Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 15-05-14, 17:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν το αμάξι ήταν Νόμιμο, αυτό που έκανες δεν θα είχε καμία αξία !
Ούτε τώρα έχει αλλά χρυσώνει το πικρό χάπι να πληρώνει κάποιος διόδια και να μην έχει έναν δρόμο ( έστω της προκοπής ) .
Πραγματικά ναι είναι όλα νόμιμα στην χώρα μας με νόμους φτιαγμένα ψηφισμένα ! Όπως και στην Βόρεια Κορέα όλα με νόμο είναι φτιαγμένα !
Αλλά εμείς πρέπει αν κοιτάμε το καλύτερο και να παραδειγματιζόμαστε από το ανώτερο !
Πχ στον τομέα των δημοσίων έργων δρόμων διοδίων αν δεν μπορούμε να γίνουμε σαν την Γερμανία, σαν την Ιταλία δεν θα μπορούσαμε?
ΝΑΙ και βέβαια θα μπορούσε το σύστημά μας να έχει τον Ιταλικό τρόπο υπολογισμού διοδίων.Αλλά αυτοί που αποφασίζουν( κάποιοι τους έχουν ψηφίσει) ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ όχι ότι δεν μπορούν.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι έθεσες απλά σε κίνδυνο τους δικούς σου και εσένα προσπαθώντας να προασπιστείς τα συμφέροντα των μεγαλοεργολάβων ΚΑΙ ΜΟΝΟ αυτά .
Σέβομαι απολύτως την άποψη σου,
αλλά δεν μπορώ να ακολουθήσω το σκεπτικό που λέει "ωχ αδερφέ" και να ανοίγω δρόμο
σε οποιονδήποτε θέλει να με εκμεταλλευτεί..
Το τί ακριβώς επίπτωση θα έχει το όλο σκηνικό, πέραν της παρανομίας του οχήματος,
θα σας ενημερώσω την δευτέρα που θα γίνει το δικαστήριο της μήνυσης μου..
Εξωδικαστικό με 5.000 που προσφέρει δεν το κλείνω..
Υ.Γ. μεγαλοεργολάβος στο Αιγίνιο, κράτος στα Μάλγαρα.. δεν έχουν ανάγκη αυτοί..
Ας τους κλέψουμε..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-05-14, 17:43
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Εσύ για ποιό λόγο του έκανες μήνυση ?
Δεν θα σε αποζημιώσει μετρητά από την τσέπη του την ζημιά που σου έκανε ?
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-05-14, 17:45
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Η δική μου γνώμη, είναι ότι αυτό το φαινόμενο το έχω δεί να συμβαίνει πολλάκις στα διόδια Αφιδνών, όπου ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ οχήματα περνάνε κολλητά από οχήματα ΗΛΙΘΙΩΝ (σαν και εμένα) που έχουν e-pass πληρωμένο....

Με κίνδυνο να σε τρακάρουν. Άσχετα αν είναι ασφαλισμένα ή όχι....και τον κίνδυνο να μετατρέψουν το ατρακάριστο όχημα σου σε επισκευασμένο.

Με τον κίνδυνο να συμβεί τραυματισμός, δικός μου ή μέλους της οικογένειας μου ή και του σκύλου μου.

Γιατί ρε παιδιά?
Για να μην πληρώσουν?


Ας μην πληρώσουν. Δε με νοιάζει αν θα πληρώσει ή όχι ο καθένας.

Ας περάσουν κανονικά με απόσταση, να τους γράψει και η κάμερα αν είναι πραγματικά μάγκες και ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ αυτό που κάνουν. (Όπως πάρα πολλοί από τον δήμο Ωρωπού που γνωρίζω και παρακαλούν- τουλάχιστον πέρσι που είχα συζητήσει το θέμα- να τους γίνει και μήνυση από την εταιρεία του δρόμου για να δικαιωθούν και να αρχίσει το ...ντόμινο λύτρωσης).

Καλά τα λέει και ο BMW Power για τους υπάνθρωπους που εκμεταλλεύονται όλους τους υπόλοιπους. Έστω και για φαινομενικά ασήμαντα πράγματα.

Εγώ που σας λέω, διαμαρτύρομαι για την τιμή των διοδίων η οποία είναι εξωφρενική, δεν περνάω όμως από την μπάρα ή κάνοντας τον καραγκιόζη περνώντας κολλητά από άλλους.
Πάω από τον παράδρομο. Δεν είναι η σηκωμένη μπάρα το μόνο μέσο για να περάσεις χωρίς διόδια.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-05-14, 18:12
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
δεν ειναι δυνατον να αρχισουμε να ρουφιανευομαστε πριν λυσουμε το προβλημα μας....οταν πετυχουμε να εχουμε καλυτερη κυβενρνηση και δικαιοτερο κρατος τοτε να βαλουμε μπροστα και ολους αυτους του εξυπνακιδες....
δεν γινεται να εχουμε ενα τετοια μπαχταρτζη κρατος,που εφαγε τα λεφτα των ομολογιουχων...που χρωστα εκατομμυρια σε επιστροφη φπα....που παιρνει απο πριν τα λεφτα για τελη,πριν κυκλοφορησει το αμαξι...που παιρνει αναδρομικα φορους πολυτελειας για προηγουμενα χρονια....που καθε φορα που γινεται μειωση στι συνταξη πχ 5% κοβει απο τα 1700 που θα επαιρνε δηθεν ο πατερας μου και οχι απο τα 1100 που τελικα παιρνει...αρα κοβονται πολυ περισσοτερα.....
οταν εχουμε ενα σωστο φορολογικα συστημα και δικαιο κρατος τοτε να βαλουμε μπροστα ολους αυτους
με την ιδια λογικη ξαναλεω σε οποιοδηποτε εστιατορια παμε να ριχνουμε μια ματια και στα βιβλια της επιχειρησης να δουμε αν ειναι ολα οκ...
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-05-14, 18:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DiMiTrIs_ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι δυνατον να αρχισουμε να ρουφιανευομαστε πριν λυσουμε το προβλημα μας....οταν πετυχουμε να εχουμε καλυτερη κυβενρνηση και δικαιοτερο κρατος τοτε να βαλουμε μπροστα και ολους αυτους του εξυπνακιδες....
δεν γινεται να εχουμε ενα τετοια μπαχταρτζη κρατος,που εφαγε τα λεφτα των ομολογιουχων...που χρωστα εκατομμυρια σε επιστροφη φπα....που παιρνει απο πριν τα λεφτα για τελη,πριν κυκλοφορησει το αμαξι...που παιρνει αναδρομικα φορους πολυτελειας για προηγουμενα χρονια....που καθε φορα που γινεται μειωση στι συνταξη πχ 5% κοβει απο τα 1700 που θα επαιρνε δηθεν ο πατερας μου και οχι απο τα 1100 που τελικα παιρνει...αρα κοβονται πολυ περισσοτερα.....
οταν εχουμε ενα σωστο φορολογικα συστημα και δικαιο κρατος τοτε να βαλουμε μπροστα ολους αυτους
με την ιδια λογικη ξαναλεω σε οποιοδηποτε εστιατορια παμε να ριχνουμε μια ματια και στα βιβλια της επιχειρησης να δουμε αν ειναι ολα οκ...
Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας..
Πήγαινε στην Γερμανία, ή στην Αγγλία, και κάνε μια παρανομία χωρίς να σε δεί αστυνομία..
Απλά να σε δεί ένας οποιοσδήποτε κάτοικος..
Και αν δεν σου έρθει στο σπίτι το μπιλιετάκι, να μη με λένε Παναγιώτη..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-05-14, 18:43
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Rapid μου έχουν κάνει έλεγχο στην Γερμανία και ήταν ΠΟΛΥ ΤΥΠΙΚΟΙ !
Δεν είναι θέμα νοοτροπίας , είναι θέμα αντίδρασης στους "νόμιμους" τρόπους που μας τα πέρνει το κράτος και τα δίνει στους μεγαλοεργολάβους !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-05-14, 18:45
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
ετσι ναι μαζι σου...σε πολυ διακαιωτερες κοινωνιες να γινει συμφωνω...εμεις πρεπει πρωτα να ασχοληθουμε με τους πραγματικους αλητες
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-05-14, 19:03
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
το κρατος το ενα το κρατος το αλλο.... ας δουμε ενα λεξικο:
Παράθεση:
κράτος (ουδέτερο)
α.συγκροτημένη πολιτική οντότητα με συγκεκριμένα σύνορα
β.οι πολίτες που ζουν σε αυτήν την έκταση
γ.η εξουσία
πρεπει καποτε να καταλαβουμε οτι το κρατος ειαμστε εμεις... ευτυχως πανε καμια 200αρια χρονια απο τοτε που ημαστε υπο τουρκικο κλοιο οποτε και το κρατος ηταν κατι ξενο.. ενας εχθρος..... αλλα η νοοτροπια του ραγια εχει ριζωσει για τα καλα μεσα μας...

Παράθεση:
...να λευτερωθείς πρώτα-πρώτα απ’ τον Τούρκο. Αυτό ήταν το πρώτο σκαλοπάτι. Έπειτα, αργότερα άρχισε ο καινούργιος αυτός αγώνας, να λευτερωθείς από τον μέσα Τούρκο-από την αμάθεια, από την κάκητα, από τον φθόνο, από το φόβο, από την τεμπελιά, από τις φανταχτερές ψεύτικες ιδέες, και τέλος από τα είδωλα, όλα τα είδωλα, και τα πιο σεβαστά κι αγαπημένα....
Νίκος Καζαντζάκης, «Αναφορά στον Γκρέκο».
πρεπει να καταλαυουμε οτι ο μαγκας που κλεβει το κρατος... κλεβει τον διπλανο του... κλεβει αυτον που θα κληθει να κλεισει το κενο... και αυτος δεν θα ειναι ο διευθαρμενος πολιτικος... που παντα βριζουμε αλλα παντα θυμομαστε να τον ψηφισουμε... γτ θα χωσει την/ον μικρη/ο καπου στο δημο/υπουργιο/δ.υ. οποτε θα βολευτει κι ας ειναι ανικανη... και θα πληρωνεται εναν καλο μισθο απο του Ι.Υ. .... γτ θελουμε μια ζωη να βολευομαστε... οχι να δουλευουμε...

πρεπει να δωσουμε τελος στην ανεχια και να σοβαρευτουμε στον τροπο που ψηφιζουμε και που αντιλαμβανομαστε τα πραγματα...
αμα βλεπαμε καποιον να κλεβει στον δρομο, απλα θα γυρναγαμε το κεφαλι... η ιδια λογικη και στα διοδια... η κλεψια ειανι κλεψια οποιον κ να κλεβεις.....

ναι ειναι παραλογα τα διοδια... και θα ακριβινουν κι αλλο οσο καποιο μαγκες δν πληρωνουν...
ναι ειναι παραλογα τα τελη στην ελλαδα... και γι αυτο εχω ακινητοποιησει το αυτοκινητο μου...... θα μπορουσε να υπαρχει ενα πιο καλο και σωστο συστημα εισπρακης φορων στην ελλαδα... αλλα ποιος θα το προτεινει?? ο Συνδικαλιστης που ψηφιζεις...?? με τι γνωση????

τελος.... THERE IS NOT SUCH THING AS PUBLIC MONEY.... get over it.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-05-14, 19:09
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, σταμάτησα αμέσως μόλις πέρασε ο μισός..
Κλαίω...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 15-05-14, 19:17
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δική μου γνώμη, είναι ότι αυτό το φαινόμενο το έχω δεί να συμβαίνει πολλάκις στα διόδια Αφιδνών, όπου ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ οχήματα περνάνε κολλητά από οχήματα ΗΛΙΘΙΩΝ (σαν και εμένα) που έχουν e-pass πληρωμένο....

Με κίνδυνο να σε τρακάρουν. Άσχετα αν είναι ασφαλισμένα ή όχι....και τον κίνδυνο να μετατρέψουν το ατρακάριστο όχημα σου σε επισκευασμένο.

Με τον κίνδυνο να συμβεί τραυματισμός, δικός μου ή μέλους της οικογένειας μου ή και του σκύλου μου.

Γιατί ρε παιδιά?
Για να μην πληρώσουν?


Ας μην πληρώσουν. Δε με νοιάζει αν θα πληρώσει ή όχι ο καθένας.

Ας περάσουν κανονικά με απόσταση, να τους γράψει και η κάμερα αν είναι πραγματικά μάγκες και ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ αυτό που κάνουν. (Όπως πάρα πολλοί από τον δήμο Ωρωπού που γνωρίζω και παρακαλούν- τουλάχιστον πέρσι που είχα συζητήσει το θέμα- να τους γίνει και μήνυση από την εταιρεία του δρόμου για να δικαιωθούν και να αρχίσει το ...ντόμινο λύτρωσης).

Καλά τα λέει και ο BMW Power για τους υπάνθρωπους που εκμεταλλεύονται όλους τους υπόλοιπους. Έστω και για φαινομενικά ασήμαντα πράγματα.

Εγώ που σας λέω, διαμαρτύρομαι για την τιμή των διοδίων η οποία είναι εξωφρενική, δεν περνάω όμως από την μπάρα ή κάνοντας τον καραγκιόζη περνώντας κολλητά από άλλους.
Πάω από τον παράδρομο. Δεν είναι η σηκωμένη μπάρα το μόνο μέσο για να περάσεις χωρίς διόδια.
δεν εχω περασει ποτε χωρις να πληρωσω. ομως σε καποιες περιοχες και περασματα το εχουν ξεφτυλισει. Αν ζουσα σε τετοια περιοχη πιθανον να γινομουν κι εγω παρανομος. Ειναι ληστρικες οι τιμες.

Πηγαινω κι εγω απο τον παραδρομο, εχω μαθει τις καβατζες, οπως η κλασσικη μετα την υλικη που βγαινεις στα 90 και μπαινεις 2-3 χλμ παρακατω πληρωνοντας μονο 1€. Δεν ειναι διαμαρτυρια ομως αυτο. Η τουλαχιστο δεν εχει επιδραση στο να αλλαξει κατι.

Με εξαγριώνει το γεγονος οτι πληρωνουμε κατι ηδη πληρωμενο, ενω και η τιμη δεν αναταποκρινεται στην παρεχομενη υπηρεσια. Να μιλησω για τον καροδρομο αθηνων-πατρων??

Φοβουνται μηπως εξαπλωθει το κινημα δεν πληρωνω, το οποιο μονο για την περιπτωση των διοδιων με βρισκει συμφωνο. Να τους τριξουμε τα κοκαλα να συμμορφωθουν.

Σκεψου για 1 μηνα να μην πληρωσει κανεις διοδια. Θα μπορεσουν να διαχειριστουν τον ογκο των αριθμων κυκλοφοριας για να κανουν μυνησεις? Τρέμουν τη στιγμή που θα γίνει αυτο, γιατι δε θα μπορεσουν να διαχειριστουν αυτο τον ογκο
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.