Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-11-09, 11:41
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
μα γι αυτο παιρνεις new...για να μην βγάλει τπτ και για να μην το πουλησεις την δευτερα το πρωι?!το κρατας και οσο παει...πιο πολυ θα κρατησει ενα corsa καινουργιο(λεμε τωρα) παρα ενα bmw με 70.000χλμ...που στην ουσια αναλογικα αν το παρεις το bmw που θα παρεις στην 5ετια που θα το χεις...θα ειναι 7-8 χρονων ενω το αλλο 5 ετιας...δεν ειναι το ιδιο...
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-11-09, 12:05
Aristidis Ο χρήστης Aristidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 12
Aristidis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αριστειδη ενα αμαξι τετραετιας με την προυποθεση οτι δεν εχουν αλλαχτει, το πρωτο πραγμα που θα σου "ζητησει" ειναι τα λαστιχα και τα τακακια τωρα για τον δισκο ειναι και θεμα προηγουμενου οδηγου.
Σιγουρα τα αυτοκινητα εχασαν κατα πολυ την μεταπωλητικη τους αξια αν και καποια κατι "κρατανε" ακομα μεσα σε αυτα ειναι και η bmw.
Υπαρχουν μετχ αυτοκινητα διαμαντια που οι κατοχοι τους τα συντηρουσαν ευλαβικα και υπαρχουν μετχ που βγαινουν προς πωληση διοτι εχουν αρχισει να "ζητανε" και χιλιες δυο αλλες περιπτωσεις, το θεμα δεν ειναι μονο οικονομικο, τοσα χανω απο την απαξιωση ή τοσα θα μου βγει το μετχ. Ουτε ο αγοραστης καινουργιου ειναι πιο σωστος απο τον αγοραστη μεταχ. Το αυτοκινητο ειναι για να κανει την ζωη μας καλυτερη ευκολοτερη και πιο ευχαριστη και οχι για να την δυσκολευει (με συχνες επισκεψεις σε συνεργεια και χρονους παραμονης εκει - κοστος)
Οσο για τον ασσο εμενα προσωπικα μου αρεσει και ενω εχω διαβασει τα χιλια μυρια οσα, ενας φιλος και δυο συναδελφοι που τον εχουν προβληματα δεν τους παρουσιασε, ισως τελικα να ειναι και λιγο θεμα τυχης.
Το σιγουρο ειναι οπως εγραψε και πιο πανω ο φιλος μεγαλα "ανοιγματα" ειδικα αυτην την εποχη που ολα ειναι "ρευστα" καλο ειναι να τα "ξαναμετραμε".
Ασε που αλλιως τα υπολογιζεις και ερχεται ενας νεος νομος και σου φερνει τα πανω κατω βλεπε νεα τελη -πρασινα τελη και ετοιμαστειτε και για την χαριστικη βολη ... τα τεκμηρια.

υγ.1 α... και οταν αγορασα το αμαξι και τους ειπα μετρητα (πηρα απο αλλου δανειο) μαλλον τους κακοφανηκε... και δεν καναν τουμπες οπως εγω φανταζομουν οτι θα εκαναν
υγ2 καπου καποτε ενας ανθρωπος μου ειχε πει (καμμενος ηταν) γιαννη καλυτερα να δουλευεις για τα γραμματια (σημερινες δοσεις) παρα για τα συνεργεια...
sorry αλλα ποιος αλλαζει δηλαδη τακακια και λαστιχα ανα 5ετια ?
τελικα απο οτι καταλαβαινω ειναι θεμα τυχης...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα γι αυτο παιρνεις new...για να μην βγάλει τπτ και για να μην το πουλησεις την δευτερα το πρωι?!το κρατας και οσο παει...πιο πολυ θα κρατησει ενα corsa καινουργιο(λεμε τωρα) παρα ενα bmw με 70.000χλμ...που στην ουσια αναλογικα αν το παρεις το bmw που θα παρεις στην 5ετια που θα το χεις...θα ειναι 7-8 χρονων ενω το αλλο 5 ετιας...δεν ειναι το ιδιο...
μα εδω λενε οτι και καινουρια τους βγαζουν προβληματα
οσο για το αλλο που λες, δε ξερω αν ειναι ακριβως ετσι...
σε απολυτο νουμερο, αν δωσω για ενα bmw 3ετιας σημερα 15000 €, και για ενα corsa του κουτιου σημερα παλι 15000 €, δε ξερω σε 5 χρονια ποιο θα πουλησω πιο ακριβα...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-11-09, 12:15
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Ενταξει τωρα μην τα ισοπεδωσουμε ολα.. το corsa στην ιδια μοιρα με το bmw...


υγ. Με συγχωρεις αλλα καθε ποτε πρεπει να αλλαζονται τα ελαστικα συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-11-09, 12:21
Aristidis Ο χρήστης Aristidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 12
Aristidis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων

υγ. Με συγχωρεις αλλα καθε ποτε πρεπει να αλλαζονται τα ελαστικα συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια?
εγω προσωπικα δε τα αφηνω ποτε πανω απο 3 χρονια, ανεξαρτητως χλμ (παντα κανω λιγοτερα απο τον μ.ο.)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-11-09, 13:05
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristidis Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προσωπικα δε τα αφηνω ποτε πανω απο 3 χρονια, ανεξαρτητως χλμ (παντα κανω λιγοτερα απο τον μ.ο.)

3 χρόνια ή 35.000 χλμ. Ότι έρθει πρώτο... (εννοείται πως τσεκάρουμε το πέλμα...)
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-11-09, 13:26
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
@ Νickvas

Τί καινούριο λες με 15.000 ευρώ? Κοροιδευόμαστε? Αυτό ίσχυε με 50% τέλος ταξινόμησης, με απόσυρση και με το βασικό εξοπλισμό όπως τάσια, air condition και άλλα τέτοια (αμφιβάλλω αν κυκλοφόρησε ποτέ σειρα 1 με τον απολύτως βασικό εξοπλιαμό, ούτε 1200άρια πλέον δεν υπάρχουν με βασικό εξοπλισμό!). Συνεπώς καινούρια σειρά 1 με 15.000 είναι απλά αστείο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fast-enough Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως τώρα?
Συζητάμε για θέματα αξιοπιστίας της BMW?
Σοβαρά ρωτάω. Τι να μας που οι ιταλοί, το group vag και οι γάλλοι?
Να μην πιάσουμε από Αγγλία μεριά...
Ούτε μια στιγμή δεν μπήκα στο δίλημμα ούτε θα μπω στο μέλλον να πάρω ή όχι BMW λόγω έλλειψης αξιοπιστίας.
Στα νέα μοντέλα βγαίνουν τα λεγόμενα "παιδικά προβλήματα".
Μην ξεχνάτε πως σε κάθε εμφάνιση μοντέλου η BMW προχωρά σε ριζικές αλλαγές.
Μέχρι σήμερα που έχουν περάσει τρεις από τα χέρια μου, το μόνο που χρειάστηκε να "φτιάξω" ήταν οι πολλαπλασιαστές στην Ε46 όπως και τα λάστιχα των θυρών που κρεμάνε...
Επιπλέον, αν πας σε εξακύλινδρο, θα ξεχάσεις τελείως το συνεργείο... (υπερβολή το ξέρω)...

Όσο πιο πράσινο, τόσο καλύτερα...
Σαφώς και πλέον υπάρχουν θέματα κυρίως με τη διαχείριση των ηλεκτρονικών, αλλά πως κρατιέται μια BMW 15ετίας και πως ένα ιταλικό, γαλλικό, αγγλικό κλπ???
Είναι τεράστιο λάθος να συγκρίνεις τις bmw και τον ανταγωνισμό 10-15 χρόνια πριν με το σήμερα. Στις μέρες μας ο ανταγωνισμός έχει ανέβει πολύ και πολλές μη premium μάρκες αγγίζουν σχεδόν τις premium σε ποιότητα και σε αξιοπιστία συνήθως τις ξεπερνούν. Και εκτός αυτού, όπως είπε και ο Aristidis ένα αμάξι 20.000 ευρώ είναι λογικό να έχει θέματα με την αξιοπιστία, ένα 40.000 ευρώ όμως δεν δικαιολογείται να είναι το ίδιο αναξιόπιστο. Και μην μου πείτε τώρα ότι η BMW (ή η audi ή η merc) είναι πιο αξιόπιστη από ford πχ γιατί μάλλον κάποιοι κάνουν τα στραβά μάτια. Και αυτά περί Γάλλων να ξέρετε ότι ανήκουν στο παρελθόν, καθότι το 207 μου δεν έχει βγάλει το παραμικρό, σε αντίθεση με την 3άρα μου.

H ΒΜW (όπως και όλες οι premium εταιρείες) υστερούν σε αξιοπιστία κυρίως σε σχέση με την ανατολή , είτε το θέλουμε (που φυσικά και δεν το θέλουμε), είτε όχι (μιλάμε γενικά και όχι για εξαιρέσεις που το αμάξι κάποιου μπορεί να μην έβγαλε το παραμικρό). Και μάλιστα αυτό είναι αδικαιολόγητο αν αναλογιστούμε το 30+% αυξημένο κόστος τους κατά μέσο όρο. Το θέμα είναι αν κάποιος δύναται να ξεπεράσει το μειονέκτημα αυτό για χάρη του κορυφαίου στησίματος και του χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Αν ναι θα καταευχαριστηθεί τη μπέμπα του. Αν όχι θα σιχτιρίζει με την πρώτη βλάβη. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-11-09, 13:43
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Νickvas

Τί καινούριο λες με 15.000 ευρώ? Κοροιδευόμαστε? Αυτό ίσχυε με 50% τέλος ταξινόμησης, με απόσυρση και με το βασικό εξοπλισμό όπως τάσια, air condition και άλλα τέτοια (αμφιβάλλω αν κυκλοφόρησε ποτέ σειρα 1 με τον απολύτως βασικό εξοπλιαμό, ούτε 1200άρια πλέον δεν υπάρχουν με βασικό εξοπλισμό!). Συνεπώς καινούρια σειρά 1 με 15.000 είναι απλά αστείο.




Είναι τεράστιο λάθος να συγκρίνεις τις bmw και τον ανταγωνισμό 10-15 χρόνια πριν με το σήμερα. Στις μέρες μας ο ανταγωνισμός έχει ανέβει πολύ και πολλές μη premium μάρκες αγγίζουν σχεδόν τις premium σε ποιότητα και σε αξιοπιστία συνήθως τις ξεπερνούν. Και εκτός αυτού, όπως είπε και ο Aristidis ένα αμάξι 20.000 ευρώ είναι λογικό να έχει θέματα με την αξιοπιστία, ένα 40.000 ευρώ όμως δεν δικαιολογείται να είναι το ίδιο αναξιόπιστο. Και μην μου πείτε τώρα ότι η BMW (ή η audi ή η merc) είναι πιο αξιόπιστη από ford πχ γιατί μάλλον κάποιοι κάνουν τα στραβά μάτια. Και αυτά περί Γάλλων να ξέρετε ότι ανήκουν στο παρελθόν, καθότι το 207 μου δεν έχει βγάλει το παραμικρό, σε αντίθεση με την 3άρα μου.

H ΒΜW (όπως και όλες οι premium εταιρείες) υστερούν σε αξιοπιστία κυρίως σε σχέση με την ανατολή , είτε το θέλουμε (που φυσικά και δεν το θέλουμε), είτε όχι (μιλάμε γενικά και όχι για εξαιρέσεις που το αμάξι κάποιου μπορεί να μην έβγαλε το παραμικρό). Και μάλιστα αυτό είναι αδικαιολόγητο αν αναλογιστούμε το 30+% αυξημένο κόστος τους κατά μέσο όρο. Το θέμα είναι αν κάποιος δύναται να ξεπεράσει το μειονέκτημα αυτό για χάρη του κορυφαίου στησίματος και του χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Αν ναι θα καταευχαριστηθεί τη μπέμπα του. Αν όχι θα σιχτιρίζει με την πρώτη βλάβη. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...
Συμφωνω!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-11-09, 14:21
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Νickvas

Και αυτά περί Γάλλων να ξέρετε ότι ανήκουν στο παρελθόν, καθότι το 207 μου δεν έχει βγάλει το παραμικρό, σε αντίθεση με την 3άρα μου.

H ΒΜW (όπως και όλες οι premium εταιρείες) υστερούν σε αξιοπιστία κυρίως σε σχέση με την ανατολή , είτε το θέλουμε (που φυσικά και δεν το θέλουμε), είτε όχι (μιλάμε γενικά και όχι για εξαιρέσεις που το αμάξι κάποιου μπορεί να μην έβγαλε το παραμικρό). Και μάλιστα αυτό είναι αδικαιολόγητο αν αναλογιστούμε το 30+% αυξημένο κόστος τους κατά μέσο όρο. Το θέμα είναι αν κάποιος δύναται να ξεπεράσει το μειονέκτημα αυτό για χάρη του κορυφαίου στησίματος και του χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Αν ναι θα καταευχαριστηθεί τη μπέμπα του. Αν όχι θα σιχτιρίζει με την πρώτη βλάβη. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...
Δεν έχεις άδικο στην τελευταία σου φράση, αλλά μη συγκρίνουμε την ανατολή με τη Γερμανία. Ακόμα και η Ford δεν έχει την ποιότητα που έχουν τα Γερμανικά. Τι να λέμε; Προσπάθησα να αλλάξω κατηγορία αυτοκινήτου - εταιρείας. Μου ήταν αδύνατο να συμβιβαστώ με τα ψευτοπλαστικά, τα κενά στη συναρμολόγηση και τη φτηνή αίσθηση των εξ ανατολάς αυτοκινήτων. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις. Αλλά το +30% δεν το πληρώνεις μόνο για την αξιοπιστία... Ξαναλέω δες αυτοκίνητα έστω δεκαετίας ακόμα και πενταετίας και σύγκρινε τα γερμανικά με τα ανατολής... Καμμία σχέση. Ακόμα και με τα γαλλικά και τα ιταλικά υπάρχει διαφορά.
Όσο για τα γαλλικά, υπάρχουν 3 στην ευρύτερη οικογένεια και τα 3 έχουν παρουσιάσει προβλήματα αρκετά, με εγκεφάλους, πεταλούδες, αισθητήρες αερόσακου, αισθητήρες TDC, ψαλίδια, ημιαξόνια κλπ κλπ...
Μικρό δείγμα αλλά για μένα αποτρεπτικό για αγορά γαλλικού.
Με τη λογική σου, αξίζει να πάρεις το GTR και όχι μια Porsche γιατί είναι πιο φτηνό κατα Χ% και ίσως πάει το ίδιο καλά. Υπάρχουν και άλλα κριτήρια πέραν της αξιοπιστίας, όπως ποιότητα, κύρος, αίσθηση, ασφάλεια, συνέπεια, κ.α.
Διαφωνώ πως η ποιότητα των μη premium αγγίζει την ποιότητα των premium...
Λόγω ατυχήματος είχα για 15 ημέρες το i30 της hyundai με φουλ εξτρα. Τιμή καταλόγου 18.000€.
Καλύτερα ι30 λοιπόν ή Ε46 μτχ, ή golf ή Α3, ή ... ή ... μτχ
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-11-09, 14:33
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Εγω δεν καταλαβαινω γτι μασουλατε την καραμελα οτι ολα τα καινουρια βγαζουν προβληματα. Ισως ειναι ψυχολογικο για να δικαιολογειτε τα χρηματα που σας τρωει το αμαξι σας.

Ο καλυτερος τροπος να διαπιστωσει κανεις ΠΟΙΑ αμαξια βγαζουν προβληματα ειναι να μπει στα αντιστοιχα φορουμ. Μπειτε πχ στο φορουμ για το σιροκο, η στο αλλο για τα vag γενικα. Μπειτε στα ιταλοφιλα φορουμ (εκει ειδικα στα αλφα γελαμε). Μπειτε στα γαλλικα (πανω κατω τα ιδια με παλια - ειναι να σου τυχει). Μπειτε και στα ιαπωνεζικα που επειδη τα ψαχνω πολυ θα δειτε ελαχιστες ζημιες. Τα κορεατικα δε νομιζω να εχουν φορουμ .

Αυτα που λετε οτι ο κουνιαδος του προπαπου της γιαγιας μου ειχε ενα αμαξι και του παθε τα χιλια δυο ειναι οι εξαιρεσεις στον κανονα. Αν μαθετε στατιστικη θα δειτε οτι δε μπορει να προκυψει αξιοπιστο αποτελεσμα αν το δειγμα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο. Και προφανως το αμαξι του κουνιαδου απο μονο του δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα.

Διαπιστωστε λοιπον πως τα καινουρια ΔΕΝ ειναι ολα ιδια και ΔΕΝ βγαζουν ολα τα καινουρια προβληματα. Λιγο πολυ ισχυει αυτο που ισχυε και παλια. Οτι τα ιαπωνεζικα και τα κορεατικα ειναι πιο αξιοπιστα οπως ηταν και παλια. Εγω εχω χαλασει για χρηση 30000χλμ στο χοντα περι τα 800 ευρω σε τυπικα σερβις και λαστιχα.

Τωρα θα μου πειτε μη μπερδευεις του βουρτσα (bmw - πολυτελειας) με την λουτσα (λοιπα πιο φτηνα αμαξια) αλλα αν θες βουρτσες και μεταξωτα βρακια πρεπει να εχεις και μεταξωτο πορτοφολι... Αξιοπιστο και πολυτελες ειναι μονο το Lexus πλεον.

φιλικα δημητρης
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-11-09, 14:48
Aristidis Ο χρήστης Aristidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 12
Aristidis is on a distinguished road
νομιζω παντως οτι εχουμε ξεφυγει λιγο απο το θεμα
καταρχας δημητρη δε συμφωνω μαζι σου σε κατι πολυ βασικο, αναθεμα αν τα φορουμ ειναι δεικτης αξιοπιστιας
το αντιθετο μαλλον, συνηθως στα φορουμ μπαινουν αυτοι που εχουν να πουν κατι
λεγωντας "κατι" μαλλον εννοειται προβλημα, και οχι η απροβληματιστη λειτουργια ενος μοτερ
εξαλλου αλλη καψα με το αυτοκινητο του εχει καποιος που παιρνει mr2 και αλλη εχει καποιος που παιρνει aygo (αναφερω 2 μοντελα της ιδιας εταιριας επιτηδες)
ξερεις καλα οτι κατα κανονα αυτος με το mr2 θα το ψαξει απο δω, θα το ψαξει απο εκει πριν κανει σχεδον οτιδηποτε, αντιθετα ο (ή η) κατοχος aygo, το μονο που εψαξε κατα πασα πιθανοτητα ηταν να δει πια αντιπροσωπεια ηταν πιο κοντα
και ο κουνιαδος αποτελει δειγμα της στατιστικης, και ο συνεργειας, και οι γραφοντες στα φορουμ κλπ κλπ
η λογικη ειναι οτι τα μαζευουμε ολα, τα βαζουμε κατα νου, και ο καθενας πραττει αναλογα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.