Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-04-07, 13:43
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Ερώτηση, γιατί δεν μπάζεις Μ3 Ε46?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-07, 13:44
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από padapanta Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω καταλήξει στον κομπρέσορα.
70% θα είναι της ESS.
Αν κάποιος έχει κομπρέσορα παρακαλώ ας πεί τη γνώμη του.
Αν και νομίζω οτι πρόκειται για θερυβώδη λύση, μπορείς να μου πείς ποιός είναι ο αντιπρόσωπος των ESS στην Ελλάδα?
Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που αναλαμβάνει την δουλειά?
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-04-07, 13:53
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση, γιατί δεν μπάζεις Μ3 Ε46?
το είχα σκεφτεί και αυτό σαν λύση αλλά έχω θέσει ένα ψυχολογικό budjet στο οποίο θα πρέπει να έχω αξιόπιστα άλλα 100.000 χιλιόμετρα.
Για παράδειγμα με τις μηχανικές λύσεις που έβαλα τώρα, είναι σαν να ξεκινάω με καινούργιο αυτοκίνητο (λουριά, φίλτρα, δίσκοι, τακάκια, δίσκος πλατώ, βαλβίδες, όλα όλα αλλαγμένα), επίσης αναρτήσεις του κουτιού, δηλαδή πιό καινούργιο δεν γίνεται.
Σε ένα Μ3 το κόστος για όλα αυτά ανέβαινε πολύ πάνω απο το όριο αυτό και κυρίως θα είχα το άγχος μη σπάσει μην κάνει μη ράνει.
Ας είναι και 280 τα άλογα, έτσι και αλλιώς δεν είμαι τόσο χεράς ούτε τόσο λυσασμένος για παραπάνω.

Είναι και ο λόγος που πισωγύρισα για να πάρω και μτχ Μ3. Πάντα θα είχα τον φόβο και πάντα θα με έπιανε η ψυχή μου σε περίπτωση που χτύπαγε κάτι, γιατί το κοστος επισκευής ενός Μ3 πλέον το υπολογίζω σε κουτιά απο πάνες, παιδικές τροφές μιλούπα και φαριν λακτέ (βλέπεις έρχεται και το παντάκι σιγά σιγα)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και νομίζω οτι πρόκειται για θερυβώδη λύση, μπορείς να μου πείς ποιός είναι ο αντιπρόσωπος των ESS στην Ελλάδα?
Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που αναλαμβάνει την δουλειά?
Ευχαριστώ.
Δεν ξέρω θα μιλήσω με τον Αγιο Σάντο και θα σου πώ.

ενας μηχανικός που ξέρω πάντως λέει οτι το κάνει... Θα δούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-04-07, 17:19
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matrixlord Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 7500ε αυτός ο κινητήρας βγάζει 300 άλογα και ατμοσφαιρικά. Πολύ καλύτερη λύση κατα την γνώμη μου. Και πιο ομαλή λειτουργεία και μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Θα πω στα γρήγορα πως και όποιος έχει αμφιβολίες θα το διευκρινίσω.

1. Εξαπετάλουδο(*), φίλτρο, πρόγραμμα, εξατμήσεις.
2. Ρεκτιφιέ(*), ζύγισμα στρόφαλου, μπιελών.
3. Σφηρίλατα ελαφριά μπιστόνια
4. Reprofile εκκεντρωφόρων(*).
5. Αλλαγή φλάτζας για αύξηση πίεσης.
6. Μπουζί Ιριδίου(*).

* Οι πιο καλές μετατροπές

Υ.Γ. Μ52 2.8 δεν έχεις?
Φίλε μάτριξ αυτά ούτε στο Τέξας δε γίνονται , με ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΜΟΤΕΡ ...
Αν εννοείς αγωνιστικό μοτέρ με rebuilt κάθε 10χιλ χλμ να το συζητήσουμε.
Πάνω από 107 άλογα το λίτρο στον Μ52 δεν το βλέπω....

Τα μπουζί ιριδίου ας πούμε πόσο θέμα είναι ??
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-04-07, 18:57
Το avatar του χρήστη mac2002
mac2002 Ο χρήστης mac2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 89
mac2002 is on a distinguished road
Με όλα τα παραπάνω μπορεί να βγάλει και πάνω από 300 άλογα, αλλά
α)ποιός θα τα βάλει - σετάρει ώστε να λειτουργούν
β) όταν λειτουργήσουν, θα μπορεί το αυτοκίνητο να κυκλοφορεί κάθε μέρα, να βγάζει κάρτα , περνάει κτέο κτλ?
__________________
Οθεν...ούζα καλά
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-04-07, 08:39
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μάτριξ αυτά ούτε στο Τέξας δε γίνονται , με ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΜΟΤΕΡ ...
Αν εννοείς αγωνιστικό μοτέρ με rebuilt κάθε 10χιλ χλμ να το συζητήσουμε.
Πάνω από 107 άλογα το λίτρο στον Μ52 δεν το βλέπω....

Τα μπουζί ιριδίου ας πούμε πόσο θέμα είναι ??
Αν και δεν είχα σκοπό να ξαναποστάρω γιατί ο φίλος μας κατέληξε σε κομπρέσορα! Θα προσπαθήσω να υπερασπιστώ αυτά που έχω πει.

Η μ3 βγάζει πάνω απο 100 ps στο λίτρο και απο όσο ξέρω αντέχει λίγο παραπάνω απο 10χιλ χωρίς rebuilt. Δεν απέχει πολύ απο τον μ52! Βέβαια αν κάνει κάποιος όλα αυτά που γράφω δεν θα έχει απλά έναν s50/s52.

Η γραμμικότητα, η φιλικότητα και η φυσιλογική καθημερινή χρήση εξαρτώνται απο το πρόγραμμα που θα μπει στο τέλος. Αυτό θα κάνει όλη την δουλειά και θα τα φέρει όλα εις πέρας. Εννοείται ότι δεν είναι κονσερβα αλλά πλήρως τροποποιημένο στο αυτοκίνητο.

Δεν κατάλαβα αυτό με τα μπουζί. Αλλά το θεωρώ βασικό γιατί πρώτα απο όλα είναι φθηνή αλλαγή, τα ιριδίου αντέχουν σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες και υποτίθεται οτι βγαζουν καλύτερο σπινθίρα.

Αφήνω τελευταίο το πιο αστείο* κατα την γνώμη μου. Στο Texas προσπαθούν ακόμα να βγάλουν 50 άλογα στο λίτρο και χαίρονται. Κοίτα όμως τι γίνεται απο την άλλη πλευρά 200+ άλογα σε 1300άρι.

*Το αστείο δεν πήγαινε σε αυτό που είπες αλλά στην αμερικάνικη λογική, που πληρώνουν 25 λεπτά το λίτρο βενζίνη και επειδή βαριούνται να φτιάξουν τους κινητήρες τους αυξάνουν τα κυβικά.

Υπόψην, μην νομίζεις οτι σου την λέω η κάτι τέτοιο!!! Μου αρέσει πολύ που κάποιος προσφαίρει αντιπαράθεση. Περιμένω απόψεις......
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-04-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matrixlord Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν είχα σκοπό να ξαναποστάρω γιατί ο φίλος μας κατέληξε σε κομπρέσορα! Θα προσπαθήσω να υπερασπιστώ αυτά που έχω πει.

Η μ3 βγάζει πάνω απο 100 ps στο λίτρο και απο όσο ξέρω αντέχει λίγο παραπάνω απο 10χιλ χωρίς rebuilt. Δεν απέχει πολύ απο τον μ52! Βέβαια αν κάνει κάποιος όλα αυτά που γράφω δεν θα έχει απλά έναν s50/s52.

Η γραμμικότητα, η φιλικότητα και η φυσιλογική καθημερινή χρήση εξαρτώνται απο το πρόγραμμα που θα μπει στο τέλος. Αυτό θα κάνει όλη την δουλειά και θα τα φέρει όλα εις πέρας. Εννοείται ότι δεν είναι κονσερβα αλλά πλήρως τροποποιημένο στο αυτοκίνητο.

Δεν κατάλαβα αυτό με τα μπουζί. Αλλά το θεωρώ βασικό γιατί πρώτα απο όλα είναι φθηνή αλλαγή, τα ιριδίου αντέχουν σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες και υποτίθεται οτι βγαζουν καλύτερο σπινθίρα.

Αφήνω τελευταίο το πιο αστείο* κατα την γνώμη μου. Στο Texas προσπαθούν ακόμα να βγάλουν 50 άλογα στο λίτρο και χαίρονται. Κοίτα όμως τι γίνεται απο την άλλη πλευρά 200+ άλογα σε 1300άρι.

*Το αστείο δεν πήγαινε σε αυτό που είπες αλλά στην αμερικάνικη λογική, που πληρώνουν 25 λεπτά το λίτρο βενζίνη και επειδή βαριούνται να φτιάξουν τους κινητήρες τους αυξάνουν τα κυβικά.

Υπόψην, μην νομίζεις οτι σου την λέω η κάτι τέτοιο!!! Μου αρέσει πολύ που κάποιος προσφαίρει αντιπαράθεση. Περιμένω απόψεις......
Αν και off topic να ενημερώσω ότι στο Texas τα αυτοκίνητα κάνουν κατά μέσο όρο 3πλασιο αριθμό χιλιομέτρων ανά έτος με θερμοκρασίες 30-45 βαθμών. και οι κινητήρες πρέπει να έχουν αυξημένη αντοχή και περιορισμένες απαιτήσεις συντήρησης και λίπανσης! (όταν κάνεις 200 μίλια τη μέρα δε μπορείς να αλλάζεις λάδια κάθε βδομάδα)

By the way since we are talkin' about Texas, έχεις δεί τι αποδόσεις έχουν πλέον οι κινητήρες των ''κάρων'' στο America τα τελευταία χρόνια?
3-4-5 λίτρα με 220+, 280+, 350 hp!!

Όσο για τις τέλειες ρυθμίσεις και προγράμματα...σε κινητήρες με τέτοιες εκτενείς επεμβάσεις νομίζω ότι όλα γίνονται τόσο εύκολα και δουλεύουν όλα τόσο αποδοτικά, αξιόπιστα, όμορφα και χαρούμενα ΜΟΝΟ στα περιοδικά βελτιώσεων. (και ειδικά για κάθημερινό αυτοκίνητο!!)

Όλα αυτά εντελώς φιλικά!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-04-07, 10:43
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Τα περιοδικά βελτιώσεων παρουσιάζουν αυτοκίνητα που υπάρχουν και δεν υποθέτουν απλά. Τα σοβαρά, γιατί τα περισσότερα έχουν καταντήσει playboy! Βέβαια καλό είναι να κοιτάμε τις βελτιώσεις ιδιωτών γιατί οι εταιρίες όταν φτιάχνουν demo car βάζουν οτι πιο extreme υπάρχει.

Απλά προτιμώ να βγάλω 5 άλογα ατμοσφαιρικά παρά 10 άλογα με υπερπλήρωση!

Υ.Γ. Μην μου ξαναπει κανείς "φιλικά". Παιδιά δεν παρεξηγώ καθόλου. Συζήτηση κάνουμε, προφανώς είναι φιλικά.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-04-07, 10:53
Το avatar του χρήστη Nikos M5
Nikos M5 Ο χρήστης Nikos M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2006
Μηνύματα: 986
Nikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the rough
Nομιζω οτι κομπρεσσορ φοραει το Ε46 του "ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ" οποτε ζητηστε του πληροφοριες και εμπειριες.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-04-07, 10:57
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Εντάξει, θα πάω στο τέξας να το κάνω 6λιτρο και μετά θα το βγάλω σε περιοδικό βελτιώσεων.

Να ξαναγυρίσουμε στα δικά μας?

@ VanVic

Αντιπρόσωπος ESS στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει.

Το κούμπωμα γίνεται σε οποιοδήποτε καλό συνεργείο, θεωρητικά είναι bolt on και τα πράγματάκια που στέλνουν μπαίνουν χωρίς πρόβλημα απο οποιονδήποτε μηχανικό που ξέρει τη δουλειά του.


Επίσης μια ακόμα πληροφορία που δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.

Οι κομπρέσορες έχουν μέγιστη διάρκεια ζωής.

Αυτή μετριέται σε ώρες Χ φορτίο και απο εκείνο το σημείο και μετά, χρειάζονται ζυγοστάθμιση.

Αλήθεια ή ψέμματα?

Καταλαβαίνω πως, εντάξει, κινούμενα μέρη είναι, ίσως και να θέλουν ένα σέρβις, αλλά πως στο καλό ζυγοσταθμίζεις ένα τέτοιο κέρατο?

στα τούρμπο το ξέρω οτι κοπανάνε τα ρουλεμάν ή και ο άξονας, αλλά σε έναν κομπρέσορα τι μπορεί να θέλει ζυγοστάθμιση?

Μήπως θελει και ευθυγραμμιση?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.