτητο πρόγραμμα είσαι στα 185-190 άλογα με μεγάλα κέρδη και στη ροπή.

Όσον αφορά την αξιοπιστία, συμφωνώ μαζί σας και με τη θεωρία που λέει ότι αλλάζοντας τη γεωμετρία του μοτέρ ξεκινάει μια αλυσίδα από άλλα θέματα. Όμως η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ αλλαγή έχει αποδειχθεί μέσα στο χρόνο "εργοστασιακή" και αλεξίσφαιρη. Nik200, όπως είπε και ο geo έχει γίνει πολλές φορές και από αξιοπιστία είναι μια χαρά ακόμα..
Τα υπόλοιπα καλά της είναι πιστεύω λίγο-πολύ γνωστά από όλους (ασφάλειες-τέλη-αποφυγή διαδικασίας μετατροπής-αποφυγή πιθανού μάπα μοτέρ-αποφυγή μάστρο-γνώστη...)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-04-10, 14:27
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μια απο τις καλυτερες επιλογές λαμβάνοντας υπόψη ρίσκο και αποτέλεσμα. Αλλάζει η διαδρομή του πιστονιού με στρόφαλο-μπιέλες από Μ52 2.8. Λόγο της διαμέτρου του κυλίνδρου φυσικά δεν φτάνεις 2.8 αλλα 2.53l. Με το απαραίτητο πρόγραμμα είσαι στα 185-190 άλογα με μεγάλα κέρδη και στη ροπή.

Όσον αφορά την αξιοπιστία, συμφωνώ μαζί σας και με τη θεωρία που λέει ότι αλλάζοντας τη γεωμετρία του μοτέρ ξεκινάει μια αλυσίδα από άλλα θέματα. Όμως η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ αλλαγή έχει αποδειχθεί μέσα στο χρόνο "εργοστασιακή" και αλεξίσφαιρη. Nik200, όπως είπε και ο geo έχει γίνει πολλές φορές και από αξιοπιστία είναι μια χαρά ακόμα..
Τα υπόλοιπα καλά της είναι πιστεύω λίγο-πολύ γνωστά από όλους (ασφάλειες-τέλη-αποφυγή διαδικασίας μετατροπής-αποφυγή πιθανού μάπα μοτέρ-αποφυγή μάστρο-γνώστη...)
δεν αμφισβητω τα λεγομενα κανενος...φιλε konc
απλα καποιες αποριες εχω που πιστευω τις εχουν και αλλοι..
1) ο κοφτης ανεβαινει?γιατι προφανως για να βγαλει τα ιδια αλογα με το 2.8 λογικα θα πρεπει να στροφαρει κι αλλο..και αυτο δεν ειναι και οτι καλυτερο για εργοστασιακο στροφαλο (εστω απο το αλεξισφαιρο 2.8)
2)η λιπανση λογικα αν ειναι στροφαλο-μπιελες απο 2.8 θα επαρκει μια χαρα
3)τα μπεκ σαν παροχη,στον προγραμματισμο επαρκουν?η μηπως θελει απο 2.8
4)το καπακι εφοσον θα στροφαρει δεν θα θελει λιγο πλανισμα...για συμπιεση?
5)ο δισκος και προφανως και το διαφορικο θα αντεξει τα ιδια χιλιομετρα με πριν???5-7 kg ροπης ακομα μπορει να μην ακουγονται πολλα...αλλα μπορουν να κανουν ζημια!!

μην παρεξηγηθω, δεν αμφισβητω την μετατροπη, ειναι καποιες ευλογες αποριες που θα ηθελα να μου λυσουν οσοι γνωριζουν...γιατι με αυτο τον τροπο μπορουμε να μαθουμε και 5 πραγματα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-04-10, 20:54
Το avatar του χρήστη apovas
apovas Ο χρήστης apovas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-03-2009
Μηνύματα: 130
apovas is on a distinguished road
αν μου εξηγησεις τη διαδικασια του να βαλω τα δικα μου νουμερα σε ενα τριλιτρο μοτερ να το συζητησουμε τοτε. Αλλιως δε μπλεκω. Απο οτι εχω συζητητσει με το μηχανικο μου με 2500-3000 το διλυτρο γινεται
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-04-10, 22:19
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apovas Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μου εξηγησεις τη διαδικασια του να βαλω τα δικα μου νουμερα σε ενα τριλιτρο μοτερ να το συζητησουμε τοτε. Αλλιως δε μπλεκω. Απο οτι εχω συζητητσει με το μηχανικο μου με 2500-3000 το διλυτρο γινεται
οποιοςδηποτε γατος μηχανικος μπορει να σου χτυπησει νουμερα....δηλαδη να σβησει τα της μηχανης τον κωδικο-ους και να γραψει τους διλιτρους κωδικους...φυσικα καποιος γνωστης (που ειναι λιγοι) μπατσος και που σιγα μην σταματησει 46αρι, 36αρια-30αρια αγαπανε!!!, θα γνωριζει τι εχεις κανει...και μπορει να μπεις σε μεγαλη περιπετεια..αλλα δυσκολα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-04-10, 08:58
Το avatar του χρήστη stavr
stavr Ο χρήστης stavr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-10-2006
Μηνύματα: 188
stavr is an unknown quantity at this point
οσων αφορα την αξιοπιστια. απλα αναφερω οτι τα ιδια τα συνεργεια των αντιπροσωπιων της BMW εκαναν την εν λογω μετατροπη, ειδικα μετα το 2001 οπου σταματησαν τα 2λιτρα και αντικτασταθηκαν απο τον 2.2 και παρειχαν και εγγυηση!
Ειμαι και γω σε σκεψεις μιας και εχω το ιδιο μοτερ, χωρις ομως να εχω καταληξει. Τα χρηματα που αναφερθηκαν για την μετατροπη πιστευω οτι καλυπτουν την αγορα και τοποθετηση ενος 2.5 η 2.8 μοτερ ετσι τουλαχιστον μου εχει πει ο μηχανικος μου. Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα θελαμε να δηλωθουν αυτα τα κυβικα!!
Αρα οτι και να κανουμε εμεις με τον Μ52 τα ρισκα μας θα τα παρουμε! Ή 2,6 με 190 hp και ολα νομιμα
αλλα με ενδομοτερικες αλλαγες......ή αλλο μοτερακι με καλυτερες επιδοσεις -αδηλωτο- με πατεντα στα νουμερα. Τα λεφτα ειναι τα ιδια!
Περιττο βεβαια να μιλησουμε για τα μπλεξιματα που θα εχει καποιος αν ανακαλυφθουν τα "χτυπημενα νουμερα"

Προς το παρον παντως εγινε αγορα 2τροχου προσφατα και παραμενω στις σκεψεις μιας και δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοητα για μετατροπες αυτην την περιοδο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-04-10, 19:30
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
εγω παντως θα φερω δυο κακα παραδειγματα....το μεν ενα εργοστασιακο (αντιπροσωπιας δηλαδη) και το αλλο ενα κοντραδικο συνεργειακο για να αποδειξω οτι συνηθως τα εργοστασιακα (αντιπροσωπιας) η τα πειραγμενα δεν αποδιδουν παντα η αντεχουν στο χρονο....
1)boxer 1.6ts turbo impreza 180hp...ελληνικη βελτιωση αντιπροσωπειας..η οποια ομως ποτε μα ποτε δεν απεδωσε τα αναμενομενα...ολα τα δυναμομετρα πανω απο 160-165 αλογα στροφαλο δεν εδειξαν....το αμαξι δε στο δρομο πραγματικα σερνονταν λογω και του βαρους της τετρακινησης φυσικα.....δεν εσπαγε αλλα δεν πηγαινε κιολας!
2)το κλασικο πλεον β20 μπλοκ απο crv σε vti, integra κεφαλη (β16,β18) και πηγαμε στα honda και αμερικανικες μοντιφες!...το οποιο ναι μεν απεδιδε 230-240 αλογα και παραπανω με αγρια εκκεντρα και με αρκετη ροπη για honda (23 kg)αλλα ειχε προβλημα λιπανσης καθως ποτε δεν φτιαχτηκε το crv να στροφαρει 9αρες (προβλημα που λυνοταν...) συν το γεγονος οτι το μπλοκ δεν ειχε νευρωσεις και καλα χιτωνια οπως τα β16-18..με αποτελεσμα να εχουν ημερομηνια ληξης τα εν λογω μοτερ...να υπενθιμισω οτι κατι power techniques την εν λογω μετατροπη την ειχαν εκθειασει....

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι μην μας παραμυθιαζουν, αντιπροσωπιες, συνεργεια, βελτιωτες....αν δεν ξερουμε εμεις τι συμβαινει μεσα στο πειραγμενο μας μοτερ κανεις δεν προκειται να σου πει.......ειμαι απαιτητικος γιατι αγαπω την μηχανολογια και θελω κατι σωστο και αξιοπιστο στο καθημερινο μου αμαξι τουλαχιστον...απαντησεις απο δηθεν ειδικους του στυλ, μια χαρα δουλευει δεν με ικανοποιουν πλεον!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-04-10, 15:04
Το avatar του χρήστη apovas
apovas Ο χρήστης apovas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-03-2009
Μηνύματα: 130
apovas is on a distinguished road
Συγκρίνεις μοτερ μποξερ που την ακουει για πλακα εκτος και αν φερεις ολη την αμερικη και ιαπωνια σε ανταλακτικα και δουλευει και πιεση απο τη μια και μοτερ honda που οπως λες και εσυ δουλευει στο θεο για να βγαλει αλογα με το Μ52 που ειναι ενα απλο ατμοσφαιρικο μοτερακι? Ενταξει το καθε συνεργειο αν σε δει κ.....νο να κανεις κατι θα σου πει αυτο που θελεις να ακουσεις. Εγω ξεκινησα τη συζητηση γιατι η συγκεκριμενη μετατροπη ειναι γνωστη γενικα. Τωρα αν ειναι ανθεκτικη ουτε και για το αγνωστο χ μοτερ που θα βαλεις πανω δεν εισαι σιγουρος. Και αναλογα με το ρισκο αλλο να δωσεις κανα τριχιλιαρο πειστευω και να εχεις ενα νομιμο δυναμωμενο μοτερακι και αλλο να φτασεις στα πεντε να τρεμεις με το καθε καρουμπαλο και να μη ξερεις τι θα σου βγει το 330 μοτερ και ολα τα παρελκομενα που θα αλλαξεις κιβωτιο διαφορικο κλπ.Και οταν το πουλησεις? Που θα ερχεται ο καθε μπαγλαμας και θα σε κοιταει καχυποπτα λες και πας να τον κλεψεις και θα στο παιζει και εξυπνος να ριξει την τιμη? Τα λεω γιατι τα εχω περασει με το προιν μοτορι μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.