Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-03-17, 20:19
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
δεν με έχει ξαναφήσει προς το παρών αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι αυτό στην φωτογραφία 3 την τελευταία που έβαλα, σήμερα άλλαξα εναλάξ τους αισθητήρες εισαγωγείς και εξαγωγείς και δεν άλλαξε κάτι στο bank1 ήταν πάλι εκτός ορίου οι τιμές του

κάποια πράγματα που έχω κατα νου είναι

1 vanos solenoid να τα αλλάξω μεταξύ τους εφόσον είναι ίδια
2 valvetronic αυτό πρέπει να το δω με το dis αν είναι οκ με κανένα τεστ που σίγουρα θα έχει το dis
3 να αλλάξω κάποια στιγμή τον αισθητήρα στροφάλου αλλά δεν μου ξαναπέταξε κανένα σφάλμα μέχρι στιγμής
4 κάτι πρέπει να παίζει ή με τον τεντοτήρα καδένας και από την μια μεριά είναι λίγο λάσκα και φεύγει εκτός ορίων ή να λύσω το ψευτοκάπακο απο πάνω και να δω αν είναι στην θέση τους οι οδηγοί καδένας αν και να πω την αλήθεια δεν ακούω ενοχλητικούς θορύβους το θέμα με το καπάκι όμως πρέπει να βρώ και κάποιον να ελέγξει και τον χρονισμό γιατί εκεί δεν νομίζω να καταφέρω κάτι μόνος μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-03-17, 00:02
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Αμα στο ξανακανει τσεκαρε τι σφαλμα σου βγαζει!επισεις αν δεν εχεις αλλαξει τεντωτηρα,καλο ειναι να τον αλλαξεις με τον τελευταιας γενιας που ειναι βελτιωμενος!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-04-17, 22:37
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
εδώ είσαι

μου έκανε ακριβώς τα ίδια. από τότε που τον άλλαξα δεν ξανα έγινε.

το διαγνωστικό έδειχνε και αισθητήρες εκκεντροφόρων και στο δικό μου ,μάλλον ως παρενέργεια όμως από τη βλάβη του crankshaft position sensor.

το στροφόμετρο νεκρώνει όταν μιζάρεις και δεν παίρνει? παρατήρησε το όταν στο ξανακάνει (γιατί θα στο ξανακάνει).
__________________
"σαν το service της αντιπροσωπείας δεν έχει.αυτοί κάνουν και σεμινάρια..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raptor : 01-04-17 στις 22:39
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-04-17, 01:27
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Ευχαριστώ! είχα πάρη χοντρά ψηλά αυτήν την απόφαση μιας και απο την αντιπροσωποία μου είπαν ότι όταν χαλάει δείχνει και άλους αισθητήρες ότι είναι χαλασμένους.
Τώρα που το λές για το στροφόμετρο δεν το έχω προσέξει 100% αλλά σαν να μου φάνηκε μια φορά που προσπαθούσα ότι ήταν κολημένος στο μηδέν αλλά αν και παραξενέυτηκα δεν έδωσα σημασία, δεν πέρνω και όρκο αλλά έτσι ακριβώς νομίζω

Πριν 4-5 μέρες βάζω 20€ βενζίνα και το ίδιο βράδυ δυσκολεύτηκε αλλά πήρε, (εδώ είναι το σημείο που με κάνει να νομίζω διάφορα για την ντρόμπα βενζίνας) κουμπόνω διαγνωστικό και μου δείχνει αισθητήρα στροφάλου αν θυμάμαι καλά αλλιός θα μου έδειξε εκεντροφόρου, δεν πέρνω και όρκο, του εκεντροφόρου όμως τους έκανα εναλάξ και δεν έδειξε κάτι διαφορετικό στις τιμές που βγάζει ότι κάτι δεν πάει καλά με το bank1

Σήμερα και ενώ πήγαινα στην δουλειά, (πολύ κοντινή απόσταση) πριν φτάσω και ενώ ήταν παγωμένο ακόμα μου έκανε λαγουδάκια (άναψε και το eml και το dsc) πως τα λένε και δεν άκουγε γκάζι από εμένα, πήγενε απο ρελατίν μέχρι 2300 στροφές μόνο του και με το ζόρι μπάρκαρα με την όπισθεν σε ένα ανηφοράκι (ελάχιστα κατηφορικός). Ξαναβάζω μπροστά και ήταν μια χαρά όπως και όταν σχόλασα.

Δεν έχει καμία σημασία να το ξανακουμπώσω (το διαγνωστικό) αλλά θα βάλω πλώρη για αισθητήρα στροφάλου και βλέπουμε, με ανησυχεί ότι θα βρώ ξεραμένα λαστιχάκια και διάφορα άλλα τερτρίπια
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 02-04-17 στις 01:30
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-04-17, 20:51
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Επειδη θα μπω κ εγω στην διαδικασια να αλλαξω τον διαχωριστη λαδιου,και χρειαζεται ιδια διαδικασια περιπου,αν θες γραψε τι τσιμουχακια αλλαξες για να τα παραγγειλω κ εγω πριν το λυσω!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-17, 16:17
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων

Πριν 4-5 μέρες βάζω 20€ βενζίνα και το ίδιο βράδυ δυσκολεύτηκε αλλά πήρε, (εδώ είναι το σημείο που με κάνει να νομίζω διάφορα για την ντρόμπα βενζίνας) κουμπόνω διαγνωστικό και μου δείχνει αισθητήρα στροφάλου αν θυμάμαι καλά αλλιός θα μου έδειξε εκεντροφόρου, δεν πέρνω και όρκο, του εκεντροφόρου όμως τους έκανα εναλάξ και δεν έδειξε κάτι διαφορετικό στις τιμές που βγάζει ότι κάτι δεν πάει καλά με το bank1
στις ~250.000 χλμ είχα αλλάξει αντλία βενζίνης, valeo νομίζω αν θυμάμαι καλά. στην αντιπροσωπεία ζητούσαν 270€ για το ανταλλακτικό μόνο. κάπου στα 150€ την πήρα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει καμία σημασία να το ξανακουμπώσω (το διαγνωστικό) αλλά θα βάλω πλώρη για αισθητήρα στροφάλου και βλέπουμε, με ανησυχεί ότι θα βρώ ξεραμένα λαστιχάκια και διάφορα άλλα τερτρίπια
αν είσαι προσεκτικός με τα σωληνάκια του διαχωριστή δε θα έχεις θέματα. αλλά δεν είναι και κανένα σοβαρό έξοδο να πάρεις καινούρια και να τα βάλεις ούτως ή άλλως. μεγάλη προσοχή στην επανατοποθέτηση της εισαγωγής. αν δεν πατήσουν σωστά τα o-ring τον ήπιες.
__________________
"σαν το service της αντιπροσωπείας δεν έχει.αυτοί κάνουν και σεμινάρια..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.