Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-05, 20:41
Το avatar του χρήστη Kowalski
Kowalski Ο χρήστης Kowalski δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-03-2005
Μηνύματα: 178
Kowalski is on a distinguished road
Αμορτισέρ Μ Technik από Ε39 2.2

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος ενός Ε39 2.2 κι έχω πάνω από το εργοστάσιο πλήρη ανάρτηση M Technik. Έχω διανύσει περίπου 100.000χλμ πλέον, και τα αμορτισέρ μάλλον θέλουν άλλαγμα.

Ξέρει κανείς αν τα M Technik για Ε39 είναι αερίου ή λαδιού?
Ξέρει κανείς αν είναι επισκευάσιμα ή παω για καινούρια?

( Σημ. Τα καινούρια M Technik κοστίζουν περίπου 600 ευρώ με την τοποθέτηση όπως μου είπανε από αντιπροσωπεία )

Φιλικά
Γιάννης
__________________
When i'm good, i'm good. When i'm bad, i'm better!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-05, 21:52
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Φυσικά φίλε μου δεν θα πας για τα γνήσια!Ανακατασκευή καλύετερα ξέχασε την...Έχει αμφίβολα αποτελέσματα,μεγάλες αποκλίσεις από αμορτισέρ σε αμορτισέρ και δεν έχεις και τόσο μεγάλο οικονομικό όφελος(απότι ξέρω).
Μετά από μια μικρή internetική έρευνα που έκανα για σένα είδα ότι:
πρώτη λύση είναι τα Bilstein Sprint.ΟΧΙ τα Sport,η Bilstein δίνει τα sprint για χρήση με M Technik ελατήρια.Και προσοχή,υπάρχουν δυο σετ Bilstein Sprint για το τουτου σου.Το ένα έχει αμορτισέρ για το εμπρός άξονα monotube και το άλλο twin tube.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι πας για monotube στην περίπτωση που πας για Bilstein!!!!
H άλλη σου λύση είναι τα Sachs Advantage.Δεν είναι σαν τα sprint που είναι μελετημένα και για περισσότερο χαμήλωμα αλλά ΕΙΔΙΚΑ για τα ελατήρια του M Technik που χαμηλώνουν 15 χιλ.Σε αυτήν την περίπτωση το αμάξι θα παραμείνει άνετο,η ποιότητα κύλισης κορυφαία,αλλά και το κόστος σχετικά χαμηλά.Είναι επίσης μια πολύ καλή επιλογή και εξαρτάται φυσικά και από το τι ζητάς από το αυτοκίνητο.
Πάντως μετά από τόσα χιλιόμετα δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να άλλαζες και τα ελατήρια για καλύτερο αποτέλεσμα με ένα σετ afetrmarket (δηλ. Eibach Pro kit ας πόύμε).
Φυσικά πάντα θα υπάρχει και μια coilover για σένα!!Με σημαντικότερο χαρακτηριστικό όχι οτί ρυθμίζονται τουλ. καθ'ύψος αλλά το ότι έχουν πάνω στενά γραμμικά ελατήρια τα οποία περνάνε το αυτοκίνητο σε άλλη κλάση από πλευράς οδικής συμπεριφοράς,αλλά και βελτιώνουν την λειτυργεία της ανάρτησης,όσο κι αν αυτό ακούγεται περίεργο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-05, 22:09
Το avatar του χρήστη Kowalski
Kowalski Ο χρήστης Kowalski δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-03-2005
Μηνύματα: 178
Kowalski is on a distinguished road
Πολυ κατατοπιστική απάντηση.

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες. Θα τα λάβω όλα σοβαρά υπόψη μου. Και πάνω που είχα αρ΄χισει να πιστεύω ότι υπάρχουν ελάχιστοι που δίνουν σοβαρές απαντήσεις σε τεχνικά ή μη θέματα. Μπράβο και πάλι ευχαριστώ!

Φιλικά
Γιάννης
__________________
When i'm good, i'm good. When i'm bad, i'm better!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-05, 16:58
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Τίποτα φίλε μου!Κάνε την επιλογή που εξυπηρετεί περισσότερο τις ανάγκες σου για να απολαμβάνεις το αυτοκίνητο σου στο μέγιστο!Το Ε39 2.2 ειναι από τα αγαπημένα μου.Ο πατέρας μου έχει το 2.0 με το μονό Vanos.Έχει πάνω ελατήρια και αμορτισέρ AcSchnitzer αλλά δεν θα στα πρότεινα.Κυρίως γιατί δεν προσφέρουν απόλύτως τίποτα παραπάνω από αυτά που σου πρότεινα παραπάνω αλλά είναι όμως πολύ πιο ακριβά.
Η τιμή που βρήκα για τα Bilstein Sprint για το αυτοκίνητο σου είναι 416 ευρω χωρίς τοποθέτηση και ευθυγράμμιση.Η τιμή είναι από το www.tpauto.gr και μάλλον είναι για τα twin tube Bilstein Sprint.Υπολόγιζε λίγο κάτω από 500 για τα "καλά" sprint,τα monotube,που ανέφερα.Από ότι βλέπω είσαι και supporting member οπότε ρώτα τα παιδιά εδώ για τυχόν εκπτώσεις σε ότι αποφασίσεις να πάρεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.