Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-02-10, 16:41
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
O μετρητής δε προλαβαίνει να κάνει compensate όμως αν έχεις κάνει από πριν 1000κμ για παράδειγμα με μέση 10 και πας και κάνεις 100κμ σε 20. Δε σου ανεβάζει 20...αλλά μια μέση...άρα η υπόθεση "έκαψα 15" είναι λάθος γιατί πραγματικά έκαψες 20...αλλά για να το δεις, πρέπει να το μετρήσεις με χιλιόμετρα που διένυσες και λίτρα που έβαλες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-02-10, 17:11
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς μιλάς υποθετικά γιατί o N54 δεν έχει μπει σε Χ3. Επίσης εξαρτάται για τι καταστάσεις μιλάμε.

Εδώ είναι συγκεκριμένα τα πράγματα. Γιαυτό ρώτησα να μάθω...δεν είναι μόνο το βάρος. Μήπως έχει άλλες ρυθμίσεις? Η CSL απ'όσο ξέρω είναι πιο ελεύθερη και γενικώς έκαιγε περισσότερο από την Μ3.

Γιαυτό ρωτάω...γιατί τα περισσότερα Μ3 Ε46 στο spritmonitor ψηλά καίνε 15+...μάλιστα ένας στο Nordschliefe (τελευταίο λινκ) έκαψε 17λτ/100κμ:

1. http://www.spritmonitor.de/en/detail/348235.html
2. http://www.spritmonitor.de/en/detail/189592.html
3. http://www.spritmonitor.de/en/detail/160374.html
x6 ήθελα να γράψω και λόγω βιασύνης έγινε λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-02-10, 19:13
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
O μετρητής δε προλαβαίνει να κάνει compensate όμως αν έχεις κάνει από πριν 1000κμ για παράδειγμα με μέση 10 και πας και κάνεις 100κμ σε 20. Δε σου ανεβάζει 20...αλλά μια μέση...άρα η υπόθεση "έκαψα 15" είναι λάθος γιατί πραγματικά έκαψες 20...αλλά για να το δεις, πρέπει να το μετρήσεις με χιλιόμετρα που διένυσες και λίτρα που έβαλες.
Αν μηδενιζεις το μετρητη οταν βαζεις βενζινη δεν εχεις θεμα. Τοτε ο μεσος ορος καταναλωσης ειναι σωστος.

Πρακτικα ο μετρητης κανει μια διαιρεση. Τα λιτρα που καταναλωθηκαν σε καποια χιλιομετρα προς τα χιλιομετρα αυτα. Προφανως το μετρημα των χιλιομετρων-λιτρων ειναι απο τοτε που εχει μηδενιστει ο μετρητης. Διοτι με της ιδια λογικη κι εγω εχω δει με το jazz 6λιτρα στην πολυ αλλα ειχα λιωσει στην εθνικη για 300χλμ.

Η λυση σε αυτο που λες ειναι να μηδενιζεις το μετρητη αναλογα με τις συνθηκες που θες να μετρησεις.

Θες να μετρησεις ποσο καιει πχ στο 0-200? Σταματας, μηδενιζεις κανεις το 0-200 και οταν πιασεις τα 200 βλεπεις ποια ειναι η μεση καταναλωση σου για τη διαδικασια επιταχυνσης 0-200. Αντιστοιχα πριν απο μια αναβαση σε βουνο μηδενιζεις κανεις την αναβαση και βλεπεις τι γραφει το obc. Η τιμη της καταναλωσης αφορα τις συνθηκες απο τοτε που το μηδενισεις. Βασικα πανω κατω το ιδιο λεμε
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-02-10, 19:23
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μηδενιζεις το μετρητη οταν βαζεις βενζινη δεν εχεις θεμα. Τοτε ο μεσος ορος καταναλωσης ειναι σωστος.

Πρακτικα ο μετρητης κανει μια διαιρεση. Τα λιτρα που καταναλωθηκαν σε καποια χιλιομετρα προς τα χιλιομετρα αυτα. Προφανως το μετρημα των χιλιομετρων-λιτρων ειναι απο τοτε που εχει μηδενιστει ο μετρητης. Διοτι με της ιδια λογικη κι εγω εχω δει με το jazz 6λιτρα στην πολυ αλλα ειχα λιωσει στην εθνικη για 300χλμ.

Η λυση σε αυτο που λες ειναι να μηδενιζεις το μετρητη αναλογα με τις συνθηκες που θες να μετρησεις.

Θες να μετρησεις ποσο καιει πχ στο 0-200? Σταματας, μηδενιζεις κανεις το 0-200 και οταν πιασεις τα 200 βλεπεις ποια ειναι η μεση καταναλωση σου για τη διαδικασια επιταχυνσης 0-200. Αντιστοιχα πριν απο μια αναβαση σε βουνο μηδενιζεις κανεις την αναβαση και βλεπεις τι γραφει το obc. Η τιμη της καταναλωσης αφορα τις συνθηκες απο τοτε που το μηδενισεις. Βασικα πανω κατω το ιδιο λεμε
Ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε.

Μένει να μας πει ο alexk αν μηδένισε το BC πριν κάνει τις μετρήσεις που είδε 13λτ/100κμ με στροφάρισμα στις 8.000 στροφές και ανάβαση.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-02-10, 19:28
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε.

Μένει να μας πει ο alexk αν μηδένισε το BC πριν κάνει τις μετρήσεις που είδε 13λτ/100κμ με στροφάρισμα στις 8.000 στροφές και ανάβαση.
Ναι οντως το χω κι εγω μια απορια αυτο. Λογικα περιμενα καπου 15-18

Βεβαια εχω διαβασει κι αλλου οτι το csl καιει λιγο οποτε δεν ξερω...
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-02-10, 19:53
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Κι εγώ...αλλά το 13 είναι όσο καίει στο σκίσιμο με τέτοιες συνθήκες ένα 1.600άρι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-02-10, 20:00
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Κατανάλωση M3 CSL

Μετέφερα τα ποστ, γιατί χαλάσαμε το άλλο θρεντ.

Δεν καταλαβαίνω κάτι, γιατί αμφισβητείτε αυτό που λέω (Νίκο για εσένα μιλάω).
Έχω κάνει με το CSL μου 22 χιλ χλμ. και έχω μια άποψη.

Να ξαναπώ τι είπα :

Στην εθνική με 140-160 είμαι στα 9.
Με στροφάρισμα μέχρι 8000, είμαι στα 13 (και ανάβαση, δηλαδή, 2α, 3η, 4η). Η ανηφόρα έχει και κατηφόρα, δεν ανεβαίνω μόνο, κατεβαίνω κι'όλας. Μήπως πρέπει να μετρήσω μόνο την ανηφόρα ???
Γερμανία τάπα (220 και άνω) καίει 11.8. Εδώ μιλάμε για σταθερές ταχύτητες, 200, 210, 230 και 240. Ίσως να κόψω στα 140 και να επιταχύνω. Δεν κάνω 100-250 όλη την ώρα. Η εθνική στην Γερμανία δεν είναι πίστα να έχει πέταλα και σικέϊν.

Ρινγκ + Μόντσα που είσαι τσίτα το γκάζι + φορτίο όλη μα όλη την ώρα, η κατανάλωση πάει στα 18. Μην μου πεις ότι είναι πολύ γιατί τότε θα πρέπει να πω ότι δεν ξέρεις που πάνε τα 5.

Υπ'όψιν, όταν θέλω να μετρήσω την κατανάλωση μηδενίζω πριν ξεκινήσω τη διαδρομή.
Επίσης, τα πόσα λίτρα γεμίζω σε πόσα χιλιόμετρα επιβεβαιώνουν.
Σε κάλυψα Νίκο ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexk : 01-02-10 στις 20:14
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-02-10, 20:29
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετέφερα τα ποστ, γιατί χαλάσαμε το άλλο θρεντ.

Δεν καταλαβαίνω κάτι, γιατί αμφισβητείτε αυτό που λέω (Νίκο για εσένα μιλάω).
Έχω κάνει με το CSL μου 22 χιλ χλμ. και έχω μια άποψη.

Να ξαναπώ τι είπα :

Στην εθνική με 140-160 είμαι στα 9.
Με στροφάρισμα μέχρι 8000, είμαι στα 13 (και ανάβαση, δηλαδή, 2α, 3η, 4η). Η ανηφόρα έχει και κατηφόρα, δεν ανεβαίνω μόνο, κατεβαίνω κι'όλας. Μήπως πρέπει να μετρήσω μόνο την ανηφόρα ???
Γερμανία τάπα (220 και άνω) καίει 11.8. Εδώ μιλάμε για σταθερές ταχύτητες, 200, 210, 230 και 240. Ίσως να κόψω στα 140 και να επιταχύνω. Δεν κάνω 100-250 όλη την ώρα. Η εθνική στην Γερμανία δεν είναι πίστα να έχει πέταλα και σικέϊν.

Ρινγκ + Μόντσα που είσαι τσίτα το γκάζι + φορτίο όλη μα όλη την ώρα, η κατανάλωση πάει στα 18. Μην μου πεις ότι είναι πολύ γιατί τότε θα πρέπει να πω ότι δεν ξέρεις που πάνε τα 5.

Υπ'όψιν, όταν θέλω να μετρήσω την κατανάλωση μηδενίζω πριν ξεκινήσω τη διαδρομή.
Επίσης, τα πόσα λίτρα γεμίζω σε πόσα χιλιόμετρα επιβεβαιώνουν.
Σε κάλυψα Νίκο ?
και εγω με το 355 γενικως δεν ανεβαινω πανω απο 15 λιτρα,αλλοι ιδιοκτητες λενε το λιγοτερο 17
Σε πολυ μακρυνο ταξιδι γεμισα/μηδενισα/ξαναγεμισα και ειχα καψει 11.5 λιτρα
δεν ετρεχα συνεχεια αλλα ειδα και 285χλμ για λιγη ωρα.
Μαλλον παιζει ρολο στην καταναλωση οχι μονο ο κινητηρας αλλα και ο οδηγος!!!

Εσυ Αλεξη ανεβαινεις Γερμανια εκμεταλλευσαι τους ωραιους μας ελευθερους δρομους και ενα τηλεφωνο δεν παιρνεις
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-02-10, 20:37
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
ι ενα τηλεφωνο δεν παιρνεις
Τώρα το ΣΚ θα ανέβω να σε δω με ένα νέο όχημα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-02-10, 20:51
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
του εχω ταξει Κοντρα του κυριου αλλα εχε χαρη που χιονιζει ασταματητα!
Προς Ανοιξη μερια ομως θα του την στυσω στην γωνια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.