Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-05-10, 02:18
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Αυτό είναι το σύστημα του Μ42.
Τι να σου πω τώρα. Προφανώς μιλάμε για εντελώς διαφορετικό κύκλωμα ο καθένας μας. Στα Μ42 πάντως γίνεται όπως περιέγραψα χρόνια τώρα και ήμουν πάντα μπροστά.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-05-10, 03:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι το σύστημα του Μ42.
Τι να σου πω τώρα. Προφανώς μιλάμε για εντελώς διαφορετικό κύκλωμα ο καθένας μας. Στα Μ42 πάντως γίνεται όπως περιέγραψα χρόνια τώρα και ήμουν πάντα μπροστά.
C U out there
Και εγώ μπερδεμένος είμαι..
Αλλά το εργοστάσιο άλλα λέει.. και αυστηρά κρύο..τι κάνουμε στην τελική??
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg za1.JPG (147,6 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg za2.JPG (190,3 KB, 15 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg za3.JPG (179,1 KB, 11 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg za4.JPG (188,1 KB, 13 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg za5.JPG (187,8 KB, 11 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-05-10, 16:14
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Μπορείς να ξεμπερδευτείς, I stand corrected.
Δεν ξέρω γιατί μου έχει δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση, αλλά και στο συνεργείο μου είπαν ότι αυτό που θυμάμαι είναι λάθος και δεν το έκαναν έτσι όπως περιγράφω πιο πάνω, αλλά κρύο.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-05-10, 22:11
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Σορρυ fairy αλλά η εξαέρωση και ιδιαίτερα στο M42 γίνεται με κρύο μοτέρ και το διαπίστωσα και με τα μάτια μου. Εμένα το ψυγείο έχει το δοχείο του κολλητά κλασικά και δίπλα στην μεγάλη τάπα έχει μια μικρή τάπα.

Η σωστή διαδικασία έχει ως εξής:

Με εντελώς κρύο μοτέρ..

Έχοντας και τις δύο τάπες ανοιχτές, γεμίζουμε υγρό με αργό ρυθμό από τη μεγάλη τρύπα μέχρι το νερο να φτάσει ως το χείλος του μεγάλου ανοίγματος και τότε ο εγκλωβισμένος αέρας σπρωγμένος από το υγρό θα αρχίσει να βγαίνει από το μικρό άνοιγμα και ωστόσο εμείς συνεχίζουμε να συμπληρώνουμε σιγά σιγά (διατηρώντας τη στάθμη στο χείλος), μέχρι να βγει όλος ο αέρας και έως από την μικρή τρύπα καταλήξει να βγαίνει καθαρό υγρό χωρίς φουσκάλες.

(τα παρακάτω τα επαναλαμβάνουμε αν θέλουμε και πάνω από μια φορά)
Μετά κλείνουμε τις τάπες και βάζουμε μπρος μέχρι να ζεσταθεί καλά το αμάξι και να ανοίξει ο θερμοστάτης για να κάνει κύκλο το νερό αλλά και με τον κύκλο του να σπρώξει όσες φουσκάλες αέρος έχουν μείνει στην διαδρομή όλου του κυκλώματος.

Ύστερα αφήνουμε το μοτέρ να κρυώσει εντελώς και τότε ανοίγουμε πάλι τις τάπες και επαναλαμβάνουμε την διαδικασία, δηλαδή βάζουμε υγρό σιγά σιγά από την μεγάλη τρύπα, ώστε να φύγει κι ο υπόλοιπος αέρας από το κύκλωμα (αν υπάρχει), μέχρι που από την μικρή τρύπα να βγαίνει υγρό χωρίς φουσκάλες. Τότε αν θέλουμε αφαιρούμε λίγο υγρό για να πάει η στάθμη λίγο παραπάνω από το κανονικό της, βιδώνουμε τάπες και τέλος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valantis544 : 23-05-10 στις 22:13
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-05-10, 20:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να ξεμπερδευτείς, I stand corrected.
Δεν ξέρω γιατί μου έχει δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση, αλλά και στο συνεργείο μου είπαν ότι αυτό που θυμάμαι είναι λάθος και δεν το έκαναν έτσι όπως περιγράφω πιο πάνω, αλλά κρύο.
C U out there
+1000 λέμε....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-06-10, 09:02
Το avatar του χρήστη pitsinos
pitsinos Ο χρήστης pitsinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Μηνύματα: 109
pitsinos is on a distinguished road
Νεότερη ενημέρωση :
άλλαξα θερμοστάτη, έκανα εξαέρωση και στην αρχή όλα καλά. Μετά από κανα δύο μέρες και σε κίνηση εντός πόλης άκουγα το ηλεκτρικό βεντιλατέρ να λειτουργεί στη μεγάλη σκαλα. όταν παρκάρισα είδα να τρέχουν νερά που τελικά έβγαιναν σαν ατμό από την τάπα του ψυγείου ενώ ακουγόταν να βράζουν τα υγρά. Δεν συμπληρώνω υγρά στη φάση αυτη.

Μετά από δύο μέρες το φαινόμενο επαναλαμβάνεται και μάλιστα έδειξε και ο δείκτης θερμοκρασίας σχεδόν κόκκινο!

Τελικά η εξήγηση του μηχανικού είναι ότι μάλλον έχει κάψει φλάτζα και καίει τα νερά στον 4ο κύλινδρο με αποτέλεσμα να μειώνεται η ποσότητα μέχρι που βράζει το υπόλοιπο. Πως σας φαίνεται η όλη ιστορία?
__________________
... κι έτσι το mini μεγάλωσε και έγινε bmw...
Και ζήσανε αυτοι καλά κι εμείς ...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-06-10, 10:39
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Σε πρώτη φάση κάνε άλλες δυό καλές εξαερώσεις, διότι σε ξένο φόρουμ ένας αντιμετώπιζε ακριβώς το ίδιο και ήταν θέμα εξαέρωσης. Αν πρόκειται για φλάτζα (που μάλλον για φλάτζα πας), λογικά (αλλά όχι απαραίτητα) θα πρέπει να έχεις και ενδείξεις στο λάδι και στο νερό. Τα υγρά του ψυγείου έχουν θολώσει; Μήπως από πράσινα πλησιάζουν πλέον το γκρι; Αν ναι, πας για φλάτζα. Αν είναι πράσινα και διάφανα σαν καινούργια τότε κάνε εξαέρωση και τσέκαρε για τυχόν φραγμένο ψυγείο. Για την εξαέρωση όπως είπαμε με κρύο μοτέρ, γυρνάς το κλειδί της μίζας εκεί που ανάβουν τα λαμπάκια στο ταμπλώ και βάζεις το καλοριφέρ στο φουλ ζεστό και τον ανεμιστήρα στην πρώτη σκάλα και τότε κάνεις την εξαέρωση.

Να προσθέσω κάτι. Πριν πολλούς μήνες κι εμένα μου είχε πετάξει τα νερά από την τάπα κι έβγαζε ατμούς. Από τότε άλλαξα ψυγείο που ήταν σε χάλια κατάσταση, θερμοστάτη και το σημαντικότερο, επισκευάστηκαν (δια της καταργήσεως) κάτι μικρά σωληνάκια που στέλνουν ψυκτικό υγρό σε ένα σιδερένιο πλακάκι στην εισαγωγή, ώστε να ζεσταίνουν τον εισερχόμενο αέρα πιο γρήγορα όταν ξεκινάει το μοτέρ παγωμένο. Από τότε το σύστημα ψύξης δουλεύει υποδειγματικά (φτου φτου) ότι σκίσιμο κι αν φάει. Επειδή στο συγκεκριμένο μοτέρ που έχει τα χρονάκια του είναι συνηθισμένο φαινόμενο να τα παίζουν αυτά τα σωληνάκια και να τραβάει αέρα το κύκλωμα από κει παράλληλα με διαρροές υγρού, θα πρότεινα να το τσεκάρεις. Χρειάζεται απλώς να βγει το πάνω μέρος της εισαγωγής κάτι που θα φάει 10 λεπτά σε κάποιον που το έχει ξανακάνει. Για να αλλαχτούν βέβαια πρέπει να βγει και το κάτω μέρος, κάτι που είναι αρκετά μπελαλίδικο. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις κι ελπίζω να γλυτώσεις την φλάτζα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-06-10, 13:46
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pitsinos Εμφάνιση μηνυμάτων
...και καίει τα νερά στον 4ο κύλινδρο με αποτέλεσμα να μειώνεται η ποσότητα μέχρι που βράζει το υπόλοιπο....
α) Εσύ - όταν το υγρό κρύωσε - διαπίστωσες απώλεια (μειωμένη στάθμη);
β) Το κύκλωμα ψύξης λειτουργεί άψογα, χωρίς απόφραξη ή απώλειες; Έγινε το σχετικό τεστ συμπίεσης του κυκλώματος;
γ) Η αντλία νερού λειτουργεί ομαλά;

Όπως έγραψαν παραπάνω οι συνάδελφοι, όταν έχουμε καμμένη φλάντζα - με αποτέλεσμα την είσοδο ψυκτικού υγρού στους θαλάμους καύσης - παρουσιάζονται και άλλα συμπτώματα: Καπνός (νομίζω λευκός) από την εξάτμιση, αστάθεια / ρετάρισμα στο ραλαντί, απροθυμία / αδυναμία στον κινητήρα, ίχνη ψυκτικού υγρού (σαν σαπουνάδα) στο λάδι και λαδιού στο ψυκτικό υγρό. Διαπιστώθηκαν κάποια έστω από τα συμπτώματα αυτά;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-06-10, 21:00
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πρώτη φάση κάνε άλλες δυό καλές εξαερώσεις, διότι σε ξένο φόρουμ ένας αντιμετώπιζε ακριβώς το ίδιο και ήταν θέμα εξαέρωσης. Αν πρόκειται για φλάτζα (που μάλλον για φλάτζα πας), λογικά (αλλά όχι απαραίτητα) θα πρέπει να έχεις και ενδείξεις στο λάδι και στο νερό. Τα υγρά του ψυγείου έχουν θολώσει; Μήπως από πράσινα πλησιάζουν πλέον το γκρι; Αν ναι, πας για φλάτζα. Αν είναι πράσινα και διάφανα σαν καινούργια τότε κάνε εξαέρωση και τσέκαρε για τυχόν φραγμένο ψυγείο. Για την εξαέρωση όπως είπαμε με κρύο μοτέρ, γυρνάς το κλειδί της μίζας εκεί που ανάβουν τα λαμπάκια στο ταμπλώ και βάζεις το καλοριφέρ στο φουλ ζεστό και τον ανεμιστήρα στην πρώτη σκάλα και τότε κάνεις την εξαέρωση.

Να προσθέσω κάτι. Πριν πολλούς μήνες κι εμένα μου είχε πετάξει τα νερά από την τάπα κι έβγαζε ατμούς. Από τότε άλλαξα ψυγείο που ήταν σε χάλια κατάσταση, θερμοστάτη και το σημαντικότερο, επισκευάστηκαν (δια της καταργήσεως) κάτι μικρά σωληνάκια που στέλνουν ψυκτικό υγρό σε ένα σιδερένιο πλακάκι στην εισαγωγή, ώστε να ζεσταίνουν τον εισερχόμενο αέρα πιο γρήγορα όταν ξεκινάει το μοτέρ παγωμένο. Από τότε το σύστημα ψύξης δουλεύει υποδειγματικά (φτου φτου) ότι σκίσιμο κι αν φάει. Επειδή στο συγκεκριμένο μοτέρ που έχει τα χρονάκια του είναι συνηθισμένο φαινόμενο να τα παίζουν αυτά τα σωληνάκια και να τραβάει αέρα το κύκλωμα από κει παράλληλα με διαρροές υγρού, θα πρότεινα να το τσεκάρεις. Χρειάζεται απλώς να βγει το πάνω μέρος της εισαγωγής κάτι που θα φάει 10 λεπτά σε κάποιον που το έχει ξανακάνει. Για να αλλαχτούν βέβαια πρέπει να βγει και το κάτω μέρος, κάτι που είναι αρκετά μπελαλίδικο. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις κι ελπίζω να γλυτώσεις την φλάτζα.
Αυτό που αποσύνδεσες είναι το υπερσύστημα μείωσης καυσαερίων με κρύο τον κινητήρα..
Σε μεταγενέστερες εκδόσεις είναι με ηλεκτρική αντίσταση.. (προφανώς επειδή αυτή η υλοποίηση ήταν εντελώς μπούρδα...)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-06-10, 09:18
Το avatar του χρήστη pitsinos
pitsinos Ο χρήστης pitsinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Μηνύματα: 109
pitsinos is on a distinguished road
Κύριοι κατ'αρχήν ευχαριστώ για τα διαφωτιστικά σχολια!

Σε απάντηση κάποιων ερωτήσεων:

1) Η χαμηλή στάθμη υγρών επαληθεύτηκε και με το μοτέρ κρύο.
2)Δεν φαίνεται να μπερδεύονται λάδια και νερά.Και τα δύο είναι σε καλή κατάσταση.
3) Ασπρο καπνό δε βλέπω να βγάζει.

Βγαίνει κάποιο συμπέρασμα?
__________________
... κι έτσι το mini μεγάλωσε και έγινε bmw...
Και ζήσανε αυτοι καλά κι εμείς ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.