Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 01-01-06, 22:47
Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ Ο χρήστης ΜΙΧΑΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2005
Μηνύματα: 307
ΜΙΧΑΛΗΣ is on a distinguished road
Αλλα διαβαζεις αλλα καταλαβαινεις και βαριεμαι να ασχοληθω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-01-06, 16:37
Το avatar του χρήστη Brown
Brown Ο χρήστης Brown δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2004
Μηνύματα: 122
Brown is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melodic
....οσο αναφορα για τα σινεμπλοκ απο Μ3 ειναι μονο για Μ3 αλλιως ειναι ΠΑΤΕΝΤΑ και σε λιγο καιρο θα την ακουσουν τα μπαλακια σου...
Δεν θα συμφωνήσω σε αυτό. Σε Ε36 316 του 94, έβαλα σινεμπλόκ από Μ3 (ομόκεντρα), χωρίς καμία πατέντα. Απλά ξεπρεσάρισα τα παλιά και πρεσάρισα τα καινούργια. Τα είχα αγοράσει από μαγαζί που πουλάει ανταλακτικά BMW.
Τα είχα 1,5 χρόνο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς μετά ο αδελφός μου μου το έκανε μπίλιες, οπότε δεν μπορώ να σου πω για αντοχή στον χρόνο.
__________________
Σπύρος
Vanos και ξερό ψωμί
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-01-06, 12:33
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Smile

Καλή Χρονιά! :-)
Εχοντας Ε36 (2λιτρο και πρόσφατα 325) δεν έχω παρατηρήσει ψάρεμα του μπροστινού μέρους!
Ειτε με τα απλά σινεμπλόκ είτε με αυτά της Μ3 που εχω τώρα!
Βέβαια, επειδή αυτά τα σινεμπλόκ είναι έκκεντρα ετσι κι αλλοιώς, αλλάζει και η γωνια κάστερ! Αλλά αυτό είναι καλό! ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-01-06, 12:38
Το avatar του χρήστη vasilisZ3
vasilisZ3 Ο χρήστης vasilisZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Μηνύματα: 69
vasilisZ3 is on a distinguished road
Καλημέρα,
Αλλάζοντας και γω σινεμπλόκ(έβαλα για Μ3) στο Ζ3 είδα μεγάλη διαφορά στα κρατήματα αλλά και στο φρενάρισμα.
Είναι όντως άλλη αίσθηση κ σου αλλάζει το στήσιμο του αυτοκινήτου σου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-01-06, 13:32
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Για να σταματήσουν οι αντιπαραθέσεις.....τα μασίφ συνεμπλόκ είναι μια πολύ καλή βελτίωση. Ο λόγος που θα την "ακούσουν" τα μπαλάκια λίγο νωρίτερα από το κανονικό είναι και ο λόγος για τον οποίο θα δούμε και τη βελτίωση...δηλαδή οτι σε ένα στρίψημο εκεί που το νορμάλ συνεμπλόκ θα απορροφούσε 3 χιλιοστά της πλευρικής δύναμης, τα ενισχυμένα θα απορροφήσουν ένα χιλιοστό για παράδειγμα με αποτέλεσμα να έχουμε πιο σταθερό κράτημα, αλλά το έχτρα ζόρι ....κάπου θα πάει...έτσι δεν είναι?
Για όποιους δεν θέλουν τώρα να παίξουν με την γεωμετρία του αυτοκινήτου τους ας βάλουν τα ενισυμένα (μασίφ) αλλά τα ομόκεντρα!

Υ.Γ Δεν μιλάμε για καμμία πατέντα μιας και η ΒΜW δίνει να ομόκεντρα του Μ3 για όλα τα E36 που έχουν σπορ ανάρτηση!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MPOWER : 04-01-06 στις 13:35
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-01-06, 13:58
Το avatar του χρήστη Minas DASC
Minas DASC Ο χρήστης Minas DASC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2004
Μηνύματα: 329
Minas DASC is on a distinguished road
Tα μασιφ σινεμπλοκ ειναι οντως καλυτερα σε αισθηση απο να "νορμαλ"!

Εγω ομως τα αλλαξα παλι, και εβαλα τα "μαλακά" για ενα και μοναδικο λογο:
To τιμονι ειχε γινει πολυ ευαισθητο στην ζυγοσταθμιση των τροχων και ετρεμε με το παραμικρο...

Επειδη στο θεμα της ζυγισταθμισης ειμαι αρκετα περιεργος και ενιωθα τρεμουλο ακομα και οταν ελειπαν 5-10 gr αποφασισα να γυρισω στα "μαμα" σινεμπλοκ που αποροφουν καλυτερα τους κραδασμους!

Επιβεβαιωνω επισης οτι οντωσ τα μπαλακια των ψαλιδιων θα φαγωθουν πιο γρηγορα, μιας και εγω τα αλλαξα σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα...
__________________
www.downingatlanta.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-01-06, 20:21
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
ΥΓ Δεν μιλάμε για καμμία πατέντα μιας και η ΒΜW δίνει να ομόκεντρα του Μ3 για όλα τα E36 που έχουν σπορ ανάρτηση!
Να που κάτι μάθαμε και σήμερα.Αυτό δεν το ήξερα!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-01-06, 21:16
Το avatar του χρήστη ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΤΣΑΚΗΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΤΣΑΚΗΣ Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΤΣΑΚΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Μηνύματα: 26
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΤΣΑΚΗΣ is on a distinguished road
Παιδιά έχοντας στην κατοχή μου 316 ε-36 4θυρο μοντ.95 για 3 χρόνια, όντως παρατηρούσα μια ασάφεια στην εθνική στο μπροστινό ,πάνω όμως απο τα 140 km(Παρόλο που τα μπαλάκια ήταν σε αρίστη κατάσταση και το αυτοκίνητο τελείως μαμά).
Τον τελευταίο χρόνο που έχω το coupe(316 e-36 97) ποτέ δεν διαπίστωσα ασάφεια του μπροστινού μέρους.Μάλιστα τελευταία άλλαξα και την ανάρτηση,(αμορισέρ bilstein κίτρινα και ελατήρια χαμηλώματος H&R) και το αμάξι έγινε πολύ πιο σταθερό και ευθύβολο ακόμα και σε ταχύτητες κοντά στην τελική.Παρόλα αυτά θα με ενδιέφερε εαν αλλάζοντας τα σινεμπλόκ βελτίωνα κι άλλο την σταθερότητα χωρις βλαβερές συνέπειες για την αξιοπιστία του μπροστινού συστήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-06-07, 01:03
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Και ήρθε και η δικιά μου ώρα να αλλάξω συνεμπλόκ στο is,λόγω του ότι έχουν αρχίσει να φθείρονται και παρατηρείται η ασάφεια στο εμπρός μέρος σε ταχύτητες άνω των 140. η απορία μου είναι: συνεμπλόκ μασίφ αλλά ομόκεντρα ή έκκεντρα;Ελπίζω μετά από ένα χρόνο και κάτι που υπάρχει το ποστ να έχουν βγει συμπεράσματα. Σε περίπτωση που βάλω τα έκκεντρα θα χρειαστεί και άλλες ρυθμίσεις το σύστημα ανάρτησης;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-06-07, 02:09
jonmedic Ο χρήστης jonmedic δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 322
jonmedic is an unknown quantity at this point
EKKENTΡΑ..ΤΕΛΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.