Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-07, 08:00
dion999 Ο χρήστης dion999 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-11-2004
Μηνύματα: 302
dion999 is on a distinguished road
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΡΕΛΑΝΤΙ

Καλησπερα σε ολους,
Εδω και μερικες μερες ενα περιεργο προβλημα εχει εμφανιστει στο αμαξι και ακομα λυση δεν εχει βρεθει(σε λιγο παλι θα παω στο συνεργειο!).
Ξαφνικα το αμαξι σταματησε να εχει ρελαντι.Σε τοσο εντονο βαθμο που αν δε μαρσαρω σβηνει.Ενοειται οτι ειναι αρκετα σοβαρο μια και η οδηγηση ειναι σχεδον αδυνατη.Ο πρωτος ελεγχος εδειξε οτι ειναι η βαλβιδα ρελαντι αλλα αποδειχτηκε οτι τελικα δεν ηταν.Τσεκαριστικαν σχεδον τα παντα και ακομα που οφειλεται το προβλημα δεν εχει ανακαλυφθει! Για να κανω τη δουλεια μου και να μπορεσω να το κινησω το αμαξι μου ανεβασαν το ρελαντι στις 1000 στροφες και παλι ομως μετα απο λιγα λεπτα αρχισε να πεφτει.Γενικα ειναι πολυ περιεργο το θεμα.Ελπιζω σημερα να βρεθει λυση αλλα δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξος,γιαυτο εβαλα και το post εδω μπας και καποιος γνοριζει κατι.
(το αμαξι ειναι Ε36-318-m40)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-07, 08:10
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Dion, το είχα και γω μια περίοδο. Άλλαξα βενζινάδικο και τύπο βενζίνης από super αμόλυβδη σε κανονική και διορθώθηκε μόνο του. Είμαι σχεδόν σίγουρος όμως ότι έφταιγε το συγκεκριμένο πρατήριο διότι διαπιστώθηκε το ίδιο και σε άλλον φίλο εδώ στο forum.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-07, 08:15
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dion999 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους,
Εδω και μερικες μερες ενα περιεργο προβλημα εχει εμφανιστει στο αμαξι και ακομα λυση δεν εχει βρεθει(σε λιγο παλι θα παω στο συνεργειο!).
Ξαφνικα το αμαξι σταματησε να εχει ρελαντι.Σε τοσο εντονο βαθμο που αν δε μαρσαρω σβηνει.Ενοειται οτι ειναι αρκετα σοβαρο μια και η οδηγηση ειναι σχεδον αδυνατη.Ο πρωτος ελεγχος εδειξε οτι ειναι η βαλβιδα ρελαντι αλλα αποδειχτηκε οτι τελικα δεν ηταν.Τσεκαριστικαν σχεδον τα παντα και ακομα που οφειλεται το προβλημα δεν εχει ανακαλυφθει! Για να κανω τη δουλεια μου και να μπορεσω να το κινησω το αμαξι μου ανεβασαν το ρελαντι στις 1000 στροφες και παλι ομως μετα απο λιγα λεπτα αρχισε να πεφτει.Γενικα ειναι πολυ περιεργο το θεμα.Ελπιζω σημερα να βρεθει λυση αλλα δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξος,γιαυτο εβαλα και το post εδω μπας και καποιος γνοριζει κατι.
(το αμαξι ειναι Ε36-318-m40)
Καλημερα φιλε πριν κανα μηνα ειχα και εγω το ιδιο προβλημα,στην αρχη ξεκινησε με ψιλοδιακοπες μετα ασταθεια του ρελαντι και μετα απο λιγο δεν πηγαινε καθολου, τι εφταιγε?τα μπουζοκαλωδια του 2ου και 3ου κυλινδρου δεν εκαναν καλη επαφη στα μπουζι τα αλλαξα ολα και υσηχασα ριξε και εσυ μια ματια. Θεωρω δεδομενο οτι ελενξες για νερωμενη βενζινη επισης καποιος αλλος εγραψε για προβληματικο αισθητιρα εκεντροφορυ κανε ενα ελενγχο και σε αυτο.
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-07, 08:22
dion999 Ο χρήστης dion999 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-11-2004
Μηνύματα: 302
dion999 is on a distinguished road
Παιδια δε νομιζω οτι ειναι η βενζινη μια και το εχω ξαναγεμισει απο αλλου.Εξαλου μιλαμε για αποτομη εμφανιση του προβληματος και μονο στο ρελαντι και σε βαθμο πολυ μεγαλο ωστε να σβηνει σε 1 sec το αμαξι.Τα μπουζι τα τσεκαραν οπως και τον εκκεντροφορο(μιλαμε το εχουν κανει φιλο και φτερο το αμαξι και ακομα δεν εχουν βρει τι συμβαινει)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-07, 08:38
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dion999 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια δε νομιζω οτι ειναι η βενζινη μια και το εχω ξαναγεμισει απο αλλου.Εξαλου μιλαμε για αποτομη εμφανιση του προβληματος και μονο στο ρελαντι και σε βαθμο πολυ μεγαλο ωστε να σβηνει σε 1 sec το αμαξι.Τα μπουζι τα τσεκαραν οπως και τον εκκεντροφορο(μιλαμε το εχουν κανει φιλο και φτερο το αμαξι και ακομα δεν εχουν βρει τι συμβαινει)
Φιλε dion το σταθεροποιητη πιεσης τον ειδαν ενα μικρο βαρελακι ειναι στην ακρη της μπεκιερας απο την εξω μερια αυτο κραταει σταθερη πιεση στα μπεκ. Μην απελπιζεσαι θα την βρεις την ακρη
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-07, 08:44
dion999 Ο χρήστης dion999 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-11-2004
Μηνύματα: 302
dion999 is on a distinguished road
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...τις εχω σημειωσει και ξεκιναω παλι για το service....Για οτι νεοτερο θα ενημερωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-07, 08:44
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Φίλε dion κοίτα και στο παρακάτω thread που είχε ο Strax παρόμοιο πρόβλημα.

Θέλει πολύ λεπτομερειακό έλεγχο και ενα - ενα έλεγχο τα πιθανά αίτια. Μην απελπίζεσαι που λέει και ο Νασος Θα το βρείς τελικά...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-07, 11:00
dion999 Ο χρήστης dion999 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-11-2004
Μηνύματα: 302
dion999 is on a distinguished road
To προβλημα λυθηκε(ελπιζω οριστικα).Τελικα ειχε σχεση με την πεταλουδα και ενα ποτενσιομετρο που ξαναρυθμιστηκε με βασει το computer γιατι ειχε χασει τις αρχικες του ρυθμισεις.Υποθεση 2 λεπτων και φυσικα δε μου χρεωσαν τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-07, 11:22
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Μπραβο. Πολύ ευχάριστο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.