Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #481  
Παλιά 12-07-10, 02:02
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλώ για την εκλυόμενη ενέργεια απο την έκρηξη του μείγματος..
(δεν έχουμε διαφοροποίηση στις ενάυσεις, που το είδες??)
Το ρελαντί που πετυχαίνεις με έναν σφόνδυλο 30 κιλών είναι ας πούμε 700 στροφές.
(Αυτό προυποθέτει καυσιμο Α και αέρα Β)
Με το ίδιο καυσιμο Α και αέρα Β, ένας σφόνδυλος 20 κιλών, θα έχει ψηλότερο ρελαντί μιας και έχουμε
μικρότερο φορτίο...
Δεν έχω δει πάντως κανένα αμάξι με ελαφρωμένο βολάν να έχει αυξημένο ρελαντί.
  #482  
Παλιά 12-07-10, 03:00
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
βασιλη μεχρι την τεταρτη θα ειμαι και φρι για καφεδακι...ισως παω εγω αυριο και για υγρα φρενων που μου εβγαλε ενδειξη...παρε τηλ να κανονισουμε οταν θες...
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
  #483  
Παλιά 12-07-10, 10:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω δει πάντως κανένα αμάξι με ελαφρωμένο βολάν να έχει αυξημένο ρελαντί.
Λογικό, το βρίσκω, δεν του ρυθμίζουμε ξανά το ρελαντί?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #484  
Παλιά 12-07-10, 11:13
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικό, το βρίσκω, δεν του ρυθμίζουμε ξανά το ρελαντί?
Όχι ρε συ, μόνο του ρυθμίζεται (δεν ειρωνεύομαι, αλλά έτσι πρέπει να γίνεται μέχρικάποιο όριο)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
  #485  
Παλιά 12-07-10, 12:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ρε συ, μόνο του ρυθμίζεται (δεν ειρωνεύομαι, αλλά έτσι πρέπει να γίνεται μέχρικάποιο όριο)
Είσαι ωραίος...
Ξέρω δεν ειρωνεύεσαι, αλίμονο, και να ειρωνευτείς, ξέρεις ότι δεν τρέχει κάστανο...
Βασικά, όσα οχήματα έχουν idle sensor, αυτορρυθμίζονται..
Αλλα αυτό δεν ισχύει σε όλα τα οχήματα, έτσι δεν είναι.??
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, θεωρώντας ότι ο idle sensor κάνει την δουλειά ενός μηχανικού
στην ρύθμιση του ρελαντί, ρυθμίζουμε το ρελαντί!!!!!!
(έγραψα???)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #486  
Παλιά 19-08-10, 13:42
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halkida116mpack Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη μετα την τελευταια μου επισκεψη....ολα ειναι οκ...δεν μου κανει τιποτα πλεον...τωρα δεν εχω ακουσει το τακ απο την πεταλουδα αλλα το αμαξι δεν παρουσιαζει κατι ....τωρα μπηκα σπιτι και ερχομουν ταπα απο αθηνα...ουτε στην κινηση κανει κατι και στην εθνικη τα ιδια 215-220χλμ....
οσο για το οτι οταν καποιο αμαξι δεν αρπαζει και κανει σαν να ζοριζει η μιζα και μετα απο καποια 1-2 σακοντ παιρνει μπροστα,την παρασκευη εστειλα καποιον στον μηχανικο μου που το ειχε το προβλημα αυτο(σπανια)και που σε αλλη αντιπροσωπεια του ελεγαν οτι ισως φταιει η μπαταρια η αλλιως να σου ανοιξουμε την μηχανη(αυτα ακριβως μου ειπε το παλικαρι)ο δικος μου ο μηχανικος του βρηκε αμεσως δυσλειτουργια αισθητηρα αερα εισαγωγης(το 116 δεν εχει κλεισει χρονο ακομα)....μηπως να ρθεις ρε βασιλη καμια βολτα απο δω?
τελικά 13/8/ άναψε και σε μένα το περίφημο κίτρινο λαμπάκι. 20.000 χιλιόμετρα περίπου. άναψε και δεν έλεγε να σβήσει όσες φορές και εάν το ξαναέβαλα μπρός. άναψε εν κινήσει αρχικά και τέλος. κανένα άλλο σύμπτωμα στο αυτοκίνητο, πέραν αυτών που έχω πάντα.
την επομένη 14/8 πάω στην αντιπροσωπεία του νομού που ήμουν διακοπές. είχε γράψει βλάβη στον αισθητήρα νοξ.
το έσβησε και μου είπε πως αν το ξαναβγάλει ως σφάλμα θέλει αλλαγή ο αισθητήρας.
  #487  
Παλιά 20-08-10, 02:25
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικά 13/8/ άναψε και σε μένα το περίφημο κίτρινο λαμπάκι. 20.000 χιλιόμετρα περίπου. άναψε και δεν έλεγε να σβήσει όσες φορές και εάν το ξαναέβαλα μπρός. άναψε εν κινήσει αρχικά και τέλος. κανένα άλλο σύμπτωμα στο αυτοκίνητο, πέραν αυτών που έχω πάντα.
την επομένη 14/8 πάω στην αντιπροσωπεία του νομού που ήμουν διακοπές. είχε γράψει βλάβη στον αισθητήρα νοξ.
το έσβησε και μου είπε πως αν το ξαναβγάλει ως σφάλμα θέλει αλλαγή ο αισθητήρας.
θαναση οπως ειχαμε πει και τηλεφωνικα εμενα στην χαλκιδα (ο κεμιδης) το ειχε αλλαξει πριν το δειξει το διαγνωστικο και στην ουσια εστρωσε το αμαξι...δες τωρα μηπως εξαφανιστουν και τα ρεταρισματακια σου (εαν τα εχεις ακομα) αλλα νομιζω οτι κακως δεν σου τα αλλαξαν ή δεν επεμεινες να αλλαχθουν μετα την κουβεντα που ειχαμε...σου ξαναλεω οτι μου ειχε πει οτι δεν βγαζει φαουλ το διαγνωστικο αλλα ο νοξ δεν διορθωνει γραμμικα τα καυσαερια...και οτι για να βγαλει το φαουλ πρεπει να κανει καποιο βραχυκυκλωματακι η να τον παρει τελειως...
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
  #488  
Παλιά 20-08-10, 02:30
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halkida116mpack Εμφάνιση μηνυμάτων
θαναση οπως ειχαμε πει και τηλεφωνικα εμενα στην χαλκιδα (ο κεμιδης) το ειχε αλλαξει πριν το δειξει το διαγνωστικο και στην ουσια εστρωσε το αμαξι...δες τωρα μηπως εξαφανιστουν και τα ρεταρισματακια σου (εαν τα εχεις ακομα) αλλα νομιζω οτι κακως δεν σου τα αλλαξαν ή δεν επεμεινες να αλλαχθουν μετα την κουβεντα που ειχαμε...σου ξαναλεω οτι μου ειχε πει οτι δεν βγαζει φαουλ το διαγνωστικο αλλα ο νοξ δεν διορθωνει γραμμικα τα καυσαερια...και οτι για να βγαλει το φαουλ πρεπει να κανει καποιο βραχυκυκλωματακι η να τον παρει τελειως...
δεν είχε καν ανταλλακτικό ο παίκτης εκεί και λόγω μέρας παραμονή της παναγίας( bmw κλειστή) δεν είχε την δυνατότητα να παραγγείλει και να μου βάλει. πήρα εγγράφως την διάγνωση όμως για μελλοντική χρήση όταν γυρίσω από διακοπές.
υ.γ. χαίρομαι ιδιαίτερα που παραμένεις απροβλημάτιστος. έχουμε όλοι πλέον ελπίδες...
  #489  
Παλιά 27-08-10, 14:50
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περασα παλι απ το συνεργειο, τα ιδια παλι εβγαλε το διαγνωστικο. Εγκεφαλο δεν αλλαζω διοτι απλα δε βρισκω ουτε εγω ουτε ο μηχανικος μου καποιον μεταχειρισμενο δυστυχως. Ο καινουριος κανει 1200€ και αυτη τη στιγμη δεν εχω λεφτα να τον αλλαξω. Οποτε τ αφηνω οπως ειναι μεχρι να βρεθει καποιος μεταχειρισμενος ή να αναγκαστω να τον αλλαξω αμα μεινω. Το καλο ειναι πως αυτη η βλαβη ειναι παροδικη και δε μ αφηνει. Βεβαια κανεις δεν ξερει εαν επηρεασει κατι αλλο στο μοτερ ή στα ηλεκτρονικα με την παροδο του χρονου.
Εχω στο μυαλο μου και κατι αλλο, να παω και σε ενα ακομα συνεργειο να παρω αλλη μια γνωμη για να σιγουρευτω, οπως κανουν περιπου με τους ασθενεις που πανε σε δυο τρεις γιατρους!
Αυτο που με δυσαρεστει πολυ στο αυτοκινητο ειναι πλεον η αισθητη μειωση της αποδοσης. Οκ κανει πολυ ζεστη κι εχω το κλιμα συνεχεια σε λειτουργια, αλλα μιλαμε πως το νιωθω τ αμαξι πεθαμενο τελειως! Τις προαλλες ηταν μπροστα μου ενα Colt CZ3 και επρεπε να κατεβασω απο 5η μεχρι 3η κι αυτη σπασμενη για να το περασω! Και το Κολτακι ειχε ανεβασμενα παραθυρα, ενδειξη οτι και αυτος ειχε σε λειτουργια a/c. Ενταξει υπαρχει και σημαντικη διαφορα κιλων αλλα να μου ανοιγει και να λαχανιαζω για να το πιασω?! Μιλαμε για χαλι μαυρο και απιστευτη ξενερα συν οτι η καταναλωση εχει κολλησει πλεον πανω απο 10λ/100χμ.
Θα συνεχισω την ενημερωση οποτε εχω κατι νεο...
Επανερχομαι σ αυτο το θεμα.
Τελευταια ειχε φτασει η καταναλωση στα 12λ/100χμ μεσα σε πολη κυριως αλλα οχι με πολυ κινηση λογω καλοκαιριου αλλα με κλιμα σχεδον συνεχεια και σχεδον παντα μονο με εμενα μεσα, αντε και με εναν συνοδηγο χωρις μπαγκαζια. Το αυτοκινητο πλεον το ενιωθα ψωφιο, του εκανα μαλιστα και μια δοκιμη τελικης ταχυτητας, βραδυ που η θερμοκρασια ειχε πεσει, σε ευθεια με κλιμα κλειστο, κλειστα παραθυρα και ηλιοροφη, μονο με εμενα μεσα και ρεζερβουαρ στη μεση περιπου. Σχεδον δεν καταφερε να πιασει τα 200χαω κοντερισια, δηλαδη την ονομαστικη του τελικη, κι ας φορτωσα καλα ολες της ταχυτητες απο 1η. Η απολυτη ξενερα, οταν καποτε θυμαμαι και με 3 ενηλικες και μπαγκαζια την εφτανε την τελικη. Οι επιταχυνσεις απο σταση και εν κινησει ειναι τραγικες, φοβαμαι να κανω οποιαδηποτε προσπεραση ειδικα σε ανηφορες και με κλιμα. Το μοτερ δειχνει απροθυμια να ανεβαζει στροφες ειδικα απο χαμηλα αλλα η καταναλωση στα υψη. Εν τω μεταξυ κανενα λαμπακι αλλα ουτε και ρεταρισματα ή κατι αλλο ανυσηχητικο.
Σημερα του ξαναεγινε διαγνωση και εν κινησει και εμφανιστηκε παλι μηνυμα στο διαγνωστικο εσωτερικο σφαλμα εγκεφαλου. Δηλαδη ειναι πλεον σιγουρο οτι ο εγκεφαλος χρηζει αλλαγης γρηγορα. Απλα δε λειτουργει οπως πρεπει το μοτερ γι αυτο και η αυξηση της καταναλωσης και η πτωση της αποδοσης.
Προς ευρεση εγκεφαλου λοιπον...
Ενδεικτικα ενας καινουριος κανει 1200€. Οποτε ψαχνω για καποιον απο τρακαρισμενο αυτοκινητο, 3αρα ή ασσο ωστε να μη δωσω ενα μου μισθο για μια ηλεκτρονικη πλακετα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 27-08-10 στις 14:52
  #490  
Παλιά 27-08-10, 17:29
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
αουτς! σίγουρα κάνει και απο 3άρα όμως?
Αν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις ψάξε σε ebay
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.