Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-05-08, 21:34
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Λοιπόν, την Δευτέρα δρομολογείται η αγορά. Μόλις γίνει παραλαβή, ξεκινάω μπαξ. Ο φωτογράφος να ετοιμάζεται παρακαλώ !
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-05-08, 21:51
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
εννοείται ότι θα είμαι εκεί
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-07-08, 09:36
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Επιτέλους το cruise control μου ήρθε, και ετοιμάζομια σήμερα για εγκατάσταση.
Προγραμμματισμένη ώρα έναρξης 18:00. Σύμφωνα με τις οδηγίες η εγκατάσταση θα διαρκέσει 3,5-4 ώρες. Θα αρχίσω με τα βασικά (ξήλωμα ντουλαπακίου, ασφαλειοθήκης, κάλυμα τιμονιού, κλπ.). Αν δεν με πάρει η νύχτα και όλα πάνε καλά, το βραδάκι θα είμαι έτοιμος.
Έχω όμως μια ερώτηση, η οποία αφορά αποκλειστικά αυτούς που έχουν βάλει (εκ των υστέρων) τιμόνι πολλαπλών. Η παρακάτω φύσα σας λέει κάτι? Είναι η φύσα από το λεβιεδάκι που έρχεται μαζί με το cruise control. Θυμάται κανείς αν η φύσα των κουμπιών του τιμονιού μοιάζει με αυτήν εδώ? Θα βοηθούσε πολύ να ξέρω, ώστε να αρχίσω να ψάχνομαι και για τιμόνι πολλαπλών, καθώς το λεβιεδάκι είναι λίγο δύσχρηστο. Περιμένω απόψεις!

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-07-08, 10:08
Το avatar του χρήστη Aceman1925
Aceman1925 Ο χρήστης Aceman1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-03-2008
Μηνύματα: 1.513
Aceman1925 has a spectacular aura aboutAceman1925 has a spectacular aura about
καλη αρχη ρε πανο.περιμενουμε νεα σου το βραδακι!!
__________________
Αν θέλεις να μην σε ξεχνούν γράφε πράγματα τα οποία αξίζει να διαβάζει κανείς
ή κάνε πράγματα για τα οποία αξίζουν τόσο ώστε να γράψει γι αυτά κάποιος άλλος.

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-07-08, 10:31
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
...θα με ενδιέφερε κι εμένα αναλυτική περιγραφή για το retrofit (φοβερή η περιγραφή για το E46 παρεπιπτώντος), καθώς και οι πηγές από όπου μπορώ να αγοράσω το kit και με τι κόστος. Φαντάζομαι ότι σε 316i με αυτόματο σαζμάν μπαίνει έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-07-08, 10:48
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
...θα με ενδιέφερε κι εμένα αναλυτική περιγραφή για το retrofit (φοβερή η περιγραφή για το E46 παρεπιπτώντος), καθώς και οι πηγές από όπου μπορώ να αγοράσω το kit και με τι κόστος. Φαντάζομαι ότι σε 316i με αυτόματο σαζμάν μπαίνει έτσι;
Φϊλε μου, για αναλυτική περιγραφή δεν ξέρω, καθώς όπως έχω γράψει και παραπάνω όταν ξεκινάω να μπάξω κάτι στο αμάξι "τρελαίνομαι", και που χρόνος για φωτογραφίες. Πάντως θα ανεβάσω (όταν τελειώσω την εγκατάσταση) τις οδηγίες που ακολούθησα, πιθανότατα και με κάποιες διορθώσεις/σημειώσεις, αν χρειαστεί. Οι οδηγίες καλύπτουν και τα αυτόματα Ε36, ενώ όσον αφορά το κόστος, έχε υπόψην σου τα παρακάτω:
1. Τα parts που χρειάζονται είναι δύο (πάντα με επιφύλαξη):
α. 65719404609 Cruise control
β. 61129404605 Καλωδίωση
2. Το κόστος των παραπάνω στην BMW είναι γύρω στα 700€ αν θυμάμαι καλά
3. Τα παραπάνω τα βρήκα από γνωστό μαγαζί με ανταλλακτικά BMW στα 500€ (παραγγελία)
4. Εγώ το έφερα από Αμερική (ebay) με 107€ (ελαφρώς μεταχειρισμένο), καθώς σκέφτηκα πως αν κάτσει κάτι στραβά και δεν παίξει καλύτερα να κλαίω τα 100 παρά τα 500€.

Περισσότερες λεπτομέρεις όταν ξεκινήσω/ολοκληρώσω την εγκατάσταση, καθώς μπορεί κάτι να μου λείπει, κάτι να μην παίξει, κάτι να είναι χαλασμένο, κλπ. Πάντως αναρωτιέμαι τι κόστος θα ήθελε η BMW να το εγκαταστήσει, καθώς σύμφωνα με τις οδηγίες χρειάζονται περίπου 3.5 ώρες δουλειάς. Μάλλον θα συζητάγαμε για πολλά λεφτά ...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-07-08, 16:35
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sswift13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους το cruise control μου ήρθε, και ετοιμάζομια σήμερα για εγκατάσταση.
Προγραμμματισμένη ώρα έναρξης 18:00. Σύμφωνα με τις οδηγίες η εγκατάσταση θα διαρκέσει 3,5-4 ώρες. Θα αρχίσω με τα βασικά (ξήλωμα ντουλαπακίου, ασφαλειοθήκης, κάλυμα τιμονιού, κλπ.). Αν δεν με πάρει η νύχτα και όλα πάνε καλά, το βραδάκι θα είμαι έτοιμος.
Έχω όμως μια ερώτηση, η οποία αφορά αποκλειστικά αυτούς που έχουν βάλει (εκ των υστέρων) τιμόνι πολλαπλών. Η παρακάτω φύσα σας λέει κάτι? Είναι η φύσα από το λεβιεδάκι που έρχεται μαζί με το cruise control. Θυμάται κανείς αν η φύσα των κουμπιών του τιμονιού μοιάζει με αυτήν εδώ? Θα βοηθούσε πολύ να ξέρω, ώστε να αρχίσω να ψάχνομαι και για τιμόνι πολλαπλών, καθώς το λεβιεδάκι είναι λίγο δύσχρηστο. Περιμένω απόψεις!

Κανείς ?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-07-08, 16:43
tasospou44 Ο χρήστης tasospou44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-06-2008
Μηνύματα: 314
tasospou44 is an unknown quantity at this point
καμια σχεση....του τιμονιου πολλαπλων ειναι μικρουλα πολυ....3pin αν θυμαμαι καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-07-08, 17:10
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasospou44 Εμφάνιση μηνυμάτων
καμια σχεση....του τιμονιου πολλαπλων ειναι μικρουλα πολυ....3pin αν θυμαμαι καλα...
Κατάλαβα ... Πάλι για πατέντες είμαστε αν θέλουμε τιμονάκι πολλαπλών. Ωραία πράγματα όμως. Πολύ DIY το 36άρι !!! Ξεκινάμε λέμε εγκατάσταση. Feedback αργότερα !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-07-08, 08:18
Το avatar του χρήστη Stav
Stav Ο χρήστης Stav δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 148
Stav is on a distinguished road
στο diy που εχω φτιαξει για το Ε46 εχω φωτογραφιες αν θυμαμαι καλα που φαινεται η φυσα των κουμπιων και οντως δεν εχει καμια σχεση με αυτη του Ε36...ειναι πολυ μικρουλα..

Αυτο ομως βεβαια απο μονο του δεν λεει τπτ...το θεμα ειναι τι γινεται με τα ρευματα...
Βεβαια ολα αυτα που λεω ισχυουν για Ε46 με can bus....πιθανον τα προγενεστερα (99-01) που ειχαν ντιζατο cruise control, να ειναι παρομοια.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.