Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 26-11-09, 14:43
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alen77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρίτη αλλαγή σετ συμπλέκτη σε 24000 χλμ, αυτή την φορά και το βολάν το οποίο αν είχε αλλαχτεί με την πρώτη θα είχαμε αποφύγει το τρέξιμο και το σιχτίρισμα! Για τα νερά άλλη πονεμένη ιστορία!

έλεος ρε παιδιά... 3η αλλαγή??? τι σου λένε στο συνεργείο? τι παρατηρείς και το πας για αλαγή?
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 26-11-09, 14:58
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
1)Πριν την πρώτη αλλαγή είχα ένα έντονο τρέμουλο να το πω, σκορτσάρισμα να το πώ, κατά την αποσύμπλεξη της πρώτης ταχύτητας! Αλλαγή σετ συμπλέκτη για προληπτικούς λόγους αφού μάλλον υπάρχει υπερθέρμανση! Ούτε κουβέντα για βολάν!
2) Μετά από 6000 χλμ πάλι τα ίδια! Σε άλλη αντιπροσωπεία! Ξανά κατέβασμα να δουν αν στην πρώτη είχαν αλλάξει το βολάν! Αν όχι θα το άλλαζαν αυτοί! Τελικά πάλι αλλαγή σετ συμπλέκτη αφού κατά τα λεγόμενα τους και της μαμάς δεν έφταιγα εγώ για την ζημιά! Αλλά δυστυχώς ούτε αυτοί άλλαξαν το βολάν(ενώ είχαν πει άλλα)
3) Μετά από 5000 χλμ πάλι τα ίδια! Σε άλλη αντιπροσωπεία ( ναι έχω πάει σχεδόν σε όλους) λένε για νέα αλλαγή σετ συμπλέκτη αλλά και του βολάν (αυτό λέει η έκθεση που έχω στα χέρια μου) το οποίο βολάν όπως είπα και πιο πάνω δεν αλλάχτηκε ποτέ, αλλά αυτή την φορά με χρέωση! Το πήρα και έφυγα, το πήγα σε δικό μου μάστορα, παρήγγειλε τα ανταλλακτικά, τα τοποθέτησε μου έδωσε τις αποδείξεις (κουστουμάκι κοντά στα 1800) και όλα αυτά μαζί + ότι άλλη χαρτούρα έχω μαζέψει θα ακολουθήσουν τον δρόμο που πρέπει!
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 26-11-09, 14:59
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alen77 Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Πριν την πρώτη αλλαγή είχα ένα έντονο τρέμουλο να το πω, σκορτσάρισμα να το πώ, κατά την αποσύμπλεξη της πρώτης ταχύτητας! Αλλαγή σετ συμπλέκτη για προληπτικούς λόγους αφού μάλλον υπάρχει υπερθέρμανση! Ούτε κουβέντα για βολάν!
2) Μετά από 6000 χλμ πάλι τα ίδια! Σε άλλη αντιπροσωπεία! Ξανά κατέβασμα να δουν αν στην πρώτη είχαν αλλάξει το βολάν! Αν όχι θα το άλλαζαν αυτοί! Τελικά πάλι αλλαγή σετ συμπλέκτη αφού κατά τα λεγόμενα τους και της μαμάς δεν έφταιγα εγώ για την ζημιά! Αλλά δυστυχώς ούτε αυτοί άλλαξαν το βολάν(ενώ είχαν πει άλλα)
3) Μετά από 5000 χλμ πάλι τα ίδια! Σε άλλη αντιπροσωπεία ( ναι έχω πάει σχεδόν σε όλους) λένε για νέα αλλαγή σετ συμπλέκτη αλλά και του βολάν (αυτό λέει η έκθεση που έχω στα χέρια μου) το οποίο βολάν όπως είπα και πιο πάνω δεν αλλάχτηκε ποτέ, αλλά αυτή την φορά με χρέωση! Το πήρα και έφυγα, το πήγα σε δικό μου μάστορα, παρήγγειλε τα ανταλλακτικά, τα τοποθέτησε μου έδωσε τις αποδείξεις (κουστουμάκι κοντά στα 1800) και όλα αυτά μαζί + ότι άλλη χαρτούρα έχω μαζέψει θα ακολουθήσουν τον δρόμο που πρέπει!
τι να πώ.....
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 26-11-09, 15:09
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
εγγύηση δεν έχεις ?

Το ράδιο λαμβάνει σωστά? Γιατί στο Ε46 που είχα πρόβλημα με τις αντιστάσεις έκανε παρεμβολή στο ράδιο!
To ράδιο καλά λαμβάνει. Εσύ τι είχες κάνει τότε? Πως επισκευάστηκαν οι αντιστάσεις?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως γενικά δεν καθαρίζει μέχρι πάνω και απλά δεν το είχες προσέξει πιο πρίν?

Μέχρι πάνω καθαρίζει. Έχει γραμμή ακριβώς εκεί που υπάρχουν υδρατμοί απλά δεν λειτουργεί!

Πως επισκευάζεται? Φτιάχνεται η συγκεκριμένη αντίσταση μόνο ή θέλει αλλαγή τζαμιού (που το απεύχομαι!).
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 26-11-09, 17:35
yodas Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-04-2009
Μηνύματα: 327
yodas will become famous soon enough
Στα 32.000km είχαμε ένα κροτάλισμα το οποίο οφείλονταν σε ελλατωματικά wastegates. Αλλάχτηκαν μέσα στν εγγύηση κανονικά. Στα 40.000κμ ο ήχος ξαναεφανίστηκε και μετά από ένα περιποιημένο γράμμα στην BMW HELLAS αλλάχτηκαν και οι 2 οι τουρμπίνες μέσα στην εγγύηση και πάλι. Παρόλα αυτά ο θόρυβος παραμένει οπότε παραγγέλθηκαν εκ νέου καινούργια wastegates τα οποία με επαναπρογραμματισμό πιστευουμε να δώσουν την λύση. Όλα έχουνε γίνει μέσα στην εγγύηση και δεν μου έχει φύγει ούτε 1€. Θυμίζω πως μιλάμε για 335 e93 του 2007
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 26-11-09, 21:01
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

Διαπιστώθηκε στον προγραμματισμένο έλεγχο προ της λήξης της εγγυήσεως - των 2 ετών - πως στο εμπρός αριστερό διακοσμητικό φιλέτο του παρμπρίζ (Part number 51 13 0 034 043) είχε ένα μικρό φούσκωμα (περίπου 1,5cm) στο κάτω μέρος, χωρίς να έχει σκάσει το χρώμα.

Η διάγνωση ήταν αστοχία αντισκωριακού στρώματος στο σημείο, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σκουριά κάτω από το στρώμα του χρώματος (φουσκάλα).

Άμεση παραγγελία και αντικατάσταση και των 2 φιλέτων(πάνε σετ), εντός εγγυήσεως φυσικά και χωρίς κόστος.
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 26-11-09, 21:23
Το avatar του χρήστη coyote
coyote Ο χρήστης coyote δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-05-2009
Μηνύματα: 89
coyote is on a distinguished road
στη γερμανία
διότι εδω θα είχαμε φιλέτο γλάρο
__________________
ΟΧΙ αλλο κάρβουνο

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?u=9617
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 26-11-09, 22:07
Το avatar του χρήστη strof
strof Ο χρήστης strof δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Μηνύματα: 309
strof will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Διαπιστώθηκε στον προγραμματισμένο έλεγχο προ της λήξης της εγγυήσεως - των 2 ετών - πως στο εμπρός αριστερό διακοσμητικό φιλέτο του παρμπρίζ (Part number 51 13 0 034 043) είχε ένα μικρό φούσκωμα (περίπου 1,5cm) στο κάτω μέρος, χωρίς να έχει σκάσει το χρώμα.

Η διάγνωση ήταν αστοχία αντισκωριακού στρώματος στο σημείο, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σκουριά κάτω από το στρώμα του χρώματος (φουσκάλα).

Άμεση παραγγελία και αντικατάσταση και των 2 φιλέτων(πάνε σετ), εντός εγγυήσεως φυσικά και χωρίς κόστος.
Εδώ δεν θα είχε καν διαπιστωθεί...
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 26-11-09, 22:32
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coyote Εμφάνιση μηνυμάτων
στη γερμανία
διότι εδω θα είχαμε φιλέτο γλάρο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strof Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ δεν θα είχε καν διαπιστωθεί...
Τόσο χάλια ε?? ....μώ τη μπανανία μου μέσα....

Εδώ το εξετάζαν επί 1,5 ώρα για να δουν όλες τις λεπτομέρειες, βλέπεις εάν έβρισκαν κάτι, κέρδος ήταν γι'αυτούς διότι η BMW πληρώνει και το ανταλλακτικό και την εργασία τους......

Που πάω μωρέ....που πάω......
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 26-11-09, 23:19
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Διαπιστώθηκε στον προγραμματισμένο έλεγχο προ της λήξης της εγγυήσεως - των 2 ετών - πως στο εμπρός αριστερό διακοσμητικό φιλέτο του παρμπρίζ (Part number 51 13 0 034 043) είχε ένα μικρό φούσκωμα (περίπου 1,5cm) στο κάτω μέρος, χωρίς να έχει σκάσει το χρώμα.

Η διάγνωση ήταν αστοχία αντισκωριακού στρώματος στο σημείο, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σκουριά κάτω από το στρώμα του χρώματος (φουσκάλα).

Άμεση παραγγελία και αντικατάσταση και των 2 φιλέτων(πάνε σετ), εντός εγγυήσεως φυσικά και χωρίς κόστος.
Και με τη σκουριά τι εγινε; Στο συντηρησαν εκει στο σημειο με τριψιμο και βαψιμο; Γιατι αμα μεινει σκουρια τοτε αυτη θα προχωρησει και αλλο.
Ειδες τι κανουν τα αλατια στους δρομους και συνεχεια υγρασια στην ατμοσφαιρα και καθε τρεις και λιγο να βρεχει;..
Κι εγω ειχα την ατυχια να παραλαβω χειμωνα τ αμαξι και την πρωτη μερα να το οδηγησω σε καλα αλατισμενους δρομους. Ε, την επομενη μερα ειχαν ηδη δειξει σημαδια διαβρωσεων οι δαγκανες! (κλασσικο αισθητικο προβλημα σειρας 1)
Απλα απ αυτα τ αλατια δε γλιτωνει τιποτα σχεδον! Οτι δεν ηταν ανοξειδωτο οπως βιδες, παξιμαδια, ροδελες σε διαφορα σημεια του αυτοκινητου, καθως και η σιδερενια αποληξη της εξατμισης και το καζανακι, σκουριασαν μεσα στον 1ο Γερμανικο χειμωνα και καποια αλουμινενια κομματια περισσοτερο στο χωρο του κινητηρα, 'θολωσε' η μεταλλικη λαμψη και τους εμειναν εμφανη σημαδια επιφανειακης διαβρωσης.
Ευτυχως εγω δεν ειχα προβληματα με σκουριες στο αμαξωμα, πορτες, καπω κλπ κλπ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.