Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #631  
Παλιά 11-12-13, 21:21
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και καθυστερημένα σας ενημερώνω σχετικά με το τι έκανα με την εφορία για τον Φόρο Πολυτελείας. Πήγα στις 03-12-2013 στην υπάλληλο και της είπα ότι θέλω να διορθωθεί η ημερομηνία κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μου γιατί έχω γράψει λάθος (έτσι της είπα) και είναι του 2001 και όχι του 2004. Με ρώτησε από πού προκύπτει αυτό και γιατί το θέλω. Της είπα ότι έχω βεβαίωση από την επίσημη αντιπροσωπεία και της έδωσα την βεβαίωση και το θέλω για να μην πληρώσω τον Φόρο Πολυτελείας. Σημειωτέον ότι δεν μου ζήτησαν την Άδεια Κυκλοφορίας. Μου ζήτησε το έντυπο του φόρου που μου έχουν βγάλει και να κάνω και μία αίτηση που θα ζητώ την απαλλαγή φόρου. Επειδή δεν το είχα τυπώσει πήγα σπίτι το έβγαλα (μου είχα βγάλει 231 €, 221€ με έκπτωση για 8 μήνες που το είχα) και ξαναπήγα. Μου έδωσε ένα έντυπο Ε1 και να γράψω τα στοιχεία μου και του αυτοκινήτου και την σωστή ημερομηνία ταξινόμησης, και μία αίτηση που στην αιτιολογία έγραψα για απαλλαγή του Φόρου. Τα ήλεγξε και μετά μου τα έδωσε να πάω στον Έφορο γιατί έχει κάποιο πρόστιμο. Πήγα στον έφορο τα κοίταξε και αυτός, με ρώτησε και τα σχετικά και μου είπε ότι ή διαδικασία έχει ένα πρόστιμο 40 € αν συμφωνώ. Του είπα ναι μου έδωσε τα χαρτιά τα ξαναπήγα στην κοπέλα, έγραψε κάτι επάνω και πήγα έκοψα ένα παράβολο στο ταμείο 40€, πήγα μετά τις τα έδωσα και μου είπε ότι να περιμένω απάντηση από τον νέο χρόνο κατά τον Φλεβάρη και ότι δεν χρειάζεται τώρα να πληρώσω. Τώρα η επόμενη κίνηση μου είναι να πάω στο Υπουργείο με την βεβαίωση της BMW και να ζητήσω να μου αλλάξουν την ημερομηνία και στην άδεια. Θα σας ενημερώσω για τα νεώτερα… Σας ζάλισα λίγο ε;…
τα 40 ευρω γιατι στα πηρανε?για ποιο προστιμο?για κατι που ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #632  
Παλιά 11-12-13, 21:54
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Για τις εργασίες που θα κάνουν. Μην ψάχνεις να βρεις άκρη, γιατί εδώ είναι Ελλάδα.
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #633  
Παλιά 11-12-13, 22:56
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις εργασίες που θα κάνουν. Μην ψάχνεις να βρεις άκρη, γιατί εδώ είναι Ελλάδα.
δε ψαχνω...απλα για οτι κ να κανεις πρεπει να χαλας λεφτα....ειτε λιγα ειτε πολλα.
κουφαλες ολοι τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #634  
Παλιά 11-12-13, 23:20
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Κουφάλες και κλέφτες ακριβώς έτσι...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #635  
Παλιά 12-12-13, 00:01
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ωραιος, μπραβο. αντε κ καλα αποτελεσματα κ ξεμπερδεματα.
ισως επρεπε να διαφωνουσες λιγο με το "προστιμο" των 40, αλλα παλι "παραδεχθηκες" οτι εσυ ειχες κανει λαθος αρχικα ωστε να ξεμπερδευεις
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #636  
Παλιά 12-12-13, 07:39
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλημέρα,

νεότερα επί του θέματος, από το site Capital.gr

Διορθώνουν την αδικία με τα εισαγόμενα ΙΧ υψηλού κυβισμού
11/12/2013
09:59
Του Σπύρου Δημητρέλη

Τη διόρθωση της αδικίας που υφίστανται χιλιάδες ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που έκαναν το λάθος να αγοράζουν εισαγόμενο μεταχειρισμένο ΙΧ υψηλού κυβισμού προωθεί το υπουργείο Οικονομικών. Πολλοί καταβάλουν υψηλότερο φόρο πολυτελούς διαβίωσης και βαρύνονται με πιο τσουχτερά τεκμήρια σε σχέση με άλλους φορολογούμενους που έχουν νεότερα ΙΧ του ίδιου κυβισμού.

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται στους φορολογούμενους που έχουν στην κατοχή τους οχήματα ηλικίας έως δέκα ετών τα οποία είναι άνω των 1.929 κυβικών. Ο φόρος υπολογίζεται επί του ετήσιο τεκμηρίου διαβίωσης με συντελεστή 5% για τα οχήματα έως 2.500 κυβικών και 10% για τα οχήματα υψηλότερου κυβισμού. Σημειώνεται ότι στα οχήματα ηλικίας άνω των πέντε και έως 10 ετών το ετήσιο τεκμήριο διαβίωσης μειώνεται κατά 30% με αποτέλεσμα να μειώνεται και ο οφειλόμενος φόρος πολυτελούς διαβίωσης.

Ωστόσο, οι φορολογούμενοι που αποκτούν εισαγόμενο μεταχειρισμένο ΙΧ το οποίο έχει πρωτοκυκλοφορήσει σε ξένη χώρα βρίσκονται αντιμέτωποι με τον παραλογισμό να θεωρείται το αυτοκίνητό τους καινούριο όταν το ταξινομήσουν στην Ελλάδα. Ουσιαστικά, θεωρείται ότι είναι μοντέλο του έτους στο οποίο πήρε ελληνικές πινακίδες Αυτό έχει οδηγήσει σε μεγάλες αδικίες.

Για παράδειγμα, φορολογούμενος έχει αγοράσει στην Ελλάδα καινούριο ένα ΙΧ 3.000 κυβικών εκατοστών το 2002. Ο συγκεκριμένος φορολογούμενος βαρύνεται με ετήσιο τεκμήριο 8.900 ευρώ και δεν επιβαρύνεται με ετήσιο φόρο πολυτελούς διαβίωσης καθώς το όχημά του είναι ηλικίας άνω των 10 ετών. Ας υποθέσουμε ότι ένας άλλος φορολογούμενος έχει αγοράσει ως εισαγόμενο μεταχειρισμένο όχημα του ίδιου κυβισμού και της ίδιας μάρκας το οποίο έχει πρωτοκυκλοφορήσει στη Γερμανία το 2002. Ο φορολογούμενος αυτός απέκτησε το όχημα το 2011, δηλαδή το ταξινόμησε για πρώτη φορά στην Ελλάδα (απέκτησε ελληνικές πινακίδες κυκλοφορίας) αυτή τη χρονιά. Στην περίπτωση αυτή το ελληνικό φορολογικό σύστημα θεωρεί ότι το όχημα είναι μόλις 2 ετών ενώ στην πραγματικότητα είναι 11ετών. Μάλιστα εξαιτίας αυτού του λόγου το αυτοκίνητο βαρύνεται με τεκμήριο 17.800 ευρώ και ο ιδιοκτήτης του καλείται να πληρώσει φόρο πολυτελούς διαβίωσης 1.780 ευρώ. Έτσι, ενώ έχε το ίδιο ακριβώς όχημα με τον πρώτο φορολογούμενο πληρώνει περισσότερα από αυτόν.

Για να λυθεί το πρόβλημα το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο να θεωρείται πρώτο έτος κυκλοφορίας αυτό που αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας που έχει εκδοθεί για πρώτη φορά στην ξένη χώρα, δηλαδή στη χώρα στην οποία πρωτοκυκλοφόρησε. Με αυτόν τον τρόπο θα διορθωθεί η παραπάνω αδικία.
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #637  
Παλιά 29-01-14, 07:48
Το avatar του χρήστη john_bmw
john_bmw Ο χρήστης john_bmw δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-09-2007
Μηνύματα: 51
john_bmw is on a distinguished road
Καλημερα.τι κανουμε με τον φορο πολυτελειας?εμενα ειναι εισαγωγης του 2006 αλλα μοντελο 2001.ρωτησα σημερα στην εφορια αλλα μου ειπε οτι φορολογείται βασει του ποτε ηρθε στην ελλαδα.Πρεπει να τον πληρωσουμε η υπαρχει τιποτα αλλο να κανουμε?
__________________
.
Απάντηση με παράθεση
  #638  
Παλιά 29-01-14, 08:40
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Μπορείς να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο και να κάνεις αγωγή.

Την αγωγή σου θα την στηρίξεις στο γεγονός ότι ο νόμος δεν ισχύει για τα αυτοκίνητα που εισήχθησαν στην Ελλάδα από το 2012 και μετά. Οπότε πρόκειται για κατάφωρη αδικία εις βάρος σου.

371 * 4 = 1.484 ευρώ και σε 4 άτοκες δώσεις. Πόσα νομίζεις ότι θα σου κοστίσει ο δικαστικός αγώνας?
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #639  
Παλιά 01-02-14, 07:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τα τέλη πλέον θα ανάγονται με βάση την εργοστασιακή αξία των οχημάτων..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #640  
Παλιά 01-02-14, 08:58
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Έχει ακουστεί, αλλά πότε θα υπάρχει κάτι επίσημο; Εάν ισχύσει, θα αρχίσουν λογικά να ξανανεβαίνουν οι αξίες των παλαιών 2λιτρων κλπ...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.