Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-13, 15:14
Το avatar του χρήστη DUKE
DUKE Ο χρήστης DUKE δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 264
DUKE will become famous soon enough
ΑΝΑΡΤΗΣΗ Ε46 - Coilovers?

Καλισπερα, ηρθε ο καιρος να αλλαχτει η αναρτηση μετα απο 160000χλμ στην 330 (M Sport)

Το απολυτο ειναι να μπουν coilover.
Οι επιλογες οι εξης:
Pss: 1300 euro (η απλη, οχι η Pss9)
Kw VI 1050 euro // Kw VII 1300 euro

Πολλοι εκθιαζουν την Pss, εχει κανεις αποψη σε Ε46 με KW?
Επισης μιας και η αναρτηση θα ρυθμιστη μια φορα, υπαρχει λογος να πληρωσω την διαφορα για την Kw V2?

Η πιο οικνομικη λυση ειναι ειτε να επσκευασω τα δικα μου (πιστεω πως ειναι bilstein του M sport) η αλλιως να αγορασω ενα σετ αμορτισερ.

Τι προτεινετε απο την εμπειρια σας και λεμβανοντας υποψιν το value for money?
__________________
BMW E24: 635CSi (Sold)
BMW E30: 320i (Sold), 325i (RIP)
BMW E36: 320i (Sold). 325i (Sold), 328is (Sold), 328i Compact
BMW E46: 330ci M-Sport Coupe (Sold)
BMW E46: M3 Coupe - Silverstone
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-13, 15:35
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Εγώ στην compact μου είχα φτιάξει coilover στον Κυρλαγκίτζη στην Θεσσαλονική στο 1000ρικο τοποθετημένη και το αμάξι ΈΣΠΕΡΝΕ...

Δεν τερμάτισε ποτέ, δεν κοπάνησε ποτέ, απλά κουνούσε-διάβαζε το δρόμο και ήταν ξυράφι.

Μου έκανε όλα τα χατήρια...το είχα απογειώσει το καημένο και αυτό δεν με πρόδωσε ποτέ.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-09-13, 15:58
Το avatar του χρήστη DUKE
DUKE Ο χρήστης DUKE δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 264
DUKE will become famous soon enough
Χάρη θυμαμαι...
Αλλά δεν θα παω Θεσσαλονικη για ανάρτηση ;-)
__________________
BMW E24: 635CSi (Sold)
BMW E30: 320i (Sold), 325i (RIP)
BMW E36: 320i (Sold). 325i (Sold), 328is (Sold), 328i Compact
BMW E46: 330ci M-Sport Coupe (Sold)
BMW E46: M3 Coupe - Silverstone
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-13, 13:35
Το avatar του χρήστη DUKE
DUKE Ο χρήστης DUKE δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 264
DUKE will become famous soon enough
Γνωριζει κανεις αν μπορω να βάλω PSS9 απο Ε46 Μ3 στο δικο μου 330?
Γνωρίζω οτι το Μ3 είναι 50 κιλα πιο βαρυ, αλλά υπάρχει κατι αλλο που πρεπει να εχω υποψιν?
Απ οσο ξέρω το πισω συστημα είναι σχεδον ιδιο. Και το φάρδος που περνει το Μ3 ειναι απο το οφσετ των ζαντων. Οποτε τα mounting points πρεπει να ειναι τα ιδια?
__________________
BMW E24: 635CSi (Sold)
BMW E30: 320i (Sold), 325i (RIP)
BMW E36: 320i (Sold). 325i (Sold), 328is (Sold), 328i Compact
BMW E46: 330ci M-Sport Coupe (Sold)
BMW E46: M3 Coupe - Silverstone
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-13, 14:04
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
E46 330Ci

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DUKE Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωριζει κανεις αν μπορω να βάλω PSS9 απο Ε46 Μ3 στο δικο μου 330?
Γνωρίζω οτι το Μ3 είναι 50 κιλα πιο βαρυ, αλλά υπάρχει κατι αλλο που πρεπει να εχω υποψιν?
Απ οσο ξέρω το πισω συστημα είναι σχεδον ιδιο. Και το φάρδος που περνει το Μ3 ειναι απο το οφσετ των ζαντων. Οποτε τα mounting points πρεπει να ειναι τα ιδια?
Θυμαμαι απο φιλο.. με 330 κουπε.. το οποιο εκανε αργοτερα Μ3 λουκ.. και ειχε βαλει αναρτηση ρυθμιζομενη απο Μ3 Ε46.. το αμαξι ηταν αρκετα σφιχτο θυμαμαι..
Θα κανεις δουλεια πιστευω με την αναρτηση του Μ3.. απλα οπως και να χει θα ειναι καλυτερο το αμαξι με μια που ειναι ρυθμισμενη για το βαρος του 330 και οχι του Μ3..

Ρυθμιζομενη για ποιο λογο θελεις?

Υπαρχουν και οι AP που φερνει ο Nick compact κοντα στα 500 ευρω αν θυμαμαι καλα.. και εχουν μονο ρυθμιση υψους.. Στην ουσια εχουν τα ιδια καλαμια-βαλβιδες κτλ με τις KW..

Εγω πχ εχω σταθερη Koni FSD με Eibach Pro Kit ελατηρια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την ανεση και το κοπανημα και το κρατημα με το συγκεκριμενο set up.. και σε καραβι μπαινω-βγαινω ανετα χωρις να βρισκω..
Θα ηθελα λιγο χαμηλωμα παραπανω.. αλλα μαλλον μετα θα βρισκω πολυ ευκολα.. κι επειδη μ'αρεσει η ανεση/κρατημα που εχω τωρα, δεν κανω κινηση για ρυθμιζομενη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-13, 21:28
Το avatar του χρήστη DUKE
DUKE Ο χρήστης DUKE δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 264
DUKE will become famous soon enough
Πριν απο λιγες μερες εβαλα τα Bilstein Sprint οπου συνδιαζονται πολύ καλα με τα ελατηρια του M - Sport μου.
Πραγματικα αναρωτιεμαι γιατι καποιοι παραπονιουνται οτι ειναι σκληρα...
Για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου και για ταξιδια, γρηγορες βολτες σε βουνο ειναι οτι πρεπει. Κρατοντας και ενα ικανοποιητικο υψος.
Στα καφριλικια βεβαια περνουν κλησεις αλλα δεν ειναι απροβλεπτη σαν αναρτηση.

Τα AP οπως έχω ξαναγραψει τα εβαλα στο προιγουμενο μου αυτοκινητο (Audi S4 2.7 TT) και ημουν τοσο απογοητευμενος που πούλησα το αμαξι (ευτυχως πηρα το τριαρι μετα).

Εβαλα τα AP γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια απο Μινι και αλλα αυτοκινητα. Απλα στο Αυντι ηταν τραγικα.

Τωρα το θεμα ειναι το εξης, ο κολλητος μου πηρε μια Ε46 cabrio που φοράει PSS9.
Ηθελε να το σηκωσει ομως για να μην βρισκει στο γκαραζ του. Οταν το πηγαμε για σηκωμα, διαπιστωσαμε αρχικα οτι ηταν τερμα σηκωμενο (και ηταν πολυ χαμηλο) καθως και οτι η αναρτηση ηταν για Μ3 Ε46 κουπε...

Οποτε εξεταζουμε το ενδεχομενο να κανουμε μια τραμπα μεταξυ μας. Να παρει δλδ τα δικα μου αμορτισερ κ ελατηρια και να παρω την PSS9.

Αν γινει ετσι, θα κανω και μια επισκευη να εχω το μυαλο μου ησυχο.
__________________
BMW E24: 635CSi (Sold)
BMW E30: 320i (Sold), 325i (RIP)
BMW E36: 320i (Sold). 325i (Sold), 328is (Sold), 328i Compact
BMW E46: 330ci M-Sport Coupe (Sold)
BMW E46: M3 Coupe - Silverstone
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-13, 11:30
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DUKE Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν απο λιγες μερες εβαλα τα Bilstein Sprint οπου συνδιαζονται πολύ καλα με τα ελατηρια του M - Sport μου.
Πραγματικα αναρωτιεμαι γιατι καποιοι παραπονιουνται οτι ειναι σκληρα...
Για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου και για ταξιδια, γρηγορες βολτες σε βουνο ειναι οτι πρεπει. Κρατοντας και ενα ικανοποιητικο υψος.
Στα καφριλικια βεβαια περνουν κλησεις αλλα δεν ειναι απροβλεπτη σαν αναρτηση.

Τα AP οπως έχω ξαναγραψει τα εβαλα στο προιγουμενο μου αυτοκινητο (Audi S4 2.7 TT) και ημουν τοσο απογοητευμενος που πούλησα το αμαξι (ευτυχως πηρα το τριαρι μετα).

Εβαλα τα AP γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια απο Μινι και αλλα αυτοκινητα. Απλα στο Αυντι ηταν τραγικα.

Τωρα το θεμα ειναι το εξης, ο κολλητος μου πηρε μια Ε46 cabrio που φοράει PSS9.
Ηθελε να το σηκωσει ομως για να μην βρισκει στο γκαραζ του. Οταν το πηγαμε για σηκωμα, διαπιστωσαμε αρχικα οτι ηταν τερμα σηκωμενο (και ηταν πολυ χαμηλο) καθως και οτι η αναρτηση ηταν για Μ3 Ε46 κουπε...

Οποτε εξεταζουμε το ενδεχομενο να κανουμε μια τραμπα μεταξυ μας. Να παρει δλδ τα δικα μου αμορτισερ κ ελατηρια και να παρω την PSS9.

Αν γινει ετσι, θα κανω και μια επισκευη να εχω το μυαλο μου ησυχο.
Βασικα, αν σ'αρεσε η ανεση και το υψος στου φιλου σου το καμπριο.. τοτε θα ειναι ΟΚ και στο κουπε σου..

Για να μην μπεις σε εξοδα.. πριν τη βγαλει ο φιλος σου απο το καμπριο, κανε μια αμορτισερομετρηση να δεις που βρισκεται η αναρτηση.. μη πετας λεφτα για επισκευη, αν ειναι σε καλη κατασταση..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-13, 21:07
Το avatar του χρήστη DUKE
DUKE Ο χρήστης DUKE δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 264
DUKE will become famous soon enough
Τελικά η αλλαγή εγινε..

Εδωσα τα Σπριντ στον φιλο Μαικ και δούλεψαν καλύτερα στο δικό του αμαξι απ οτι στο δικό μου... Και το αμαξι του ψήλωσε όπως ήθελε.

Εγώ πάλι μετά απο 3 φορές ανέβα κατέβα βρήκα το ιδανικό για το γούστο μου σετ απ.
Και είμαι πανευτυχής...

Είναι εξίσου άνετη με τα σπριντ, λίγο πιο χαμηλή και πολύ αποτελεσματική.
__________________
BMW E24: 635CSi (Sold)
BMW E30: 320i (Sold), 325i (RIP)
BMW E36: 320i (Sold). 325i (Sold), 328is (Sold), 328i Compact
BMW E46: 330ci M-Sport Coupe (Sold)
BMW E46: M3 Coupe - Silverstone
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-13, 22:00
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DUKE Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν απο λιγες μερες εβαλα τα Bilstein Sprint οπου συνδιαζονται πολύ καλα με τα ελατηρια του M - Sport μου.
Πραγματικα αναρωτιεμαι γιατι καποιοι παραπονιουνται οτι ειναι σκληρα...
Για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου και για ταξιδια, γρηγορες βολτες σε βουνο ειναι οτι πρεπει. Κρατοντας και ενα ικανοποιητικο υψος.
Στα καφριλικια βεβαια περνουν κλησεις αλλα δεν ειναι απροβλεπτη σαν αναρτηση.

Τα AP οπως έχω ξαναγραψει τα εβαλα στο προιγουμενο μου αυτοκινητο (Audi S4 2.7 TT) και ημουν τοσο απογοητευμενος που πούλησα το αμαξι (ευτυχως πηρα το τριαρι μετα).

Εβαλα τα AP γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια απο Μινι και αλλα αυτοκινητα. Απλα στο Αυντι ηταν τραγικα.

Τωρα το θεμα ειναι το εξης, ο κολλητος μου πηρε μια Ε46 cabrio που φοράει PSS9.
Ηθελε να το σηκωσει ομως για να μην βρισκει στο γκαραζ του. Οταν το πηγαμε για σηκωμα, διαπιστωσαμε αρχικα οτι ηταν τερμα σηκωμενο (και ηταν πολυ χαμηλο) καθως και οτι η αναρτηση ηταν για Μ3 Ε46 κουπε...

Οποτε εξεταζουμε το ενδεχομενο να κανουμε μια τραμπα μεταξυ μας. Να παρει δλδ τα δικα μου αμορτισερ κ ελατηρια και να παρω την PSS9.

Αν γινει ετσι, θα κανω και μια επισκευη να εχω το μυαλο μου ησυχο.
Ασχετο αλλα αυτο που ειχες ειναι πολυ ωραιο AUDI πιστευω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-13, 22:03
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Μπαξε φωτο!!!! Μεγεια!!!!
Τη φορουσες οταν μπηκες στο ring?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.