Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-20, 01:01
panhassiotis Ο χρήστης panhassiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-03-2009
Μηνύματα: 12
panhassiotis is on a distinguished road
Αμορτισερ e46 318ci

Να κανω κι εγω μια ερωτηση σχετικη με αμορτισερ για e46 318ci. Το αυτοκινητο φοραει ελατηρια schnitzer και θελω να βαλω αμορτισερ bilstein. Σε ενα μαγαζι που πηγα για την αγορα τους, μου εδωσε για πισω τον κωδικο 24027243. Για μπροστα δεν πηρα ακομα. Σε αναζητηση που εκανα, ειδα οτι η bilstein τα δινει αυτα για e36. Ρωτησα το μηχανικο μου που τα πηγα να τα βαλει κ μου ειπε οτι δεν εχουν διαφορα απο τον κωδικο για 46. Δεν γνωριζει τη διαφορα που εχουν ουτε ο ιδιος, αλλα ανεκαθεν εβαζαν και τους δυο κωδικους χωρις κανενα προβλημα. Επισης ειδα οτι αυτα ειναι τα b6 performance αλλα δεν εβγαλα ακρη αν ειναι χαμηλωματος ή οχι, οπως επισης δεν γνωριζω αν τα ελατηρια μου ειναι χαμηλωματος. Με λιγα λογια εχω μπλεξει τα μπουτια μου. Οποιος γνωριζει, παρακαλω ας με βοηθησει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-20, 11:07
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τα bilstein τα ''κίτρινα'' βγαίνουν σε 2 τύπους.
Β6 sport για κανονικό ύψος ανάρτησης.
Β8 sprint για χαμηλωμένα από 1.5cm (ελατήρια mpack) μέχρι 3-4cm.

και τα σπορτ (β6) δουλεύουν αλλά προφανώς είναι καλύτερα τα B8 sprint που είναι για χαμήλωμα.

Απλά η δική μου γνώμη είναι ότι τα bilstein είναι για κλωτσιές...και χαλάνε ΠΟΛΥ γρήγορα...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-20, 11:15
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Συμφωνώ ότι τα απλά bilstein είναι λάθος επιλογή λόγω του ότι χαλάνε πολύ γρήγορα.
Για φθηνή λύση θα αγόραζα sachs αμορτισέρ.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-12-20, 13:22
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Καλά για τα μαύρα αντικατάστασης τι να πώ...μόνο για το σωλήνα αν θες να έχεις φτηνό ρόπαλο....

(τα έχει η σέλικα τώρα -χειρότερα από τα μαμά Tokico σε χαρακτηριστικά λειτουργίας και φυσικά ούτε στα όνειρα τους δεν αντέχουν τα 100+χιλ χλμ που φτάνουν τα μαμά- και ονειρεύομαι πότε θα παραγγείλω BC coilover)
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 31-12-20 στις 13:26
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-20, 14:54
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φθηνή λύση θα αγόραζα sachs αμορτισέρ.
Τα πίσω sachs για Ε36/46 ( ίδια είναι ), είναι απαράδεκτα. Πηδάει σαν κατσίκι το αυτοκίνητο. Ακόμα κ με τα super touring τα μπλε. Υπάρχουν πολλές αναφορές στο διαδίκτυο για αυτό.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-21, 17:34
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Εγω να ρωτησω κατι αλλο ? Επειδη παντου βλεπω να λετε για τα μαυρα bilstein οτι ειναι για πεταμα...τα οποια υποτιθεται αντικαθιστουν τα μαμα αμορτισερ τυπου boge τουλαχιστον στα μαμα μη m-pack ε36... τι ακριβως εννοειτε ? Δεν εχουν αντοχη στο χρονο? Ειναι πολυ μαλακά? Ειναι σκληρα ? Εχουν διαρροες? Πηδαει το αυτοκινητο ? Δεν εχουν καλη σχεση ποιοτητας τιμης? Ευχαριστω.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-21, 09:15
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Τα bilstein sprint τα οποία είχα βάλει σε Ε46, σε 10.000χλμ ήταν για αλλαγή, χωρίς διαρροές ή κάποιο άλλο κατασκευαστικό θέμα.
Sachs έχω βάλει σε Ε34, Ε53 και έχω προτείνει και οδηγήσει σε Ε90 και R53 ήταν πολύ καλά για την αξία τους.

Όλα αυτά τα απλά αμορτισέρ είναι για πέταμα σε σχέση με τα εργοστασιακά, αλλά κοστίζουν λιγότερο από το 1/4 της τιμής.
Αντί για ένα αμορτισέρ λοιπόν αγοράζεις τετράδα γνωρίζοντας ότι θα τα αλλάξεις πολύ πιο σύντομα.
Σε ένα αυτοκίνητο το οποίο έχει σχεδόν απαξιοθεί δεν έχει νόημα τα αμορτισέρ να κοστίζουν 2.000.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-21, 10:36
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω να ρωτησω κατι αλλο ? Επειδη παντου βλεπω να λετε για τα μαυρα bilstein οτι ειναι για πεταμα...τα οποια υποτιθεται αντικαθιστουν τα μαμα αμορτισερ τυπου boge τουλαχιστον στα μαμα μη m-pack ε36... τι ακριβως εννοειτε ? Δεν εχουν αντοχη στο χρονο? Ειναι πολυ μαλακά? Ειναι σκληρα ? Εχουν διαρροες? Πηδαει το αυτοκινητο ? Δεν εχουν καλη σχεση ποιοτητας τιμης? Ευχαριστω.
Έχουν υποτίθεται ίδια χαρακτηριστικά λειτουργίας με τα μαμά, αλλά συνήθως δεν τα διατηρούν ούτε για 50.000χλμ (αν δεν βγάλει διαρροή κάποιο πολύ νωρίτερα).
Έτσι και τα κίτρινα sport B6 που είχα βάλει στο Ε46. Ούτε φτηνά ήταν. Καλά αμορτισέρ για 30.000χλμ...μετά ξέρασε το εμπρός αριστερό...
Σημειωτέων ότι το ίδιο ακριβώς συνέβη και με ένα fiat brava 1.6 που είχα...τα μαμά έκλασαν στα 30.000χλμ (δε ξαφνιάστηκα)...έβαλα bilstein b6 sport (ωραία διαφορά για το φιατ, μέχρι να αρχίσει να με λουζει κρύος ιδρώτας μετά από 30-40.000χλμ....)

Ε όχι....είναι ΠΟΛΥ λίγα...όταν σε γενικές γραμμές 80 με 100χιλ. χλμ για να αρχίσεις να νιώθεις ότι κάτι πάει στραβά είναι το σύνηθες σε τοκικο (μαμά Toyota παλιά), KYB, sachs μάλλον τα μάμα στην Ε200 (με 167000χλμ και μόλις είχαν εμφανίσει κόπωση σε αμάξι 1700κιλά)

Τα μαύρα bilstein που έχει η σέλικα μου τώρα (μοντέλο 1992) έχουν 25.000χλμ και νιώθω ήδη διαφορά σε σχέση με όταν πήρα το αυτοκίνητο από φίλο μου prin 15000 (ο υπαίτιος της τοποθέτησης των bilstein)...με τα χιλιόμετρα που κάνω τώρα (30.000χλμ το χρόνο) θα θέλω αμορτισέρ κάθε χρόνο.

Τι να πώ, αφού ρωτάτε, λέμε τη γνώμη μας... Άλλοι λένε με καμάρι ότι βάλανε μπιλσταιν....εγώ όταν μου είπε ο φίλος μου ότι έχει και καινούρια αμορτισέρ μπιλσταιν....κοιτάω από κάτω, βλέπω μαύρα.
Σκέφτομαι...μαζί με τα λάστιχα θα έχουν λιώσει και αυτά...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 05-01-21 στις 10:41
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-21, 11:22
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Από KAYABA σε BMW έχετε εμπειρία; Απλά αντικατάστασης EXCEL-G.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-21, 15:30
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Απ οσο ειχε πει και ενα μελος εδω μεσα, ολα τα αμορτισερ ειναι πλεον απο επισκευη οταν τα αγοραζουμε καινουρια...οποτε λογικα αυτος ειναι ο λογος που δεν βγαζουν χιλιομετρα ενω τα αντιστοιχα πριν 20 χρονια εβγαζαν περισσοτερα. Βεβαια πιστευω οτι ολα ειναι θεμα χρησης...εγω προσωπικα που το προσεχω οσο μπορω απο κοπανηματα και ανωμαλιες δεν ειχα ποτε καποιο θεμα...οπως επισης και ενας φιλος μου που επισης το προσεχει σαν τα ματια του, σε ε46 εχει β6 κιτρινα με λεπτο καλαμι για πανω απο 15 χρονια και μαλιστα με 6ποντα ελατηρια χαμηλωματος...τωρα οτι δεν αποδιδουν οπως καινουρια ειναι σιγουρο αλλα δεν υπαρχουν διαρροες η κοπανηματα και γενικοτερα περιεργη οδικη συμπεριφορα
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.