Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-08-08, 13:47
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eddy_e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Ε46 δεν είναι CAN BUS. (τουλάχιστον μέχρι το δικό μου 8/2004).
Αν ήταν οι MED είναι συναγερμοί που απλά δε βγάζουν προβλήματα και ασυμβατότητες στα BMW με can bus όπως η σειρά 1.
Όχι ότι είναι τίποτα σπουδαίοι συναγερμοί απλά είναι κάνουν εύκολη τη ζωή του συναγερματζή.
Εγώ πάντως μετά από πολύ ψάξιμο, έβαλα Clifford. Με διαφορά οι καλύτεροι συναγερμοί. Απλά θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.
Κι αν θες κορυφαία τοποθέτηση και σεβασμό στο αυτοκίνητο σου, στείλε πμ να σου πω που να πας στη Σαλονίκη.
******************************
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-08, 16:23
Το avatar του χρήστη stamos ci
stamos ci Ο χρήστης stamos ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 203
stamos ci is an unknown quantity at this point
φιλαρακι ελπιζω να μην σε πηρα στον λαιμο μου εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και βαραει δυνατα τωρα παιζει ρολο και που στον τοποθετισαν
__________________
ΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ Μ3!!!!!!ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΛΟΥΚ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-08, 08:49
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Δεν ειναι θεμα να με πηρες στο λαιμο σου. Είχα αποφασισει για ΜΕΤΑ ή MED. Και οι δυο μου ειπαν οτι ειναι πολυτα συμβατοι με το αυτοκινητο. Διαπιστωνω ομοως οτι ανοιγοντας το πορτ μπαγκαζ χτυπαει ο συναγερμος. Κατι που δεν επρεπε να γινεται. Δηλαδη για να το ανοιξω πρεπει πρωτα να αφοπλισω και μετα να ανοιξεω το πορτ μπαγκαζ. Σε σενα ετσι γινεται? Ή πατας απευθειας να ανοιξει και ανοιγει? Και επισης μου ειπαν οτι και απο τις δυο εταιριες οτι οι συγκεκριμενοι συναγερμοι ειναι απολυτα συμβατοι με το αμαξι μου αλλα πρεπει να ειναι συμβατοι και το software του αυτοκινιητου. Τι σημαινει αυτο ρε παιδια?
1.Υπαρχουν 2 συναγερμοι απολυτα συμβατοι με την bmw e46 και αυτους βαζει η
αντιπροσωπεια
2. Επιλεγω τον εναν απο τους 2 για τοποθετηση
3, Στην αντιπροσωπια της BMW θα δουλευει αψογα
4, Σε αλλο συναγερματζη οχι

Ελεος.... δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται. Δηλαδη που να ειχα και πορσε η τζαγκουαρ η μερσεντες που εχουν πιο πολλα ηλεκτρονικα συστηματα.
ενα παλο bmw εχω και θελω εναν συναγερμο να δουλευει με το original κλειδι του αμαξιου μου.Ταμα πρεπει να κάνουμε?
Σε ευχαριστώ πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-08-08, 08:51
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stamos ci Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαρακι ελπιζω να μην σε πηρα στον λαιμο μου εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και βαραει δυνατα τωρα παιζει ρολο και που στον τοποθετισαν
Αληθεια που στον εχουν τοποθετησει?
Και αν ξερεις καποιον στην Θεσσαλονικη για καλη τοποθετηση (στην περιπτωση που δεν βρω ακρη)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-08-08, 09:41
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
1. Για να ισχυσει η συμβατοτητα με το can-bus πρεπει να σου ξεκλειδωσουν το software απο αντιπροσωπεια, ωστε το s/w του αυτοκινητου να 'βλεπει' τον συμβατο συναγερμο.
Ετσι μονο θα λειτουργεί σωστα.

2. Από οσο θυμαμαι παντως η BMW έβαζε MED, για ΜΕΤΑ δεν ξερω να σου πω αν ειναι απόλυτα συμβατος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-08-08, 09:54
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Δηλαδη αν παώ στον τυπο που μου το περασε και του πω να μου ξηλωσει τον ΜΕΤΑ και να βαλει τον MED θα λειτουργησει κανονικα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-08-08, 11:04
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
λοιπον αν πω και γω την αποψη μου μαπσ και βοηθησω λιγο τον φιλο,οι ΜΕΤΑ οι συναγερμοι θεωρουνται απο τουσ πιο αξιοπιστουσ που κυκολφορουν αυτη τη στιγμη στην αγορα(οποτε εκανεσ καλη επιλογη) ολοι αυτοι οι συναγερμοι οι οποιοι ειναι συμβατοι με Can Bus και λογο πλεον των compact διαστασεων τουσ ΔΕΝ εχουν ενσωματωμενο κραδασμικο(γι αυτο το κλοτσασ και δεν βαραει)μπορεισ ομωσ να προμηθευτεισ και να τοποθετησεισ το αντοιστοιχο κραδασμικο τησ εταιριασ οποτε θα χτυπαει και οταν το κλοπτσασ το χτυπασ κλπ.Αυτο ισχυει πλεον σε πολλουσ συναγερμουσ τησ αγορασ.Το οτι δεν ακουγεται οφειλεται στο σημειο που εχει τοποθετηθει η σειρηναλογο μονωσης του καπο του αυτοκινητου.Δοκιμασε να τον οπλισεισ με ανοιχτο καπο(κρατασ πατημενο το κουμπι τησ παγιδευσησ που εχουν βαλει πανω στην μετωπη του αυτοκινητου αλλιωσ δεν οπλιζει)και αστο να χτυπησει να δεισ αν ακουγεται δυνατα.αν παλι δεν ακουγεται οτε υπαρχει θεμα στη σειρηνα οποτε πασ για αντικατασταση.για το οτι ανοιγεισ το πορτμπαγκαζ και χτυπαει χωρισ να βγει ο συναγερμοσ σε αυτο δεν ειμαι 100% σιγουροσ αλλα νομιζω οτι αποτην κλειδαρια του πορτμπαγκαζ δεν αφοπλιζει η οπλιζει ο συναγερμοσ οπωσ απ την πορτα του οδηγου.ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι ΑΑΑ και να μην ξεχασω υτα περι αναβαθμισησ software κλλ σαχλαμαρεσ ξεχνα τα!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-08-08, 11:34
Το avatar του χρήστη atel
atel Ο χρήστης atel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 50
atel is on a distinguished road
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.
απο οτι μιλησα με τον τεχνικο μου ειπε οτι για το θεμα της εντασης μπορει να το διορθωσει τοποθετωντας σε καποιο αλλο σημειο, αντι της μηχανης.Καπου αλλου που να μην εχει πολυ λαμαρινα ή καποια αλλη ηχομονωση..
Απο οτι εμαθα οι ΜΕΤΑ ειναι αποκλειστικος προμηθευτης της BMW Γερμανιας, οποτε για αυτον το λογο επελεξα να βαλω αυτον τον συναγερμο.
Εγω απλα θελω να δουλευω το αυτοκιντο οποως πριν.
Δηλαδη....
1,πατω το μεσαιο κουμπι στο κλειδι και να κλειδωνει.
2,πατω το εμπρος κουμπι και ξεκλειδωνει μονο η πορτα του οδηγου
3,πατω 2 φορες το εμπρος κλειδι και ξεκλειδωνουν ολες οι πορτες
4,πατω το πισω κουμπι και ανοιγει το πορτ μπαγκαζ.

Αυτα τα απλα ειναι που θελω.Δηλαδη οποως ακριβως με τον εργοστασιακο τροπο.
Αυτην την στιγμη οταν κλειδωνω το αυτοκινητο πατωντας το μεσαιο κουμπι ενεργοποιειται και ο συναγερμος.Ωραια ως εδω
Αν ομως θελω να ανοιξω ΜΟΝΟ το πορτ μπαγκαζ, πρεπει πρωτα να αφοπλισω το αμαξι(πατωντας το εμπρος κουμπι 1 ή δυο φορες) και μετα να να πατησω το πισω κουμπι του πορτ μπαγκαζ.
Αυτο ειναι που μου την δινει.
Εννοειται ως αν κλειδωσω το αυτοκινητο με το κλειδι απο τις πορτες , δεν μπιανει ο συναγερμος.
Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-08-08, 11:42
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atel Εμφάνιση μηνυμάτων
......Εννοειται ως αν κλειδωσω το αυτοκινητο με το κλειδι απο τις πορτες , δεν μπιανει ο συναγερμος.
.....
Αυτο δεν ειναι σωστο. κανονικα θα επρεπε να ενεργοποιείται και με κλειδωμα απο το κλειδι.

Απο οσο αντιλαμβανομαι δεν σου εχουν 'ξεκλειδωσει' το software για να βλεπει το νεο module (τον συναγερμο δηλαδη) το αυτοκινητο μεσω can-bus.

EDIT Αυτο γινεται ΜΟΝΟ σε αντιπροσωπεια. ΔΕΝ μπορει να το κανει αυτος που σου τοποθετησε το συναγερμο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konas : 28-08-08 στις 11:45
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-08-08, 11:55
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
φιλε kona εγω εβαλα τον συναγερμο μου σε ενα δικο μου μαγαζι και ο συναγερμοσ δουλευι κανονικοτατα χωρισ να ξεκλειδωσω κανενα software κλειδωνω και οπλιζω και αφοπλιζω με τον κλειδι κανονικα ο συναγερμοσ μου ειναι serpi star (ιδιοσ με τουσ ΜΕΤΑ)και δουλευουν ολα αψογα.οποτε πιστευω οτι κατι αλλο συμβαινει και που μαλλον οφειλεται στην τοποθετηση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.