Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-07, 12:48
Το avatar του χρήστη ALEXIS_23
ALEXIS_23 Ο χρήστης ALEXIS_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2007
Μηνύματα: 203
ALEXIS_23 is on a distinguished road
Μετατροπή από 316 σε 325...

Έχω ένα ε36 316 coupe '97 καί πρόσφατα του φόρεσα 17άρες χρωμίου με 215/45/17 και 235/40/17 μπρος πίσω λάστιχα αντίστοιχα.Το αμάξι σέρνεται κυριολεκτικά!! 'Εγινε κούκλα αλλά δεν φτάνει αυτό!!!Επισεις η κατανάλωση αυξήθηκε πάρα πολύ νομίζω..Σε λίγους μήνες θα του αλλάξω μοτέρ.Σκέφτομαι ένα 2,5 λιτρο μοτέρ.Το κόστος φτάνει στα 2,700 euro μαζι με σασμάν, κεντρικό αξονα, καλωδίωση, εγκαίφαλο, όλη η εξάτμιση, καντράν,φρένα αερ. μπροστά και δισκόφρενα πίσω, διαφορικό από ιs και μπλοκέ.Θα φτάσει τα 194 ps νομίζω.Δινοντας και το δικό μου μοτερ μαζί και τα εργατικά το κοστος είναι 2,700euro. Τι μου προτίνετε?Χρειάζεται κατι άλλο?Το αμάξι θα έχει κανένα πρόβλημα μετά?Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?Οτιδήποτε θα βοηθούσε θα ήταν χρήσιμο...
__________________
KouKouRouKou katastasi...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-07, 09:24
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Καλό πακέτο. Ξέρεις κατα πόσο η μηχανή είναι εντάξει? Αν θες μπορώ να σου πω κανα δυο κολπάκια να το τσεκάρεις. Εκτός αν ξέρεις ήδη. Πάντως καλό πακέτο. Τι χρονολογίας είναι η μηχανή? Ελπίζω 95-96!
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-07, 09:48
Το avatar του χρήστη K3RN3L
K3RN3L Ο χρήστης K3RN3L δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 44
K3RN3L is on a distinguished road
Φιλε alexi... Το 25αρι ειναι ενα δυνατό μοτερ αλλα η προσωπική μου γνωμη ειναι να πας σε 28αρι... μπορει στα χαρτια να βλέπεις μονο ενα αλογακι διαφορα και 3-4 κιλα ροπή αλλα δεν εχουν καμία σχέση μεταξύ τους... Φοράω 28αρι και φιλαράκια μου εχουν 25αρια και σκεφτονται να πανε σε 28αρι... Ειναι και λιγο παθιαρικα τα 25αρια. βαλβιδες - Ωστήρια... Ψάξου για 28αρι... για να καταλαβεις την διαφορα Πριν λιγο καιρο εκανα ενα πατηματακι με 25αρι το οποιο φοραγε εκεντροφορους προγραμμα και εξατμιση και στο χιλιόμετρο τον κερασα 2 καροτσες γεμάτες. Εγω είμαι τελειως μαμα..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-07, 10:26
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Κάτι θα έχει το αυτοκίνητο! Έχω φίλο με 25άρι(Vanos) με εκκεντροφόρους, πρόγραμμα, εξάτμηση και το αυτοκίνητο έχει δυναμομετρημένα 225 άλογα! Δύσκολα ένα μαμά 28άρι να το πατήσει. Κάτι παίζει με το αυτοκίνητο του φίλου σου.

Ο φίλος μου που σου λέω έχει αλλάξει και φλάτζα γιατί με τους εκκεντροφόρους αναίβαζε πολύ θερμοκρασία και έχανε λάδι. Αλλά με την καινούρια φλάτζα πάει κανονικά. Δες αν έχει κάτι παρόμοιο ο δικός σου.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-07, 11:00
Το avatar του χρήστη K3RN3L
K3RN3L Ο χρήστης K3RN3L δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 44
K3RN3L is on a distinguished road
225? Του φίλου μου δυναμομετρήθηκε 218 αλογα. Σε σχεση με αυτο που ηταν στην αρχη το 25αρι η μονη διαφορα που ειδαμε επιδη το ειχαμε δοκιμασει ξανα ειναι να με κραταει λιγο μεχρι και την 3η αλλαγη... Ενω μαμα οταν ηταν ξεκολούσα απο την αρχή... Οι εκκεντροφοροι εδωσαν λιγο παραπανω διάρκεια... Παντως μοτερ με μοτερ παιζει διαφορά... Το δικο μου εδειξε 201 αλογα με ελευθερο φιλτρο μεσα στο φιλτροκουτι του και supersprint τελικο... Και 28αρι που γνωρίζω στο ιδιο δυναμόμετρο εδειξε 196 αλογα με εξατμιση και φιλτρο ελευθερο... Μπέρδεμα... Πάντως θα του πω αυτο για την φλάντζα.. thanx matrixlord...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-07, 12:40
Το avatar του χρήστη teothekid
teothekid Ο χρήστης teothekid δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2006
Μηνύματα: 701
teothekid is on a distinguished road
Βαλτε ρε 330 να βρειτε την υγειά σας..............
__________________
Εμεις οι Ελληνες εεεεεεεεεχουμε λεφτα.......¥€$
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-07, 12:42
Το avatar του χρήστη str2004
str2004 Ο χρήστης str2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 601
str2004 is on a distinguished road
Ποιος θα στο βαλει το μοτερ???? Ο "ξυπολυτος" ??????
__________________
Κατι "παιζεται" .... ΕΔΩ.... και ΕΔΩ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-07, 15:52
Το avatar του χρήστη ALEXIS_23
ALEXIS_23 Ο χρήστης ALEXIS_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2007
Μηνύματα: 203
ALEXIS_23 is on a distinguished road
Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά σήμερα μου έκαναν την καρδιά περιβόλι...Ο νόμος μέχρι 400 κυβικά παραπάνω δε λέει?Ενας γνωστός με απέτρεψε κατηγοριματικά να βάλω 25αρι γιατι θα έχω πρόβλημα νομικό.Υπάρχει περίπτωση μέχρι και να χάσω το αμάξι μου είπε αν βρεθεί οτι από 316 θα γίνει 325.Έχει δίκοιο?Πως γίνεται ι διαδικασία?Σβήνουν τον αριθμό πλαισίου?Αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο.Αν όντως ισχύει αυτό μέχρι 2λιτρο μπορώ να βάλω. S O S!!! A!!!! To 25αρι είναι του '96.
__________________
KouKouRouKou katastasi...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-08-07, 15:55
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALEXIS_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά σήμερα μου έκαναν την καρδιά περιβόλι...Ο νόμος μέχρι 400 κυβικά παραπάνω δε λέει?Ενας γνωστός με απέτρεψε κατηγοριματικά να βάλω 25αρι γιατι θα έχω πρόβλημα νομικό.Υπάρχει περίπτωση μέχρι και να χάσω το αμάξι μου είπε αν βρεθεί οτι από 316 θα γίνει 325.Έχει δίκοιο?Πως γίνεται ι διαδικασία?Σβήνουν τον αριθμό πλαισίου?Αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο.Αν όντως ισχύει αυτό μέχρι 2λιτρο μπορώ να βάλω. S O S!!! A!!!! To 25αρι είναι του '96.
Ο καθενας λεει οτι π@π@ριά θέλει... Υπάρχουν μέσα εδώ 316ι δηλωμένα Μ3...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-08-07, 15:58
Το avatar του χρήστη ALEXIS_23
ALEXIS_23 Ο χρήστης ALEXIS_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2007
Μηνύματα: 203
ALEXIS_23 is on a distinguished road
Thanks φίλε MATRIX αλλά ακόμα δεν ξέρω που να καταλήξω!Θα πάρω δικό μου μηχανικό κοντά όταν θα γίνει η ενχείρηση.Να είμαι όσο πιο σίγουρος γίνεται.
__________________
KouKouRouKou katastasi...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.