Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-08, 21:35
Το avatar του χρήστη 330CI
330CI Ο χρήστης 330CI δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Μηνύματα: 198
330CI is on a distinguished road
Κατανάλωση και πάλι...

Ρε συνάδελφοι, τα φώτα σας παρακαλώ:
η κατανάλωσή μου με το βλέμμα στον υπολογιστή (και πόδι πούπουλο) δεν πέφτει με τίποτα κάτω από τα 11-11.3 λτ. Η διαδρομή που κάνω καθημερινά είναι 3 χλμ επαρχία(μέχρι τη δουλειά μου +3 η επιστροφή), με 50-60 χλμ/ώρα. Όταν το βιβλίο λεει για 10 λτ εντός πόλης, δεν είναι υπερβολικά τα 11λτ; Είναι θέμα μικρής διαδρομής, ρύθμισης, καπνίσματος (του αυτοκινήτου προφανώς) ή μήπως φταίνε οι 18άρες ζάντες και τα 245 λάστιχα; Μήπως είναι συνδυασμός των ανωτέρω;
Υπενθυμίζω οτι προκειται γαι ε46 κουπέ 2.0.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-08, 21:57
Το avatar του χρήστη Λakedaimonas
Λakedaimonas Ο χρήστης Λakedaimonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Μηνύματα: 176
Λakedaimonas is on a distinguished road
Πολλά είναι!δοκίμασε να μηδενίσεις την κατανάλωση στο OBC ώστε να την μετρήσει?
__________________
Wheels of fire burn the night, Ride across the sky!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/signaturepics/sigpic5026_4.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-08, 21:59
Το avatar του χρήστη swstos330Ci318is
swstos330Ci318is Ο χρήστης swstos330Ci318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2006
Μηνύματα: 234
swstos330Ci318is is on a distinguished road
Φιλε πιστευω οτι η καπως αυξημενη καταναλωση που εχεις οφειλεται στην μικρη διαδρομη που κανεις, δηλαδη ο κινητηρας σου δεν προλαβαινει να ζεσταθει μεσα σε 3 χιλιομετρα και οταν ενας κινητηρας ειναι κρυος εχει μεγαλυτερη καταναλωση οπως και πιο πολλα καυσαερια.Δοκιμασε καμια φορα να κανεις την αποσταση με πληρως ζεσταμενο τον κινητηρα σου λογικα θα δεις μειωμενη καταναλωση.
__________________
Bιmmer rules
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-08, 22:25
Angelosk Ο χρήστης Angelosk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2008
Μηνύματα: 34
Angelosk is on a distinguished road
Τι να πουμε και εμεις που κατω απο 13L/100km δεν πεφτουμε??
Αν εχεις πολλα χιλιομετρα στο αυτοκινητο μποει να δικαιολογει μια μικρη αυξηση αλλα νομιζω το 2.0L ειναι αρκετα πιο οικονομικο. Καλη η ιδεα του φιλου για τον κρυο κινητηρα, αξιζει μια δοκιμη, αλλα δοκιμασε να αποφυγεις τα αποτομα φρεναρισματα και αποτομες εκκινησεις αν δεν το κανεις ηδη!!
Καλη οικονομια!!!
__________________
325ci Sport, Convertible, Orient Blue, Hardtop, Sat-Nav 16:9, Tan Sport leather, 18" MV's, Rear LED's, Carbon fibre pedals. www.cougar-raceparts.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-08, 22:28
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από swstos330Ci318is Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε πιστευω οτι η καπως αυξημενη καταναλωση που εχεις οφειλεται στην μικρη διαδρομη που κανεις, δηλαδη ο κινητηρας σου δεν προλαβαινει να ζεσταθει μεσα σε 3 χιλιομετρα και οταν ενας κινητηρας ειναι κρυος εχει μεγαλυτερη καταναλωση οπως και πιο πολλα καυσαερια.Δοκιμασε καμια φορα να κανεις την αποσταση με πληρως ζεσταμενο τον κινητηρα σου λογικα θα δεις μειωμενη καταναλωση.
Συμφωνώ με τον φίλο πιο πάνω!΄Αστο να ζεσταθεί και μηδένισε την ένδειξη κατανάλωσης, παρα είναι μεγάλη η κατανάλωση!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-08, 00:03
Το avatar του χρήστη 330CI
330CI Ο χρήστης 330CI δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Μηνύματα: 198
330CI is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τον φίλο πιο πάνω!΄Αστο να ζεσταθεί και μηδένισε την ένδειξη κατανάλωσης, παρα είναι μεγάλη η κατανάλωση!
Η κατανάλωση είναι μετρημένη αρκετές φορές από το 0. Ξαναρωτάω, μπορεί η 18άρα ζάντα με το φαρδύ (σχετικά) λάστιχο να έχει τέτοια διαφορά; Γιατί εδώ, όπως το υπολογίζω, μιλάμε για τουλάχιστον 2-2,5 lt παραπάνω. Ή τίθεται θέμα ρύθμισης ή/και service;
Να ξεκαθαρίσω οτι δεν με απασχολεί η κατανάλωση αυτή καθαυτή, με ενδιαφέρει όμως το γιατί είμαι τόσο έξω από τις τιμές του κατασκευαστή.
Το αυτοκίνητο έχει 63.000 χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-08, 00:15
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 318CI Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατανάλωση είναι μετρημένη αρκετές φορές από το 0. Ξαναρωτάω, μπορεί η 18άρα ζάντα με το φαρδύ (σχετικά) λάστιχο να έχει τέτοια διαφορά; Γιατί εδώ, όπως το υπολογίζω, μιλάμε για τουλάχιστον 2-2,5 lt παραπάνω. Ή τίθεται θέμα ρύθμισης ή/και service;
Να ξεκαθαρίσω οτι δεν με απασχολεί η κατανάλωση αυτή καθαυτή, με ενδιαφέρει όμως το γιατί είμαι τόσο έξω από τις τιμές του κατασκευαστή.
Το αυτοκίνητο έχει 63.000 χλμ.
H τιμη του κατασκευαστη ειναι σε καποιες Α συνθηκες δοκιμης καποιου κλειστου δοκιμαστικου κυκλου μιας μεσης εκδοσης. Καθε αυτοκινητο ακομα και ιδιο μοντελο με ιδιο εξοπλισμο θα ειχε μικροδιαφορες, ποσο μαλλον αν ειναι φορτωμενο με εξτρα. Και συνηθως το νουμερο ειναι μικροτερο του πραγματικου. Εν ολιγοις ειναι μονο για να παρεις μια ιδεα και τιποτα παραπανω.


Τα ζαντολαστιχα που φορας σαφως και παιζουν ρολο. Πολυ περισσοτερο μη-αναρτωμενο βαρος απο τις ζαντες και τριβες απο τα λαστιχα. Παιζει πολυ μεγαλο ρολο οτι κανεις μικρες διαδρομες, οταν ειναι κρυο το αμαξι τα μιγματα ειναι αρκετα πλουσιοτερα. Επισης παιζει και ρολο η οδηγηση σου, αν δωσεις το αυτοκινητο σε 10 οδηγους θα παρεις 10 εντελως διαφορετικες τιμες. Το οτι το πας 'κυρια' με λιγες στροφες δεν παει να πει οτι ειναι και η πιο οικονομικη οδηγηση. Εχω δει πολλες φορες αμαξι που αλλαζει συνηθεια ο οδηγος και το δουλευει μεταξυ 2500-4000 στροφων αντι 1500-2500, να πεφτει η καταναλωση αντι να ανεβαινει. Τα αυτοκινητα πρεπει να δουλευουν στο φασμα ροπης τους για μεγιστη αποδοση/οικονομια και οχι σε λιγες στροφες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-08, 00:30
Το avatar του χρήστη 330CI
330CI Ο χρήστης 330CI δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Μηνύματα: 198
330CI is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
H τιμη του κατασκευαστη ειναι σε καποιες Α συνθηκες δοκιμης καποιου κλειστου δοκιμαστικου κυκλου μιας μεσης εκδοσης. Καθε αυτοκινητο ακομα και ιδιο μοντελο με ιδιο εξοπλισμο θα ειχε μικροδιαφορες, ποσο μαλλον αν ειναι φορτωμενο με εξτρα. Και συνηθως το νουμερο ειναι μικροτερο του πραγματικου. Εν ολιγοις ειναι μονο για να παρεις μια ιδεα και τιποτα παραπανω.

Τα ζαντολαστιχα που φορας σαφως και παιζουν ρολο. Πολυ περισσοτερο μη-αναρτωμενο βαρος απο τις ζαντες και τριβες απο τα λαστιχα. Παιζει πολυ μεγαλο ρολο οτι κανεις μικρες διαδρομες, οταν ειναι κρυο το αμαξι τα μιγματα ειναι αρκετα πλουσιοτερα. Επισης παιζει και ρολο η οδηγηση σου, αν δωσεις το αυτοκινητο σε 10 οδηγους θα παρεις 10 εντελως διαφορετικες τιμες. Το οτι το πας 'κυρια' με λιγες στροφες δεν παει να πει οτι ειναι και η πιο οικονομικη οδηγηση. Εχω δει πολλες φορες αμαξι που αλλαζει συνηθεια ο οδηγος και το δουλευει μεταξυ 2500-4000 στροφων αντι 1500-2500, να πεφτει η καταναλωση αντι να ανεβαινει. Τα αυτοκινητα πρεπει να δουλευουν στο φασμα ροπης τους για μεγιστη αποδοση/οικονομια και οχι σε λιγες στροφες.
Δεκτό. Μιλάμε όμως για σχεδόν ιδανικές συνθήκες. Όχι κίνηση, όχι σταμάτα-ξεκίνα, με τον οδηγό μόνο μέσα, με άδειο πορτ-μπαγκάζ κλπ κλπ.
Το ζητούμενο σε κάθε περίπτωση είναι πόσο βαθιά πατάει το πόδι σου το γκάζι και όχι οι πολλές ή οι λίγες στροφές. Η οδήγηση που κάνω επι τούτου είναι με το μάτι στον υπολογιστή και στο όργανο μέτρησης, άρα ΔΕΝ παίζει ρόλο. Και ερωτώ ξανά, κάνω λάθος όταν υπολογίζω οτι η απόκλισή μου όχι από το ιδανικό, αλλά από το φυσιολογικό, είναι +2 λίτρα τουλάχιστον; Είναι φυσιολογικές αυτές οι αποκλίσεις από την τιμή του κατασκευαστή; Και κανείς δεν μου απαντάει στο αν μπορεί να είναι θέμα ρύθμισης ή αν δεν τίθεται τέτοιο θέμα, αφού είναι όλα αυτορυθμιζόμενα από τη cpu.
Για 2 ολόκληρα λίτρα μιλάμε ρε παιδιά, όχι για 0,5...
Μέχρι και σουπερ αμόλυβδη έβαλα προκειμένου να κάνω σύγκριση και δεν είδα διαφορά, τουλάχιστον στα πρώτα 100 χλμ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 330CI : 20-03-08 στις 00:34
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-08, 07:41
Το avatar του χρήστη volosgt
volosgt Ο χρήστης volosgt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 200
volosgt is on a distinguished road
Η καταναλωση σου ειναι φυσιολογική. Και εγω με το δικο μου ο υπολογιστής μέσα στην πολη δεν δειχνει κατω απο 11λιτρα συνήθως κυμαινεται μεταξυ 11-13 λιτρα.

Εξω από την πολή με φυσιολογική οδήγηση είναι κοντα στα 9 αλλα συνήθως ειναι στα 10 λιτρα.

Το δικό μου βέβαια ειναι καμπριο και ειναι και φουλ έξτρα οποτε είναι αρκετα βαρύτερο. Πιστεύω οτι σε ένα κουπέ με τον βασικό εξοπλισμο η κατανάλωση θα είναι 1 λιτρο πιο κάτω ανα 100 χιλίομετρα μπορει και παραπάνω.
__________________
Life is a bitch and then u die!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-08, 09:18
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Να προσθέσω εδώ, πως η κατανάλωση στο δικό μου 318ci 2.0lt valvetronic, μέσα στην αθήνα είναι γύρω στο 14. Όταν πηγαίνω ταξίδι με ελαφρύ πόδι, η κατανάλωση πέφτει στο 7,6 περίπου.(7.0-8.2).
Αν η διαδρομή μέσα στην Αθήνα είναι ιδανική (λίγα σταμάτα-ξεκίνα, ανοιχτός δρόμος) τότε η κατανάλωση πέφτει περίπου στο 10.8.
Θεωρώ πως η κατανάλωση που σου δείχνει είναι σωστή. Αν ο δρόμος δεν είναι ίσιος - flat, λογικό να έχεις λίγο υψηλότερη κατανάλωση. Δοκίμασε να κάνεις τη διαδρομή με μέση ταχύτητα τα 70-80 χλμ, όπου έχω διαπιστώσει πως είναι τα πιο οικονομικά, με 4η και 5η στο κιβώτιο.
Εγώ φοράω 18αρες με 225 μπροστά και 255 πίσω.
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.