Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #711  
Παλιά 24-11-14, 22:27
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Alfa Romeo 4C 4C 1.75 TBi TCT 240hp
1742 κυβικά 82.000,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για φτωχούς..

Lotus Elise Elise 1.8 S CR
1796 κυβικά 84.350,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για φτωχούς..

Porsche Boxster Coupe 2.9
2893 κυβικά, 87.900,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για ζάπλουτους..

Chrysler 300 C 300 C 5.7
5654 κυβικά, 84.500,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για ζάπλουτους..

JEEP GRAND CHEROKEE
3604 κυβικά.. 64.888,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για κροίσους...

MERCEDES E CABRIO 250cgi
1796 κυβικά 72.150,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για φτωχαδάκια..

MERCEDES SLK 350 BlueEFFICIENCY
3498 κυβικά 75.750,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για απίστευτα πλούσιους..


MERCEDES E COUPE 350 CGI
3498 κυβικά 76.000,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για ζάπλουτους..
Ναι μπραβο κατι απεδειξες τωρα επειδη πηρες καποιες εξαιρεσεις και τοβτραβηξες απ'τα μαλλια.

Επειδη λοιπον ενα 1800αρι κοστιζει οσο καποια 4λιτρα, σημαινει οτι τα τελευταια κατα κανονα δεν ειναι αυτοκινητα για υψηλα εισοδηματα...ωραια λογικη.
Οσοι θελουν να καταλαβουν τι λεω, το εχουν καταλαβει.
Δεν περιμενουν παραδειγματα οπως το chrysler για να μας πεισεις οτι ενα αμαξι 5.000+ κυβικων ειναι τι, το ιδιο προσιτο με το μεσο 1600αρι ή διλιτρο?
Και μονο η βενζινη που καιει το 300c το κανει αμαξι για λιγους και 10 χιλιαρικα να εκανε.

Διλιτρα αυτοκινητα εχει παρα πολυς κοσμος και δεν ειναι τιποτα το εξωπραγματικο, ουτε σαν κοστος κτησης ουτε σαν κοστος χρησης.
4λιτρα παλι, τα οποια αν δεν εχουν πολυ υψηλο κοστος κτησης εχουν σιγουρα χρησης (συνηθως εχουν και τα 2) ειχαν κι εχουν ελαχιστοι που κατα κανονα ειναι προνομιουχοι και μπορουν να πληρωσουν και περισσοτερους φορους.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #712  
Παλιά 25-11-14, 07:35
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
2λιτρο είναι και το Sportage και το Tuscon που έκαναν 23χιλιάρικα καινούριο. Και κάποια στιγμή είχαν προσφορές και τα έδιναν 20.000. Ούτε όσο ένα Golf 1.6 FSi. Τι δηλαδή....είναι διλιτρα πολυτελείας?

2.4 είναι το Hyundai sonata του 2004 που έκανε τα μισά από μια 520.

2λιτρα και 2.5 ήταν τα Nissan Xtrail που τα έπαιρναν για οικογενειακά εργαλεία (είναι) και τα φορολογούν ως BMW Χ3 2.0 και 2.5

Τα 3 λιτρα sedan όπως Mondeo ή Vectra (3.2) της προηγούμενης γενιάς που έκαναν κάτω από 40.000 ευρώ (λιγότερο από μια 320 επίσης)....και με φορολογικό κόστος όπως μια 3 λιτρη BMW ή Jaguar των 80000 ευρώ...

Ή έχει το ίδιο κόστος αγοράς και χρήσης ένα 350Ζ των 3.5 λιτρων με ένα Kia Sorento 3.5 και μια 911 Τ 3.6?

Μια Corvette 6.2 lt και 90.000 ευρώ είναι πραγματικά πολυτελέστερη από μια Porsche 911 150000+ ευρώ και 3.6-3.8 λιτρα?

Μιλάω για αυτοκίνητα που κυκλοφορούσαν τα χρόνια των ''μη'' τεκμηρίων και υπάρχουν ακόμα γιατί δεν έχει νόημα από το 2010 και έπειτα που άλλαξαν τα πράγματα.

Η Ε200 των 1.8 λιτρων ή ένα A6 1.8T είναι προφανώς πιο ευτελές και οικονομικό από το προαναφερθέν Hyundai Sonata...
Το κράτος τα έχει κάνει απλά σκ@τ@.

Η διαφορά είναι ότι το σύστημα εώς το 2002-3 ήταν σκ@τ@, αλλά το ήξερε ο κόσμος και έκανε το λογαριασμό του τι θα πάρει κλπ.
Από εκεί και πέρα, άφησαν τον κόσμο να πάρει ότι θέλει (καλώς ή κακώς) χωρίς μέτρο.
Το 2009, δε, ΩΘΗΣΑΝ τον κόσμο να πάρει όσο μεγαλύτερο κυβισμό μπορεί αφού με τις εκπτώσεις έβγαιναν τα 2λιτρα+ άνω ίδια τιμή σχεδόν με το μικρότερου κυβισμού ίδιο μοντέλο.

Και μετά επανέφεραν το παλιό χαζό σύστημα σαν βλ@κες αντί να αντιγράψουν έστω έτοιμο από άλλη χώρα ένα άλλο πιο σωστό σύστημα.

Και περιμένετε εσείς τώρα να το διορθώσουν.....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #713  
Παλιά 25-11-14, 13:26
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Σας έχω νέα σχετικά με τον φόρο πολυτελείας. Πριν το καλοκαίρι αφού πήρα την νέα άδεια από το υπουργείο που λέει ότι το αμάξι μου είναι του 2002 και όχι του 2004 που έγραφε η προηγούμενη άδεια και πήγα στην Εφορία και έκανα αίτηση για συμπληρωματική διόρθωση της 1ης άδειας κυκλοφορίας. Μέχρι σήμερα ούτε φωνή ούτε ακρόαση από την Εφορία, σήμερα πήγα για κάποια δουλειά στην Εφορία και λέω δεν ρωτάω τι έγινε με αυτή την υπόθεση. Και πήρα την σοβαρή απάντηση της προϊσταμένης: Κύριε ακόμα δεν έχει ανοίξει το σύστημα για αυτού του είδους τις διορθώσεις, θα περιμένετε. Και την ρώτησα χαζά (λες και δεν ξέρω πως δουλεύουν)," Πότε περίπου υπολογίζετε;" και μου λέει: " - Μάλλον από τον νέο χρόνο " . Από ότι καταλαβαίνετε θα τον πληρώσουμε και εφέτος γιατί είναι μέσα στον φόρο εισοδήματος και από του χρόνου βλέπουμε... Αυτή είναι η Ελλάδα μας...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #714  
Παλιά 25-11-14, 14:07
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Εγώ Παναγιώτη έκανα την διαδικασία αλλαγής της άδειας μέσω διεκπεραιωτή και πήρα στα χέρια μου το νέο χαρτάκι (μιας και δεν είχαν έντυπο αδείας) με την διπλή αναγραφή της ημερομηνίας με κόστος 200 ευρώ.

Το μυστικό όμως δεν είναι τόσο στο χαρτί αλλά στην δήλωση φόρου εισοδήματος όπου μπορείς να επέμβεις στην αναγραφόμενη πρώτη ταξινόμηση του αυτοκινήτου και να βάλεις την χρονολογία πρώτης ταξινόμησης στην Ευρώπη που είναι στην δικιά μου περίπτωση το 2002.

Ίσως να μπορείς να κάνεις ακόμη διορθωτική δήλωση ηλεκτρονικά.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #715  
Παλιά 25-11-14, 14:13
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
200 Eυρώ;;;
Γιατί τόσα; Εγώ πήγα μια μέρα στην Εθνική άμυνα στο υπουργείο και σε 1 ώρα ήταν έτοιμο.
Πιο πολύ δηλαδή άργησε να σταλεί με fax το πιστοποιητικό ταξινόμησης από το τελωνείο Ελευσίνας, παρά η γραφειοκρατεία.

Υπερβολικά χρήματα σου πήρε.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #716  
Παλιά 25-11-14, 14:17
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Χάρη, δεν το αναφέρω για καλό το 200άρι αλλά για κλεψιά.
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι θα έπρεπε να πάρω και άδεια μια μέρα για να την κάνω την διαδικασία.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #717  
Παλιά 25-11-14, 14:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μπραβο κατι απεδειξες τωρα επειδη πηρες καποιες εξαιρεσεις και τοβτραβηξες απ'τα μαλλια.

Επειδη λοιπον ενα 1800αρι κοστιζει οσο καποια 4λιτρα, σημαινει οτι τα τελευταια κατα κανονα δεν ειναι αυτοκινητα για υψηλα εισοδηματα...ωραια λογικη.
Οσοι θελουν να καταλαβουν τι λεω, το εχουν καταλαβει.
Εγώ το τράβηξα απο τα μαλλιά? Εγώ? με τα απλά καθημερινά παραδείγματα ζωής?
Ζητάς να έχει την ίδια αντιμετώπιση αυτό:
MERCEDES E CABRIO 250cgi
1796 κυβικά 72.150,00 τιμή αγοράς..

και αυτό:
Peugeot 508 4d 1.6 VTi BMP Access
1598 κυβικά.. με 22.950 τιμή αγοράς..

ή με αυτό..:
Opel Insignia 4d-5d 2.0D Cosmo 140hp
1956 κυβικά 29.800,00 τιμή αγοράς...

Και θέλεις να με πείσεις οτι αυτό,
Audi A8 A8 2.0 TFSI Hybrid tiptronic
1984 κυβικά και αγορά 103.400,00 ευρώ

είναι για τα φτωχαδάκια, ενώ το 5λιτρο με τα μισά λεφτά αλλά την ίδια κατανάλωση
είναι για τους κροίσους..
Λυπάμαι, αλλά δεν ταιριάζει η λογική με κανένα μαθηματικό νούμερο..
Και όταν δεν ταιριάζουν τα νούμερα, κάτι είναι λάθος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #718  
Παλιά 25-11-14, 14:28
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάρη, δεν το αναφέρω για καλό το 200άρι αλλά για κλεψιά.
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι θα έπρεπε να πάρω και άδεια μια μέρα για να την κάνω την διαδικασία.
Ρε αν το ήξερα θα στο έκανα εγώ με μια εξουσιοδότηση δωρεάν.
Είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου το υπουργείο.
Θα έριχνα την αίτηση 5 λεπτά και την άλλη μέρα θα πέρναγα να το πάρω έτοιμο. Σιγά..

Μιλάμε απαράδεκτος ο τύπος!!!
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #719  
Παλιά 25-11-14, 14:35
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ Παναγιώτη έκανα την διαδικασία αλλαγής της άδειας μέσω διεκπεραιωτή και πήρα στα χέρια μου το νέο χαρτάκι (μιας και δεν είχαν έντυπο αδείας) με την διπλή αναγραφή της ημερομηνίας με κόστος 200 ευρώ.

Το μυστικό όμως δεν είναι τόσο στο χαρτί αλλά στην δήλωση φόρου εισοδήματος όπου μπορείς να επέμβεις στην αναγραφόμενη πρώτη ταξινόμηση του αυτοκινήτου και να βάλεις την χρονολογία πρώτης ταξινόμησης στην Ευρώπη που είναι στην δικιά μου περίπτωση το 2002.

Ίσως να μπορείς να κάνεις ακόμη διορθωτική δήλωση ηλεκτρονικά.
Η αλλαγή γίνεται αυτόματα ηλεκτρονικά και εμφανίζονται στην φορολογική δήλωση και οι
δύο ημερομηνίες..
Δεν χρειάζεται να αλλαχτεί η άδεια κυκλοφορίας.
Εμένα έχει γίνει η αλλαγή αυτόματα, έχει 2 εβδομάδες που το είδα..
(εκτός αν έκανε παρέμβαση η λογίστρια μου και έκανε την αλλαγή, πράγμα που δεν ξέρω)
Πλέον τεκμήριο και έκτακτη εισφορά, με την πρώτη άδεια κυκλοφορίας στο εξωτερικό..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #720  
Παλιά 25-11-14, 14:42
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Τώρα που το έμαθα ότι μένεις κοντά θα σε πήξω με τις αλλαγές από λευκό χαρτάκι σε κανονική άδεια χαχα

Παναγιώτη, εγώ το έκανα μόνος μου και άλλαξα στην δήλωση την χρονολογία από 2006 που είχε το ταχισνετ σε 2002.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.