Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-13, 16:57
VirusX2 Ο χρήστης VirusX2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-08-2010
Μηνύματα: 20
VirusX2 is on a distinguished road
Ανυψωση BMW E30 318is

Καλησπέρα παιδιά, λοιπόν έχω ένα E30 318is, πύραυλος το αμαξάκι άλλα έχω πρόβλημα με το κάρτερ, είναι πολύ χαμηλό το αμάξι (δεν ξέρω αν έγινε μετά ή βγαίνει έτσι μανίσιο) και πολύ συχνά χτυπάει το κάρτερ κάτω, άλλοτε ραγίζει άλλοτε σπάει έχω αλλάξει 6 κάρτερ σε 2 χρόνια άλλες φορές αν είχε μικρή ρωγμή το κολλούσα αλλά δεν γίνεται άλλο, δεν είναι για τους δικούς μας δρόμους το εργαλείο. Θέλω να το σηκώσω και να το κάνω όπως τα άλλα τα κλασικά E30, όσα είδα είναι αρκετά ψηλότερα από αυτό. Τι θα χρειαστώ, αμορτισέρ μπροστινά μόνο ή και κάτι άλλο, και πόσο μπορώ να το σηκώσω έτσι ώστε να μην επηρεάσω πολύ την οδηγική του συμπεριφορά?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-13, 17:00
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Μόνο ελατήρια να αλλάξεις πρέπει. Τα αμορτισέρ δεν έχουν κανένα ρόλο στο ύψος.

Το ερώτημα είναι πόσο χαμηλό είναι τώρα, που σίγουρα δεν είναι μαμά. Αν φοράει 6 πόντων χαμήλωμα, είναι πάρα πολύ. Εγώ πάντως με 3.5 πόντων και μαλακά αμορτισέρ, δεν βρίσκω κάτω ποτέ. Αλλά φυσικά μπορείς να βάλεις και τα μαμά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-13, 18:40
VirusX2 Ο χρήστης VirusX2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-08-2010
Μηνύματα: 20
VirusX2 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο ελατήρια να αλλάξεις πρέπει. Τα αμορτισέρ δεν έχουν κανένα ρόλο στο ύψος.

Το ερώτημα είναι πόσο χαμηλό είναι τώρα, που σίγουρα δεν είναι μαμά. Αν φοράει 6 πόντων χαμήλωμα, είναι πάρα πολύ. Εγώ πάντως με 3.5 πόντων και μαλακά αμορτισέρ, δεν βρίσκω κάτω ποτέ. Αλλά φυσικά μπορείς να βάλεις και τα μαμά.
Τι να σου πω δεν ξερω ποσο χαμηλωμα φοραει, αυτο που ξερω ειναι οτι ετσι οπως ειναι τωρα το καρτερ απεχει απο την ασφαλτο 5cm.. Τα μαμα ποσο ειναι..? και ποσο περιπου κοστιζουν? η τα μαμα ή καποια παρομοια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-13, 19:41
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω δεν ξερω ποσο χαμηλωμα φοραει, αυτο που ξερω ειναι οτι ετσι οπως ειναι τωρα το καρτερ απεχει απο την ασφαλτο 5cm.. Τα μαμα ποσο ειναι..? και ποσο περιπου κοστιζουν? η τα μαμα ή καποια παρομοια..
Αυτό το λένε και χαμήλωμα-σαύρα. Δεν μπορώ να σου πω πόσο θα σηκωθεί με τα μαμά έτσι, κανείς δεν μετράει κάρτερ-άσφαλτο. Ίσως αν μετρήσεις από το κέντρο του τροχού κάθετα πάνω ως το φτερό για να συγκρίνεις και με άλλους που έχουν Ε30 εδώ, αλλά κι αυτό δεν είναι πολύ έγκυρο.

Για να πάρεις αντικατάστασης (τα ίδια με τα μαμά, αλλά από κατασκευαστή, π.χ. Viden) είναι περίπου 120-180€ το σετ. Αναλόγως το που μένεις.

Αν θέλεις να το σηκώσεις μόνο εμπρός, έχω δύο ελατήρια μαμά από 318is να σου δώσω (τσάμπα), αλλά εγώ βρίσκομαι στον Πειραιά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-13, 20:47
VirusX2 Ο χρήστης VirusX2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-08-2010
Μηνύματα: 20
VirusX2 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το λένε και χαμήλωμα-σαύρα. Δεν μπορώ να σου πω πόσο θα σηκωθεί με τα μαμά έτσι, κανείς δεν μετράει κάρτερ-άσφαλτο. Ίσως αν μετρήσεις από το κέντρο του τροχού κάθετα πάνω ως το φτερό για να συγκρίνεις και με άλλους που έχουν Ε30 εδώ, αλλά κι αυτό δεν είναι πολύ έγκυρο.

Για να πάρεις αντικατάστασης (τα ίδια με τα μαμά, αλλά από κατασκευαστή, π.χ. Viden) είναι περίπου 120-180€ το σετ. Αναλόγως το που μένεις.

Αν θέλεις να το σηκώσεις μόνο εμπρός, έχω δύο ελατήρια μαμά από 318is να σου δώσω (τσάμπα), αλλά εγώ βρίσκομαι στον Πειραιά.
Μάλιστα, τέλος πάντων δεν με πειράζει το πόσο θα σηκωθεί.. απλά να βάλω τα μαμά θέλω να έρθει στα ίσα του και θα είναι μια χαρά πιστεύω. Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά αλλά λέω να πάρω τετράδα να σηκωθεί μπρος πίσω γιατί έχω και με το σιλανσιέ το ίδιο θέμα(πιάνει πού και που σε λακκούβες ή σε σαμάρια). Όταν λες το σετ εννοείς τα 2 έτσι?

Υ.Γ Εγώ είμαι Σέρρες οπότε δεν βολεύει κιόλας..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-13, 21:30
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Όχι, σετ εννοώ όλη την τετράδα. 120 με 180 ευρώ έχουν (αναλόγως μαγαζιού) η τετράδα αντικατάστασης. Απλά φρόντισε να είναι από κάποιον "νορμάλ" κατασκευαστή, π.χ. Viden.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-13, 21:47
VirusX2 Ο χρήστης VirusX2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-08-2010
Μηνύματα: 20
VirusX2 is on a distinguished road
Έκανα μια αναζήτηση και βρήκα κάποια μαμά ελατήρια 37cm μήκος(τα μπροστά).. Τόσο είναι τα μαμά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VirusX2 : 14-06-13 στις 21:55
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-13, 22:00
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα μια αναζήτηση και βρήκα κάποια μαμά ελατήρια 37cm μήκος(τα μπροστά).. Τόσο είναι τα μαμά?
Δεν μπορείς να μετρήσεις έτσι, είναι εντελώς άσχετο με την σκληρότητα και προοδευτικότητα του ελατηρίου. Μπορεί να είναι 7 μέτρα μήκος και μόλις πατηθούν στο αυτοκίνητο να πας στα 2 χιλιοστά από την γη. Όσο δεν είναι πάνω σε αυτοκίνητο, δεν έχει καμία σημασία το πόσο μακρυά είναι ή δείχνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-13, 22:34
VirusX2 Ο χρήστης VirusX2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-08-2010
Μηνύματα: 20
VirusX2 is on a distinguished road
Θα ασχοληθώ από βδομάδα και θα ενημερώσω, ευχαριστώ για την ανταπόκριση..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-13, 22:54
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορείς να μετρήσεις έτσι, είναι εντελώς άσχετο με την σκληρότητα και προοδευτικότητα του ελατηρίου. Μπορεί να είναι 7 μέτρα μήκος και μόλις πατηθούν στο αυτοκίνητο να πας στα 2 χιλιοστά από την γη. Όσο δεν είναι πάνω σε αυτοκίνητο, δεν έχει καμία σημασία το πόσο μακρυά είναι ή δείχνουν.



αχαχαχαχαχαχααχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.