Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-04, 14:22
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Μ3 Μπροστινά φρένα - πρόβλημα

Καλημέρα σε όλους. Εχω ένα πρόβλημα με τα μπροστινά φρένα της Μ3 μου. Είναι Ε 46 και παρουσιάζει το εξής: Όταν ζεσταθούν τα φρένα, την ώρα που δουλεύουν κραδάζει το τιμόνι σα να είναι στραβοί οι δίσκοι. Την πρώτη φορά που τόπαθα είπα...... Α ρε Μήτσο τα στράβωσες τα δισκάκια σου. Όμως, μετά από λίγο που κρύωσαν δούλευαν πάλι βελούδινα. Πήγα στον Γιώργο το Σαμαρά στον περιφερειακό του πολύγωνου ο οποίος μου άλαξε τακάκια εντός εγγύησης. Στην αρχή όλα πήγαν καλά. Πήγα όμως μια Πάργα και στην επιστροφή ξαναρχίσαμε τα ίδια. Μόλις ζεσταίνονται κραδάζουν, μόλις κρυώσουν δουλεύουν βελούδινα. Μπας και κανένας έχει εμπειρία από το πως λύνεται το θέμα ? Αναμένω με ενδιαφέρον καμια καλή ιδέα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-04, 14:27
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Βασικά πρέπει μάλλον να περιμένεις απάντηση από τον Strax που έχει Μ3 Ε46, αλλά θα σου πρότεινα να δεις στους αεραγωγούς μπροστά στον προφυλακτήρα σου έχει καπάκια που σχηματίζουν δύο οβάλ τρύπες το καθένα (μία πάνω και μία κάτω)! Δοκίμασε να βγάλεις αυτά τα καπάκια (τα οποία βγαίνουν εύκολα) για να αυξήσεις την ροή του αέρα προς τους δίσκους σου μπάς και ζεσταίνονται λιγότερο (για αρχή)
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-04, 14:45
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Είναι ένα χαρακτηριστικό βουητό? Εγώ προσωπικά το παρατηρώ κυρίως σε έντονα φρεναρίσματα σε κατηφορικά κομμάτια. Αν είναι αυτό, νομίζω ότι συμβάλλουν οι τρυπητοί δίσκοι και δεν έχει ιδιαίτερη λύση, αλλά έτσι και αλλιώς συμβαίνει σπάνια (το ίδιο έχω παρατηρήσει και σε άλλες περιπτώσεις σε άλλα αμάξια (όπως ΜΖ3, SLK με τρυπητά δισκόφρενα κλπ). Αν τώρα έχεις κραδασμούς στο τιμόνι, τότε μάλλον είναι οι δίσκοι. Αλήθεια, τακάκια σου άλλαξε και στις τέσσερις γωνίες ή μόνο μπροστά? Πάντως, τα καπάκια που λέει ο Mpower δεν τα έχω βγάλει. Τα ανακαλύψαμε πριν μερικές μέρες και θέλω να τα βγάλω όταν θα πάμε πίστα για να μπορέσω να εκτιμήσω καλύτερα αν και πόση διαφορά θα κάνουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-04, 15:14
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Φίλε Strax,
Το φαινόμενο δεν έχει να κάνει με το βουητό από τους διάτρητους δίσκους. Αυτό είναι γνωστό. Το φαινόμενο έχει να κάνει με ΚΡΑΔΑΣΜΟ. Σου έχει τύχει ποτέ να φρενάρεις με στραβούς δίσκους? Ε ! αυτό είναι το φαινόμενο. Αλάξαμε τακάκια μόνο μπρός. Το φαινόμενο επαναλήφθηκε και αφορά μόνο στα μπροστινά φρένα. Η ιδέα του να τσεκαριστούν οι αεραγωγοί μου φαίνετε ενδιαφέρον και θα το κοιτάξω. Εσύ χρησιμοποιείς τα εργοστασιακά τακάκια? Αν όχι, τι βάζεις? Εγώ εως τώρα βάζω μόνο εργοστασιακά εξαρτήματα για να αποφεύγω τα ρίσκα.

Α ! και πούσε? Αμα πάτε πίστα, θα με πάρετε και εμένα αν υποσχεθώ να είμαι καλό παιδί και να μη πειράζω τους άλλους? Δεν το έχω βάλει ποτέ σε πίστα και θα με ενδιέφερε το ενδεχόμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-04, 15:21
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Άλλαξα τακάκια πρώτη φορά πριν από κάνα μήνα μαζί με τον μάστρο Mpower και έβαλα εργοστασιακά τακάκια, αλλά αυτά που προορίζονται για τα αμερικάνικα Μ3 (που δεν έχουν τρυπητούς δίσκους). Οι φήμες λένε ότι είναι λίγο πιο μαλακά. Ακόμα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα, αλλά μπορώ να σου πω ότι είχαν τα μισά λεφτά!
Για τη πίστα είναι στο πρόγραμμα εκδρομούλα Θεσ/νίκη και Σέρρες και εννοείται ότι θα ενημερωθείτε εγκαίρως!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-04, 14:30
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Αγαπητέ Μ Power μπράβο. Το κοιτάξαμε το θέμα και όντως οι αεραγωγοί είχαν τάπες. Ο αριστερός είχε τάπα με 2 μικρές οριζόντιες σχισμές και ο δεξύς είχε τελείως κλειστή τάπα. Τις βγάλαμε τις τάπες και μένει τώρα να δούμε το αποτέλεσμα. Αν και μάλλον το θέμα λύθηκε πλέον αφού δεν πήγαινε αέρας από τους αεραγωγούς στα φρένα. Ευχαριστώ θερμά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-04, 14:34
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Any Time...όποτε μπορώ να βοηθάω χαίρομαι πόσο μάλλον που αυτό δεν το είχαμε δοκιμάσει!!!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-04, 14:47
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Αν θυμάμαι καλά (θα τσεκάρω και θα επανέλθω), το συγκεκριμένο σημείο είναι και το σημείο που διοχευτεύει αέρα στο κάτω μέρος του φιλτροκουτιού. Αν βγάλεις όλες τις τάπες λογικά θα πηγαίνει λιγότερος αέρας προς τα εκεί με κάποια πιθανή μείωση της ιπποδύναμης! Οπότε αν ισχύει αυτό πρέπει να ανοίγουμε όλες τις τάπες για διαδρομές που καταπονούν τα φρένα και να τις κλείνουμε για μονομαχίες σε ευθείες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-04, 16:05
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
χεχε. Να βάλουμε μηχανικά κλαπέτα.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-04, 12:32
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Πάντως το βουητό στο έντονο φρενάρισμα με τα φρένα ζεσταμένα είναι ένα πολύ σοβαρό και κοινό προβλημα ΟΛΩΝ των Bmw!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.