Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-04-09, 14:24
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Επειδη βλεπω οτι το πραγμα παιρνει αλλη τροπη θα παρακαλουσα να ηρεμησουμε λιγο και επισης να ξεκαθαρισω καποια πραγματα. Η αλλαγη μοτερ πρεπει να δηλωνεται μεσα σε ενα μηνα στο υπουργειο καθως και το χρωμα. Το αμαξι βγηκε στις 02/03/09 και το συμβαν εγινε στις 22/03/09... Στο ενδιαμεσο διαστημα ελειπα ταξιδι λογω επαγγελματος. Ο φανοποιος μου ανεφερε οτι ο εμπειρογνωμονας δεν κοιταει αριθμο μοτερ και τετοια παρα μονο κανει εκτιμηση της ζημιας και σε περιπτωση ολικης σου εκτιμαει την αντικειμενικη αξια του οχηματος. Εαν δεν υπαρχει συμφωνια τοτε εγω εχω δικαιωμα να προσφυγω σε δικαστηριο στο οποιο προσκομιζω ολα τα απαραιτητα στοιχεια του γιατι δεν συμφωνω με την αποφαση.(τιμολογια, κ.α.). Επισης το τριγωνο εγω ισως να μη προλαβα να το βαλω αφου μπορω να υποστηριξω οτι το ατυχημα εγινε με το που σταματησα το αμαξι. Ο οδηγος του αλλου οχηματος περασε αυτοφορο και του κατασχεσανε το διπλωμα οδηγησης για 1 χρονο. Το αμαξι απο οτι μιλησα με τον ασφαλιστη θεωρειται νομιμο και περιμενω νομικη συμβουλη εντος της ωρας... Θα ενημερωσω
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-04-09, 14:29
takism3 Ο χρήστης takism3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-11-2006
Μηνύματα: 166
takism3 is an unknown quantity at this point
.......

ετσι οπως τα λες προχωρα.........μαζι σου.......
__________________
m3
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-04-09, 14:30
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Για τις οποιες δικες σου "παρανομιες" που δεν επειρεασαν ουτε συνεβαλαν στο ατυχημα θα επρεπε να σου επιβληθουν τα προβλεπομενα απο την τροχαια,δεν ειναι δυνατον να εξετασθουν καν στην οποια αγωγη σχετικα με το ατυχημα.Βρες καποιον φιλο με ΤΑΧΙ και μαζευε αποδειξεις(φορολογουντε τεκμαρτα και δεν τους πειραζει να σου δωσουν)μεχρι να αποζημιωθεις η σου επισκευασουν το οχημα.Καλα θα κανεις ομως να μην ακους ολους εμας και να κου βεντιασεις με τον δικηγορο της δικης σου ασφαλειας.Καλου κακου παρε και μια δευτερη γνωμη.Φιλικα.-
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-04-09, 14:38
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης εγω ξερω οτι οταν θελω να παω στο δικαστηριο, κοιταζω να ειμαι απολυτως ενταξει... αλλιως τι να παω να πω? οτι εχω τις μισες παραβασεις του κοκ, αλλα ο αλλος ειχε περισσοτερες?!!! θα ηταν τουλαχιστον γελοιο. μη σου πω οτι μπορει να εβρισκα και το μπελα μου...
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. δικαστηρια ειναι οχι καφενεια ή μπακαλικα...
και εγώ όταν διάβασα το αρχικό ποστ του oldcar λέω ''δεν είναι δυνατόν, να βρει και μπελά από πάνω ο παθών''

και όμως έτσι είναι, αν η υπόθεση φτάσει στο δικαστήριο θα μπλέξει as well.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
και κατι τελευταιο, η ασφαλεια (που ψαχνει ψυλλου πηδημα να μην πληρωσει) αποζημιωνει την τρεχουσα αξια του αυτοκινητου μεσα απο πινακες...
αρα και μοτερ φερραρι να εχεις με χαρτια και τιμολογια, δε νομιζω να παρεις τιποτα περισσοτερο απο τα δεοντα...
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο._

Προσωπικά, πιστεύω ότι ο καθένας άπό τους 2 θα έχει πρόβλημα ο καθένας στον τομέα που εμπλέκεται. Ωστόσο, θα επιστρέψω το βράδυ με εμπεριστατωμένη άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-04-09, 14:46
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Αυτο που κυνηγαω εγω δεν ειναι τα λεφτα απο την μετατροπη του μοτερ. Αυτα ειναι τα λιγα.... Κυνηγαω ψυχικη οδυνη, τα πραγματα της ανακατασκευης, μια ηλ. κιθαρα 600Ε, Η/Υ 1300Ε και ισως τραυματισμο αφου η μια κοπελα μεταφερθηκε στο ΚΑΤ χωρις να εχει κατι το σημαντικο βεβαια και το οτι αναγκαζομαι να μετακινουμαι με ταξι (ευχαριστω TACOS για την πληροφορια). Αυτα ειναι τα βασικα. Το κοβω να μας τα παιρνει το κ@@κρατος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimmakoss E30 : 03-04-09 στις 14:49
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-04-09, 14:50
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυνηγαω ψυχικη οδυνη, τα πραγματα της ανακατασκευης, μια ηλ. κιθαρα 600Ε, Η/Υ 1300Ε και ισως τραυματισμο αφου η μια κοπελα μεταφερθηκε στο ΚΑΤ χωρις να εχει κατι το σημαντικο βεβαια και το οτι αναγκαζομαι να μετακινουμαι με ταξι (ευχαριστω TACOS για την πληροφορια). Αυτα ειναι τα βασικα
Ο όρος και η αποζημίωση ''ψυχικης οδυνης'' είναι μόνο για θανητηφόρο ατύχημα!

Για τα υπόλοιπα και φυσικά για τον τραυματισμό μπορείς να διεκδικήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-04-09, 14:56
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
τζιμακο, ευχομαι να παρεις οτι περισσοτερο μπορεις.
εχε υπ' οψιν σου ομως οτι αν ο πραγματογνωμονας ειναι αυτο που λεει η λεξη και οχι "τραμπαριφας" ενεχεται και η περιπτωση να βγουν στην επιφανεια και οι δικες σου παρατυπιες.
αρα παλι πρεπει να παρεις ενα ρισκο. που μπορει να σου βγει βεβαια αυτη τη φορα... αλλα μπορει και οχι. σε καθε παριπτωση σιγουρος δεν εισαι και γνωμη μου ειναι να παρεις πανω απο μια νομικες συμβουλες.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-04-09, 15:31
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Πιο πάνω έγραψε ένας συμφορίτης ότι ρώτησε την γυναίκα του (δικηγόρο) για το συμβάν και του απάντησε πως "είναι μπλέξιμο". Οπότε ότι και να πούμε εμείς (εξαιρείται κάποιος τυγχόν νομικός) είναι "λόγια του αέρα". Ακόμα χειρότερα οι απόψεις του στυλ "θα τα πάρεις, θα δικαιωθείς επειδή ο άλλος ήταν μεθυσμένος". Απο προσωπική εμπειρία το μόνο που μπορώ να διαβεβαιώσω είναι πως σε περιπτώσεις τροχαίων που καταλήγουν στο δικαστήριο, κατατείθενται στοιχεία που αφορούν την νομιμότητα ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ.
Και φυσικά η απόψεις του στυλ "ε αφου όλοι το κάνουν τότε δεν είναι παράνομο" είναι το λιγότερο αστείο να πει κάποιος οτι θα ισχύσει σε κάποιο δικαστήριο.

Πρόεδρος : Είχατε κάνει αλλαγή του κινητήρα χωρίς να το δηλώσετε στις αρμόδιες υπηρεσίες ?
Εμπλεκόμενος : Ε ναι κυρ-Προεδρέ μου, το΄κανα και εγω αφου το κάνουν τοοοοοοσοι άλλοι, δεν πήγαινε και ρούπι το έρμο
Πρόερδρος : Ε αφου το κάνουν τοσοι και δεν πήγαινε το έρμο, οκ

Είναι δυνατόν να ληφθεί σοβαρά ο παραπάνω διάλογος ?

Ευτυχώς έχεις νομική προστασία. Οι δικηγόροι θα σου πουν την γνώμη τους και το πως ακριβώς πρέπει να κινηθείς. Οτι και να λέμε τωρα εμεις .............................

Υ.Γ Καλλίτερα να προετοιμάζεις τον άλλον για τα χειρότερα και αν έρθει κάτι καλό, ας είναι καλοδεχούμενο παρά το αντίθετο
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-04-09, 15:48
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Ε δεν νομιζω να δωσω και τετοια απαντηση. Ενα οχι θα ηταν καλυτερο, η οτι ας πουμε δεν προλαβα αφου και η διορια δεν ειχε ληξει... Αλλα επαναλαμβανω οτι εγω εχω κανει μετατροπη και δεν το εχω δηλωσει δεν εχει να κανει με το τροχαιο και ποιος οφειλει να πληρωσει. Εαν δηλαδη υπηρχε (χτυπα ξυλο) θανατος η ερωτηση του δικαστη θα ηταν αν εχω αλλαξει μοτερ στο αυτοκινητο???????
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-04-09, 16:36
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Όλοι (σχεδόν) παραβλέπετε το γεγονός πως πέρα από τη μέθη του άλλου οδηγού, το όχημά του κινούνταν στη λωρίδα έκτακτης ανάγκης ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ. Μεγάλο πρόβλημα θα είχε ο ΤζιμακοςΕ30 αν προκαλούσε εκείνος το ατύχημα. Τότε θα του στέλναμε τσιγάρα, διότι θα έμπλεκε στη μέση "πρόκληση ατυχήματος με ενδεχόμενο δόλο, πρόθεση κλπ κλπ". Στο κάτω κάτω εφόσον δεν είχε περάσει η προθεσμία δήλωσης αλλαγής μοτέρ, δεν ήταν παράνομος αλλά παράτυπος που δεν είχε προμηθευτεί προσωρινες πινακίδες κυκλοφορίας αν δεν κάνω λάθος....
Κάτι που πηγαίνει στη λογική του να μαζεύει χρήματα το κράτος κλπ κλπ. Διότι αν ήταν σωστό το κράτος, θα σου έλεγε άλλαξες μοτέρ, πέρνα 15 τεχνικούς ελέγχους να διαπιστωθεί η σωστή λειτουργία του οχήματος....
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.