Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-04, 19:39
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
''ΛΑΔΙΑ'' ΣΑΣΜΑΝ-ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ Ε-46. ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?

Γνωρίζετε τι ισχύει στα ''λάδια'' του διαφορικού και του σασμάν για τα e-46?
Κάθε πόσα χιλιόμετρα χρειάζονται συμπλήρωμα-αλλαγή?
Ποιο συγκεκριμένα ρωτάω για τη Compact 1,8 Valvetronic.
Eυχαριστώ εκ των προτέρων!!!
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-04, 20:13
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Ρε καρμοιρη....
Αντε παρε ενα Hayne's manual ( η ακομα ενα Bentley manual αλλα δεν ξερω που θα το βρεις) να βρεις την υγεια σου. Η αντε δες το manual του αυτοκινητου.


RTMFM

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-04, 00:12
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Ξέρω ότι τα λάδια του σασμάν είναι για όλη τη ζωή του αυτοκινήτου. Για το διαφορικό ξέρω ότι στο Μ3 αλλάζονται, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει και για τα υπόλοιπα Ε46 κάτι τέτοιο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-04, 00:39
Το avatar του χρήστη bmwfan
bmwfan Ο χρήστης bmwfan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Μηνύματα: 121
bmwfan is on a distinguished road
ειναι life time και στο διαφορικο απο 9/97 και μετα εαν δεν κανω λαθος ισχυει αυτο.Εκτος του Μ3 οπως ειπε και ο φιλος παραπανω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-04, 05:21
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παιδια να πω την αληθεια πρωτη φορα ακουω για life time λαδια, και μου ειναι και δυσκολο να καταλαβω πω γινεται το λαδι ( η βαλβολινη) να μην χανει τις ιδιοτητες του με τον χρονο. Οταν λεμε με τον χρονο δεν εννοουμε ενα χρονο προφανως...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-04, 10:11
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Τα πράγματα είναι όπως τα είπαν τα παιδιά παραπάνω...διαφορικό και σασμάν δεν αλλάζουν ποτέ βαλβολίνες στο αυτοκίνητό σου!
Μόνο τα Μ3 Ε46 αλλάζουν.
Δέν είναι μόνο η ποιότητα της βαλβολίνης που την καθιστά ικανή να διατηρεί τις λιπαντικές της ιδιότητες έτσι ώστε να μην αλλάζεται, αλλά και η εξέληξη στην τεχνολογία κατασκευής και τα μέταλλα των νέων κιβωτίων και διαφορικών!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-04, 10:36
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Θα ήθελα να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου! Έχετε δει όταν αλλάζεται το λάδι του σασμάν σε περιπτώσεις που ο οδηγός έχει χάσει 2-3 φορές ταχύτητα? Υπάρχουν αρκετά ρινίσματα, τα οποία όμως φροντίζει να τα συλλέξει η τάπα του σασμάν που είναι συγχρόνως και μαγνήτης. Μπορεί όμως κάποια από αυτά να μην τα συγκρατεί ή ακόμα και αν τα συγκρατεί πιο σίγουρο μου ακούγεται να αλλάξει κανείς λαδάκι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-04, 11:01
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Ας κάνω λοιπόν και εγώ τον συνήγορο του...πολίτη
1) Ο μαγνήτης δέν είναι η τάπα αλλά υπάρχει άλλος μαγνήτης στο εσωτρικό του σασμάν!
2) Πόσες φορές έχεις δεί εσύ ρινίσματα στα λάδια σου (οχι του μοτέρ )
3) Αν κάνεις αυτό που λέει η BMW σίγουρα δεν θα δείς ΠΟΤΕ ρινίσματα μιας και δέν θα αλλάξεις ποτέ τις βαλβιλίνες σου (οχι εσύ λόγω Μ3...γενικά μιλάω).
4) Αν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση να είναι καλό να τις αλλάξεις η BMW θα σου το πρότεινε για να βγάλει και από εκεί (βαλβολίνες και εργασία)
5) Καλύτερα να κάνει η BMW λάθος...παρά εσύ!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-04, 13:22
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Αγαπητέ MPOWER να κάνω και γω το συνήγορο του μετάλλου.

Διαφορικό.
Είναι απόλυτα σεβαστό ότι δεν δημιουργούνται γρέζια παρά μόνον όταν η φθορά των συνεργαζόμενων εξαρτημάτων μεγαλώσει πολύ τις ανοχές οπότε δημιουργείται τριβή και κρούση. Αυτό όμως αφορά το τέλος της ζωής ενός διαφορικού και κάποια μέρα όλα τα πράγματα χαλάνε και τα πετάμε. ΄(Σημείωση: Η στιγμή κατά την οποία υπ΄παρχει γρέζι στο διαφορικό έπεται του θορύβου - βουίσματος - που σε κάθε περίπτωση προηγείται και έχει αφυπνήσει τον οδηγό)

Σασμάν:
Η θέση του Στράτου είναι απόλυτα σωστή. Κάθε "γκράτς" σημιουργεί γρέζια - σίγουρα - και γιαυτό υπάρχει ο μαγνήτης για να κολάνε πάνω του.
Σε ιδανικές συνθήκες, η αλλαγή λαδιών σε ένα κιβώτιο μόνο καλό κάνει. (Ασε που τελικά η τάπα υπάρχει εκεί για κάποιο λόγο ε?) Απλά, άμα δεν τα αλλάξεις μετά από μερικά "γκράτς" θα επιταχύνεις την υπόλοιπη ζωή του.

Κινητήρας:
Μιλώντας για τη σημερινή εποχή φυσικά και δεν προβλέπεται γρέζι ή πούδρα μέσα στα λάδια του κινητήρα ακόμα και κατά τη διάρκεια τιυ στρωσίματος, Επειδή όμως δε ζούμε σε ένα τέλειο κόσμο συνήθως υπάχει μαγνήτης στο μέσα μέρος της τάπας και γιαυτό συνίσταται η αποστράγγιση και όχι η αναρρόφηση των λαδιών κατά την αλλαγή τους.

__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-04, 14:47
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
Ας κάνω λοιπόν και εγώ τον συνήγορο του...πολίτη
1) Ο μαγνήτης δέν είναι η τάπα αλλά υπάρχει άλλος μαγνήτης στο εσωτρικό του σασμάν!
2) Πόσες φορές έχεις δεί εσύ ρινίσματα στα λάδια σου (οχι του μοτέρ )
3) Αν κάνεις αυτό που λέει η BMW σίγουρα δεν θα δείς ΠΟΤΕ ρινίσματα μιας και δέν θα αλλάξεις ποτέ τις βαλβιλίνες σου (οχι εσύ λόγω Μ3...γενικά μιλάω).
4) Αν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση να είναι καλό να τις αλλάξεις η BMW θα σου το πρότεινε για να βγάλει και από εκεί (βαλβολίνες και εργασία)
5) Καλύτερα να κάνει η BMW λάθος...παρά εσύ!
1) Υποθέτω ότι έχεις δίκιο. Μαγνήτης ήταν η τάπα στο προηγούμενο αμάξι μου, όπου μου φαίνεται έξυπνο σαν ιδέα για να μπορεί να καθαριστεί εύκολα από τα ρινίσματα.
2) Πάλι στο προηγούμενο μου αμάξι είχα δει αρκετά ρινίσματα, που προέρχονταν από αντίστοιχα γκράου (το σασμάν στο προηγούμενο αμάξι δεν ανταποκρινόταν πολύ καλά άμα είχε ζοριστεί πολύ και είχαν ζεσταθεί τα λάδια του)
3) Προς το παρόν στο Μ3 δεν έχω κάνει κανένα γκράου, αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος αν το ίδιο ισχύει και για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.