Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-06, 09:56
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Unhappy ΚΑΙΩ ΛΑΔΙΑ...

Έχω ένα Ε46 Compact του 2002 318ti και ο μηχανικός που μου κάνει service στο αυτοκίνητο μου έβαλε λάδια Fuchs Supersyn 5-30. Έχω κάνει 5000 χλμ. μέχρι σήμερα και είναι να τα αλλάξω σε ακόμα 1000 χλμ. Το πρόβλημα μου είναι ότι τα λάδια έχουν φτάσει στην μέση του δείκτη και οπτικά εξωτερικά ποτέ δεν έχω δει καπνούς [μπλέ] η κανένα σημάδι διαρροής. Η ερωτησή μου είναι, αν είναι λογική η κατανάλωση λαδιού για τους valvetronic κινητήρες. Καμία ιδέα;

Στεφανος
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-06, 10:13
Το avatar του χρήστη e39_528
e39_528 Ο χρήστης e39_528 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Μηνύματα: 225
e39_528 is on a distinguished road
Φιλε μου τα Fuchs Supersyn 5-30 δεν κανουν για σενα δοκιμασε τα castrol 10-40 η 5-40!
__________________
DEN EXO ELLINIKOUS XARAKTIRES STON H.Y
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-06, 10:16
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Κάθε μάγκας μηχανικός βάζει ότι λάδι γουστάρει και λέει ότι είναι και πολύ καλό και καλύτερο ακόμα και από της BMW τα λάδια κλπ. Μόνο και μόνο επειδή έχει συμφωνία με την Χ εταιρία και παίρνει τα λάδια σε εξευτελιστικές τιμές. Και καλά να το κάνει το συνεργείο της γειτονίας ή το βενζινάδικο. Να το κάνει και ο Κουλούρης όμως???? Αίσχος. “Δεν έχουμε λάδι BMW βάζουμε μόνο Valvoline.” Έτσι και το δικό μου αυτοκίνητο έκαψε για πρώτη φορά άπειρο λάδι. Στην επόμενη αλλαγή έβαλα πάλι το γνωστό λάδι που έβαζα από την αρχή και όλα ΟΚ.

Μην ανησυχείς όμως φίλε stefos γιατί δεν έκαψε πολύ και σε λίγο τα αλλάζεις. Η δικιά μου συμβουλή είναι να βάζεις μόνο λάδια BMW ακόμη και αν τα αλλάζεις στο βενζινάδικο για οικονομία στα εργατικά.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-06, 10:18
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Γιατι λές ότι δεν κάνουν; Είναι μέσα στην λίστα από τα λάδια της BMW. Εξ΄άλλου δεν νομίζω πως έχει σημασία για τα λάδια που "μάλον" καίω... Έχει;
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-06, 10:26
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos
Γιατι λές ότι δεν κάνουν; Είναι μέσα στην λίστα από τα λάδια της BMW. Εξ΄άλλου δεν νομίζω πως έχει σημασία για τα λάδια που "μάλον" καίω... Έχει;
5-30 για την δικη σου μηχανη δινει η bmw? Αυτο ειναι σκετο νερο!

Δοκιμασε ενα καλο λαδι 10-40 που σου λενε, οι 4cyl της bmw τετοια παιρνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-06, 10:33
Το avatar του χρήστη e39_528
e39_528 Ο χρήστης e39_528 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Μηνύματα: 225
e39_528 is on a distinguished road
Σου ειπαμε τιν απωψιμας απ οτι ξερω εγω τουλαχιστον,απο κει και περα κανε οτι νομιζεις.
__________________
DEN EXO ELLINIKOUS XARAKTIRES STON H.Y
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-06, 10:36
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Ναι και όμως τα δίνει! Τι να πώ. Να προσανατολιστώ σε κάποια συγκεκριμένη εταιρία και τύπο; Έχει σχέση το ιξώδες μο το γεγονός οτι τα καίω;;
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-06, 10:41
Το avatar του χρήστη e39_528
e39_528 Ο χρήστης e39_528 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Μηνύματα: 225
e39_528 is on a distinguished road
Για να καταλαβεις το 5-30 ειναι για χαμιλες θερμοκρασιες στην ελλαδα τωρα που ερχαιτε και καλοκαιρακι θα στο καιει και δεν λυπαινετε και το μοτερ καλα.
__________________
DEN EXO ELLINIKOUS XARAKTIRES STON H.Y
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-06, 10:51
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Lightbulb Λείπει λαδάκι..?

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν έχω data για το τι ρευστότητας λάδι υποδεικνύει η ΒΜW για τον συγκεκριμένο κινητήρα. Αλλά η ρευστότητα που αναγράφεις ότι χρησιμοποιείς μου κάνει για υπερβολή αν "πιέζεις" το μοτέρ σου (ίσως ένα λιγότερο λεπτόρευστο π.χ. 10W-40 να έλυνε το πρόβλημα). Πάντως το "μαγαζί" δικαιολογεί γενικά στους κινητήρες του να "καίνε λάδι". Για παράδειγμα στους Μ50 series δικαιολογεί έως 1lt ανά 5.000km. Την λύση στην ερώτησή σου θα σου δώσει το service manual του αυτοκινήτου σου, εκεί μέσα συνήθως αναφέρονται τα εγκεκριμένα λάδια και οι προτεινόμενες ρευστότητες ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες του τόπου που γίνεται η χρήση του αυτοκινήτου. Αθηναίος είσαι άρα αφού το κλίμα μας δεν έχει ματατραπεί -ακόμα (!!!)- σε τροπικό δεν χρειάζεται να ξεφύγεις από αυτά.
Δεν έχω προσωπικά χρησιμοποιήσει προιόν της Fuchs χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι έχω ακούσει άσχημα πράγματα γιαυτά.
Έλεγξε τα καυσαέρια σου (με την κάρτα καυσαερίων φαντάζομαι ασχολείσαι, σωστά?). Αν υπάρχει όντως πρόβλημα θα φανει εκεί...
Τέλος μην αφήνεις το μοτέρ σου με τέτοιες στάθμες λαδιού... ολόκληρη η απόσταση ανάμεσα σε min και max ένδειξη του δείκτη είναι 1lt, άρα σου λείπει μισό λίτρο. Αν κυνηγάς το αμάξι σου είναι πάρα πολύ...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-06, 11:03
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power
Κάθε μάγκας μηχανικός βάζει ότι λάδι γουστάρει και λέει ότι είναι και πολύ καλό και καλύτερο ακόμα και από της BMW τα λάδια κλπ. Μόνο και μόνο επειδή έχει συμφωνία με την Χ εταιρία και παίρνει τα λάδια σε εξευτελιστικές τιμές. Και καλά να το κάνει το συνεργείο της γειτονίας ή το βενζινάδικο. Να το κάνει και ο Κουλούρης όμως???? Αίσχος. “Δεν έχουμε λάδι BMW βάζουμε μόνο Valvoline.” Έτσι και το δικό μου αυτοκίνητο έκαψε για πρώτη φορά άπειρο λάδι. Στην επόμενη αλλαγή έβαλα πάλι το γνωστό λάδι που έβαζα από την αρχή και όλα ΟΚ.

Μην ανησυχείς όμως φίλε stefos γιατί δεν έκαψε πολύ και σε λίγο τα αλλάζεις. Η δικιά μου συμβουλή είναι να βάζεις μόνο λάδια BMW ακόμη και αν τα αλλάζεις στο βενζινάδικο για οικονομία στα εργατικά.
Με λαδια της BMW ομως εκαψε και εμενα κατι λιγοτερο απο λιτρο........
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.