Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-08-12, 08:48
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Η δική μου (αφελής) γνώμη είναι το Ε30 (σε σπόρ μορφή, iS, κάποια έκδοση ///Μ) ότι πρέπει να είναι S14 και να οδηγείται κάπως (υπο κλίμακα γιατί ο Βέλγος είναι Θεός και πρέπει να έχει δουλέψει πολύ χώρια το ταλέντο) έτσι:



Γρήγορα με ακρίβεια. Ολίσθηση πίσω μέρους, εννοείται μόνο και μόνο γιατί πας στο όριο και είναι πισωκίνητο. Μικρή και αποδοτική (ή όχι καταστρεπτική για την ΜΩΤ). Στην άσφαλτο τουλάχιστον.
Αυτά τα συνέχεια με το πλάι με το ζόρι είναι λίγο ανούσια.


Επίσης να με συμπαθάτε, αλλά το να μπαίνουν μοτέρ biturbo, triturbo, Μ30, είναι αταίριαστα.
Εντάξει τα project του TSAF έχουν νόημα.

Άμα είναι να ξεφτιλίσεις το αυτοκίνητο, κάντο καλά...βάλε Chevy 357 ή 427 καλύτερα....

Αφελής γνώμη.

Γιάννη, κάντο να δουλεύει σωστά συνέχεια με 190ps έστω. Τα 220ps θα είναι καλύτερα με 2.3lt.
Αν είναι να ξοδέψεις πολλά, κάνε και ανακατασκευή και 2.3lt.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-08-12, 12:21
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
τι βιντεάρα, τι ακουστική πανδαισία... όσες φορές κι αν το έχω δει δε χορταίνω να το ξαναβλέπω!

(σόρρυ για το off-topic)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-08-12, 16:50
Το avatar του χρήστη P.kwstas E36
P.kwstas E36 Ο χρήστης P.kwstas E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 227
P.kwstas E36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δική μου (αφελής) γνώμη είναι το Ε30 (σε σπόρ μορφή, iS, κάποια έκδοση ///Μ) ότι πρέπει να είναι S14 και να οδηγείται κάπως (υπο κλίμακα γιατί ο Βέλγος είναι Θεός και πρέπει να έχει δουλέψει πολύ χώρια το ταλέντο) έτσι:



Γρήγορα με ακρίβεια. Ολίσθηση πίσω μέρους, εννοείται μόνο και μόνο γιατί πας στο όριο και είναι πισωκίνητο. Μικρή και αποδοτική (ή όχι καταστρεπτική για την ΜΩΤ). Στην άσφαλτο τουλάχιστον.
Αυτά τα συνέχεια με το πλάι με το ζόρι είναι λίγο ανούσια.


Επίσης να με συμπαθάτε, αλλά το να μπαίνουν μοτέρ biturbo, triturbo, Μ30, είναι αταίριαστα.
Εντάξει τα project του TSAF έχουν νόημα.

Άμα είναι να ξεφτιλίσεις το αυτοκίνητο, κάντο καλά...βάλε Chevy 357 ή 427 καλύτερα....

Αφελής γνώμη.

Γιάννη, κάντο να δουλεύει σωστά συνέχεια με 190ps έστω. Τα 220ps θα είναι καλύτερα με 2.3lt.
Αν είναι να ξοδέψεις πολλά, κάνε και ανακατασκευή και 2.3lt.

αναφαιρει 4WD καπου στην αρχη???γιατι την τοποθετησαν??προβλημα στην προσφιση με την πισωκινιση???
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-08-12, 19:31
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη, κάντο να δουλεύει σωστά συνέχεια με 190ps έστω. Τα 220ps θα είναι καλύτερα με 2.3lt.
Αν είναι να ξοδέψεις πολλά, κάνε και ανακατασκευή και 2.3lt.
Δημήτρη ακόμα δεν το έχω ξεκινήσει, είμαι στο στάδιο που μαζεύω μεν πράγματα αλλά δεν έχω καταλήξει.
Όπως σου έγραψα θέλω να φτιάξω ενα αξιοπρεπές ΕΕ και να κάνω την πλάκα μου όπως ο Πλατής πρίν μερικά χρόνια. Αυτό είναι ευκολο, ενα κλουβι, καθίσματα βασεις αγγιστρα πυρόσβεση και γενικός διακόπτης + 4 λάστιχα. Ελάφρωμα και φύγαμε...
Αργότερα ετσι για το γαμώτο φέρνω ενα Μ3 γνήσιο απ' έξω για να το βλέπω. Άσε που ετσι όπως θα το φτιάξω θα το κάνω και βόλτα κάθε μέρα
Δευτερο ενδεχόμενο είναι να ασχοληθώ με αυτό και να φτιάξω ενα όμορφο και σωστό βολτάδικο αλλά ρε γμτ πόσα βολτάδικα να έχει κανείς? με την αφίσα του Ravaglia μεγαλώσαμε...
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-08-12, 21:25
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη ακόμα δεν το έχω ξεκινήσει, είμαι στο στάδιο που μαζεύω μεν πράγματα αλλά δεν έχω καταλήξει.
1) Όπως σου έγραψα θέλω να φτιάξω ενα αξιοπρεπές ΕΕ και να κάνω την πλάκα μου όπως ο Πλατής πρίν μερικά χρόνια. Αυτό είναι ευκολο, ενα κλουβι, καθίσματα βασεις αγγιστρα πυρόσβεση και γενικός διακόπτης + 4 λάστιχα. Ελάφρωμα και φύγαμε...
Αργότερα ετσι για το γαμώτο φέρνω ενα Μ3 γνήσιο απ' έξω για να το βλέπω. Άσε που ετσι όπως θα το φτιάξω θα το κάνω και βόλτα κάθε μέρα
2) Δευτερο ενδεχόμενο είναι να ασχοληθώ με αυτό και να φτιάξω ενα όμορφο και σωστό βολτάδικο αλλά ρε γμτ πόσα βολτάδικα να έχει κανείς? με την αφίσα του Ravaglia μεγαλώσαμε...
Ναι ...το 1) παρακαλώ
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-08-12, 23:05
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Σήμερα πάτησα με το οικογενειακό μας Ε46 330 ci.
Από στάση ως τελειώματα 3ης δικιάς μου ενα φτερό μπροστά το Ε46
από δευτέρες πετάχτηκε μπροστά αλλά το μάζευα μεχρι που μας κόψαν, ως τα τελειώματα της 4ης μισό αμαξι μπροστά το 330. Θετικό το αποτέλεσμα πιστευω.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-08-12, 09:46
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα πάτησα με το οικογενειακό μας Ε46 330 ci.
Από στάση ως τελειώματα 3ης δικιάς μου ενα φτερό μπροστά το Ε46
από δευτέρες πετάχτηκε μπροστά αλλά το μάζευα μεχρι που μας κόψαν, ως τα τελειώματα της 4ης μισό αμαξι μπροστά το 330. Θετικό το αποτέλεσμα πιστευω.
εισαι διπλα διπλα με 330?εισαι μαμισιος η τα δικα μας δεν πανε ετσι?(οχι οτι εχω ανοιξει αλλα).δηλαδη με ενα πιο κοντο βημα πιθανον να ησουνα μπροστα?μολις αλλαξεις το βημα θα δεις διαφορα.εμενα μου εχουν αλλαξει το βημα απο πριν το παρω κ μπορω να πω πως για μεσα στη πολη βολταδικο ειναι αστερι,μολις βγαινεις παραεξω γινεται καπως κουραστικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-08-12, 10:30
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Kαραμαμα, απλά εβαλα το γραναζι στο λουφτ στην θεση που το αυτοκίνητο εχει μετρηθεί ότι δουλευει σωστα, γιατι ο προηγουμενος ιδιοκτήτης έπαιζε με το γρανάζι για να το κανει πιο οικονομικό.
Πιστευω πως αν ειχε 16άρια, ίσως και αν το ξεκινούσα και πιο σωστά θα ήμουνα δίπλα ίσως και ενα κλικ πιο μπροστά.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-08-12, 12:27
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
ευτυχής πλέον κάτοχος ενος Ε30 με S14 , είμαι προβληματισμένος , πρώτον αν αξίζει τον κόπο η βελτίωση αυτού του κινητήρα και δεύτερον , θεωρώντας δεδομένο πως ο κινητήρας βελτιώνεται, απορώ γιατί κανείς δεν ασχολείται με τον κινητήρα αυτό.

Δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να τον βάλω σε κάποιο 2002 και να βάλω 6κυλινδρο στο Ε30 , αν ήθελα θα έπαιρνα 6κύλινδρο από την αρχή. Ο στόχος μου είναι 220 άλογα.

Πιστευω πως ειναι εφικτός ο στόχος με άγραφο και εκκεντροφόρους.
Σε δευτερη φάση όταν θα χρειαστεί μέταλλα θα το κάνω 2300 από 2000.

Θα αναρωτηθέιτε γιατί να παιδευτώ για να βγάλω 220 άλογα την στιγμή που με τα μισά λεφτά θα τα έβγαζα πανεύκολα από ενα 3500 από 735...αλλά είναι άλλο πράγμα να ακούς το 4πετάλουδο να ουρλιάζει ενώ όσοι δεν ξέρουν αναρωτιούνται γιατί κανει έτσι το 316...
το διλιτρο ισως 220 - 230 να τα βγαλει δυσκολα αλλα 210 θα τα βγαλει με κεντροφορους αγραφο καπακι σεναρισμενο airbox κ ρευματα.πολλα λεφτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είμαι σπασικλας..
Εχεις 6000 ευρώ? καλώς, θα έχεις 210 άλογα.
Δεν έχεις, ξέχασε το..
Με άγραφο και εκκεντροφόρο, όχι άλογο, ούτε στραγάλι δε θα πάρεις..
Θέλεις υποχρεωτικά υπερκυβισμό, και τέλος της συζήτησης εδω..
επετρεψε μου να μην συμφωνησω απολυτα!οτι θελεις πολλα λεφτα για να γινει γρηγορο πανω απο 220 αλογα κ σωστο ναι.εκει που συμφωνω ειναι οτι με τον υπερκυβισμο θα παρει αυτοματος καλυτερες ροπες (οχι κ τις τρελες για τα λεφτα των μπιελων-στροφαλου-πιστονιων) κ ταυτοχρονα κ λιγα ΄΄στραγαλια΄΄.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη το ξερεις οτι μου αρεσει ο S14 αλλα πιστευω οτι τα 220-230 θα τα βαρεθεις γρηγορα. Οταν μιλαω για 6 cyl σε Ε30 δεν μιλαω ποτε για τιποτα χαρχαρομαντεμια απο 7αρες. Μιλαω παντα και μονο για S series μοτερ. Αnyway αμα πας για 6cyl θα βαλουμε εναν S54 με Alpha N και θα κανει παπαδες πανω στο 30αρι. Προχτες βγαλαμε το δευτερο γνησιο Ε36 Μ3 με S54. ΑΠΛΑ ΦΟΒΕΡΟ.
ισως η καλυτερη επιλογη ΑΛΛΑ θες απαραιτητα φρεναρες,αναρτησαρες κ μονο με αυτα + το κοστος τοποθετησεις κ κατι που σιγουρα θα βγει στην πορεια φτανουμε κ περναμε το θεο,για την εποχη!!(προσωπικη μου αποψη)








Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alpaneras Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κακό είναι ότι προχθές οδήγησα ένα σωστό στοκ 2.0 σε τετράπορτη καρότσα και έπαθα πλάκα, γιατί ήταν πιο δυνατό από αυτό που νόμιζα ως σωστό στοκ 2.3!!!
Τώρα δεν είδα αν έχει κανένα σουπερ κοντό διαφορικό και με ξεγέλασε γιατί του έκανα μια πολύ μικρή διαδρομή. Επίσης φόραγε 15ρες ζάντες.
σιγουρα οι 15αρες δινουν αλλο βημα αλλα ενα ΣΩΣΤΟ 2.0λιτρο παει πολυ καλα εστω κ μαμα.(δεν απευθυνομαι σε υποστηριχτες S54 (tsaf) ουτε το συγκρινο)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δική μου (αφελής) γνώμη είναι το Ε30 (σε σπόρ μορφή, iS, κάποια έκδοση ///Μ) ότι πρέπει να είναι S14 και να οδηγείται κάπως (υπο κλίμακα γιατί ο Βέλγος είναι Θεός και πρέπει να έχει δουλέψει πολύ χώρια το ταλέντο) έτσι:



Επίσης να με συμπαθάτε, αλλά το να μπαίνουν μοτέρ biturbo, triturbo, Μ30, είναι αταίριαστα.
Εντάξει τα project του TSAF έχουν νόημα.

Άμα είναι να ξεφτιλίσεις το αυτοκίνητο, κάντο καλά...βάλε Chevy 357 ή 427 καλύτερα....

Αφελής γνώμη.

Γιάννη, κάντο να δουλεύει σωστά συνέχεια με 190ps έστω. Τα 220ps θα είναι καλύτερα με 2.3lt.
Αν είναι να ξοδέψεις πολλά, κάνε και ανακατασκευή και 2.3lt.
συμφωνω απολυτα κ ξαναλεω οτι ενα σωστο 2.0 υστερει ουσιαστικα στις ροπες απο ενα 2.3 κ αφου θες να το σκαλισεις φτιαχτω σωστα κ θα πατας για πλακα τα 2.3 τα σωστα κ οχι τα πειραγμενα, + κατι 330 κ σια.θα γλιτωσεις τα λεφτα των ανταλλκτικων = λιγοτερο κοστος.αν παλι εχεις βρει φθηνα τα ανταλλακτικα καντο 2.3 κ ξεκινας με αλλη βαση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-08-12, 12:42
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Aν πάει για υπερκυβισμό, δεν πάει καν σε 2.3... Το ρεκτιφιέ θα το κάνει έτσι κι αλλιώς. Τα εργατικά έξοδα θα είναι ίδια. Θα πληρώσει κάτι παραπάνω και θα πάει σε 2.5 απευθείας. Δεν θα έχει τις ίδιες πεταλούδες και βαλβίδες με το 2.5, αλλά θα εξακολουθεί να είναι καλύτερη λύση από το 2.3, και με μεγάλο potential πλεον μετά να το φτάσει στο θεό αν το σηκώνει η τσέπη. Με 2.5, τα 250 είναι σχετικά εύκολη υπόθεση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.