Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-07, 12:09
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Μικρά ή μεγάλα προβλήματα της σειράς 1

Επειδή τώρα τελευταία όλο και κάποιο μικρό προβληματάκι μου βγαίνει στην φόρα από το 116ι μου λέω να βγάλουμε και εμείς στην φόρα αυτά τα προβληματάκια.
Επιγραμματικά.
Με λίγες λέξεις να πούμε το πρόβλημα ή τα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί στο αυτοκίνητό μας.
Και λακωνικά πάλι να πούμε αν λύθηκε, εύκολα ή με ταλαιπωρία, σε αντιπροσωπεία ή όχι.
Σκοπός είναι να μαζέψουμε τα προβλήματα σε ένα θέμα για να ξέρουμε αν είναι συχνά για το αυτοκίνητό μας. Να βγάλουμε κατά κάποιον τρόπο μια στατιστική. Να ξέρουμε αν είναι τυχαίο γεγονός ή όχι.
Θα παρακαλούσα να αναφερθούν προβλήματα μόνο σε σειρά 1 και αν κάποιος θέλει να αναφέρει για άλλη σειρά να ανοίξει νέο θέμα ώστε να μην μπερδευτουν τα προβλήματα όλων των σειρών και δεν βγάλουμε συμπεράσματα.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
  #2  
Παλιά 27-04-07, 12:20
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Και αναφέρω τα δικά μου:
1. μου έγινε αλλαγή αντλίας τιμονιου.Μέσα στην εγγύηση. Το προβλημακι το βρήκε και το διόρθωσε αντιπροσωπεία.
2.΄Όξείδωση των εξωτερικών καθρεπτών. Βγάλαν σκουρια στο κάτω μέρος. και οι δύο. μετά από αναφορά και απαίτησή μου αλλάχθηκαν σε αντιπροσωπεία. Μέσα στην εγγύηση.
3. Κάποια στιγμή κόλλησε το μπέκ. το θέμα δεν έχει λύθεί ακόμα μιας και ο εγκέφαλος δεν κατέγραψε την βλάβη. πήγα το αυτοκίνητο για δύο ελέγχους και θα γίνει αλλαγή των μπεκ προληπτικά μέσα στην εγγύηση.Περιμένω το ανταλακτικό.
4. Το πρώτο θέμα, χρονικά, που μου παρουσιάστηκε και δεν έγινε τίποτα για αυτό είναι που μου θόλωσε το εμπρός δεξί φανάρι μετά από καταρακτώδη βροχή, αλλά δεν έχει παρουσιαστεί ξανά.
5. Τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού. Του άλλαξα θέση και δεν ακουγεται τίποτα. Δεν έχω πολυασχοληθεί με το θέμα.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
  #3  
Παλιά 03-05-07, 00:58
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alf_116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αναφέρω τα δικά μου:
5. Τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού. Του άλλαξα θέση και δεν ακουγεται τίποτα. Δεν έχω πολυασχοληθεί με το θέμα.
Aλέξη είσε σίγουρος ότι φταίει το κάθισμα για το τρίξιμο ?

__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
  #4  
Παλιά 03-05-07, 10:44
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Aλέξη είσε σίγουρος ότι φταίει το κάθισμα για το τρίξιμο ?
ορεξούλες έχεις και χαλάς την στατιστική μου.
Το περίεργο έιναι ότι το τρίξιμο το έβγαλε αφού έχασα 30 κιλά.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
  #5  
Παλιά 14-06-10, 15:01
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alf_116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αναφέρω τα δικά μου:
1. μου έγινε αλλαγή αντλίας τιμονιου.Μέσα στην εγγύηση. Το προβλημακι το βρήκε και το διόρθωσε αντιπροσωπεία.
2.΄Όξείδωση των εξωτερικών καθρεπτών. Βγάλαν σκουρια στο κάτω μέρος. και οι δύο. μετά από αναφορά και απαίτησή μου αλλάχθηκαν σε αντιπροσωπεία. Μέσα στην εγγύηση.
3. Κάποια στιγμή κόλλησε το μπέκ. το θέμα δεν έχει λύθεί ακόμα μιας και ο εγκέφαλος δεν κατέγραψε την βλάβη. πήγα το αυτοκίνητο για δύο ελέγχους και θα γίνει αλλαγή των μπεκ προληπτικά μέσα στην εγγύηση.Περιμένω το ανταλακτικό.
4. Το πρώτο θέμα, χρονικά, που μου παρουσιάστηκε και δεν έγινε τίποτα για αυτό είναι που μου θόλωσε το εμπρός δεξί φανάρι μετά από καταρακτώδη βροχή, αλλά δεν έχει παρουσιαστεί ξανά.
5. Τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού. Του άλλαξα θέση και δεν ακουγεται τίποτα. Δεν έχω πολυασχοληθεί με το θέμα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alf_116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν το πήγα για να το κοιτάξουν και εγώ πιθανολογούσα για ρουλεμάν τροχού και τους το είχα πει (το είχε ακούσει και ο dark niau και μου είχε είπε το ίδιο).
Επίσης τους είχα επιστήσει την προσοχή μήπως κάνουν λάθος στην διάγνωση του διαφορικού(είναι απίθανο καινούργιο αυτοκίνητο να βγάλει τέτοιο πρόβλημα καθώς επίσης και ότι την έχουν ξαναπατήσει έτσι).
Επιμέναν ότι είναι το διαφορικό. Είχαν σηκώσει το αυτοκίνητο και το ακούγαν με κάτι ακουστικά σαν και αυτά που έχουν οι γιατροί, που καταλήγουν σε μία βέργα που την ακουμπούσαν στα πιθανά μέρη του πίσω άξονα. παρολαυτά τελικά κάναν λάθος από ότι φαίνεται.
Δεν είναι και εύκολο να πηγαίνω συνέχεια στα συνεργεία. Την Δευτέρα πάντως θα πάρω ένα τηλ να δω τι θα πουν. Ελπίζω να μην μου πουν καμιά μ@@@@ια και τα πάρω στο κρανίο.
Μετά από τα παραπάνω και αφού πέρασαν τρία και κάτι χρονάκια χωρίς πρόβλημα, σήμερα άκουσα θόρυβο από μπροστά. Έναν μεταλλικό ήχο που ακουγόταν σε χαμηλές στροφές, όταν ανέβαζα δεν άκουγα.
Διάγνωση από τον μάστορα: δυναμό. κόστος επισκευής(και όχι αλλαγής) περίπου στα 250-300 ευρώ. 99.000 χλμ σε 5,1 χρόνια.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
  #6  
Παλιά 28-04-07, 05:31
Το avatar του χρήστη sotirisl
sotirisl Ο χρήστης sotirisl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-03-2007
Μηνύματα: 171
sotirisl is on a distinguished road
BMW 116i

1. Το γνωστό πρόβλημα με την ένδειξη του κινητήρα - στην αντιπροσωπεία σφυρίζουν αδιάφορα - ενημέρωση λογισμικού του κινητήρα αρνούνται να κάνουν αφού
"δουλευει μια χαρά, γιατί να το πειράξουμε;"

2. ελλατωματικός πολλαπλασιαστής - άλλαχτηκε από εγγύηση

3. γερό τρίξιμο από την αριστερή πλευρά όταν είμαι σε λακούβα - πολλοί το άκουσαν κανείς δεν μπόρεσε να βρει τι φταίει

4. το μπρος αριστερό τακάκι μετά τα πρώτα 5000χλμ τσίριζε αφάνταστα - ούτε κατά διάννοια στην εγγύηση

5. Το φλοτέρ ακούγεται σαν να πέφτει πάνω στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ όταν φρενάρω απότομα - αντιπροσωπεία (Κουλούρης) είπε ότι το κάνουν όλα τα BMW - επικοινωνία με customer department στο Μόναχο δήλωσε ότι δεν πρέπει να κανένας απολύτως θόρυβος

6. κακή μόνωση στο μπαμπρίζ - τσίριζε μετά τα 120χλμ/ώρα - αλλάχτηκε στην εγγύηση
  #7  
Παλιά 28-04-07, 08:39
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Exclamation Θεματάκια 116...

Όλες οι βλάβες είναι σε εγγύηση
1.Λαμπάκι κινητήρα στα 12500κμ έγινε αναβάθμιση
2.Αλλαγή αντλίας τιμονιού στα 15000 δεν το ξέρουν σα γενικό πρόβλημα
3.Ξανά λαμπάκι στα 15700....
4.Τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού
5.Τρίξιμο πίσω στις πόρτες
6.Δεν ξέρω αν είναι το φλοτέρ αυτό που ακούω αλλά ακούγεται ένα "ρολλάρισμα"σαν να τσουλάει κανα αυτοκινητάκι ή πατίνι...προς το παρον δε με πολυενοχλεί...
Αυτά τα ολίγα...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 28-04-07 στις 08:48
  #8  
Παλιά 02-05-07, 22:58
Ghost_ Ο χρήστης Ghost_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Μηνύματα: 127
Ghost_ is on a distinguished road
Να σας πώ κι εγώ με τη σειρά μου τα δικά μου.....

1.Αλλαγή 3 φορές αντλία τιμονιού .Τη δεύτερη και τη τρίτη φορά που αλλάχτηκε έγινε και αλλαγή κρεμαγιέρας.Μετά τη τρίτη αντλία το πρόβλημα διορθώθηκε

2.Τρίξιμο τακακιών φρένων από τη μέρα που το πήρα.Άλλαξα τακάκια και όλα καλά δεν ακούγεται τίποτα.

3.Τρίξιμο καθίσματος οδηγού.Έτριζε για λίγο καιρό μετά σταμάτησε μόνο του.

4.Μου παρουσιάζει και αυτό που λέτε για το φλοτέρ.

5.Τρίξιμο χειρόφρενου.Το χειρόφρενο έτριζε όταν το έδενα.Έγινε λύσιμο λίπανση και σφίξιμο του χειρόφρενου.Από αυτή την ενέργεια το πρόβλημα λύθηκε.

6.Η κλειδαριά του τιμονιού είναι ελλατωματική και κολλάει κάποιες φορές και δεν ξεκλειδώνει.Βγάζει ένδειξη στο ταμπλο μια κλειδαριά κι ένα τιμόνι.Έχω κλείσει ραντεβού να το πάω αύριο στην αντιπροσωπεία να το κοιτάξουν.Οποτε αναμένονται νέα.

7.Μου έβγαλε και πρόβλημα ότι έχουν οι αερόσακοι κι οι προεντατήρες των ζωνών.Επίσης αυτό θα κοιταχτεί αύριο.

8.Οι πόρτες επίσης έτριζαν.Έγινε λίπανση και το πρόβλημα λύθηκε..


Αυτά προς το παρόν από εμένα.Όπως και να έχει είναι απαράδεκτα για αυτοκίνητο 28000 ευρώ.

Στο τέλος πιστεύω ότι με τόσα προβλήματα θα καταλήξω να κάνω στατιστική έρευνα μόνος μου.....
  #9  
Παλιά 16-05-07, 10:59
kkirios Ο χρήστης kkirios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 19
kkirios is on a distinguished road
[QUOTE=sotirisl;113622]BMW 116i


5. Το φλοτέρ ακούγεται σαν να πέφτει πάνω στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ όταν φρενάρω απότομα - αντιπροσωπεία (Κουλούρης) είπε ότι το κάνουν όλα τα BMW - επικοινωνία με customer department στο Μόναχο δήλωσε ότι δεν πρέπει να κανένας απολύτως θόρυβος

Δεν ειναι το φλοτερ, ειναι το κλαπετο που υπαρχει μεσα στο ρεζερβουαρ και χτυπαει. Εμενα μου το βαλανε ενα λαστιχακι και σταματησε!
  #10  
Παλιά 18-01-11, 23:51
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
[QUOTE=kkirios;116997]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotirisl Εμφάνιση μηνυμάτων
BMW 116i


5. Το φλοτέρ ακούγεται σαν να πέφτει πάνω στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ όταν φρενάρω απότομα - αντιπροσωπεία (Κουλούρης) είπε ότι το κάνουν όλα τα BMW - επικοινωνία με customer department στο Μόναχο δήλωσε ότι δεν πρέπει να κανένας απολύτως θόρυβος

Δεν ειναι το φλοτερ, ειναι το κλαπετο που υπαρχει μεσα στο ρεζερβουαρ και χτυπαει. Εμενα μου το βαλανε ενα λαστιχακι και σταματησε!
εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μου είπαν ότι είναι η βενζίνη που κοπανάει (εξουσιοδοτημένο σέρβις). Με κοροιδεύουν ?? (116i 2009)
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.