Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 09-08-05, 02:01
ygkamoulak Ο χρήστης ygkamoulak δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-09-2004
Μηνύματα: 54
ygkamoulak is on a distinguished road
Παιδία γειά σας.Δυστυχώς βλέπω πως από κάποιους το θέμα γελοιοποιήθηκε με διάφορες εκφράσεις όπως "τούβλο" και μπλα,μπλα,μπλα.
Καταρχήν η χρυσή συνταγή μιάς καλής αγωνιστικής κατασκευής η οποία ναι μεν πάει γρήγορα στην ευθεία αλλά και στρίβει είναι:ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΟ ΑΜΑΞΩΜΑ-ΚΟΝΤΟ ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ.Τώρα για το E30 M3 περί στο οποίο και ο λόγος ήταν και παραμένει ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΥΣΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ WRC (ΡΑΛΛΥ ΚΟΡΣΙΚΗΣ) ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΡ....Α ΜΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.Αν 'ολα αυτά δεν πείθουν μερικούς,έχουμε και λέμε:1)συγκριτικά τεστ των 3 Μ3 π.χ του περιοδικού drive 2)τον τεράστιο αριθμό των fan σε ολόκληρο το κόσμο με διαφορά από τα υπόλοιπα Μ3 ιδίως του Ε36 3)εκτός από μερικούς από εμάς στο site που γουστάρουμε αυτό το μοντέλο σας θυμίζω το προηγούμενο επετειακό τεύχος των 4 τροχών γιά τα καλύτερα αυτοκίνητα των τελευταίων 30 ετών, την αναφορά του στο Ε30 και τα σχολιά του.Τώρα όποιος κρίνει ένα αυτοκίνητο με βάση τις επιδόσεις του στις ευθείες προσωπικά για εμένα τον θεωρώ οδηγικά ανώριμο.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟ Ε30 Μ3 ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ- ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Ε36 ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΕΡΙ ΚΟΝΤΡΑΣ ΜΕ 328 ΚΑΙ ΤΟΥΒΛΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑΤΖΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΑΝ ΕΠΙΟΙΚΩΣ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 09-08-05, 03:45
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ygkamoulak
Παιδία γειά σας.Δυστυχώς βλέπω πως από κάποιους το θέμα γελοιοποιήθηκε με διάφορες εκφράσεις όπως "τούβλο" και μπλα,μπλα,μπλα.
Καταρχήν η χρυσή συνταγή μιάς καλής αγωνιστικής κατασκευής η οποία ναι μεν πάει γρήγορα στην ευθεία αλλά και στρίβει είναι:ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΟ ΑΜΑΞΩΜΑ-ΚΟΝΤΟ ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ.Τώρα για το E30 M3 περί στο οποίο και ο λόγος ήταν και παραμένει ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΥΣΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ WRC (ΡΑΛΛΥ ΚΟΡΣΙΚΗΣ) ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΡ....Α ΜΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.Αν 'ολα αυτά δεν πείθουν μερικούς,έχουμε και λέμε:1)συγκριτικά τεστ των 3 Μ3 π.χ του περιοδικού drive 2)τον τεράστιο αριθμό των fan σε ολόκληρο το κόσμο με διαφορά από τα υπόλοιπα Μ3 ιδίως του Ε36 3)εκτός από μερικούς από εμάς στο site που γουστάρουμε αυτό το μοντέλο σας θυμίζω το προηγούμενο επετειακό τεύχος των 4 τροχών γιά τα καλύτερα αυτοκίνητα των τελευταίων 30 ετών, την αναφορά του στο Ε30 και τα σχολιά του.Τώρα όποιος κρίνει ένα αυτοκίνητο με βάση τις επιδόσεις του στις ευθείες προσωπικά για εμένα τον θεωρώ οδηγικά ανώριμο.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟ Ε30 Μ3 ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ- ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Ε36 ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΕΡΙ ΚΟΝΤΡΑΣ ΜΕ 328 ΚΑΙ ΤΟΥΒΛΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑΤΖΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΑΝ ΕΠΙΟΙΚΩΣ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!!!
Πεσταααααααααααααααα
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 09-08-05, 08:52
Το avatar του χρήστη e30
e30 Ο χρήστης e30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-07-2004
Μηνύματα: 28
e30 is on a distinguished road
Εγώ μάλλον είμαι ο τελευταίος που θα πρεπε να μιλήσει μιας και η επαφή μου με τη συγκεκριμένη γκόμενα έγινε πριν ένα χρόνο. Την εβλεπα στους δρόμους αλλα την αγνοούσα (προφανώς δεν είχε τύχει να δω την Μ3 έκδοση). Ήταν σαν τη γκόμενα που βλέπεις αλλά δε της δινεις και τόση σημασία γιατί δε την έχεις γνωρίσει. Όταν όμως πέρσι (που έγινα 18) ήρθε η στιγμή να αποφασίσω για το τί αυτοκίνητο θα αγοράσω έγινε το θάυμα. Κοιτούσα κάτι punto,golf,saxo,106 αλλά κανένα δε με γέμιζε... μέχρι που είδα την Ε30 υπο γωνία!!!!!! Εκεί έγινε το κακό... τρελάθηκα.. μου φύγε η μαγκιά.. είχα δει και αλλα αυτοκίνητα να διπλώνουν όμως όχι έτσι... όχι με τοση μαγκιά.. με τόσο νεύρο. Μίλησα με το μηχανικό μου και κατέληξα στο να ψάχνω μία 1.8 injection. Την ήθελα τόσο πολύ που δούλεψα 12ωρα και 14ωρα στερούμενος εξόδους κτλ για να την αποκτήσω και επιτέλους στις 6 Αυγούστου πέρσι μου είπε το ΝΑΙ. Από τότε πέρασα πολλά μαζί της ... με έχει τρελάνει (σε σημείο θανάτου) όταν άφηνε στρίβοντας τρελα πίσως της Afla 156 1.6,golf 2 1.8, e46 316 (ξαδέρφου),clk cabrio, civic καi άλλα πολλά ειδικά με αυτή την εκπληκτική τρίτη της που τελικίαζει πολύ λίγο μετα τα 160. Και ακόμα δεν νίωθω ότι την έχω μάθει.

Η πλάκα είναι ότι σκεφτόμουν πριν λίγο καιρό να την πουλήσω λόγω δουλειάς (ντρέπομαι) για να πάρω κάτι μικρότερο μιας και η απόσταση Μαρούσι Αιγάλεω δεν είναι για κάθε μέρα αλλά τελικά θα την κρατήσω και θα πω και 10 τραγούδια. Θυμήθηκα τα λόγια του DOCTORA που είπε κάποτε.. γιατί να πηγαίνω στη δουλειά με ένα μικρό αυτοκίνητο μόνο και μόνο για να γλυτώσω βενζίνες κτλ και να μη πηγαίνω με την Μ3 που μου προσφέρει τα πάντα? (περίπου σαυτό το ύφος ήταν). Οκ δεν έχω Μ3 αλλά προς το παρόν αυτό το αυτοκίνητο μου προσφέρει αυτό που μου λείπει...

Έτσι λοιπόν την έχω κατεβάσει Άθήνα και μ'έχω ποιάσει αρκετές φορές να πηγαίνω στο μπαλκόνι απλά για να δώ αυτή την υπέροχη μουρίτσα...

Τι να πω.. ελπίζω να μη σας κούρασα.. απλά ήθελα να σας δείξω το πως νίωθω για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και νομίζω πως είμαι απ αυτούς που θα προτιμήσουν για επόμενο αυτοκίνητο ένα Μ3 Ε30γιατί ρε παιδί μου τα λόγια του doctora δε ξεχνιούνται. Η ζωή είναι μικρή και πρέπει να κάνουμε αυτό που μας αρέσει...
__________________
Δώσε κλότσο να γυρίσει το e30 να σβουρίσει...
:p :p

ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ ΕΧΩ ΑΛΗΤΕΨΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ Μ3 ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΨΕΙ

Μαύρο Μ3 φέρτε μου στο τάφο να με πάτε και με μπαντιλίκια στις στροφές να με μοιρολογάτε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη e30 : 09-08-05 στις 08:55
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 09-08-05, 09:14
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melodic
Τελος αν βρεις ενα xsara wrc homologation παρτο αμεσως......!!!!Σε 20 χρονια αν δεν εχει απειρη χρηματικη αξια μπορει να εχει συναισθηματικη για παρα πολλους ρομαντικους


τα μ3 ε30 που κυκλοφορουν στους δρομους ειναι ιδια με αυτα στις φωτο μου μας πασαρετε τα αγωνιστικα?...

ετσι και εγω δεν εννοω wrc αλλα ενα xoara vts...αλλα εσυ ποσταρεις απλα για να ποσταρεις....
Μονο που ΤΑΚΗ το Xrara vts δεν εχει αυτη την γ@μ#$νη πλακετα που γραφει ποσα κομματια εχουν βγει και ποιον αριθμο εχει εκ του συνολου...το Μ3 Ε30 ετσι ξεκινησε την ζωη του!500 κομματιατο χρονο για να παρει homologation για το DTM....τελος με στεναχωρει το γεγονος οτι φτανεις στο σημειο να ξεφευγεις απο το πνευμα μιας συζητησης και να γινεσαι αγενης πετωντας μια κατα την γνωμη μου τεραστια μ@λ@κι@(καλυτερα πες τα αλλου αυτα...)
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 09-08-05, 09:22
Το avatar του χρήστη Kostas Christ
Kostas Christ Ο χρήστης Kostas Christ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2005
Μηνύματα: 1.140
Kostas Christ has a spectacular aura aboutKostas Christ has a spectacular aura about
Εγω που ειμαι 16 μεχρι τωρα αδιαφορουσα για το αυτοκινητο αυτο μεχρι που καποια στιγμη οδηγησα το 318 του ξαδερφου μου. Αρχικα δεν εντυπωσια στηκα οσο οδηγουσα αργα αλλα οταν φτασαμε σε μια αλανα και μου ειπε να το κανω οτι θελω τα 'παιξα μου 'ρθε ταμπλας κανενα αλλο αυτοκινητο απο οσα ειχα μπει δεν με εχει εντυπωσιασει τοσο και ας μην εχει δερματινα καθισματα κτλ Οταν πηγαινω θεσσαλονικη ( εκει μενει) το πρωτο που κανω ειναι το κατουρημα και μετα πα νω τον πεισω να με παει μια βολτα. Βεβαια οταν μιλησα με τον πατερα μου υποθετικα για το τι αυτοκινητο θα παρω μολις τελειωσω το σχολειο και το ειπα για ενα ε30 με καμια 4000 ευρω μου εδινε τα τριπλα αρκει να μην επαιρνα αυτο το αυτοκινητο που ειναι σκοτωστρα και δεν εχει ....... Που να χτυπιεμαι κατω δεν μου παιρνει κατι τετοιο λεει (εγω θαπαρω που να σκασει)
Αυτα τα πα και ξαλαφρωσα
__________________
A Rhttp://www.gallery.super3.gr/public_html/yabbfiles/Smilies/bulldog.gifI S
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 09-08-05, 09:36
Το avatar του χρήστη e30
e30 Ο χρήστης e30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-07-2004
Μηνύματα: 28
e30 is on a distinguished road
Φίλτατε Κώστα.. σου εύχομαι ολόψυχα να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου. Σκοτώστρες είναι οι άνθρωποι και όχι τα αυτοκίνητα. Με τον τρόπο σου θα τους δείξεις ότι είσαι ώριμος για να οδηγήσεις το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το οποίο είναι δύστροπο και πρέπει να σου πω ότι αμα σου φύγει με πολλά δε μαζευεται που να χτυπιέσαι κάτω. Φυσικά και οι δικοί μου είχαν αντίρησση στο να το πάρω αλλά ευτυχώς για μένα έχω μάθει να ονειρεύομαι ξύπνιος... αυτό το αυτοκίνητο ήταν όνειρο και στο χέρι μου ήταν αν θα το πάρω. Προσωπικά πιστεύω πως όλα τα όνειρα γινονται πραγματικότητα. Υπομονή θέλεί και αγώνα. Αν δεν είσαι σε θέση να το αγοράσεις και να το συντηρήσεις όμως μόνος σου (ασφάλεια, τελή,βενζίνες, service) τότε τα πράγματα είναι δύσκολα.. συμβιβάζεσαι
__________________
Δώσε κλότσο να γυρίσει το e30 να σβουρίσει...
:p :p

ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ ΕΧΩ ΑΛΗΤΕΨΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ Μ3 ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΨΕΙ

Μαύρο Μ3 φέρτε μου στο τάφο να με πάτε και με μπαντιλίκια στις στροφές να με μοιρολογάτε.
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 09-08-05, 10:17
BMWER Ο χρήστης BMWER δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-07-2004
Μηνύματα: 21
BMWER is on a distinguished road
Μαγκες το thread αυτο απο απόψεις περι θαυμασμού του καταπληκτικότερου
εμφανισιακά Μ3 που παρηχθη εξελιχθηκε σε εμφίλιο.........Αμαρτία.
Ολα τα Μ αυτοκίνητα συγκριτικά στις περιόδους που κατασκευάστηκαν αποτέλεσαν σημεία αναφοράς της αυτοκίνησης.Βέβαια μερικοί απο εμας ίσως
και γιατί τότε που το Ε30 Μ3 υπήρχε στο προσκηνιο δεν μπορόυσαμε να το
δούμε ουτε απο την θέση του συνοδηγού να έχουμε κόλλημα εποχής.......
βλέπε 635si και γιαυτο να ήμαστε λίγο ρομαντικοι με τα oldies αλλα super
Ε30 Μ3, χωρίς ασφαλως να μειώνουμε ούτε κατα διάνοια ολα τα υπόλοιπα
μοντέλα Μ.Ολα έχουν τις γεύσεις τους και πιστέψτε με είναι αξέχαστες.
__________________
Η ΓΡΙΑ ΚΟΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ 635CSI RULES
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 09-08-05, 10:32
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ygkamoulak
Καταρχήν η χρυσή συνταγή μιάς καλής αγωνιστικής κατασκευής η οποία ναι μεν πάει γρήγορα στην ευθεία αλλά και στρίβει είναι:ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΟ ΑΜΑΞΩΜΑ-ΚΟΝΤΟ ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ.Τώρα για το E30 M3 περί στο οποίο και ο λόγος ήταν και παραμένει ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΥΣΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ WRC (ΡΑΛΛΥ ΚΟΡΣΙΚΗΣ) ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΡ....Α ΜΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.
Αγαπητέ φίλε.
Αν δεν κάνω λάθος (οι πιο ειδικοί να με διορθώσουν), αυτό που επηρεάζει το πόσο καλό πάτημα έχει ένα αυτοκίνητο (στρίψιμο) είναι ο λόγος μεταξονίου/μετατροχίου και όχι μόνο το πόσο κοντό μεταξόνιο έχει. Και το cinquecento έχει κοντό μεταξόνιο, αλλά δεν στρίβει πιο καλά από μια 5άρα. Επιπλέον, γιατί το τετραγωνισμένο αμάξωμα στρίβει καλύτερα? Μπορείς να μας το τεκμηριώσεις αυτό? Κάτι άλλο μάλλον που παραβλέπεις στον παράγοντα στρίψιμο, είναι και η σχεδίαση της ανάρτησης. Έτσι, το σπάνιο και πρωτοποριακό για την εποχή του Μ3 Ε30, έχει "αστεία" ανάρτηση άν το συγκρίνεις με τη σειρά 1 (παραδείγματος χάριν). Έτσι, ένα νέο 130i με 18άρες θα σε περάσει από πάνω σε οποιαδήποτε είδους στροφή. Γι'αυτό, ας χαλαρώσουμε λιγάκι με το υπερόπλο Μ3 Ε30.

Επιπλέον, στο θέμα του WRC. Στο παράδειγμα που αναφέρεις με το Ράλλυ Κορσικής, είναι ένας "αγώνας που κερδίζει η Μ3 από τις άλλες bmw, αλλά τρέχει μόνη της". Έγινε κάποια άλλη προσπάθεια από νεώτερες bmw για να τρέξει wrc, ώστε να συγκρίνουμε πόσο ικανό ήταν το κάθε αυτοκίνητο?

Τέλος βλέπω, ότι οι φίλοι της Μ3 Ε30 αναφέρουν χαρακτηριστικά που κάνουν το αμάξι να ξεχωρίζει και να είναι κεφάλαιο στην ιστορία του αυτοκινήτου, όπως
1. έχει λίγα κομμάτια
2. θριάμβευσε στους αγώνες
3. στρίβει
4. Έχει την 1η κάτω (και τι έγινε???)

Εγώ προσωπικά (αν εξαιρέσεις τις επιτυχίες στους αγώνες) θεωρώ άλλα πράγματα που είναι άξια θαυμασμού σε αυτό το αυτοκίνητο, για την εποχή που κατασκευάστηκε
1. Τετραπετάλουδος, τετρακύλινδρος κινητήρας, αγωνιστικών καταβολών
2. Σπορ σασμάν
3. Άκαμπτο σασσί
4. Αγωνιστική σχεδίαση (φτερά, πορτ-παγκάζ, προφυλακτήρες, "αεροτομή" στην οροφή)
5. Δυνατά φρένα με ABS (εξαιρετικό το ABS του)
6. Κολλητά μπαρ-μπρίζ
7. Ρυθμιζόμενη ανάρτηση
8. Ενισχυμένα άκρα
9. Έξυπνη σχεδίαση εξάτμισης
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 09-08-05, 13:17
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Thumbs down

Kαλα το thread εγινε ξεφτιλα......
Παιδες οτι και να λετε μιλαει η ιστορια(M3 E30 ).....και οσοι αγαπουν τις ευθειες.....ας παρουν dragster
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 09-08-05, 13:25
Το avatar του χρήστη m3power
m3power Ο χρήστης m3power δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Μηνύματα: 402
m3power is on a distinguished road
εγω παντος το μ3 ε30 το γουσταρω γιατι ειναι πολυ αλητικο αμαξι..κατι σαν το ΧΤ 550 ας πουμε,και οταν θα το παρω (μετατροπη)θα το κανω πολυ τουμπανο μιλαμε!!!!
αυτο που ψαχνω να βρω και να το εχω σαν συλλεκτικο ειναι το alfa romeo velocia!!!αλλα που να το βρεις και αυτο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
m3 30

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.