Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Τεχνικά Άρθρα

Τεχνικά Άρθρα Άρθρα δημοσιευμένα σε περιοδικά ή σε ιστοσελίδες. Αναφέρετε πάντα την πηγή.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-06-09, 18:12
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Μεταφράσεις :

Μέθοδος 1

1. Μέσα στο αυτοκίνητο με τις πόρτες κλειστές.

2. Γυρίζουμε το κλειδί στην μίζα στην θέση 1 και μετά ξανά στην θέση 0 (κλειστός διακόπτης), μέσα σε 5 δευτερόλεπτα

3. Βγάζουμε το κλειδί απο την μίζα, πατάμε και κρατάμε πατημένο το κουμπί που ξεκλειδώνει για 15 δευτερόλεπτα. Σε αυτό το διάστημα πατάμε το κουμπί που κλειδώνει 3 φορές μέσα σε διάστημα 5 δευτερολέπτων.

4. Αφήνουμε και τα 2 κουμπιά

5. Οι πόρτες θα κλειδώσουν και θα ξεκλεδώσουν ξανά, "δείχνοντας" ότι ο προγραμματισμός έγινε σωστά.

Μέθοδος 2

Για αυτή την μέθοδο χρειάζεστε ένα κλειδί που λειτουργεί και ένα που χρειάζεται προγραμματισμό


1. Μπαίνουμε στο αμαξι και κλείνουμε όλες τις πόρτες

2. Γυρίστε το κλειδί στην μίζα (δεν διευκρινίζει σε ποιά θέση. Προφανώς στην 1), και ξαναγυρίστε πάλι στην θέση 0. Η κινηση αυτή πρέπει να γίνει μέσα σε 5 δευτερόλεπτα. Για τα επόμενα 30 δευτερόλεπτα δεν πρέπει να γίνει καμμία κίνηση

3. Βγάλτε το 1ο κλειδί

4. Κρατήστε το κλειδί κοντά στον αριστερό σας ώμο

5. Πατήστε και κρατήστε πατημένο το κουμπί που ξεκλειδώνει και πατήστε το κουμπί που κλειδώνει 3 φορές. Αφήστε το κουμπί που ξεκλειδώνει και οι πόρτες θα κλειδώσουν δείχνοντας ότι έγινε σωστά

6. Γρήγορα επαναλάβετε τα βήματα 4 και 5 με το δεύτερο κλειδί.

Εάν δεν έχει αποτέλεσμα αντιστρέψτε την σειρά των κλειδιών με τα οποία ξεκινάτε την διαδικασία


Μέθοδος 3 Εναλλακτική εαν δεν έχετε χειριστήριο που λειτουργεί

1. Γυρίστε το κλειδί στην θέση 1 και πίσω 5 φορές πολύ γρήγορα.

2. Βγάλτε το κλειδί.

3.Πατήστε και κρατήστε πατημένο το κουμπί που ξεκλειδώνει. Πατήστε το κουμπί που κλειδώνει 3 φορές. Αφήστε το κουμπί που ξεκλειδώνει.

4. Εαν έχετε κι΄άλλο κλειδί κάντε το ίδιο πατώντας το μέσα σε 30 δευτερόλεπτα.

5. Γυρίστε την μίζα για να τελειώσει η διαδικασία


Τέλος λέει ότι η διαδικασία αυτή δεν έχει να κάνει με το immobiliser το οποίο το προγραμματίζει ειδικός
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-11, 09:43
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαρακι εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα..
συχνα πικνα δεν ανοιγουν οι κλειδαριες.μονο αν βαλω το κλειδι στη πορτα και αν το κανω αυτο ανοιγει μονο του οδοιγου..και με τα 2 κλειδια μου το κανει αυτο.
καμια λυση??

παδια την πατησα την παρασκευη! υπενθυμιζω οτι εχω ενα Ε90 320i.
κλειδωσα με το τηλεχειριστηριο της bmw για το κεντρικο κλειδωμα κ το απογευμα που πηγα να φυγω απο τη δουλεια μ δεν δουλευε τιποτα! μπηκα με το κλειδι μεσα αλλα απο τοτε δεν ξεκλειδωνουν με τιποτα οι υπολοιπες πορτες! μονο το πορτ-παγκαζ δουλευει με τον τηλεχειρισμο! και δυστυχως ουτε το 2ο τηλεχειριστηριο δινει εντολη για ξεκλειδωμα ουτε το button μεσα στο dashboard...εχουν μεινει ολες οι πορτες κλειστες! ο τηλεχειρισμος δινει εντολη για κλειδωμα κανονικα ενω στο ξεκλειδωμα αναβουν μονο οι πλαφονιερες στο εσωτερικο κ οι κλειδαριες παραμενουν κλειστες οτι και να κανω....
γνωριζει κανεις τι μπορει να παιζει; να ειναι θεμα καμμενης ασφαλειας; ή να παιζει κατι με την μοναδα διαχειρισης καμπινας;
ευχαριστω!

υγ: θα δοκιμασω και τις μεθοδους που αναφερονται λιγο πιο πανω και θα ενημερωσω!
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-11, 10:19
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Μηπως πειραξες το SET απο το OBC και το ρυθμησες ν ανοιγει μονο η πορτα του οδηγου.
Δοκημασε να πατησεις το κουμπι για το ξεκληδωμα δυο φορες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-11, 11:39
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
το Thread μεταφέρθηκε εδώ καθώς δεν είναι επίσημη πηγή ώστε να είναι στην άλλη ενότητα "Σημαντικά αρχεία"

πλέον ΔΕ χρειάζονται τα ποστς έγκριση και θα γίνονται δημόσια αμέσως ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-09-11, 08:35
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ναι κωστα, δεν πειραχθηκε τιποτα απο το BC... ξαφνικα επαψε να δουλευει το ξεκλειδωμα με τον τηλεχειρισμο! και πλεον δεν ανοιγει καμια πορτα εκτος απο το μηχανικο ανοιγμα με κλειδι της πορτας του οδηγου! ολες οι υπολοιπες ειναι πλεον κλειδωμενες και δεν ανοιγουν ουτε με τις εσωτερικες λαβες ουτε με κατι αλλο!
επιπροσθετα δοκιμασα και τις 3 μεθοδους που αναφερονται πιο πανω χωρις κανενα αποτελεσμα!
μετα απο ψαξιμο στο νετ ειδα οτι το προβλημα ειναι αρκετα επεκταμενο και οτι εχει βγει οδηγια απο την BMW σχετικα με αυτη την βλαβη... οι περισσοτεροι που βιωσαν αυτην την βλαβη αναφερουν οτι ειχαν καει οι σχετικες ασφαλειες που αφορουν το κλειδωμα-ξεκλειδωμα των θυρων (α/α 56 & 57).
θα παω σημερα σχολωντας να το ελεγξω γιατι χθες πνιγοταν το ειδικευμενο συνεργειο (εχω εγγυηση σαν premium selection αλλα η διαδικασια να το παω το πρωι στο δικτυο της bmw, να το αφησω και να μην ξερω αν θα το παρω το μεσημερι ειδικα αυτες τις μερες που δεν υπαρχουν ουτε μμμ ουτε ταξι ειναι μαλλον εκτος σκεψης).

θα ενημερωσω τυχον ενδιαφερομενους για την εξελιξη.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-11, 09:18
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι κωστα, δεν πειραχθηκε τιποτα απο το BC... ξαφνικα επαψε να δουλευει το ξεκλειδωμα με τον τηλεχειρισμο! και πλεον δεν ανοιγει καμια πορτα εκτος απο το μηχανικο ανοιγμα με κλειδι της πορτας του οδηγου! ολες οι υπολοιπες ειναι πλεον κλειδωμενες και δεν ανοιγουν ουτε με τις εσωτερικες λαβες ουτε με κατι αλλο!
επιπροσθετα δοκιμασα και τις 3 μεθοδους που αναφερονται πιο πανω χωρις κανενα αποτελεσμα!
μετα απο ψαξιμο στο νετ ειδα οτι το προβλημα ειναι αρκετα επεκταμενο και οτι εχει βγει οδηγια απο την BMW σχετικα με αυτη την βλαβη... οι περισσοτεροι που βιωσαν αυτην την βλαβη αναφερουν οτι ειχαν καει οι σχετικες ασφαλειες που αφορουν το κλειδωμα-ξεκλειδωμα των θυρων (α/α 56 & 57).
θα παω σημερα σχολωντας να το ελεγξω γιατι χθες πνιγοταν το ειδικευμενο συνεργειο (εχω εγγυηση σαν premium selection αλλα η διαδικασια να το παω το πρωι στο δικτυο της bmw, να το αφησω και να μην ξερω αν θα το παρω το μεσημερι ειδικα αυτες τις μερες που δεν υπαρχουν ουτε μμμ ουτε ταξι ειναι μαλλον εκτος σκεψης).

θα ενημερωσω τυχον ενδιαφερομενους για την εξελιξη.

Γιατι δεν ανοιγεις μονος σου την ασφαλειοθηκη να δεις?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-11, 09:59
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
επισυναπτω τα 2 αρχεια που βρηκα σχετικα με τις ασφαλειες και την ασφαλειοθηκη της Ε90.
τελικα οντως ηταν καμμενη η ασφαλεια Νο 57. το υπεδειξα και στο συνεργειο οταν πηγα, αλλαχθηκε και ολα καλα!
ελπιζω σε τυχον μελλοντικο προβλημα συμφουρμητη μας να βοηθηθει απο αυτο εδω το ποστ.


υγ: κωστα δεν εχω ουτε δοκιμαστικο ουτε μπορουσα να χωθω εκει μεσα τοσο βαθια στο ντουλαπακι (βασικα δεν ηξερα πως να "ξεκρεμασω" το πορτακι του συνοδηγου ωστε να μου δωσει χωρο για παρεμβαση) . πηγα στο εξειδικευμενο (και οχι εξουσιοδοτημενο) συνεργειο BMW που μπορω να συνενοηθω και τους εχω εμπιστοσυνη (βεβαια οποιαδηποτε παρεμβαση γινεται με την παρουσια μου εκει) και ολα καλα!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg fusespage1.jpg (75,1 KB, 23 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg fusespage2.jpg (80,1 KB, 17 εμφανίσεις)
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-11, 13:29
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ: κωστα δεν εχω ουτε δοκιμαστικο ουτε μπορουσα να χωθω εκει μεσα τοσο βαθια στο ντουλαπακι (βασικα δεν ηξερα πως να "ξεκρεμασω" το πορτακι του συνοδηγου ωστε να μου δωσει χωρο για παρεμβαση)
Δε χρειαζεται δοκιμαστικο για τις περισσοτερες νορμαλ ασφαλειες αυτοκινητου. Εχουν ενα διαφανο τμημα που φαινεται μεσα ενα μεταλλικο λαμακι. Αν αυτο ειναι κομμενο τοτε η ασφαλεια ειναι καμενη, μαλιστα φαινεται και κιτρινιλα ή μαυριλα απ το καψιμο, εαν οχι τοτε ειναι καλη η ασφαλεια. Εαν σε Ε90 η ασφαλειοθηκη ειναι μπροστα δεξια στο ντουλαπακι μεσα τοτε ναι, ειναι λιγο δυσκολη η προσβαση στις ασφαλειες αλλα με λιγο προσοχη, υπομονη κι ενα καλο φακό τοτε δεν ειναι και τιποτα το σπουδαιο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
προγραμματισμός κλειδιού, προγραμματισμός κλειδιών

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.