Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-03-10, 10:30
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις τα δίκια σου αλλά και ο άλλος που το θεωρεί βιασμό, έχει κάθε δικαίωμα να τα διατυπώνει.
Σχετικά με την υγραεροκίνηση. Αφού είναι όλα τόσο υπέρ της, τότε γιατί δεν την προωθούν οι αυτοκινητοβιομηχανίες? Γιατί μένει στα μετόπισθεν? Για το ντίζελ θα πω πως τουλάχιστον στην Γερμανία το προτιμούν ιδιαίτερα. Είναι πρακτικοί άνθρωποι και τα μετράνε όλα. Αυτοί όμως προτιμούν και τα στέισον.....
Λοιπόν, όποιος θέλει να βάλει υγραέριο, βάζει και γλυτώνει χρήματα (σε βάθος χρόνου) Εγώ θέλω να χαίρομαι την BMW μου όπως είναι. Όσο αντέχω οικονομικά τουλάχιστον. Μετά βλέπουμε.
Αν ενδιαφέρεστε για οικονομία (και για το περιβάλλον) τότε αλλάξτε τρόπο ζωή και μετακινηθείτε με τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Τρομερή οικονομία (δεν κάνω πλάκα). Θα κερδίζεται τουλάχιστον 3 χιλιάρικα ετησίως. Ή μήπως κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας?

ναι μα δε του χίμηξα ούτε χίμηξα σε κανένα, αν κάτι τέτοιο φαίνεται από τα γραφόμενά μου ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη.

Εννοείται ΜΜΜ αλλά και ο χρόνος δε μεταφράζεται πάντα σε χρήμα, η δε μένουν όλοι σε απόσταση από το μετρό ώστε να πάνε με τα πόδια.

Γιατί κακά τα ψέμματα τα υπόλοιπα ΜΜΜ είναι μέσα μαζικής υπομονής όχι μεταφοράς (και σε αυτό φταίει και η παιδεία του έλληνα οδηγού)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αυτοί κάτι ξέρουν. (ξανά)Έβγαλαν για πρωθυπουργό τον Μπερλουσκόνι και έχουν βάλει στην Βουλή την Τσιτσολίνα!!!!!!!
Και εμείς 35 χρόνια βγάζουμε ΔΥΟ ολόκληρες οικογένειες... βάλανε την Τσιτσιολίνα αλλά αυτή δούλεψε (με Τζούλικο τρόπο) για να βγάλει το ψωμί της. Εμείς βγάζουμε αΕργους πολιτικούς για να μειώσουν την ανεργία.

Ο ΜΙ ΤΖΙ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΛΟΛ
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-03-10, 10:32
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jim_pas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φθορές δεν θα είναι μικρότερες,αλλα μεγαλύτερες με το υγραέριο...Απο κάποια τέστ που έχω δει σε γερμανικά κυρίως περιοδικά η χρήση υγραερίου μειώνει την διάρκει ζωής του κινητήρα...αν π.χ ο κινητήρας έχει μια Α φθορά στα 200000 χιλιόμετρα χρησιμοποιώντας βενζίνη αν χρησιμοποιήσουμε υγραέριο θα έχει την ίδια φθορά στα 100000.....(το καλό είναι ότι εχει χαμηλή τιμή).
Συγνώμη αλλά αυτό το γερμανικό τεστ αν δε το δω i call it radio arvila.

Δεν έχω κάτι μαζί σου, αλλά με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να σου πω ότι με ένα αμάξι με υγραέριο θα βγάλεις περισσότερα χιλιόμετρα και ποιο οικονομικά από ότι με την βενζίνη, δε τον αποδεικνύω όμως.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-03-10, 10:44
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά το να λέτε την άποψη ότι είναι βιασμός το θεωρώ τουλάχιστον άκυρο και αδικαιολόγητο
Αυτό παρεξήγησα, συγνώμη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμείς 35 χρόνια βγάζουμε ΔΥΟ ολόκληρες οικογένειες... βάλανε την Τσιτσιολίνα αλλά αυτή δούλεψε (με Τζούλικο τρόπο) για να βγάλει το ψωμί της. Εμείς βγάζουμε αΕργους πολιτικούς για να μειώσουν την ανεργία.
Δεν έχεις άδικο, ούτε είπα πως είμαστε καλύτεροι. Μου κάνει εντύπωση όμως που οι αυτοκινητοβιομηχανίες δεν το προώθησαν (υγραέριο) καθόλου. Κάτι δεν λέει αυτό?
Άσε που θα πρέπει να έχεις (ανανεωμένο) χάρτη των πρατηρίων με υγραέριο.
Τέλος πάντων. Όσοι την υποστηρίζουν και κάνουν το βήμα της αλλαγής, ας μας γράψουν εντυπώσεις. Δεν πρέπει να είμαστε αρνητικοί.
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-03-10, 11:49
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αλλά αυτό το γερμανικό τεστ αν δε το δω i call it radio arvila.

Δεν έχω κάτι μαζί σου, αλλά με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να σου πω ότι με ένα αμάξι με υγραέριο θα βγάλεις περισσότερα χιλιόμετρα και ποιο οικονομικά από ότι με την βενζίνη, δε τον αποδεικνύω όμως.
Να σας καταθεσω τη δικη μου εμπειρια απο το lpg.Nissan primera 1.6 καρμπυρατερ,ταξι,εβγαλε μια ραγισμενη κεφαλη(απο θερμοκρασιες απο οτι ειπαν στο συνεργειο λογω της χρησης μεσα στην πολη)στα 640.000 χλμ.Το αμαξι πηγε για σιδερα στο,περιπου,1.000.000 χλμ.Τα μηχανικα μερη πουληθηκαν και μπηκαν σε αλλο nissan (sunny εαν θυμαμαι καλα) και λειτουργουσαν μια χαρα!Ποσο παραπανω να αντεχε με βενζινη.Το μονο οτι μονιμως βαραγε πυρακια μολις το ζοριζες.Βεβαια μιλαμε για παλιο συστημα.Με το καινουργιο δεν υπαρχουν πυρακια.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-03-10, 11:53
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
με ενα απλό googlarisma αν καποιος δεν βαριέται μπορει να βρει τα πολλαπλά οφέλη της υγραεριοκίνησης.....και οσο για τι δεν εχει ερθει στην ελλαδα δεν ειναι θεμα βιομηχανιών αλλα ελλήνων.....σε όλα είμαστε πίσω.....(ηθελημενα ή μη)
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-03-10, 12:10
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αλλά αυτό το γερμανικό τεστ αν δε το δω i call it radio arvila.

Δεν έχω κάτι μαζί σου, αλλά με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να σου πω ότι με ένα αμάξι με υγραέριο θα βγάλεις περισσότερα χιλιόμετρα και ποιο οικονομικά από ότι με την βενζίνη, δε τον αποδεικνύω όμως.

Ξέρω ότι δεν έχεις κάτι μαζί μου,αλλα δεν έχω λόγο να πω και ψέματα...για την οικονομία συμφωνώ απόλυτα,αλλα έχω δει σε περιοδικά μετα απο μακροχρόνια τεστ χιλιομέτρων ότι κάνει ζημιες στον κινητήρα...γ@@αει τις βαλβίδες κ διαφορα αλλα.....μετα πέρα απο την απόδοση που μπορείς να μην έχεις μεγάλες απώλειες θα σπαταλήσεις κ χώρο για την μπουκάλα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-03-10, 12:23
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Και φυσικα χαλει και συμπεριφορα-ζυγισμα του αυτοκινητου,αφου βαζεις ολο αυτο το βαρος πισω(ή οπου αλλου).
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-03-10, 12:29
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
δείτε και αυτό....

http://www.motoexpert.de/kfz-gutacht...orschaden.html

με τα λίγα γερμανικά που ξέρω έβγαλα και συμπέρασμα τι λεει....αν ξέρει κάποιος καλά ας εξηγήσει αναλυτικά.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-03-10, 13:34
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Εγώ πάντως συμφώνησα με το Νίκο και εξακολουθώ να πιστεύω πως εάν δεν μου αρέσει που καταναλώνει πολλά το όχημά μου, έπρεπε να το σκεφτώ πριν το πάρω και εάν δεν αντέχει πλέον η τσέπη μου την ακριβή βενζίνη, το πουλάω και παίρνω άλλο......

Αντιστοίχως εάν δεν μπορώ να πληρώνω τα Τ.Κ ή τυχόν τεκμήριο που θα ισχύει, παίρνω μικρότερο.......πως να το κάνουμε, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν ........

Όλα τα άλλα είναι μεσοβέζικες λύσεις και πατέντες........

ΥΓ: Με το ίδιο σκεπτικό, αγοράζω μια Μ3 και επειδή έχει ακριβό κόστος συντήρησης και χρήσης, αλλάζω το μοτέρ και βάζω κινητήρα από 316.....

Άποψή μου.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-03-10, 14:20
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως συμφώνησα με το Νίκο και εξακολουθώ να πιστεύω πως εάν δεν μου αρέσει που καταναλώνει πολλά το όχημά μου, έπρεπε να το σκεφτώ πριν το πάρω και εάν δεν αντέχει πλέον η τσέπη μου την ακριβή βενζίνη, το πουλάω και παίρνω άλλο......

Αντιστοίχως εάν δεν μπορώ να πληρώνω τα Τ.Κ ή τυχόν τεκμήριο που θα ισχύει, παίρνω μικρότερο.......πως να το κάνουμε, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν ........

Όλα τα άλλα είναι μεσοβέζικες λύσεις και πατέντες........

ΥΓ: Με το ίδιο σκεπτικό, αγοράζω μια Μ3 και επειδή έχει ακριβό κόστος συντήρησης και χρήσης, αλλάζω το μοτέρ και βάζω κινητήρα από 316.....

Άποψή μου.....
Πολυ ευκολα τα λες ολα αλλα δεν ειναι τοσο.... ενας που αγόρασε μια 320 πχ 25000 πριν δυο χρονια (εντελως τυχαιος ο αριθμος) ειδε την αξια μεταπώλησης του αυτοκινητου του να πεφτει ραγδαια μεχρι σημερα.... δεν συμφερει η πωληση του για αγορα αλλου οικονομικου-καινουργιου ισως χρειαστει να βαλει και το χερι στην τσεπη....

επισης ο εχων μεταξωτα βρακακια δεν παει να πει οτι εχει και μεταξωτο κωλο... μπορει απλα να του αρεσουν περισσοτερο τα μεταξωτα απο τα βαμβακερα κακο ειναι αυτο?

πατεντα ειναι και το engine swap κι ομως ολοι το κανουν.... επισης εσυ εχεις απο οτι βλεπω την τυχη να εχεις diesel οχημα οποτε μαλλον μιλας και λιγο εκ του ασφαλους...

το ΥΓ. απλα ακραιο......

υ.γ. οι περισσοτεροι εδω μεσα ειμαστε ερωτευμενοι με τα αυτοκινητα μας... εχουμε στερηθει καποια πραγματα για να τα εχουμε, και χωρις να εχουμε μεταξωτους κωλους, και δεν θα μας ηταν τοσο ευκολο να τα διναμε.... btw αμα βρισκομουν κ γω στην θεση του φιλου και γω στο δικο μου υγραεριο θα εβαζα μονο κ μονο για να συνεχισω να το εχω και να το ευχαριστιεμαι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.