Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 30-12-10, 10:39
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ, περί της φυσικής φθοράς... αλλά είναι λίγο ασύμφορη φυσική φθορά όταν σου βγεί (σε σχέση ας πούμε με άλλες φυσικές φθορές όπως έιναι λάστιχα, τακάκια κλπ).

Είχαμε κι εμείς ένα σμάρτ στην οικογένεια το οποίο είχαμε πάρει μεταχειρισμένο με περίπου 40.000 χλμ. Στις εκατό και κάτι ψιλά η τουρμπίνα τα έπαιξε. Κόστος επισκευής κάνα 1500-άρι αν θυμάμαι καλά. Όσο και να πείς σε τσούζει!

Δε συμφέρει αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα. Εγώ μέχρι πρόσφατα στην 518 έβαζα 1500χλμ το μήνα. Με αυτά τα νούμερα αν είχα τούρμπο σε 5 με 5,5 χρόνια θα ήθελα τουρμπίνα που σημαίνει 1500 με 2 χιλιάρικα κόστος. Είναι ασύμφορο στις εποχές που ζούμε. Δε λέω, ωραία βέβαια τα άλογα και οι ροπές (ποιός τυφλός δε θέλει το φώς του; ) αλλά αν συνυπολογίσουμε και την απαξίωση που υφίστανται τα οχήματα σήμερα, συμφέρει να δίνεις αυτό το ποσό κάθε 5-6 χρόνια; Εκτός αν στα 2-3 χρόνια αλλάζεις αμάξι (οπότε την "τρώει" ο επόμενος τη φθορά).
μα αν ανοιξεις το car.gr...θα βρεις στα turbakia τα περισσοτερα στα χιλιομετρα που ζητανε τουρμπο....80-100-120χιλ χιλιομετρα!!...αντε να χει κανει επισκευασει (200ευρω) και να χει παραπανω!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 30-12-10, 11:40
Το avatar του χρήστη sak1100
sak1100 Ο χρήστης sak1100 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 145
sak1100 is on a distinguished road
για να ξεχωριζουμε τα πράγματα έχω το Ε90 320ι με τα 170hp και πριν λίγο καιρό άλλαξα ζάντες, 18άρες με 225 μπροστά και 255 πίσω δεν είδα διαφορά στην απόδοση και στο καύσιμο μου ανέβασε 0,1 λίτρο, δε νομίζω ότι ένα turbo με αυτές τις διαστάσεις με 1,4 κινητήρα και με 1500 κιλά θα μπορούσε να πάρει τα πόδια του.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 30-12-10, 13:46
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά αυτό που κάνει η AUDI στην ουσία είναι να προσπαθεί να βγάλει απο τη μύγα ξύγκι!! Παλιά όταν ήμουν πιο μικρός η AUDI με εντυπωσίαζε με τις επιδόσεις της, αλλά όταν κατάλαβα 5 πράγματα και μπήκα σε μερικά παραπάνω αυτοκίνητα η φιλοσοφία μου άλλαξε. Το λεον το 20ντ ακόμα μου αρέσει κάποτε ήθελα να το πάρω.

Η AUDI προσπαθεί χρησιμοποιώντας την τεχνολογία να φτιάξει απο σκουπίδια κοσμήματα! Χρησιμοποιεί στα μοτερ της ΑΝΑΚΥΚΛΩΜΕΝΑ μέταλλα και τα τουρμπίζει. Το ανακυκλωμένο μέταλλο έχει χασει πολλές απο τις μηχανικές του ιδιότητες. Ακόμα τα μοτερ της δεν τα φτιάχνει στην Γερμανία.

Οταν λέμε τουρμπο νς ατμόσφαιρα ας μην στεκόμαστε στα 1.2 και 1.4. Για εμένα αυτά τα μοτερ όσο και για σπορ να τα πλασάρουν είναι απλά "σβέλτα" μεταφορικά μέσα. Ούτε καταπονήσεις πολλές μπορούν να δεχτούν ούτε μακροζωία έχουν. Αν πάμε στα τουρμπάτα 2λ τότε μπορούμε να το συζητήσουμε ότι είναι μοτερ για οδηγική ευχαρίστηση!

Πάντως σε οτι VAG και να έχω μπει ποτέ δεν με τρέλανε το μοτέρ τους(εκτός του 20ντ).
Το παλιό 1.8Τ πύρωνε την τουρμπίνα σε λιγότερο απο 10 λεπτά τερμα γκάζι στην εθνική στην Κρήτη(που έχει στροφές) νυχτιάτικα. Και όταν λέμε πύρωνε εννοούμε οτι στο επόμενο χλμ θα ήταν σε κομμάτια.
Το δε TT quattro πήρε 40 άλογα και στράβωσε μπιέλες, αν θέλετε τις έχω και φωτο.

1ον)Αναρωτηθείτε πόσο κοστίζει στην audi να φτιάξει μοτερ με 140-160 άλογα και πόσο στην BMW και θα καταλάβετε γιατι αυτή η εμμονή.

2ον) Στο εξωτερικό το μικτότερο BMW που κυκλοφορεί συνήθως είναι το 120d. 316 δεν υπάρχουν.

3ον) Ελπίζω τα μικρά τουρμπάτα των άλλων εταιριών να είναι πιο οδηγοκεντρικά και λιγότερο ταξιντζήδικα.

4ον) Όντως ένας μέσος οδηγός που δεν μπορει να παει το αμάξι του τερμα, μπορεί να πάει πιο γρήγορα με δαυτα ειδικά αν είναι και DSG.

Αυτό τώρα από που βγαίνει;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 30-12-10, 13:53
basias Ο χρήστης basias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-06-2007
Μηνύματα: 72
basias is on a distinguished road
Την περίοδο αυτή έχω το Ζ4 Ε85 2.5lt και 192hp και το mini cooper s R56 με τον γνωστό κινητήρα 1.6lt και 175hp. Αρχικά να πώ λίγο περι κατανάλωσης μιας και οι καιροί το επιβάλλουν. Σε ταξίδι στην ίδια διαδρομή με ΜΟΤ 130km το Ζ4 καίει 8,5λτ/100 και το mini 7.5lt/100. Μέσα στην πόλη η Ζ4 είναι στα 11,5λτ/100 και το mini στα 10λτ/100. Σε γρήγορη οδήγηση έχουμε αντιστροφή των καταναλώσεων όπου πιο οικονομικό είναι το Ζ4. Απο πλευράς επιδόσεων το mini είναι πιο γρήγορο. Εκεί όμως που το mini είναι ανώτερο είναι στην λειτουργία του. Ο κινητήρας δουλεύει πολύ καλά τραβάει απο τις 2000rpm ο ήχος του αντάξιος του 6κύλινδρου σύν τα σκασίματα στο άφημα του γκαζιού και τον ήχο της τουρμίνας. Για ροπή ούτε λόγος. Πόλύ και πάντα. Προσωπικά μακάρι το Ζ4 να είχε αυτόν τον κινητήρα.
Τώρα όσον αφορα τα σχόλια που κάνουν μεταξύ του κινητήρα της BMW 2.0λτ 170hp με της αντίστοιχης υποδύναμης του GROUP 1.4lt 120-150-170hp ή 1.8lt 160hp ή με τον αντίστοιχων κυβικών 2.0λτ 200Hp τα θεωρώ ανούσια. Η εμμονή με τα κυβικά είναι εκτός πραγματικότητας όταν ακόμα και με 1.4λτ έχουμε τα ίδια άλογα περισσότερη ροπή και χαμηλότερο κόστος λειτουργίας.
__________________
Z4 2.5i SMG
530xi LCI e60
520i supercharger e39
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 30-12-10, 14:21
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basias Εμφάνιση μηνυμάτων
Την περίοδο αυτή έχω το Ζ4 Ε85 2.5lt και 192hp και το mini cooper s R56 με τον γνωστό κινητήρα 1.6lt και 175hp. Αρχικά να πώ λίγο περι κατανάλωσης μιας και οι καιροί το επιβάλλουν. Σε ταξίδι στην ίδια διαδρομή με ΜΟΤ 130km το Ζ4 καίει 8,5λτ/100 και το mini 7.5lt/100. Μέσα στην πόλη η Ζ4 είναι στα 11,5λτ/100 και το mini στα 10λτ/100. Σε γρήγορη οδήγηση έχουμε αντιστροφή των καταναλώσεων όπου πιο οικονομικό είναι το Ζ4. Απο πλευράς επιδόσεων το mini είναι πιο γρήγορο. Εκεί όμως που το mini είναι ανώτερο είναι στην λειτουργία του. Ο κινητήρας δουλεύει πολύ καλά τραβάει απο τις 2000rpm ο ήχος του αντάξιος του 6κύλινδρου σύν τα σκασίματα στο άφημα του γκαζιού και τον ήχο της τουρμίνας. Για ροπή ούτε λόγος. Πόλύ και πάντα. Προσωπικά μακάρι το Ζ4 να είχε αυτόν τον κινητήρα.
Τώρα όσον αφορα τα σχόλια που κάνουν μεταξύ του κινητήρα της BMW 2.0λτ 170hp με της αντίστοιχης υποδύναμης του GROUP 1.4lt 120-150-170hp ή 1.8lt 160hp ή με τον αντίστοιχων κυβικών 2.0λτ 200Hp τα θεωρώ ανούσια. Η εμμονή με τα κυβικά είναι εκτός πραγματικότητας όταν ακόμα και με 1.4λτ έχουμε τα ίδια άλογα περισσότερη ροπή και χαμηλότερο κόστος λειτουργίας.
Μην ξεχνάς όμως ότι τα 2 αυτοκίνητα αυτά μεταξύ τους έχουν και κάμποσα κιλά διαφορά...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 30-12-10, 14:22
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό τώρα από που βγαίνει;
Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει.
Πιστεύεις ότι ένα μέταλλο που κατεργάζεται για πρώτη φορά(όπως αυτό των BMW) είναι το ίδιο με ένα που εχει δουλευτεί ξανα και ξανα?
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 30-12-10, 14:25
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basias Εμφάνιση μηνυμάτων
Την περίοδο αυτή έχω το Ζ4 Ε85 2.5lt και 192hp και το mini cooper s R56 με τον γνωστό κινητήρα 1.6lt και 175hp. Αρχικά να πώ λίγο περι κατανάλωσης μιας και οι καιροί το επιβάλλουν. Σε ταξίδι στην ίδια διαδρομή με ΜΟΤ 130km το Ζ4 καίει 8,5λτ/100 και το mini 7.5lt/100. Μέσα στην πόλη η Ζ4 είναι στα 11,5λτ/100 και το mini στα 10λτ/100. Σε γρήγορη οδήγηση έχουμε αντιστροφή των καταναλώσεων όπου πιο οικονομικό είναι το Ζ4. Απο πλευράς επιδόσεων το mini είναι πιο γρήγορο. Εκεί όμως που το mini είναι ανώτερο είναι στην λειτουργία του. Ο κινητήρας δουλεύει πολύ καλά τραβάει απο τις 2000rpm ο ήχος του αντάξιος του 6κύλινδρου σύν τα σκασίματα στο άφημα του γκαζιού και τον ήχο της τουρμίνας. Για ροπή ούτε λόγος. Πόλύ και πάντα. Προσωπικά μακάρι το Ζ4 να είχε αυτόν τον κινητήρα.
Τώρα όσον αφορα τα σχόλια που κάνουν μεταξύ του κινητήρα της BMW 2.0λτ 170hp με της αντίστοιχης υποδύναμης του GROUP 1.4lt 120-150-170hp ή 1.8lt 160hp ή με τον αντίστοιχων κυβικών 2.0λτ 200Hp τα θεωρώ ανούσια. Η εμμονή με τα κυβικά είναι εκτός πραγματικότητας όταν ακόμα και με 1.4λτ έχουμε τα ίδια άλογα περισσότερη ροπή και χαμηλότερο κόστος λειτουργίας.
Χαμηλότερο κόστος λειτουργίας τα κου-VAG;
Ακόμα και χωρίς τις βλάβες (στις οποίες κάνουν πρωταθλητισμό) το τυπικό κόστος συντήρησης είναι μακράν μεγαλύτερο από ότι των ατμοσφαιρικών BMW.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Turbo VAG είναι πολύ καλά μόνο για φορολογικούς λόγους.

Το εταιρικό μου Jetta TSI 125PS καίει κατά μέσο όρο 9lt/100km Αττική Οδό - Εθνική πηγαίνοντας σχετικά σβέλτα.

Είναι τρελό upgrade σε σχέση με το Astra 1,4 που είχα αλλά δεν θα το αγόραζα ποτέ.

Το κόστος απλής συντήρησης (λάδια φίλτρα τακάκια) είναι σχεδόν διπλάσιο από του προσωπικού μου Ζ4 3.0si

Μετά τις 5.000rpm απλά πεθαίνει

Από τις 15.000 χλμ περίπου το αυτοκίνητο περνώντας από το πιο απλό σαμαράκι πολύ χαλαρά, έχει απίστευτες στρεβλώσεις πίσω σε βαθμό που οι ανυποψίαστοι επιβάτες νομίζουν ότι κάτι έπαθε.

Καίει λάδια, κάθε 7.000χλμ. περίπου θέλει 1 λίτρο

Έχει πάρα πολλούς εσωτερικούς τριγμούς

Τώρα το πως έβγαλες γενικευμένο συμπέρασμα για επιδόσεις και κατανάλωση ανάμεσα σε ατμόσφαιρα και τούρμπο συγκρίνοντας το ελαφρύ supermini Cooper S και την βαριά 2.5λιτρη Ζ4 είναι άξιον απορίας.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 30-12-10, 14:33
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη, κάτι άλλο θα εννοούσες προφανώς.
Εεεεε..
Δεν εννοούσα άλλο.. Αυτό που είπα, όπως το είπα..
Παράδειγμα έδωσα..
Αν ο Valvetronic μου, είχε υπερσυμπίεση αλλά παρέμενε στα ίδια άλογα, θα μπορούσαμε να βλέπουμε καταναλώσεις του 2,5 με 3 λίτρα στα 100..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 30-12-10, 15:27
basias Ο χρήστης basias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-06-2007
Μηνύματα: 72
basias is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαμηλότερο κόστος λειτουργίας τα κου-VAG;
Ακόμα και χωρίς τις βλάβες (στις οποίες κάνουν πρωταθλητισμό) το τυπικό κόστος συντήρησης είναι μακράν μεγαλύτερο από ότι των ατμοσφαιρικών BMW.

Όταν έχεις λιγότερα τέλη, και λιγότερα κάυσιμα ναι είναι χαμηλότερο το κόστος λειτουργίας.
Γιατί σε service πάνω κάτω τα ίδια είναι σε επίσημο επισκευαστή

Τώρα το πως έβγαλες γενικευμένο συμπέρασμα για επιδόσεις και κατανάλωση ανάμεσα σε ατμόσφαιρα και τούρμπο συγκρίνοντας το ελαφρύ supermini Cooper S και την βαριά 2.5λιτρη Ζ4 είναι άξιον απορίας.
C U out there
Γενικευμένο συμπέρασμα έβγαλα ΜΟΝΟ για τον κινητήρα και την λειτουργία του η οποία προσωπικά μου αρέσει περισσότερο. Στην κατανάλωση και επιδόσεις απλά έκανα αναφορά μιάς και τα οδηγώ εγώ ο ίδιος.
__________________
Z4 2.5i SMG
530xi LCI e60
520i supercharger e39
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 30-12-10, 15:30
basias Ο χρήστης basias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-06-2007
Μηνύματα: 72
basias is on a distinguished road
Και η αναφορά γίνεται στους κινητήρες. Το αν τρίζει δεν φταίει το γεγονός οτι δεν έιναι 6κύλινδο με πολλά κυβικά
__________________
Z4 2.5i SMG
530xi LCI e60
520i supercharger e39
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.