Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-05-06, 12:05
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Έχω κάρτα καυσαερίων και είναι όλα οκ. Μου φένεται θα πρέπει να επισπεύσω το service για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα του πώ να μου βάλει 10-40 την επόμενη φορά.
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-05-06, 12:10
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Xμ....το ιδιο προβληματακι αντιμετωπισα και εγω....
Εβαλα τα 5w 30 Txt castrol....και κοντα στα 5000χλδ αναψε μεχρι και η λυχνια η κιτρινη....Βεβαια και το σκησιμο που ειχε φαει εκεινη την περιοδο δεν ηταν και λιγο...αλλα το λαδι ηταν αρκετα λεπτο...
Τωρα εβαλα τα 10w 40 shell ultra και μεχρις στιγμης εχω κανει 5000χλδ και δεν εχει καψει τπτ(σχεδον)......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-06, 12:15
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
Valvoline 5-40......
Εγω έβαζα της BMW τα λάδια, αλλά μετά από μία ανάλογη κατάσταση, τα άλλαξα και χρησιμοποιώ μόνο αυτά, τα οποία τα καίει μόνο μετά από τρελό σκίσιμο και πάντα σε λογικές ποσότητες!
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-05-06, 12:27
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale
Δεν έχω προσωπικά χρησιμοποιήσει προιόν της Fuchs χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι έχω ακούσει άσχημα πράγματα γιαυτά.

Μια γνωμη για τα Fuchs, μια και εγω αυτα βαζω, ειναι πολυ καλο λαδι. Ρολοι δουλευουν οι Μ40 (και οι 3 πλεον!) και δεν καινε σταγονα, αλλα εγω φυσικα βαζω τα 10-40.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-05-06, 12:44
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Ευχαριστώ. Νομίζω ότι θα επιμείνω στα 10-40 στο service που έρχεται και θα τα κοιτάω τακτικότατα να δώ τι γίνεται. Από σκίσιμο πάντως πέφτει το προβλεπόμενο...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-05-06, 14:38
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geo_2_2003
Με λαδια της BMW ομως εκαψε και εμενα κατι λιγοτερο απο λιτρο........
Το να καίει λίγα λάδια ένα μοτέρ που έχει κάνει πάρα πολλά χλμ. δεν είναι τραγικό. Αλλά το να μην χρησιμοποιείς τα ενδεδειγμένα είναι!!!!
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-05-06, 15:23
Το avatar του χρήστη vasilis-E36
vasilis-E36 Ο χρήστης vasilis-E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2004
Μηνύματα: 334
vasilis-E36 is on a distinguished road
εγω υστερα απο συσταση της αντιπροσωπειας που παω για σερβις τη μικρη αλλαζω καθε 5,000 με castrol 15-50!!! και μεχρι τωρα δν εχω κανενα προβλημα!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-05-06, 15:34
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos
Έχω κάρτα καυσαερίων και είναι όλα οκ. Μου φένεται θα πρέπει να επισπεύσω το service για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα του πώ να μου βάλει 10-40 την επόμενη φορά.
Μα στην καρτα καυσαεριων δεν μετριουνται καμενα λαδια αλλα HC(ακουτοι υδρογονανθρακες) CO(Μονοξειδιο ανθρακα) και αν θυμαμαι καλα CO2(διοξειδιο).
Το γεγονος οτι καιει το συγκεκριμενου ιξωδες λαδι(πολυ λεπτο ειναι το 5W)οφειλεται στο οτι περναει αναμεσα απο τις ανοχες κυλινδρου - ελατηριου η αναμεσα απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων.Το οτι στο καιει δεν εχει να κανει με την μαρκα λαδιου (απο επωνυμες μιλαμε παντα) η οτι δεν λιπαινεται το μοτερ.
Μαλιστα οσο πιο "λεπτο" (δηλαδη οσο πιο μικρο ειναι το γραμμα πριν απο το W) τοσο το λαδι φτανει σε πιο δυσκολες για λιπανση περιοχες αρα το μοτερ λιπαινεται καλυτερα με κοστος την αυξημενη καταναλωση του.
Καλο ειναι σε μοτερ που εχουν ωστηρια (δηλαδη απο τα M40 και μετα) να χρησιμοποιουνται οσο το δυνατο πιο λεπτα λαδια για την καλυτερη λιπανση τους
Το τελευταιο απορρεει απο προσωπικη εμπειρια και εργασια πανω στο θεμα σε συγκεκριμενο κινητηρα και σε καμια περιπτωση δεν αποτελει κανονα
Μια επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο πιστευω θα σου ελυνε τις αποριες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-05-06, 15:38
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
δεν ξέρω τί παίζεται με τα συνιστώμενα λάδια...η bmw πχ προτείνει για τον s38 στην κυριολέξια λάδια λεπτά σαν το νεράκι...επειδή είχα αμφιβολίες έψαξα στην γερμανική κοινότητα των Ε34 Μ5 και έγινε εμφανές ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν βάζει τα λάδια αυτά (πολλά χαλασμένα μοτέρ)!
αντιθέτως βάζουν castrol tws motorsport 10w/60 (όχι rs motorsport) και αυτά βάζω κι εγώ χωρίς πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-05-06, 15:47
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Απλώς θέλω να προσέχω γιατι το ζορίζω που το ζορίζω το μοτέρ, μην πάρω τίποτα στα χέρια. Και επειδή έχω ακουσει και πολλά για λάδια και καταναλώσεις είπα να ρωτήσω.... Πάντως το ότι είναι λεπτόρευστα τα λάδια και συνεπώς καίγονται και πιό εύκολα δεν είναι κακό φαντάζομαι....τι ισχύει όμως για τα πιο πυκνόρευστα;; Μήπως δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται σε κινητήρες σαν και τον δικό μου; [Ν42 Valvetronic] και έχουν ανάγκη να τα καίνε;; Ιδού η απορία;
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.