Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-10-08, 13:51
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Τωρα θα μου πεις πειραματτα θες??
Αλλ ειναι μια λυση και αυτη για τον φιλο Dazmania..
Aς παει ο φιλος και ας παρει απο τον ιδιο μια αλλη μαρκα λαδιων για να δουμε αν οντως εχει διαφορα!

Και επιτελους αφηστε ορισμενους μηχανικους που δεν ξερουν την τυφλα τους να λενε για λαδι,λες και εχουν πτυχιου χημικου....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-10-08, 13:55
Το avatar του χρήστη rigas
rigas Ο χρήστης rigas δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 306
rigas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμμ... το να κάνεις παραεισαγωγή δεν είναι κακό...σε ελεύθερο εμπόριο είμαστε και ο καθένας πουλάει ό,τι θέλει όσο θέλει...κακό είναι να διαβάλλεις και να κατηγορείς...
B.T.W. να θυμηθώ να πάρω και ένα λαδάκι καύσης για το CRM μου.... έχεις να προτείνεις κάτι; ή Castrol TTS και τέρμα η ψαχτική;
Castrol TTS και οι εξατμισεις ειναι πεντακαθαρες, η Motul 710 Ο αντικαταστατης του 600.

Δεν πιστευω να βαζεις και στο ντεποζιτο, θα το μπουκωνεις.
__________________
Μυθος και μαγεια μια ζωη Μ3....!!!!

Τα 295 στροφαλο ειναι λιγα, ψαχνω για 400 ροδα......
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-10-08, 14:09
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shido Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο αυτο το μαγαζι και εγω παιρνω castrol edge sport στην μιση τιμη απο οτι τα χρεωνει η Bmw και ειναι ολα μια χαρα.
και εγω το ιδιο κανω.βεβαια προβληματιστηκα τωρα...........
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-10-08, 14:38
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε ντας..να ρωτησω επειδη βλεπω οτι εισαι με 318..το Μ40 μοτερ εχεις?
να ξερεις οτι απο 10-40 σε 10-40 υπαρχει τεραστια διαφορα στα λαδια..
εγω στο σερτζιο βαζω τα ελφ 10-40 επειδη η συμπεριφορα του κινητηρα ειναι πολυ καλυτερη απο τα παλιο σελενια που εβαζα..
δεν νομιζω να σου εκανε πουστια ο λαδας..μαλλον το λαδακι δεν εκπληρουσε προυποθεσεις..
επισης μην αλλαζεις λαδια στα 3000..καντα στα 7000..δεν υπαρχει νοημα
Δεν πιστευω να υπαρχει 36αρι καμπριο με Μ40...Νομιζω οτι φορουν ολα Μ43(τα 318 βεβαια)...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-10-08, 15:03
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα θα μου πεις πειραματτα θες??
Αλλ ειναι μια λυση και αυτη για τον φιλο Dazmania..
Aς παει ο φιλος και ας παρει απο τον ιδιο μια αλλη μαρκα λαδιων για να δουμε αν οντως εχει διαφορα!

Και επιτελους αφηστε ορισμενους μηχανικους που δεν ξερουν την τυφλα τους να λενε για λαδι,λες και εχουν πτυχιου χημικου....

Φίλε μου ΌΣΕΣ γνώσεις μηχανικού και να έχει κανένας, δεν μπορεί να κρίνει ΟΥΤΕ
1)την ποιότητα
2)την κατάσταση

του λαδιού με το επιστημονικό όργανο που ονομάζεται οφθαλμός ή με το δάχτυλο.

Οι ιδιότητες του λιπαντικού ΔΕΝ εξαρτώνται - άμεσα - από το χρώμα του.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-10-08, 15:10
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου ΌΣΕΣ γνώσεις μηχανικού και να έχει κανένας, δεν μπορεί να κρίνει ΟΥΤΕ
1)την ποιότητα
2)την κατάσταση

του λαδιού με το επιστημονικό όργανο που ονομάζεται οφθαλμός ή με το δάχτυλο.

Οι ιδιότητες του λιπαντικού ΔΕΝ εξαρτώνται - άμεσα - από το χρώμα του.
Χαχαχα...Μωρε ο οφθαλμος παραειναι επιστημονικοτατο οργανο αλλα περιοριζεται στη φωτογραφιση των ειδωλων. Το οργανακι που βλεπει και αξιολογει ειναι ο εγκεφαλος...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-10-08, 15:13
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παντως μιλησα με ατομο σημερα ο οποιος αγοραζει λαδια απο τον συγκεκριμενο καμια 10 χρονια και μου ειπε τα καλυτερα,συγκεκριμενα ψαχνανε ενα πολυ χονδρο λαδι στην αγορα το οπιο χρησημοποιηταο σε σκαφτικα μηχανηματα και ειναι πανακριβο,αυτος το ειχε και ποιο φτηνα απο εταιρια που τα εισαγει στην ελλαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-10-08, 17:33
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
να προσθεσω και κατι τελευταιο επειδη μιλησα με ενα φιλο μου που παρεπιπτοντως παιρνει τα λαδια του απο εκει..
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΕΣ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΖΗΛΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ!!

αν ειχε την τεχνολογια να "ξανθαινει" το λαδι..δεν θα καθονταν ο ανθρωπος να πουλαει λαδια..θα αραζε στο γιωτ του ολη μερα με τις γκομενες και θα επινε τις μαργαριτες του στο κολπο του μεξικου...ξερετε για τι ακριβα μηχανηματα μιλαμε???

στο θεμα του ντας πιστευω να παιχτηκε αυτο με τα ωστηρια επειδη λογω στραγγισματος του λαδιου (3000 χλμ λαδι δεν προλαβε να πλυνει τιποτα απο τον κινητηρα) με αποτελεσμα τα υδραυλικα ωστηρια να μεινουν ξερα για καμποσα δευτερολεπτα...μη σε ενοχλει καθολου φιλε ντας ξαναπαρε λαδια απο εκει απλως ετυχε να πεσεις σε τετοια συμπτωση
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-10-08, 18:26
Το avatar του χρήστη rigas
rigas Ο χρήστης rigas δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 306
rigas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
να προσθεσω και κατι τελευταιο επειδη μιλησα με ενα φιλο μου που παρεπιπτοντως παιρνει τα λαδια του απο εκει..
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΕΣ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΖΗΛΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ!!

αν ειχε την τεχνολογια να "ξανθαινει" το λαδι..δεν θα καθονταν ο ανθρωπος να πουλαει λαδια..θα αραζε στο γιωτ του ολη μερα με τις γκομενες και θα επινε τις μαργαριτες του στο κολπο του μεξικου...ξερετε για τι ακριβα μηχανηματα μιλαμε???

στο θεμα του ντας πιστευω να παιχτηκε αυτο με τα ωστηρια επειδη λογω στραγγισματος του λαδιου (3000 χλμ λαδι δεν προλαβε να πλυνει τιποτα απο τον κινητηρα) με αποτελεσμα τα υδραυλικα ωστηρια να μεινουν ξερα για καμποσα δευτερολεπτα...μη σε ενοχλει καθολου φιλε ντας ξαναπαρε λαδια απο εκει απλως ετυχε να πεσεις σε τετοια συμπτωση
φιλε εδω εισαι λαθος, το λαδι τι παει να πει δεν ξεπλυνε τον κινητηρα στα 3000χλμ......

Δεν παιζει καμια ιδιοτητα ο χρονος για να ξεπλυνει.

Θα σου πω οτι στα 1000χλμ ενα λαδι εχει χασει 20% απο τις ιδιοτητες του.

Στα Μ3 μπορει ενα λαδι να εχει ιδια συμπεριφορα με ενα 3.20?

Ειναι σαν να μου λες "μετα τα 2000χλμ θα διξει το λαδι τον ευατο του", αν ηταν ετσει στα αγωνηστικα δεν θα αλαζαν καθε αγωνα λαδια (ο αγωνας ειναι 100χλμ)
__________________
Μυθος και μαγεια μια ζωη Μ3....!!!!

Τα 295 στροφαλο ειναι λιγα, ψαχνω για 400 ροδα......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-10-08, 19:20
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
κατσε ρε φιλε..δλδ εσυ συγκρινεις την καταπονηση του αγωνιστικου με το δικο σου αμαξι??
ελεος ρε παιδια μη λεμε οτι θελουμε! και στα @@δια μου κιολας ο λεγομενος εμπορας να παει να φαληρισει αλλα οχι και ετσι! βγηκε ενας μαστορας ειπε τη μαλακια του και εμεις απο πισω να κουναμε τα κεφαλια καταφατικα?
οπως και με το οτι το 99 τοις εκατο των προβληματων που βγαζουν τα αμαξια μας ειναι λογω κακης βενζινης..εσκασε λαστιχο?νοθευμενη βενζινη!
εχασε ο θρυλος?νοθευμενη η ρημαδα
καηκε η λαμπα του ταμπλω?ΝΟΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!
εαν εσεις αποφασισατε οτι ενας εμπορος που βρηκε το νοημα να μην θελει να πλουτισει σε μια μερα και πουλαει με νορμαλ τιμες και ολοι αρχισατε με την αμφισβητηση ελατε τοτε να σας πουλησω εγω το καστρολ το ετζ με 100 ευρω το λιτρο..γιατι εκει καταλαβαινετε οτι κατι ειναι αξιολογο..οταν σας πιανουν τον κ**ο με εξωπραγματικες τιμες..εαν θελετε παιρνω ΠΜ για καστρολ στα 50 ευρω το λιτρο και προσωπικα θα ερθω στο κατωφλι σας να το παραδωσω...
απο την αλλη μερια δεν κατηγορω τον ντασμανια οτι τα κατεβαζει απο το μυαλο του προς θεου!απλα προσπαθω να εξηγησω οτι μπορει να παιζει να ηταν και συμπτωση το γεγονος αυτο..
και πριν δεχτω επιθεσεις για την ατακα "γιατι εκει καταλαβαινετε οτι κατι ειναι αξιολογο..οταν σας πιανουν τον κ**ο με εξωπραγματικες τιμες." να σας εξηγησω το εξης...ουτε εγω ειμαι μαστορας ουτε θελω να γινω αλλα τα αμαξια τα αγαπω απο μικρος και ενδιαφερθηκα εστω και στοιχιωδως να μαθω καποια πραγματα παραπανω για αυτα.αυτα τα πραγματα τα μοιραζομαι μαζι σας..σε καποιους δεν αρεσει ο τροπος που μιλαω...δλδ γραφω..ωραια το ειπα 1500 φορες συντακτικο και εκθεση στο σχολειο ημουν σκραπας...αλλος λεει οτι ειμαι υπερβολικος..ε δεν γινεται ολοι οι ανθρωποι να εχουν τον ιδιο χαρακτηρα!γινεται?δεν γινεται!
για να προλαβω κανα μπαν αδικαιολογητο οπως και το προηγουμενο που ηταν περα για περα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.