Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-01-11, 06:21
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros E81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ότι γραφεις όμως εσύ είχες αλλαξει και μεσαιο και μαλιστα με μικροτερη διαμετρο.Μου φαινεται λογικο ετσι να έχανες στις ψιλές.Απ΄την αλλη το τελικο που εβαλα (125i) είναι σιγουρα ποιο ελευθερο απο αυτο του 116i και με πολύ μικρή διαφορα στη διαμετρο με μολις 5mm.Επίσης η εξάτμιση του 125i όπως και του 130i εχουν ενσωματωμένη βαλβιδα που ανοιγει και την δευτερη μπουκα στα συγκεκριμενα μοντελα μετα τις 3000rpm για να φευγουν τα περισσοτερα καυσαερια που παραγονται.Επειδη το δικο μου αυτοκινητο λογω 116i δεν εχει το σωληνακι που στελνει πιεση στο να ανοιξει την βαλβιδα δοκιμασα το αυτοκινητο και με κλειστή την βαλβιδα και με ανοιχτή.Το αποτελεσμα ηταν με ανοιχτη την βαλβιδα το αυτοκινητο να δουλευει καλυτερα και να παραγει και λιγοτερο ηχο.Ξεχασα επίσης να διευκρινησω οτι στις ψιλες δεν μου κρεμάει (δουλευει καλητερα απο οτι πριν) απλως εστιάσα περισσοτερο στη διαφορα στις χαμήλες ώπου κια κομπιαζε.Σε προσφατο ταξιδι που έκανα το αυτοκινητο τραβαγε καθε ταχητυτα με πολυ περισσοτερη ανεση απο οτι πριν και εμεινα εκπλεικτος.Να προστεθει ότι μειώθηκε και η καταναλωση. Δε διαφωνω πάντως ότι μια δυναμομέτριση είναι ποιο κατατοπιστικη μιας και εχώ μια, πριν αλλαξω την εξάτμιση.
Φιλτρο αερος εχω βάλει και εγω και μάλιστα η δυναμομέτριση εγινε με αυτο.Με το φιλτρο παραδειγματος χάρη δεν είδα καμια απολυτως διαφορα.
Σπυρο ανεβασε την αν μπορεις να συγκρινουμε τα νουμερακια απο περιεργια γιατι εγω προ αλλαγης μαμα εξατμισης δεν εχω,μονο με τις αλλαγες των καζανιων κ του φιλτρου εχω!!!
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-01-11, 14:28
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τη βαλβιδα στο καζανακι της 125 πως την κρατησες ανοιχτη χωρις το σωληνακι που λες;
Βιδωνει καπως και ασφαλιζει ανοιχτο;..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-01-11, 17:03
Το avatar του χρήστη Spyros E81
Spyros E81 Ο χρήστης Spyros E81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2008
Μηνύματα: 182
Spyros E81 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη βαλβιδα στο καζανακι της 125 πως την κρατησες ανοιχτη χωρις το σωληνακι που λες;
Βιδωνει καπως και ασφαλιζει ανοιχτο;..
Eιναι μονίμως ανοιχτή και προφανως στα 125 και 130 θα κλεινει οταν βάζεις μπροστα το μοτερ και θα ανοιγει στις προβλεπομενες στροφες που εχουν οριστει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-01-11, 17:29
Το avatar του χρήστη Spyros E81
Spyros E81 Ο χρήστης Spyros E81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2008
Μηνύματα: 182
Spyros E81 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK BMW LOVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο ανεβασε την αν μπορεις να συγκρινουμε τα νουμερακια απο περιεργια γιατι εγω προ αλλαγης μαμα εξατμισης δεν εχω,μονο με τις αλλαγες των καζανιων κ του φιλτρου εχω!!!
Η δυναμομετριση έγινε σε δυναμόμετρο ΜΑΗA της Unlimited exelixis και το αυτοκίνητο είχε 15000km και φίλτρο αερος.Τα άλογα είναι μετρημενα σε bhp που σε Ps βγαίνουν λίγο παραπάνω.Π.χ τα άλογα στο μοτερ βγαίνουν 121 πολυ κοντα στην εργοστασιακη τιμή.Πάντως τα αποτελεσματα του δυναμομετρου μιας και είχαμε παει με αλλο φορουμ δεν μας αφησε ικανοποιημενους και αυτο το λεω λόγο των μεγαλων απωλειων στην ιπποδυναμη στους τροχους
(Μάλιστα εκεινη την ημερα ήταν και ο giannis 116)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Dyno.JPG (207,1 KB, 27 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-01-11, 17:38
Το avatar του χρήστη Spyros E81
Spyros E81 Ο χρήστης Spyros E81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2008
Μηνύματα: 182
Spyros E81 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros E81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δυναμομετριση έγινε σε δυναμόμετρο ΜΑΗA της Unlimited exelixis και το αυτοκίνητο είχε 15000km και φίλτρο αερος.Τα άλογα είναι μετρημενα σε bhp που σε Ps βγαίνουν λίγο παραπάνω.Π.χ τα άλογα στο μοτερ βγαίνουν 121 πολυ κοντα στην εργοστασιακη τιμή.Πάντως τα αποτελεσματα του δυναμομετρου μιας και είχαμε παει με αλλο φορουμ δεν μας αφησε ικανοποιημενους και αυτο το λεω λόγο των μεγαλων απωλειων στην ιπποδυναμη στους τροχους
(Μάλιστα εκεινη την ημερα ήταν και ο giannis 116)
Και ο τύπος υπολογισμου Ps=Bhp/0.98
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-01-11, 18:24
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros E81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ο τύπος υπολογισμου Ps=Bhp/0.98
Ημουν και εγω.....Το δυναμομετρο εδειχνε οτι ηθελε....Θελω να παω στο 0-1000
στα Σπατα για μια σωστη δυναμομετρηση....
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-01-11, 19:59
Το avatar του χρήστη Spyros E81
Spyros E81 Ο χρήστης Spyros E81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2008
Μηνύματα: 182
Spyros E81 will become famous soon enough
Τασο δεν σε ξέχασα οριστε και τα διαπιστευτήρια
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 116_and_118_2_215.jpg (243,7 KB, 43 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 116_and_118_173.jpg (254,2 KB, 42 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 118i_dyno_129.jpg (201,9 KB, 40 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-01-11, 20:38
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros E81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δυναμομετριση έγινε σε δυναμόμετρο ΜΑΗA της Unlimited exelixis και το αυτοκίνητο είχε 15000km και φίλτρο αερος.Τα άλογα είναι μετρημενα σε bhp που σε Ps βγαίνουν λίγο παραπάνω.Π.χ τα άλογα στο μοτερ βγαίνουν 121 πολυ κοντα στην εργοστασιακη τιμή.Πάντως τα αποτελεσματα του δυναμομετρου μιας και είχαμε παει με αλλο φορουμ δεν μας αφησε ικανοποιημενους και αυτο το λεω λόγο των μεγαλων απωλειων στην ιπποδυναμη στους τροχους
(Μάλιστα εκεινη την ημερα ήταν και ο giannis 116)
Κοιτα Σπυρο με τα δυναμομτερα παιζουν πολλα,εγω βασικα τη καμπυλη της ροπης ηθελα να δω...
Σου παραθετω κ εγω την τελευταια δικια μου σε συγκριση με την προηγουμενη
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg dyno 3-11-2010 best.jpg (41,6 KB, 28 εμφανίσεις)
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-02-11, 02:26
stamatis_8 Ο χρήστης stamatis_8 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Μηνύματα: 5
stamatis_8 is on a distinguished road
παιδια σημερα εβαλα στο 116 μου την perfomance που βγαζει η bmw για τετρακυλινδρα http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=249719 ιδια με αυτη και ειδα μεγαλη διαφορα και στην αποδοση και στον ηχο.Τωρα ψηνομαι να βαλω και το φιλτρο perfomance http://www.bmwusa.com/Standard/Conte...akeSystem.aspx το οποιο απο οτι ειδα σε καποιες σελιδες η bmw το βγαζει μονο για 6-κυλινδρα.Λετε να ταιριαζει σε εμενα;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-02-11, 09:21
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stamatis_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια σημερα εβαλα στο 116 μου την perfomance που βγαζει η bmw για τετρακυλινδρα http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=249719 ιδια με αυτη και ειδα μεγαλη διαφορα και στην αποδοση και στον ηχο.Τωρα ψηνομαι να βαλω και το φιλτρο perfomance http://www.bmwusa.com/Standard/Conte...akeSystem.aspx το οποιο απο οτι ειδα σε καποιες σελιδες η bmw το βγαζει μονο για 6-κυλινδρα.Λετε να ταιριαζει σε εμενα;

Kαλό μήνα σε όλους


Καλορίζικη η εξάτμιση Σταμάτη, πόσο κόστισε η εξάτμιση (άλλαξες και καταλύτη με μεταλικό?) και πόσο θα κοστίσει η εισαγωγή?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.