Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-08, 11:35
Το avatar του χρήστη vmantas
vmantas Ο χρήστης vmantas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μηνύματα: 129
vmantas is on a distinguished road
Ελαστικά Χ3

Γεια σας.
Τι θα προτείνατε για λάστιχο σε Χ3, 3.0, 2004, ζάντες 17"?
αυτά που έχει από μαμά, κάτι bridgestone δεν θυμάμαι ακριβώς ποιά, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, καθώς μόνο ΄τώρα στα 49000 χλμ, και στο γλιστερό έννοιωσα ότι χάσαν λίγο πρόσφυση.

Αλλά από τότε μέχρι σήμερα φαντάζομαι έχουν προχωρήσει τα μοντέλα και στα λάστιχα, οπότε τι θα προτείνατε?
Αν θέλετε λέτε και περίπου τα eurια και που θα συμβουλεύατε να μπουν.

Ευχαριστώ,

βμ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-08, 13:50
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Pirelli Scorpion STR ή Zero , Michelin Latitude ή Diamaris. Τα Scorpion STR τα έχει ένας φίλος στο Χ3 του (σε 18αρα ζάντα) και είναι πολύ ευχαριστημένος...πολύ καλύτερα (μου λέει) από τα Bridgestone που είχε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-08, 14:37
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Εβαλα πριν 6μηνο τα Michelin Latitude HP σε 17αρα (235-65/17).
All season θεωρούνται (είναι και M+S)
Πολυ ευχαριστημένος!
Γύρω στα 700Ε θα τα βρεις...
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-08, 14:43
Το avatar του χρήστη vmantas
vmantas Ο χρήστης vmantas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μηνύματα: 129
vmantas is on a distinguished road
Να ρωτήσω...
Οταν λες ευχαριστημένος τα συγλρίνεις με τα μαμά bridgestone ας πούμε.
Και σε τι σου αρέσουν καλύτερα, π.χ. θόρυβος κύλισης, πρόσφυση σε βρεγμένο, βλέπεις διαφορά σε κράτημα στις στροφές, διαφορά στην κατανάλωση?

thanks
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-08, 15:01
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Εμενα είχα μαμα MICHELIN MXV4, το οποίο και καταργήθηκε πριν 2 χρόνια.
Επειδή το παρέλαβα μεταχειρισμένο (και με αρκετά φθαρμένα λάστιχα) δεν τα κράτησα σχεδόν καθόλου, οπότε δεν τα σχολιάζω.
(Στο Honda CR-V που είχα Bridgestone Dueller 694 - 215-65/16 είχα καλό κράτημα αλλα πολύ θόρυβο, 50-50 γαρ...)
Με τα νεα λάστιχα όμως έκανα 12,000 χλμ, σε διάφορες συνθήκες (πχ Αυστρία, με -18οC) και ταχύτητες 140-160 (στο εθνικό τους δίκτυο) και το κράτημα ήταν εξαιρετικό!
Επίσης και στην Ελλάδα όλο αυτό το διάστημα εχω άριστο κράτημα (και σε βρεγμένο οδόστρωμα), καθόλου θόρυβο και άριστο κράτημα στις στροφές.

Η κατανάλωση μάλλον εξαρτάται και από την διάσταση (η συγκεκριμένη είναι η μικρότερη που προσφέρεται για το Χ5) οπότε δεν νομίζω οτι πάει παρακάτω...(εχω περίπου 9Lt/100Km). Τώρα, τα άλλα που λένε για οικονομία καυσίμου με το ένα ή άλλο λάστιχο, τι να πω, δεν έχω μέτρο σύγκρισης

Τώρα, σε 18 ή 19 inches τροχούς, μπορεί να κρατάει καλύτερα, αλλα εμένα δεν με χαλάει.

Πάντως, να πω την αμαρτία μου, σκέφτομαι τον επόμενο χειμώνα να πάρω και ένα σετ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ λάστιχα (επειδή πάω συχνά χιόνια)... για την δύσκολη/κακία ώρα...
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-08, 15:07
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Δες και αυτά τα reviews...
http://www.tirerack.com/tires/survey...jsp?type=SSTAS
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-08, 00:51
jabar Ο χρήστης jabar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 40
jabar is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Pirelli Scorpion STR ή Zero , Michelin Latitude ή Diamaris. Τα Scorpion STR τα έχει ένας φίλος στο Χ3 του (σε 18αρα ζάντα) και είναι πολύ ευχαριστημένος...πολύ καλύτερα (μου λέει) από τα Bridgestone που είχε.
τα srt μ αρεσουν(τα ξαναβαλα)αλλα παλι οπως και τα πρωτα,μου δινουν την εντυπωση οτι εχασαν αρκετα μετα τις 25000 χλμ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-08, 01:42
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παίδες, εχουν ανοίξει ένα εκατομύριο thread με ελαστικά. Φτάνει πια!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-08, 08:28
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Nick
Μπορεί να ανοιξαν αντίστοιχα θέματα στο παρελθόν, αλλά:
1. Δεν υπάρχει τετοιο θέμα το τελευταίο εξάμηνο, για σειρά Χ
2. Το θέμα λάστιχα είναι δυναμικό, δλδ τα λάστιχα που πριν ένα χρόνο ήταν ΤΟΡ στην κατηγορία τους, μπορεί τώρα να έχουν ξεπεραστεί...
3. Προστίθενται συνέχεια νέα μέλη στο forum, τα οποία μπορεί να 'χουν να προσφέρουν μια καλή /τεκμηριωμένη γνώμη, την οποία δεν μπορούσαν να δώσουν σε προηγούμενα θέματα.

Τέλος, αν το θέμα σε κούρασε, μην ασχολείσαι - 7 σχόλια είχε όλα και όλα, δεν σε είδα να σχολίαζεις αντίστοιχα post ("επαναλαμβανόμενα"), ίσως και μεγαλύτερα, με τον ίδιο τρόπο...
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-08, 23:32
Το avatar του χρήστη zsek
zsek Ο χρήστης zsek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-12-2006
Μηνύματα: 19
zsek is on a distinguished road
Το δικό μου το παρέλαβα με τα Pirelli Scorpion STR. Προσωπικά με απογοήτευσαν τα λάστιχα στο βρεγμένο και στο κρύο. Για καλοκαίρι και δρομο τα λάστιχα είναι αρκετά καλά αν και δεν θα τα προτειμούσα πάλι. Αποφάσισα να κινηθώ σε λύση χειμερινών και τώρα ψάχνω για ένα set all season. Τα χειμερινά που έβαλα είναι τα Bridgestone LM25 4x4 (εννοείται M+S αφού είναι χειμερινα). Τα λάστιχα είναι απλά κορυφαία αφού πιάνουν στο χιόνι όπως τα Pirelli στη βροχή (οχι δεν υπερβάλλω - οποιος δοκιμάσει χειμερινά θα με θυμηθεί). Τις τελευταίες μέρες μόνο με την ζέστη έχουν αρχίσει να γλυστράνε όταν ζεσταθούν αλλά είναι απόλυτα λογικό αφού θα έπρεπε να είναι ήδη στην αποθήκη. Σκέφτομαι να του βάλω ένα σετ Michelin Pilot Sport A/S το οποίο έχει και ένδειξη M+S για να τα κρατήσω μέχρι να πιάσουν πάλι τα κρύα...

PS: Φοράω 17αρες 235/55/17.
__________________
Panzer uber alles
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.