Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-12-06, 12:57
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
πιστευω πως εχεις δικιο αλλα μην ξεχνας πως οι μπεμπες μας βγαζουν προβληματα που δεν τα εχουν ουτε τα λαντα!
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-12-06, 20:02
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
...............
"Το λαδι μπορεις να τα ελεγχεις οταν ειναι κρυος ο κινητηρας βαζωντας μια σταγονα στο δαχτυλο σου και με τον αντιχειρα βλεπεις το ιξωδες δηλ. ποσο πυκνο η αραιο ειναι, αλλα κ ποσο απαλο η βρωμικο/κοκκωδες ειναι. Αν ειναι πολυ κοκκωδες θελει αλλαγμα (κ το φιλτρο)!

Καθε μερα δεν μπορουμε να αλλαζουμε (φανταζομαι το λες μεταφορικα) αλλα και αν μπορουσαμε παλι λαθος θα ηταν γιατι το λαδι για να κανει σωστα τη δουλεια του πρεπει να δουλευτει απο τον κινητηρα και να κανει τον κυκλο ζωης του.
σορρυ αδερφε,αλλα αν με το δαχτυλο του ο καθενας ειχε τη μαγικη ικανοτητα να ξεχωρισει ενα 5-40 φρεσκο απο ενα 10-40 παλιο τοτε θαχε εξασφαλισει μια βαθυπλουτη καριερα!!!ειναι ο ανθρωπος που ψαχνουν ολες οι εταιρειες λαδιων!!!!

και επειδη πολλα ακουμε απο τους "μαστορους" και γενικως ειτε BMW η YUGO,η BENTLEY εχεις θελουν να σε σκιζουν,με το προηγουμενο αμαξι μου "νεας τεχνολογιας" (16v fuel injection) ελεγε αλλαγες λαδιων καθε 15.000κμ ο μαστορης ελεγε καθε 5000....το κανα στις αρχες κανα δυο φορες και μετα καθε 15.000 και αν το θυμηθω....το μοτερακι ειναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατασταση,εχει απο τοτε 165000κμ ουτε καν υποψια τσιμπηματος λαδιου,και συνεχιζει να προσφερει τις υπηρεσιες του καθε μερα καθε εποχη...και,οχι,δεν ειναι BMW,ενα Fiesta Si 1,25 ειναι που μολις στρωθηκε καρφωσα το γκαζι στο πατωμα ....
τι εννοω με ολα αυτα; τιιι λεει το κοντερι; αλλαγη στα 5;στα25;οποτε λεει! μεχρι και τη βεργα λαδιου τη κλασσικη καταργησε στο 116,αρα εχει σενσορα ιξωδους και ξερει απο μονο του αναλογα το σκισιμο/χρηση κλπ,ποτε ειναι η επομενη αλλαγη...
τι διαολο αντεχει το φιεστα με αυτες τις αλλαγες 165000κμ και συνεχιζει! και ολοκληρη μπεμπε;[/QUOTE]

Εγω μαζι σου...............χαχαχαχα......100%
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-12-06, 22:37
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Αυτός ο έλεγχος με τα δάχτυλα για το ιξώδες είναι κάτι πολύ λάθος. Και αυτό γιατί ένα λάδι με 20.000 χιλιόμετρα στην πλάτη του, ίσως σε θερμοκρασία περιβάλοντος να μην αλλάζει η υφή του. Σε θερμοκρασίες λειτουργείας όμως; Αυτό μετράει μετράει σε ένα λάδι. Να μην χάνει τις ιδιότητές του στις διάφορες θερμοκρασίες λειτουργίας. Αυτό λοιπόν μόνο σε εργαστηριακό έλεγχο μπορεί να φανεί. Υπάρχουν εταιρίες που μπορεί κάποιος από περιέργια να στείλει τα παλιά λάδια του και να πάρει αναλύσεις.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-12-06, 10:34
Το avatar του χρήστη koolance
koolance Ο χρήστης koolance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-06-2006
Μηνύματα: 74
koolance is on a distinguished road
σορρυ αδερφε,αλλα αν με το δαχτυλο του ο καθενας ειχε τη μαγικη ικανοτητα να ξεχωρισει ενα 5-40 φρεσκο απο ενα 10-40 παλιο τοτε θαχε εξασφαλισει μια βαθυπλουτη καριερα!!!ειναι ο ανθρωπος που ψαχνουν ολες οι εταιρειες λαδιων!!!!

και επειδη πολλα ακουμε απο τους "μαστορους" και γενικως ειτε BMW η YUGO,η BENTLEY εχεις θελουν να σε σκιζουν,με το προηγουμενο αμαξι μου "νεας τεχνολογιας" (16v fuel injection) ελεγε αλλαγες λαδιων καθε 15.000κμ ο μαστορης ελεγε καθε 5000....το κανα στις αρχες κανα δυο φορες και μετα καθε 15.000 και αν το θυμηθω....το μοτερακι ειναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατασταση,εχει απο τοτε 165000κμ ουτε καν υποψια τσιμπηματος λαδιου,και συνεχιζει να προσφερει τις υπηρεσιες του καθε μερα καθε εποχη...και,οχι,δεν ειναι BMW,ενα Fiesta Si 1,25 ειναι που μολις στρωθηκε καρφωσα το γκαζι στο πατωμα ....
τι εννοω με ολα αυτα; τιιι λεει το κοντερι; αλλαγη στα 5;στα25;οποτε λεει! μεχρι και τη βεργα λαδιου τη κλασσικη καταργησε στο 116,αρα εχει σενσορα ιξωδους και ξερει απο μονο του αναλογα το σκισιμο/χρηση κλπ,ποτε ειναι η επομενη αλλαγη...
τι διαολο αντεχει το φιεστα με αυτες τις αλλαγες 165000κμ και συνεχιζει! και ολοκληρη μπεμπε;[/QUOTE]


Πρωτα απ'ολα φιλε μου δεν μιλαω ποτε απολυτα και δεν προσπαθω να κανω τον εξυπνο...απλα λεω τη γνωμη μου και οτι θελει ο καθενας κανει στο κατω κατω.

Για αυτο που ειπα με το δαχτυλο ανφερομουνα στο οτι μπορει καποιος να δει αν ειναι πολυ παλιο το λαδι του βλεποντας ποσο βρωμικο ειναι-δεν ειπα κατι παραλογο. Εγω δεν ειπα οτι ξεχωριζεις το 5-40 απο το 10-40 , εσυ το ειπες!

Οσοο για τα υπολοιπα συμφωνω εν μερη, αλλα προτιμο να στηριζομαι στη δικη μου κριση και οχι στου αυτοκινητου-δεν θα το ρισκαρα να περιμενω παντα να μου λεει τι θα κανω και ποτε γιατι αν κατι δεν παει καλα θα ειναι πολυ αργα...εσυ τι λες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.