Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-11, 20:10
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ε46 και μαστόρια...

Σαν καλό παιδί και εγώ,
πρίν ένα μήνα περίπου, πέρασα στο αυτοκίνητο τις ζάντες του Ζαχαρία,
και είμαι μέσα στην τρελή χαρά..
Πρωί Δευτέρας μετά απο βροχόπτωση, πέφτω σε μια γούρνα με τους αριστερούς τροχούς,
64 εκατοστών βάθους, και ανοίγματος 36 εκατοστών, με ταχύτητα περίπου 40 χιλιομέτρων....
Μετά το αρχικό σόκ, όπου η φαλάκρα μου έγινε ένα με τον ουρανό του αυτοκινήτου,
σκέφτηκα οτι η ζάντα έχει γίνει πιατέλα...
Παραδόξως το όχημα πήγαινε σε απόλυτη ευθεία, και δεν έδωσε κανένα σημάδι οτι κάτι
πήγαινε στραβά..
Μέχρι που πάτησα φρένο, όταν και το τιμόνι έστριψε μια στροφή δεξιά ενώ η πορεία
του οχήματος συνέχιζε ευθεία..
Παρά το ότι άφησα το φρένο, το όχημα εξακολουθούσε να φρενάρει, και να κάνει έντονο ήχο
τριβής μετάλλων..
Το παράδοξο (σαν αρχική σκέψη) ήταν οτι το όχημα αντί να τραβάει αριστερά, είχε ακροδεξιές τάσεις..
Παράτησα το αυτοκίνητο πίσω στο σπίτι, και άρπαξα το κανγκού να κάνω τη δουλειά μου..
3 εβδομάδες μετά, και ενώ όλοι οι γερανοί οδικής βοήθειας μου ζητούσαν 240 ευρώ για να
μου μεταφέρουν το όχημα Θεσσαλονίκη (και πήραν τα 3 Μ) πήγα το αυτοκίνητο σε ένα τοπικό συνεργείο επώνυμης αλυσίδας σέρβις για να κάνω πρόχειρη επισκευή,
για να το κατεβάσω Θεσσαλονίκη οδηγώντας.. (καθότι είμαι οδηγάρα παντός καιρού)
Ανεβάσαμε παρουσία μου, το όχημα στη ράμπα, είδαμε οτι το αμορτισέρ είχε στραβώσει
στην κάτω βάση πίσω απο το μουαγιέ κατά 20 εκατοστά, και έδωσα σαφή εντολή
αντικατάστασης του τεμαχίου..
Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας, με ενημέρωσαν για την επισκευή, και έδωσα εκ νέου οδηγία για έλεγχο του οχήματος για λοιπές ζημιές..
(οδηγός παντός καιρού αλλά όχι και ανόητος!!!)
Μετά απο εξονυχιστικό έλεγχο σε υπερσύγχρονα μηχανήματα (κυριολεκτώ),
διαπιστώθηκε οτι το όχημα δεν είχε καμία άλλη βλάβη..
Πλήρωσα, φόρτωσα τη γυναίκα και ξεκίνησα για Θεσσαλονίκη..
Μετά την πρώτη στροφή, ενημέρωσα τη γυναίκα οτι Δευτέρα πρωί πρωί, το αυτοκίνητο
πάει συνεργείο για επισκευή, και συνέχισα την επιστροφή μου με 60 χλμ/ωρα, έχοντας
επι δύο ώρες την γυναικεία μουρμούρα για το ότι είμαι ψείρας και παράλογος...
Στο γνωστό λοιπόν συνεργείο που κάνω σέρβις απο τότε που γεννήθηκα,
και μπορώ να είμαι παρόν σε διάγνωση και επισκευή, διαπιστώνουμε τα ακόλουθα..
Πιατάκι αμορτισέρ στραβά τοποθετημένο..
Τοπ μάουντ στραβωμένο..
Θόλος κλειστός κατά 0,03 χιλιοστά..
Αριστερό ψαλίδι ανασηκωμένο 1,1 χιλιοστά πάνω στο μπαλάκι, όχι στον κορμό, όχι στραβωμένο..
Βάση κινητήρα κομμένη
Βάση κιβωτίου κομμένη
Σινεμπλόκ ψαλιδιών δεξιά και αριστερά κομμένα,
Ευθυγράμμιση τροχών 0,6 χιλιοστά μεγαλύτερη απόκλιση εμπρός απο το προβλεπόμενο..
Μετά απο 4 ώρες, πήγα το αυτοκίνητο και το έκανα βιολογικό καθαρισμό..
Η μουρμούρα της γυναίκας συνεχίζεται, αλλά εγώ χαμογελάω κλέφτικα....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 16-11-11 στις 20:12
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-11, 20:28
spou_e36 Ο χρήστης spou_e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Μηνύματα: 103
spou_e36 is on a distinguished road
1 Σαλονικιος και εσυ? και γιατι δε κανονιζουμε καμια συναντιση αφου εχει καιρο να γινει εδω κανα τετοιο σκηνικο.
2 Σε συνεργιο π πηγα για αλλαγη ρουλεμαν μου αλλαζουν και τα συνεμπλοκ επιδη ηταν ευκαιρια μιας και πιαστηκε το πισω μερος . Πως λες να ξεμπλοκαραν τα συνεμπλοκ??? ΜΕ ΣΦΙΡΙΕΣ . το αποτελεσμα? 3 φορες αλλαγη του ενος συνεμπλοκ ... Αρα οπως λες και στην υπογραφη σου
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Υ.γ1 Καλα ε η γυναικια μουρμουρα σε ολους ιδια ειναι ε? ουδης γλυτοσε απο τουτον το μαρτυριον!
Υ.γ2 Αφου τελος καλο ολα καλα δε μαμης στραβοξηλα παντα θα υπαρχουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-11, 20:47
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Έλα ρε!!

Έπρεπε να βγάλεις φωτογραφία της ζημιάς (την οποία ξέρω ότι έχεις αποτυπωμένη σε κλασσικό φιλμ) μαζί με τα τιμολόγια (τα οποία ξέρω ότι έχεις) και φωτό της λακκούβας ΜΕ ΜΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ στην ίδια φωτογραφία με την λακκούβα και να κινήσεις τη νομική προστασία έναντι του δήμου.

Το κρυφό χαμόγελο γιατί; Επειδή διαλύθηκε ΜΟΝΟ το μισό αμάξι;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-11, 20:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα ρε!!

Έπρεπε να βγάλεις φωτογραφία της ζημιάς (την οποία ξέρω ότι έχεις αποτυπωμένη σε κλασσικό φιλμ) μαζί με τα τιμολόγια (τα οποία ξέρω ότι έχεις) και φωτό της λακκούβας ΜΕ ΜΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ στην ίδια φωτογραφία με την λακκούβα και να κινήσεις τη νομική προστασία έναντι του δήμου.

Το κρυφό χαμόγελο γιατί; Επειδή διαλύθηκε ΜΟΝΟ το μισό αμάξι;
Δέν πιάνει το τρίκ... Σε χωματόδρομο την έκανα...
Το παράδοξο είναι οτι δεν τρίζει τίποτα..!!!
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-11, 21:15
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Με ενδιαφερει να μου πεις αν θες πως βρηκατε τις ακριβεις μετρησεις της αποκλισης θολου και του ανασηκωμενου ψαλιδιου,μου εκανε εντυπωση λογω των ακριβων μετρησεων.

Για δωσε τα φωτα σου που χαιρομαι να διαβαζω τα post σου με το αναλογο υφος,να χαρω εγω παιδι μαλαμα!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-11, 21:44
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέν πιάνει το τρίκ... Σε χωματόδρομο την έκανα...
Το παράδοξο είναι οτι δεν τρίζει τίποτα..!!!
Είδες;; Έπρεπε απλά να του πάρεις τον αέρα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-11, 21:46
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Καλά κάνω εγώ που τα φτιάχνω όλα στο πεζοδρόμιο........

Εκτός μιας εξαίρεσης σε συνεργείο, απο όλους τους άλλους μόνο κακές αναμνήσεις έχω......
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-11, 21:50
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
+1 για το write up ...
xaxaxaxaxaxa...
Το φτιαξες Παναγιωτη?
ΟΖ παιδι μου, ΟΖ!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-11, 22:11
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν καλό παιδί και εγώ,
πρίν ένα μήνα περίπου, πέρασα στο αυτοκίνητο τις ζάντες του Ζαχαρία,
και είμαι μέσα στην τρελή χαρά..
Πρωί Δευτέρας μετά απο βροχόπτωση, πέφτω σε μια γούρνα με τους αριστερούς τροχούς,
64 εκατοστών βάθους, και ανοίγματος 36 εκατοστών, με ταχύτητα περίπου 40 χιλιομέτρων....
Μετά το αρχικό σόκ, όπου η φαλάκρα μου έγινε ένα με τον ουρανό του αυτοκινήτου,
σκέφτηκα οτι η ζάντα έχει γίνει πιατέλα...
Παραδόξως το όχημα πήγαινε σε απόλυτη ευθεία, και δεν έδωσε κανένα σημάδι οτι κάτι
πήγαινε στραβά..
Μέχρι που πάτησα φρένο, όταν και το τιμόνι έστριψε μια στροφή δεξιά ενώ η πορεία
του οχήματος συνέχιζε ευθεία..
Παρά το ότι άφησα το φρένο, το όχημα εξακολουθούσε να φρενάρει, και να κάνει έντονο ήχο
τριβής μετάλλων..
Το παράδοξο (σαν αρχική σκέψη) ήταν οτι το όχημα αντί να τραβάει αριστερά, είχε ακροδεξιές τάσεις..
Παράτησα το αυτοκίνητο πίσω στο σπίτι, και άρπαξα το κανγκού να κάνω τη δουλειά μου..
3 εβδομάδες μετά, και ενώ όλοι οι γερανοί οδικής βοήθειας μου ζητούσαν 240 ευρώ για να
μου μεταφέρουν το όχημα Θεσσαλονίκη (και πήραν τα 3 Μ) πήγα το αυτοκίνητο σε ένα τοπικό συνεργείο επώνυμης αλυσίδας σέρβις για να κάνω πρόχειρη επισκευή,
για να το κατεβάσω Θεσσαλονίκη οδηγώντας.. (καθότι είμαι οδηγάρα παντός καιρού)
Ανεβάσαμε παρουσία μου, το όχημα στη ράμπα, είδαμε οτι το αμορτισέρ είχε στραβώσει
στην κάτω βάση πίσω απο το μουαγιέ κατά 20 εκατοστά, και έδωσα σαφή εντολή
αντικατάστασης του τεμαχίου..
Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας, με ενημέρωσαν για την επισκευή, και έδωσα εκ νέου οδηγία για έλεγχο του οχήματος για λοιπές ζημιές..
(οδηγός παντός καιρού αλλά όχι και ανόητος!!!)
Μετά απο εξονυχιστικό έλεγχο σε υπερσύγχρονα μηχανήματα (κυριολεκτώ),
διαπιστώθηκε οτι το όχημα δεν είχε καμία άλλη βλάβη..
Πλήρωσα, φόρτωσα τη γυναίκα και ξεκίνησα για Θεσσαλονίκη..
Μετά την πρώτη στροφή, ενημέρωσα τη γυναίκα οτι Δευτέρα πρωί πρωί, το αυτοκίνητο
πάει συνεργείο για επισκευή, και συνέχισα την επιστροφή μου με 60 χλμ/ωρα, έχοντας
επι δύο ώρες την γυναικεία μουρμούρα για το ότι είμαι ψείρας και παράλογος...
Στο γνωστό λοιπόν συνεργείο που κάνω σέρβις απο τότε που γεννήθηκα,
και μπορώ να είμαι παρόν σε διάγνωση και επισκευή, διαπιστώνουμε τα ακόλουθα..
Πιατάκι αμορτισέρ στραβά τοποθετημένο..
Τοπ μάουντ στραβωμένο..
Θόλος κλειστός κατά 0,03 χιλιοστά..
Αριστερό ψαλίδι ανασηκωμένο 1,1 χιλιοστά πάνω στο μπαλάκι, όχι στον κορμό, όχι στραβωμένο..
Βάση κινητήρα κομμένη
Βάση κιβωτίου κομμένη
Σινεμπλόκ ψαλιδιών δεξιά και αριστερά κομμένα,
Ευθυγράμμιση τροχών 0,6 χιλιοστά μεγαλύτερη απόκλιση εμπρός απο το προβλεπόμενο..
Μετά απο 4 ώρες, πήγα το αυτοκίνητο και το έκανα βιολογικό καθαρισμό..
Η μουρμούρα της γυναίκας συνεχίζεται, αλλά εγώ χαμογελάω κλέφτικα....
μετα απο 10τρακαρισματα 49 τουμπες κ 5 βουτιες στη θαλασσα δεν επιτρεποντε ολα αυτα ρε φιλε!θυμασαι?ροδα ειναι κ γυριζει χαχαχα!πραγματι παναγιοτη σου ευχομαι αισιο τελος κ λιγοτερα εξοδα
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-11-11, 22:16
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μουρμούρα της γυναίκας συνεχίζεται, αλλά εγώ χαμογελάω κλέφτικα....
Εκτός του ότι εκπλήσσομαι (πραγματικά) από τα μύρια που μπορεί να κάνει μια τοσοδούλα τάφρος, ελπίζω να χαμογελάς γιατί ετοιμάζεσαι για σεξάκι με αυτούς που έβγαλαν το αυτοκίνητο χαρτί μετά την αλλαγή αμορτισέρ..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.