Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 23-11-10, 17:55
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Λοιπόν το θέμα είναι ως εξής ...

Το Πε εμ βε δίνει τα παραπάνω θεωρητικά οπτιμουμ σε γωνίες κλπ ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΩΣ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΟ RIDE HEIGHT !!!

Aυτό σημαίνει ότι πριν ξεκινήσεις την ευθυγράμμιση πρέπει να έχει το μαμά ride height ...

Στη δική μου περίπτωση για να επιτύχω το μαμά ride height έπρεπε να βάλω περίπου 80+ κιλά ΕΠΙΠΛΕΟΝ των προβλεπομένων και πάλι ήμουνα ΨΗΛΟΤΕΡΑ από το μ.ο. αλλά μέσα στα όρια.

Τελικά έδωσα ΤΕΡΜΑ ΑΠΟΚΛΙΣΗ (0,22) ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΜΠΕΡ (1.25) ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΜΠΕΡ (1.35) ΠΙΣΩ ...

Το αμάξι έκοψε σχεδόν εντελώς την υποστροφή (σε σχέση με το μαμά σεταπ) και λόγω της περίεργης κατανομής βάρους που έχω είναι λίγο πιο απόλυτο ... έχει απίστευτα πιο γρήγορη επαναφορά ... όμως πρέπει να διορθώνεις με ανάποδο λίγο πιο νωρίς σε κολιδάκια ή πολύ κλειστές στροφές ...

Του Νικολάι ΔΕΝ του άρεσε ... εμένα όμως ειδικά σε συνδιασμό με τα Michlen PS2 μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ...

Στην κλασική διαδρομή Αθήνα-Σαρωνίδα (που έχει από τις ανοικτές καμπές της περιφεριακής Υμηττού , μέχρι το πολύ κλειστό και γλιστερό στα Καλύβια και το ανοικτό στην παραλιακή) το αμάξι ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΙΕΣΗ είναι +20 χαω εύκολα σε όλα τα κλειστά κομμάτια ... δεν το πίεσα στο όριο αλλά είμαι τρελά ευχαριστημένος ...

π.σ. Παράλληλα έκανα και ένα πάτημα με το ΜΑΜΑ CAYMAN S του ξαδέρφου που έφαγε 1 κολώνα + από 2ες και από 3ες !!! ... χεχεχεχε .... (του είχα πει να πάρει το cayman του Γιωργάκη αλλά δε με άκουσε)

π.σ.2 Η αφορμή ήταν ο γάμος της ξαδέρφης αλλά κάπου μας έχασε το κονβόυ και η μικρή μας έβριζε μετά !!! χαχαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 23-11-10, 20:16
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το θέμα είναι ως εξής ...

Το Πε εμ βε δίνει τα παραπάνω θεωρητικά οπτιμουμ σε γωνίες κλπ ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΩΣ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΟ RIDE HEIGHT !!!

Aυτό σημαίνει ότι πριν ξεκινήσεις την ευθυγράμμιση πρέπει να έχει το μαμά ride height ...

Στη δική μου περίπτωση για να επιτύχω το μαμά ride height έπρεπε να βάλω περίπου 80+ κιλά ΕΠΙΠΛΕΟΝ των προβλεπομένων και πάλι ήμουνα ΨΗΛΟΤΕΡΑ από το μ.ο. αλλά μέσα στα όρια.

Τελικά έδωσα ΤΕΡΜΑ ΑΠΟΚΛΙΣΗ (0,22) ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΜΠΕΡ (1.25) ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΜΠΕΡ (1.35) ΠΙΣΩ ...

Το αμάξι έκοψε σχεδόν εντελώς την υποστροφή (σε σχέση με το μαμά σεταπ) και λόγω της περίεργης κατανομής βάρους που έχω είναι λίγο πιο απόλυτο ... έχει απίστευτα πιο γρήγορη επαναφορά ... όμως πρέπει να διορθώνεις με ανάποδο λίγο πιο νωρίς σε κολιδάκια ή πολύ κλειστές στροφές ...

Του Νικολάι ΔΕΝ του άρεσε ... εμένα όμως ειδικά σε συνδιασμό με τα Michlen PS2 μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ...

Στην κλασική διαδρομή Αθήνα-Σαρωνίδα (που έχει από τις ανοικτές καμπές της περιφεριακής Υμηττού , μέχρι το πολύ κλειστό και γλιστερό στα Καλύβια και το ανοικτό στην παραλιακή) το αμάξι ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΙΕΣΗ είναι +20 χαω εύκολα σε όλα τα κλειστά κομμάτια ... δεν το πίεσα στο όριο αλλά είμαι τρελά ευχαριστημένος ...

π.σ. Παράλληλα έκανα και ένα πάτημα με το ΜΑΜΑ CAYMAN S του ξαδέρφου που έφαγε 1 κολώνα + από 2ες και από 3ες !!! ... χεχεχεχε .... (του είχα πει να πάρει το cayman του Γιωργάκη αλλά δε με άκουσε)

π.σ.2 Η αφορμή ήταν ο γάμος της ξαδέρφης αλλά κάπου μας έχασε το κονβόυ και η μικρή μας έβριζε μετά !!! χαχαχαχαχαχα
μπραβο για την ρυθμιση εαν σ'αρεσει εσενα τοτε εκανες το σωστο !!thanks για τις πληροφοριες
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 23-11-10, 21:34
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Βαγγέλη, αν υποθέσουμε ότι είσαι πιο βαρύς από το CSL και με δεδομένο ότι αυτό έχει μόλις 1.5 πόντο πιο κοντά ελατήρια από το ///Μ3, μήπως αν χρησιμοποιήσεις τα ελατήρια του CSL το μεγαλύτερο βάρος σου έναντι εκείνου θα σε χαμηλώσει όσο πρέπει για να έρθεις στο σωστό ride height για ///Μ3;
Όλα αυτά ANTI για aftermarket ελατήρια.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 24-11-10, 17:44
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Δε ξέρω πόσο ζυγίζει ένα πραγματικό (εννοώ αυτά με κλιματισμό κλπ) csl ... πάντως πριν κάνω οτιδήποτε σχετικά με ελατήρια κλπ θα πάω να ζυγίσω το αμάξι για να μιλάμε επί πραγματικών δεδομένων !!!

(θεωρητικά είμαι πολύ κοντά πάντως ... πρακτικά μπορεί και να είμαι και 100 κιλά πάνω ακόμα και μετά όλο το ξήλωμα ... οψόμεθα)
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 04-02-16, 11:53
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Ερώτηση:

Η Βilstein δεν βγάζει Β8 για Μ3 όπως τα απλά Ε46αρια??? Μόνο τα Β6 υπάρχουν???

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 04-11-16, 13:30
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση:

Η Βilstein δεν βγάζει Β8 για Μ3 όπως τα απλά Ε46αρια??? Μόνο τα Β6 υπάρχουν???

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!
Δεν πρεπει να βγαζει Βασιλη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 04-11-16, 13:31
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
https://thebuildjournal.com/tech-gui...t-specs-guide/

Επειδη το ψαχνω λιγο με την ευθυγραμμιση.
Τι αποψη εχετε?

Αυτη τη στιγμη φοραω square set up 9.5x18 ΕΤ35 με 265/35/18 (θα παω σε 255/35/18 γιατι βρισκω πισω απο τη μερια του συνοδηγου λογω του οτι φοραω μεγαλες προσθηκες).

Με schnitzer αμορτισερ & ελατηρια ειναι περιπου 2-2,5 ποντους πιο χαμηλο απο μαμα.. Μπροστα φοραω και camber plates και ειμαι στο -1,45 καμπερ μπροστα και πισω στο -1,30.. (δε θυμαμαι συγκλιση κτλ..)
Το αμαξι περπαταει πολυ ωραια και δειχνει να ειναι πολυ φιλικο. Επισης ξεχασα να πω οτι ειναι καθαρα αυτοκινητο βολτας...
Να δωσω λιγο ακομα πισω? Μπροστα?
Να προσεξω κατι?
Βασει του παραπανω λινκ εχετε κατι να πειτε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 04-11-16, 17:48
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Αν έχεις περισσότερο αρνητικό κάμπερ πίσω, θα έχεις μικρότερη πρόσφυση.

Έχεις πολύ κάμπερ πάντως και πολύ ''έξω τους τροχούς'' με αποστάτες και φαρδύτερους τροχούς με μικρότερο offset (μπροστά τουλάχιστον).

Αν σου αρέσει έτσι οδηγικά (και οπτικά που εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να το δεχτώ ως παράγοντα επιρροής), άστο έτσι.

Κλείσε επίσης τα αμερικάνικα καγκουροφόρουμ που σου βάζουν αυτές τις ιδέες και αλίμονο, μην πάρεις γνώμες από τον E36rulez που είναι σεσημασμένος stanceman
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 04-11-16, 18:48
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις περισσότερο αρνητικό κάμπερ πίσω, θα έχεις μικρότερη πρόσφυση.

Έχεις πολύ κάμπερ πάντως και πολύ ''έξω τους τροχούς'' με αποστάτες και φαρδύτερους τροχούς με μικρότερο offset (μπροστά τουλάχιστον).

Αν σου αρέσει έτσι οδηγικά (και οπτικά που εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να το δεχτώ ως παράγοντα επιρροής), άστο έτσι.

Κλείσε επίσης τα αμερικάνικα καγκουροφόρουμ που σου βάζουν αυτές τις ιδέες και αλίμονο, μην πάρεις γνώμες από τον E36rulez που είναι σεσημασμένος stanceman


Βρηκα εδω απο τη προηγουμενη σελιδα τις τιμες για CSL που οι περισσοτεροι εχουν σαν βαση..
Ολα γινονται για χαρη του concave..
Μια χαρα ειναι ρε τα ζαντακια μου, εμπρος και πισω..
Εχω θεμα.. δεν μπορω να βλεπω τους τροχους κατω απο τα φτερα... πρεπει να προεξεχουν.. αχαχααχα
Δεν με πολυενδιαφερει η προσφυση στον πισω αξονα... :P
Οπτικα και οδηγικα ειναι ωραιο.

Απλα, επειδη πισω φοραω 2 ποντους προσθηκη και το εβαλα επειτηδες στο -1,30 για να μην βρισκει στο χειλακι (δεν ειναι γυρισμενα), μου βρισκει σε μεγαλες λακκουβες.. και δεν με πειραζει το χειλακι, βρισκει λιγο στον προφυλακτηρα απο μεσα, γιαυτο παω σε 255/35/18 για να το ελλατωσω αυτο και γιαυτο επισης ψαχνομαι με την ευθυγραμμιση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 04-11-16, 20:42
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
https://thebuildjournal.com/tech-gui...t-specs-guide/

Επειδη το ψαχνω λιγο με την ευθυγραμμιση.
Τι αποψη εχετε?

Αυτη τη στιγμη φοραω square set up 9.5x18 ΕΤ35 με 265/35/18 (θα παω σε 255/35/18 γιατι βρισκω πισω απο τη μερια του συνοδηγου λογω του οτι φοραω μεγαλες προσθηκες).

Με schnitzer αμορτισερ & ελατηρια ειναι περιπου 2-2,5 ποντους πιο χαμηλο απο μαμα.. Μπροστα φοραω και camber plates και ειμαι στο -1,45 καμπερ μπροστα και πισω στο -1,30.. (δε θυμαμαι συγκλιση κτλ..)
Το αμαξι περπαταει πολυ ωραια και δειχνει να ειναι πολυ φιλικο. Επισης ξεχασα να πω οτι ειναι καθαρα αυτοκινητο βολτας...
Να δωσω λιγο ακομα πισω? Μπροστα?
Να προσεξω κατι?
Βασει του παραπανω λινκ εχετε κατι να πειτε?
Βαζω ξανα το λινκ εδω γιατι δεν δουλευει παραπανω αποτι ειδα
https://thebuildjournal.com/tech-gui...t-specs-guide/
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.