Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 07-06-09, 12:21
Το avatar του χρήστη alexM
alexM Ο χρήστης alexM δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Μηνύματα: 72
alexM is on a distinguished road
.Για να βαλουμε το θεμα εξατμιση στην σωστη του βαση ( κατα την προσωπικη μου αποψη)
πρεπει να μην συνγχεουμε τον ΗΧΟ με τη ΔΥΝΑΜΗ. ΗΧΟΣ: θα συμφωνησω οτι η ακουστικη ευχαριστηση του καθενος ειναι υποκειμενικη. Προσωπικα δεν συμπαθω τον μπασσο ηχο,ομως με την eisenman ειναι κατι διαφορετικο. ΔΥΝΑΜΗ: για να παρεις δυναμη απο εναν Μ κινητηρα μεσω της εξατμισης πρεπει να επεμβεις σε καταλυτες -χταποδια. Αλλαζοντας μονο τα τελικα παιρνεις απο 0 εως 5 ΗΡ το πολυ. Επεμβαινοντας στους καταλυτες παιρνεις περιπου 20 ΗΡ ενω διαγραφοντας τους προκαταλυτες και με το αναλογο προγραμμα παιρνεις περιπου 50 ΗΡ. Αντικαθιστωντας το resonator με χ-pipe χανεις περιπου 20 ΗΡ.Αλλαζοντας/διαγραφοντας τους καταλυτες δεν γνωριζω για ποσο χρονικο διαστημα θα μπορεις να βγαζεις καρτα καυσαεριων.Οσο αφορα το προγραμα, ο βελτιωτης πρεπει να εχει δυνατη προσβαση στο M DIVISION για τα μοντελα Μ3 ε90-92, Μ5 ε60, Μ6. Για το βαρος της εξατμισης δεν νομιζω οτι χρηζει καποια αναφορα γιατι εχει να κανει με τα εξτρα του καθενος αυτοκινητου. Παρακατω παραθετω το πακετο της akrapovic και το πακετο ενος αλλου βελτιωτη ( δεν αναφερω ονομα για ευνοητους λογους) και θα ηθελα την αποψη σας σε αυτα που ανεφερα.

1. Evolution complete system:
* titanium end muffler, with TÜV
* 4 titanium end tubes, with TÜV
* link pipes (titanium), incl. 100 cpsi Catalysts and Resonators

Hard facts:
* plus 24 HP (at 4620 Rpm)
* plus 35 Nm (at 4890 Rpm)
* minus 23 kg (when compared with stock)

Akrapovic Slip-On Exhaust System for BMW M3 (E90, E92, E93)

End mufflers are also available separately as a slip-on system.

Slip-On System:
* titanium end muffler, with TÜV
* 4 titanium end tubes, with TÜV

Hard facts:
* plus 3 PS (at 7610 Rpm)
* plus 4 Nm (at 5930 Rpm)


2. for the following BMW models:
BMW M3 E90 saloon
BMW M3 E92 coupé
BMW M3 E93 convertible

modifications to standard engine / scope of delivery:
2 pipes (without front catalysts)
new ECU program

technical engine dates:
cylinders 8
bore 92,00 mm
stroke 75,20 mm
effective capacity 3999 ccm
compression ratio 12,0
engine power: max. HP 476 HP/8300 min-1 (BMW M3 V8 series 420 HP 8300 min-1)
max. torque 430 Nm/4500 min-1 (BMW M3 V8 series 400 Nm 3900 min-1)
(The engine has to be factory standard) maximum speed: BMW M3 E92 320 km/h

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 09-06-09 στις 16:31 Αιτία: μορφή post
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-06-09, 10:05
Το avatar του χρήστη merlin_M3
merlin_M3 Ο χρήστης merlin_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Μηνύματα: 330
merlin_M3 has a spectacular aura aboutmerlin_M3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexM Εμφάνιση μηνυμάτων
.Για να βαλουμε το θεμα εξατμιση στην σωστη του βαση ( κατα την προσωπικη μου αποψη)
πρεπει να μην συνγχεουμε τον ΗΧΟ με τη ΔΥΝΑΜΗ. ΗΧΟΣ: θα συμφωνησω οτι η ακουστικη ευχαριστηση του καθενος ειναι υποκειμενικη. Προσωπικα δεν συμπαθω τον μπασσο ηχο,ομως με την eisenman ειναι κατι διαφορετικο. ΔΥΝΑΜΗ: για να παρεις δυναμη απο εναν Μ κινητηρα μεσω της εξατμισης πρεπει να επεμβεις σε καταλυτες -χταποδια. Αλλαζοντας μονο τα τελικα παιρνεις απο 0 εως 5 ΗΡ το πολυ. Επεμβαινοντας στους καταλυτες παιρνεις περιπου 20 ΗΡ ενω διαγραφοντας τους προκαταλυτες και με το αναλογο προγραμμα παιρνεις περιπου 50 ΗΡ.
Συμφωνώ !!!

Το Μ3 κατά την γνώμη μου είναι ένα πάρα πολύ δυνατό αυτοκίνητο. Το κακό για εμένα είναι ότι την δύναμή του την έχει πολύ ψηλά, με αποτέλεσμα χαμηλά να υστερεί (τουλάχιστον σε αίσθηση) και να κουράζει.

Εψαξα και τις δύο λύσεις που αναφέρεις. Είναι παρόμοιου κόστους και σίγουρα και οι δύο είναι αξιόπιστες.

Ο λόγος που με έκανε να καταλήξω στην λύση της εξάτμισης, είναι ότι πιστεύω ότι στο αυτοκίνητό μου έλειπαν 24 άλογα στις 4600 και όχι 56 άλογα στις 8300.

Οσον αφορά τον ήχο, εμένα με ενοχλεί πολύ όσο είναι κρύο, αλλά μου ερέσει πολύ μετά.
Χθές πήγα σε μιά βάφτιση στα Σελλά (ανάβαση Πιτίτσας) κοντά στην Πάτρα. Εκανα το πρώτο ταξίδι με την νέα εξάτμιση και ο ήχος της δεν με ενόχλησε, αν και το φοβόμουν. Πρός μεγάλη μου έκπληξη δεν ενόχλησε ουτε και την οικογένεια...............χαχαχα

Φιλικά
Νίκος
__________________
__________________________________________________ _________________________________
Ο ανώτερος άνθρωπος έχει απαιτήσεις από τον εαυτό του. Ο κατώτερος άνθρωπος από τους άλλους.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-06-09, 10:18
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
merlin M3 εισαι μεγαλος αλητης...ουυυυυυυ!!!
πολυ μου αρεσει!!!!!!!!ευγε λεβεντη μου!!!!
Ειδες τι κανει ο Σλοβενος κουμουνιστης????χαχαχαχαχαχαχα!!!
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-06-09, 10:23
Το avatar του χρήστη alexM
alexM Ο χρήστης alexM δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Μηνύματα: 72
alexM is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ !!!

Το Μ3 κατά την γνώμη μου είναι ένα πάρα πολύ δυνατό αυτοκίνητο. Το κακό για εμένα είναι ότι την δύναμή του την έχει πολύ ψηλά, με αποτέλεσμα χαμηλά να υστερεί (τουλάχιστον σε αίσθηση) και να κουράζει.

Εψαξα και τις δύο λύσεις που αναφέρεις. Είναι παρόμοιου κόστους και σίγουρα και οι δύο είναι αξιόπιστες.

Ο λόγος που με έκανε να καταλήξω στην λύση της εξάτμισης, είναι ότι πιστεύω ότι στο αυτοκίνητό μου έλειπαν 24 άλογα στις 4600 και όχι 56 άλογα στις 8300.

Οσον αφορά τον ήχο, εμένα με ενοχλεί πολύ όσο είναι κρύο, αλλά μου ερέσει πολύ μετά.
Χθές πήγα σε μιά βάφτιση στα Σελλά (ανάβαση Πιτίτσας) κοντά στην Πάτρα. Εκανα το πρώτο ταξίδι με την νέα εξάτμιση και ο ήχος της δεν με ενόχλησε, αν και το φοβόμουν. Πρός μεγάλη μου έκπληξη δεν ενόχλησε ουτε και την οικογένεια...............χαχαχα

Φιλικά
Νίκος
Καλοστο το παιδι απ τα μερη μας!!!!!!.
Αφου φτασαμε να ψαχνομαστε για εξτρα ΗΡ σε Μ3-Μ5 -Μ6,αυτοι που δημιουργησαν την οικονομικη κριση παγκοσμιος ΠΟΛΥ ΣΟΦΑ ΕΠΡΑΞΑΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 29-06-09, 13:04
Το avatar του χρήστη merlin_M3
merlin_M3 Ο χρήστης merlin_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Μηνύματα: 330
merlin_M3 has a spectacular aura aboutmerlin_M3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά έχει αποδειχθεί ότι το Ε92 Μ3 κερδίζει από εξατμίσεις (και από άλλες βελτιώσεις).

Με το καλό να τις "δεχθείς" τις εξατμίσεις.

Προσωπικά έχω μια ένσταση σχετικά με το επίπεδο του θορύβου, ειδικά σε κάμπριο αυτοκίνητο. Αλλά ομολογώ ότι δεν τις έχω ακούσει από κοντά και ότι έτσι και αλλιώς ο καθένας έχει τα δικά του όρια στι θέμα έντασης του θορύβου!
Είχες δίκιο σε όλα.

Το Μ3 χαμηλά έγινε αγνώριστο με την εξάτμιση. Απέκτησε την δύναμη που ήθελα, μεταξύ 2500 και 4500 στροφές. Αλλά το επίδεδο θορύθου στο cabrio ανοιχτό, δεν ήταν αποδεκτό. Σε coupe που την έχω ακούσει είναι αποδεκτός ο θόρυβος και ιδιαίτερα φουντωτικός.

Σήμερα ξαναέβαλα την μαμά εξάτμιση και το αυτοκίνητο από θόρυβο ξαναέγινε γατούλα.
Αλλά τώρα που είδα την δύναμη χαμηλά, μου λείπει περισσότερο.
Εχω αρχίσει να ψάχνομαι για άλλες λύσεις και όποιος έχει καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη.

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται για εξάτμιση Akrapovic σε M3 E92, υπάρχει η δικιά μου, ουσιαστικά καινούργια, με τιμή μεταχειρισμένης.

Φιλικά
Νίκος

Υ.Γ Δεν μπορώ να μην ευχαριστήσω τον Νίκο τον Αλωνησιώτη, ο οποίος έκανε τα δικά μου προβλήματα δικά του και δεν αδιαφόρησε μένοντας στην πώληση τις εξάτμισης.
__________________
__________________________________________________ _________________________________
Ο ανώτερος άνθρωπος έχει απαιτήσεις από τον εαυτό του. Ο κατώτερος άνθρωπος από τους άλλους.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 29-06-09, 13:09
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Σήμερα ξαναέβαλα την μαμά εξάτμιση και το αυτοκίνητο από θόρυβο ξαναέγινε γατούλα.
Αλλά τώρα που είδα την δύναμη χαμηλά, μου λείπει περισσότερο.
...
Δεν μπορώ να πώ οτι δεν σε καταλαβαίνω αλλά τελικά "ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ" !
Μακάρι να έκαναν στο δικό μου...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 29-06-09, 13:30
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
εγω τον καταλαβαινω απολυτα το νικο.
απο ενα σημειο και μετα, αυτα τα πραγματα σε υπερβολη, μαλλον ενοχλουν παρα διεγειρουν τις αισθησεις...
ασε που δεν γινεται για να παρουμε λιγα αλογα, να τσακωθουμε με τους γειτονες και να επιδεικνυουμε αντικοινωνικη συμπεριφορα...
δυστυχως ή μαλλον ευτυχως δεν ζουμε μονοι μας. πρεπει να λαμβανουμε και τους αλλους υπ' οψιν μας.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 30-06-09, 08:41
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merlin_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχες δίκιο σε όλα.

Το Μ3 χαμηλά έγινε αγνώριστο με την εξάτμιση. Απέκτησε την δύναμη που ήθελα, μεταξύ 2500 και 4500 στροφές. Αλλά το επίδεδο θορύθου στο cabrio ανοιχτό, δεν ήταν αποδεκτό. Σε coupe που την έχω ακούσει είναι αποδεκτός ο θόρυβος και ιδιαίτερα φουντωτικός.

Σήμερα ξαναέβαλα την μαμά εξάτμιση και το αυτοκίνητο από θόρυβο ξαναέγινε γατούλα.
Αλλά τώρα που είδα την δύναμη χαμηλά, μου λείπει περισσότερο.
Εχω αρχίσει να ψάχνομαι για άλλες λύσεις και όποιος έχει καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη.

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται για εξάτμιση Akrapovic σε M3 E92, υπάρχει η δικιά μου, ουσιαστικά καινούργια, με τιμή μεταχειρισμένης.

Φιλικά
Νίκος

Υ.Γ Δεν μπορώ να μην ευχαριστήσω τον Νίκο τον Αλωνησιώτη, ο οποίος έκανε τα δικά μου προβλήματα δικά του και δεν αδιαφόρησε μένοντας στην πώληση τις εξάτμισης.
Έχω ακούσει σε φίλο το σύστημα της Hartge από χταπόδια και πίσω (αυτό που περνάει TUV). Ουσιαστικά καταργεί τους δύο καταλύτες και μεταφέρει τους εμπρός στη θέση των πίσω (θα μπορούσα να πω ότι απλά καταργεί τους εμπρός...) με αντίστοιχη μεταφορά των αισθητήρων λάμδα. Ο θόρυβος μέσα στην καμπίνα είναι πολύ διακριτικός, δεν ενοχλεί καθόλου. Όταν με άφησε και το πάτησε, κυριολεκτικά ανατρίχιασα. Πιστεύω ότι θα ήταν οκ αυτός ο συνδυασμός, αλλά καλό θα ήταν να άκουγες εσύ ένα παρόμοιο σύστημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.