Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 16-10-10, 23:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BLACKHOK Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
ποστ 94????μπιλακος τι????
το μοτερακι το θελω,για την ωρα τουλαχιστον,ομως θελω να μαθω μεχρι που μπορει να φτασει.το οτι μπαινει οτι θελω το ξερω ομως προανεφερα οτι θελω να μεινω εδω σε 4κυλινδρο,εκτος κι αν απελπιστω τοσο.τι να πω?το ψαχνω.οσο για την δυναμομετρηση θα γινει μαλλον μες την βδομαδα που θα βαλω την εξατμιση.
Δεν είναι δόκιμη η έκφραση φούλ ιντζέξιον.. Δεν υπάρχει, δε σημαίνει κάτι.
Άσχετα που μπορεί να φτάσει το μοτεράκι σου, τα άλογα που βγάζει είναι πολλά περισσότερα και απο κινητήρα 3500 κυβικών της εποχής..
Οτι και να σου λένε, δεν αξίζει να πάς σε εξακύλινδρο της εποχής, θα είσαι πιο αργός..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 17-10-10 στις 00:48 Αιτία: μορφη post
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-10-10, 00:13
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν είναι δόκιμη η έκφραση φούλ ιντζέξιον.. Δεν υπάρχει, δε σημαίνει κάτι.
Άσχετα που μπορεί να φτάσει το μοτεράκι σου, τα άλογα που βγάζει είναι πολλά περισσότερα και απο κινητήρα 3500 κυβικών της εποχής..
Οτι και να σου λένε, δεν αξίζει να πάς σε εξακύλινδρο της εποχής, θα είσαι πιο αργός..
ε???μπορει οκ!!!γραψε λαθος!!!πιο αργος οτι κ να βαλω?ρε boy 192 ταπεινα αλογακια εχω κ αυτα γερικα θα ελεγα.ποιος ξερει ποσα εχουν μεινει ζωντανα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 17-10-10 στις 00:50 Αιτία: μορφή post
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-10-10, 00:32
Το avatar του χρήστη nikos1400
nikos1400 Ο χρήστης nikos1400 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-07-2006
Μηνύματα: 576
nikos1400 is on a distinguished road
πληροφοριακα, για να μην παρεξηγουμαστε...

Φουλ ιντζεκσιον, που λεγανε οι παλιοι μας (λαθος), θελανε να πουνε τον "ψεκασμο καυσιμου".

Ειχανε ομως χαθει στη μεταφραση...
Προφερεται Φιουλ Ιντζεκτσιον, και οχι Φουλ Ιντζεκσιον (Full Injection).

Fuel Injection ειναι η σωστη εκφραση, εις την Αγγλικην.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_injection
Ή στην Ελληνικην:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%...BC%CF%8C%CF%82




(και επισης, μια τελευταια γνωμη απο μενα: ασ'το μοτερακι στην ησυχια του. Κανε του μια καλη-καλη συντηρηση, να'ναι ωραιος κομπλε, και ασ'το. Μην εισαι και πλεονεκτης. 190 αλογα απο 2000cc της εποχης του, ατμοσφαιρικα? Αυριο-μεθαυριο (που λεει ο λογος) αμα θες κατι παραπανω, πας σε καποιο αλλο μοτερ, και ή κρατας αυτο στην ακρη στην εργοστασιακη του μορφη, ή το πουλας. Ξερεις, οι πολλοι οταν παιρνουν κατι μετχ., το θελουνε ΟΧΙ-πειραγμενο...)
__________________
free online Moto-περιοδικο www.ebike.gr !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos1400 : 17-10-10 στις 00:36
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-10-10, 03:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BLACKHOK Εμφάνιση μηνυμάτων
ε???μπορει οκ!!!γραψε λαθος!!!πιο αργος οτι κ να βαλω?ρε boy 192 ταπεινα αλογακια εχω κ αυτα γερικα θα ελεγα.ποιος ξερει ποσα εχουν μεινει ζωντανα!!!
Για αυτό σου είπα να δυναμομετρήσει μοτέρ, να δείς που βρίσκεσαι..
Πάντως, ναι, με οτιδήποτε άλλο, θα είσαι πιο αργός..
Αν δούμε οτι έχεις χάσει άλογα, θα πρέπει να κάνεις ανακατασκευή μοτέρ, θα πάει
κανα τριάρι χιλιάδες..
Αλλά πάλι θα είναι λιγότερα απο το κόστος σωστής μετατροπής σε εξακύλινδρο..
(το οποίο εκ των πραγμάτων θα είναι και αυτο πεσμένο σε απόδοση...)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-10-10, 00:50
giogio Ο χρήστης giogio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 227
giogio is on a distinguished road
Λοιπον επειδη ολοι εχουν την γνωμη τους και ειναι σεβαστη θα σου πω και εγω την δικια μου,επειδη εχω τετοιο μοτερ και το εχω βελτιωσει.Το πρωτο πραγμα ειναι να το πας σε ενα μηχανικο για να κανει εναν ελενχο ξεκινοντας απο συμπιεση-μεταλλα-αντλια λαδιου και τεντωτηρα.Απο την πειρα που εχω μιας και ασχολουμε αρκετα με αυτα τα μοτερ ειναι οτι σπανε λογω μη ελενχου ενος απο αυτα.Αν η βαση σου ειναι καλη,τοτε προχωρας στο επομενο σταδιο την βελτιωση.Οπως καπιος ανεφερε, 5 αλογακια με ΦΠΕ,25 αλογακια με ροικες και εκκεντρα,45 αλογακια με ξηλωμα του λουφτ συν τα προηγουμενα και αγωνιστικο προσανατολισμου μοτερ με 95 αλογακια παραπανω.Τα μπλοκ ειναι τα ιδια σε 2,0 και 2,3 με διαφορα σε στροφαλο και μπιελες,ενω το 2,5 εχει το ιδιο μπλοκ σε 95μμ(93,4 τα διο πρωτα) ,μπιελες ιδιες με το 2,3 αλλα διαφορετικο στροφαλο.Αυτα προς το παρων
Το δικο μου ειναι 2,0 μπλοκ με 95μμ μπιστονια και 2,3 στροφαλο-μπιελες,ροικη στην κεφαλη με 292-284 εκκεντρα,χωρις λουφτ και αποδιδει στα 263,4 μοτερ και εχει κοφτη στις 8000.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-10-10, 04:57
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giogio Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον επειδη ολοι εχουν την γνωμη τους και ειναι σεβαστη θα σου πω και εγω την δικια μου,επειδη εχω τετοιο μοτερ και το εχω βελτιωσει.Το πρωτο πραγμα ειναι να το πας σε ενα μηχανικο για να κανει εναν ελενχο ξεκινοντας απο συμπιεση-μεταλλα-αντλια λαδιου και τεντωτηρα.Απο την πειρα που εχω μιας και ασχολουμε αρκετα με αυτα τα μοτερ ειναι οτι σπανε λογω μη ελενχου ενος απο αυτα.Αν η βαση σου ειναι καλη,τοτε προχωρας στο επομενο σταδιο την βελτιωση.Οπως καπιος ανεφερε, 5 αλογακια με ΦΠΕ,25 αλογακια με ροικες και εκκεντρα,45 αλογακια με ξηλωμα του λουφτ συν τα προηγουμενα και αγωνιστικο προσανατολισμου μοτερ με 95 αλογακια παραπανω.Τα μπλοκ ειναι τα ιδια σε 2,0 και 2,3 με διαφορα σε στροφαλο και μπιελες,ενω το 2,5 εχει το ιδιο μπλοκ σε 95μμ(93,4 τα διο πρωτα) ,μπιελες ιδιες με το 2,3 αλλα διαφορετικο στροφαλο.Αυτα προς το παρων
Το δικο μου ειναι 2,0 μπλοκ με 95μμ μπιστονια και 2,3 στροφαλο-μπιελες,ροικη στην κεφαλη με 292-284 εκκεντρα,χωρις λουφτ και αποδιδει στα 263,4 μοτερ και εχει κοφτη στις 8000.
Καλά,
αμα θέλεις να το πάρουμε έτσι, μαζί σου..
Είχα το Μ10Β18 μοτέρ στην Ε28..
Αλλαξα κεφαλάρι, και έβαλα απο την Μ3 evoII
Εβαλα πιστόνια 95Χ87 395 γραμμαρίων και ανέβασα συμπίεση στα 11.5:1
Αλλαξα πολλαπλή εισαγωγής και άνοιξα τη διάμετρο εισαγωγής βαλβίδων σε 30,5, η ροή αυξήθηκε 70% απο το Μ10Β18 και 22% απο την Μ3 evoII
Εβαλα βαλβίδες εισαγωγής 37mmST και εξαγωγής 33mmST
Τροποποίησα τον εκεντροφόρο και τον έφερα για διάρκεια εισαγωγής 260 μοίρες με σήκωμα βαλβίδων 11.3 mm
Τροποποίησα τον εκκεντροφόρο και τον έφερα για διάρκεια εξαγωγής 240 μοίρες με σήκωμα βαλβίδων 10mm
Αλλαξα ελατήρια στις βαλβίδες, και έβαλα στην εισαγωγή 38,5 κιλα και στην εξαγωγή 75,3 κιλά.
Αλλαξα οδηγούς βαλβίδω και έβαλα μαγκανίου χαλκου.
Επειδή τα πιστόνια ήταν σφυρίλατα AlSi17Cu4Mg (17% silicon)Vented Skirt για να περιοριστεί η θερμική διαστολή στο 9% αντί για 35%, ομοίως έστειλα το μπλόκ στην KS Aluminium Technologie, για να ανοίξει το μπλόκ και να χωράει τα πιστόνια και μετά να επικαλυφθεί εσωτερικά στους κυλίνδρους με AlSi17Cu4Mg πάλι με κατεργασία για Vented Skirt
Αλλαξα πιρο σύνδεσης με κώνικο βάρους 89 γραμμαρίων
Αλλαξα μπιέλες και έβαλα με διπλά νευρα και ενίσχυση σχήματος Η, 515 γραμμαρίων.
Αλλαξα στρόφαλο και έβαλα ελαφρύτερο 17 κιλά, με διαδρομή 87mm
Επειδή η μηχανή ήταν τόσο καλή, θα ήταν αμαρτία να μην αλλάξω βολάν με ελαφρύτερο
οπότε έβαλα ένα 6,35 κιλών..
Ομοίως άλλαξα δίσκο-πλατώ με ένα διπλών μεταλικών δίσκων 140mm (από 228) και γλύτωσα οκτώ κιλα συνολικά. (μετά δεν μπορούσε να πατινάρει όμως, ήθελε προσοχή)
Αποτέλεσμα: 285 άλογα στις 7750, 28 κιλά ροπή στις 5750..
Κόστος 26.500 ευρώ χωρίς εξατμήσεις φιλτροκουτια αντλίες λαδιού-νερου νέο ψυγείο και καπάκι κάρτερ. Αυτό θέλεις να κάνεις?? Οκ..
Πές να σου στείλω πληροφορίες που θα πάς..

Υ.Γ. Louft on board κανονικά και με το νόμο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 18-10-10 στις 05:06
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-10-10, 12:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τελικά τι αποφάσισες,
αξίζει???
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-10-10, 14:50
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
όταν είχα τον μ20 2700 είχα μπεί και εγώ σε παρόμοια σκέψη,όχι τόσο extreme όσο του παναγιώτη αλλά ήθελα να αλλάξω αρκετά πράγματα,τελικά δέν το έκανα γιατί το κόστος ήταν πολύ μεγαλύτερο απο το να βάλω έναν μεγαλύτερο και σαφώς δυνατότερο κινητήρα,και στην τελική και να το έκανα ποτέ δέν θα είχα αυτό που έχω τώρα,ένα κινητήρα 320 άλογα που δουλεύει σε μαμά ρυθμίσεις,χαλαρά,χωρίς να ζορίζεται και χωρίς να έχω το παραμικρό άγχος στο τρόπο που τον δουλεύω.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-10-10, 16:28
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν είχα τον μ20 2700 είχα μπεί και εγώ σε παρόμοια σκέψη,όχι τόσο extreme όσο του παναγιώτη αλλά ήθελα να αλλάξω αρκετά πράγματα,τελικά δέν το έκανα γιατί το κόστος ήταν πολύ μεγαλύτερο απο το να βάλω έναν μεγαλύτερο και σαφώς δυνατότερο κινητήρα,και στην τελική και να το έκανα ποτέ δέν θα είχα αυτό που έχω τώρα,ένα κινητήρα 320 άλογα που δουλεύει σε μαμά ρυθμίσεις,χαλαρά,χωρίς να ζορίζεται και χωρίς να έχω το παραμικρό άγχος στο τρόπο που τον δουλεύω.
Well Said!!!!!!!!!!!!
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSAF : 19-10-10 στις 16:32
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-10-10, 17:16
sciroccoR Ο χρήστης sciroccoR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 220
sciroccoR will become famous soon enough
το μοτερ σου ειναι ουσιαστικα το μοτερ της μ3 ε30 με λιγοτερα κυβικα,,,θεωρητικα περνει περιφερειακη βελτιωση οτι και η Μ3...και φυσικα υπερκυβισμο...στη θεση σου θα εκανα υπερκυβισμο και ριπροφαιλ εκκεντροφορους αν ειχα αρκετα λεφτα σε περιοδο κρισης με κινδυνο κατι να παει στραβα στην διαδικασια και να βρεθεις με προβλημα σε μοτερ εικοσαετιας ....αν θες πια τοσο πολυ να βελτιωθεις βρες ενα μοτερ 2.3 και κανε swap...και εχε το διλιτρο καβαντζα η πουλα το...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.