Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 06-04-09, 20:50
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Καταλαβαινω φιλε μου απολυτως αυτα που μου λες και αυτα γενικως που οι περισσοτεροι μου λετε, δεν το βλεπω σαν κοντρα μεταξυ μας, σε αυτο το forum ολοι ειμαστε λατρες της αυτοκινησης και πολλοι απο μας λατρες της ταχυτητας, του drift και αγωνιστικων γενικοτερα. Αλλα ολοι ξερουμε και εσυ τις επιπτωσεις του αλκοολ στο αιμα. Βεβαιο σιγουρα ειναι οτι το κρατος τα βλεπει ολα ιδια και ενας δικαστης θα μπορουσε να μου το πει αυτο. Μα τα ειχα τα λεφτα, το πληρωσα και το πηρα, του εβγαλα καρτα καυσαεριων, το περασα ΚΤΕΟ, του πηρα και τα τελη κυκλοφοριας, το δηλωσα στην εφορια και καποια στιγμη το εβαψα και του αλλαξα το μοτερ. Και μετα απο 3 μερες δεν το ειχα γιατι μου το τρακαρε ενας μεθυσενος ο οποιος εφταιγε κιολας. Το αμαξι δεν ειχα σκοπο να το εχω αδηλωτο αλλα λογω της δουλειας μου δεν προλαβα να το κανω αφου δεν ημουνα εδω. Και αυτη ειναι και η αληθεια και ειναι και τεκμηριωμενη. Τωρα γιατι εφοσον το ηξερα οτι ειμαι παρανομος το κυκλοφορησα, εστω και για αυτες τις 3 μερες ειναι αυτο το οποιο με βγαζει φαουλ. Αν πραγματι αυτος ο λογος μαζι με το τριγωνο πεισει τον δικαστη οτι δεν πρεπει να παρω φραγκο απο αυτον που, μην τα ξαναλεμε, εκανε οτι εκανε, και πληρωσω κι'ολας και προστιμο η μπω και φυλακη τοτε τι να πω??
Επισης το δικαστηριο δεν σου λεει φιλε μου τοσα αξιζει, τοσα παιρνεις, στο δικαστηριο κοιτανε τα χαρτια που τους πανε οι δικηγοροι, τα οποια μπορει να ειναι πολλα οπως για παραδειγμα ενας φιλος μου για μια μηχανη αξιας 9000Ε κερδισε 25000 και κρατησε και την μηχανη την οποια δεν την ειδε κανενας εμπειρογνωμονας.
Φιλε Nick μπορεις να διαβασεις τα προηγουμενα post. Απλα δικαστηριο γινεται στη 2η μηνυση την οποια δεν εχω κανει ακομα. Την πρωτη την εχει φαει οπως και το προστιμο και αδεια διπλωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 06-04-09, 23:24
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Παράνομος πάντως δεν ήσουν. Ο νόμος σε καλύπτει για 1 μήνα όπως είπαν και μερικοί πιο πριν. Για το χρώμα δε γνωρίζω. Προσωπικα πιστεύω ότι στο δικαστήριο άμα πας πως θα δικαιωθείς. Ναι φταίει ο άλλος που σε τράκαρε κτλ. Το θέμα όμως που θα πρέπει να σε προβληματίζει είναι οι ασφαλιστικές. Εφόσον δεν το είχες ήδη δηλωμένο, δηλαδή δεν είχες και την καινούργια άδεια στα χέρια σου με τα τωρινά κυβικά και με τους τωρινούς ίππους (για να βγάλουν τους φορολογίσιμους αυτοί) θα σε αποζημιώσουν για τη ζημια που σου κάναν έτσι όπως κοστολογείτε κανονικά.

Κοινώς εφόσον σε τράκαρε από πίσω και απ'ότι διάβασα δεν άρπαξε μηχανή κτλ, θα πρέπει να σε πληρώσουν φανοποιεία και ανταλλακτικά που θα χρειαστεί. Αν το κόστος αυτών περνάει την αξία του αυτοκινήτου, θα σου δώσουν μόνο την αξία του αυτοκινήτου (η αξία είναι για όσο το έχεις ασφαλισμένο). Από εκεί και πέρα για τα άλλα υλικά τα οποία σπάσαν (κιθάρα κτλ) δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά υποθέτω πως αν δεν έχει γραφτεί σε έκθεση αστυνομίας κάτι τέτοιο (δεν ξέρω αν μπορούν να γραφτούν) ή αν δεν ήρθε εμπειρογνώμονας, πως ο δικηγόρος του άλλου θα μπορέσει να ισχυρηστεί ότι θέλει.

Τέλος το πιο βασικό το οποίο αναφέρθηκε πιο πάνω αλλά πολύ δεν το πήρατε στα υπόψην σας. Εσύ φίλε μου άμα πας στα δικαστήρια θα κινήσεις εναντίον την ασφαλιστική του. Πλέον οι ασφαλιστικές όταν ο πελάτης τους είναι υπαίτιος λόγο ποτού, σε αποζημιώνουν κανονικά και κινούνται εναντίον του. Οπότε το θέμα για το αν έχει στο όνομα του πράγματα κτλ άσε την ασφαλιστική του να το σκέφτεται. Πιστεύω πως άμα ρωτήσεις κάποιο δικηγόρο θα στα πει και τα παραπάνω, αλλά πρωτού αρχίζεις να σκαλίζεις τα πάντα ρώτα για το τι γίνεται με την αποζημίωση όταν ο άλλος είναι μεθυσμένος.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 06-04-09, 23:47
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Συναδελφε,πριν 2 χρονια επεσε μια μεθυσμενη πισω μου,σταματημενος σε κοκκινο εγω,επεσε στον μπροστινο μου με αποτελεσμα 4500ευρω ζημια.Περασε αυτοφωρο η λεγαμενη,εγω και ο μπροστινος μου αποζημιωθηκαμε ΠΛΗΡΩΣ απ'τις ασφαλειες μας και αυτες απ'την δικια της ασφαλεια η οποια και κινηθηκε δικαστικα εναντιον της επειτα...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-04-09, 09:02
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Αφού η ασφαλιστική δεν σε καλύπτει σε περίπτωση που ο άλλος είναι υπό επήρεια αλκοόλ, πως σας αποζημίωσε??
Δεν είναι οτι σε αμφισβητώ, απλά εχω την απορία..
Εκτος και αν είχατε εσεις μικτή..Οπότε αλλάζει το θέμα... Πληρώνει εσας και μετά πάει να τα πάρει πίσω από τον άλλον..Και είναι δικό της θέμα και εσείς δεν αναμιγνύεστε... [αν και ο φίλος με το ατύχημα έχει μικτή, ίσως και να ισχύει...αλλά και πάλι ειναι το θέμα του αδήλωτου μοτερ... μπλεγμένη κατάσταση και φοβάμαι οτι θα υπάρξουν πολλά παραθυράκια... και στο τέλος αντι για μαλλί, θα αποκτήσει την κομμωση του μέγιστου Γκουσγκού...]
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 07-04-09, 09:47
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι είσαι παράνομος δεν έχει σχέση με το ποιος φταίει; Πλάκα κάνεις τώρα ή το λες έτσι για να περάσει η ώρα;

Από τη στιγμή που είσαι παράνομος ΔΕΝ πρέπει το αμάξι να κυκλοφορεί.

Αν δεν κυκλοφορούσε όπως ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα έπρεπε να γίνει ο μεθυσμένος ΔΕΝ θα έπεφτε πάνω σε εσένα.

Πάμε άλλη μία.
Κοίταξε κανονικά φταίς εσύ γιατί το αμάξι ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί από τη στιγμή που ΔΕΝ είναι δηλωμένο, σωστά;

Αν ΔΕΝ κυκλοφορούσε ΔΕΝ θα πάθαινε τη ζημιά από τον μεθυσμένο(ο οποίος πιθανότατα θα έπεφτε πάνω στις μπαριέρες), σωστά;

Μα για να αποζημιωθείς πρέπει να βρεις ποιος φταίει! Εσύ ή αυτός, και αν η υπόθεση φτάσει στα δικαστήρια δε νομίζω να έχεις και πολλές πιθανότητες.

Επίσης να έχεις στο νου σου ότι η αξία του αυτοκινήτου (ΟΛΟΥ του αυτοκινήτου) είναι αυτή που λέει ΤΩΡΑ το συμβόλαιο σου, τέρμα πάει και τελείωσε, και αν βγει ΟΛΙΚΗ αυτά τα λεφτά θα πάρεις.

Και σου ξαναλέω ότι όταν έρθει ο εμπειρογνώμονας κατά 99,99999% θα κοιτάξει τα νούμερα από το μοτέρ σου και αν αυτά δεν είναι αυτά που είναι και στην άδεια, δεν έχεις καμία ελπίδα.-
χαζομάρες και να μην ήταν το παλικάρη ο βλάκας ο μεθύστακας θα έπεφτε πάλι σε κάποιον αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 07-04-09, 09:54
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Και η γιαγια μου αν εβγαζε αφρους θα ήταν skip πλυντηρίου...
Και ο φίλος αν ειχε βαλει τριγωνο ισως ο αλλος να μην έπεφτε πανω του...
Και αν ειχε δηλωμενο μοτερ δεν θα γινότανε ολη αυτη η συζήτηση..

Το θεμα δεν ειναι τα "Αν"..Αλλα τι γινεται τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 07-04-09, 10:06
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Το είπαμε αυτό. Πλέον οι ασφαλιστικές σε αποζημιώνουν είτε έχεις μεικτή είτε όχι και τρέχουν τον μεθυσμένο πελάτη τους μετά. Το είχα διαβάσει στα χαρτιά της ασφάλειας μου που ΔΕΝ έχω μεικτή
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 07-04-09, 10:41
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Εγώ θέλω να δώσω λίγο τροφή για σκέψη. Γιατί κάποια πράγματα που διάβασα τα θεωρώ παράλογα. Χωρίς να έχω τις νομικές γνώσεις. Άλλωστε πόσοι από τους νόμους μας είναι παράλογοι?
Δεν μπορεί επειδή έχεις κλεισμένο υμιυπαίθριο και είσαι παράνομος να μην σε αποζημιώσουν σε περίπτωση κατάρρευσης ή βλάβης της κατοικίας σου.
Δεν μπορεί επειδή η τάδε Βουλγάρα-Ρωσίδα είναι έχει παράνομη παραμονή στην Ελλάδα, να την βιάσουν και να μην τρέχει τίποτα.
Δεν μπορεί επειδή τα παιδιά των φαναριών κάνουν παράνομη εργασία να μπορεί ο καθένας να τα σκοτώσει με το αμάξι του.
Και τόσα άλλα.

Μερικά πράγματα δεν μπορεί να συνδεθούν μεταξύ τους,
Δεν μπορεί να φταίει ο φίλος, επειδή άλλαξε μοτέρ και δεν το δήλωσε, να φταίει επειδή ένας μεθύστακας έπεσε πάνω του. Εδώ γίνεται μικροατύχημα και ρίχνουν την ευθύνη στον μεθυσμένο άσχετα αν ο άλλος παραβίασε στοπ ή κόκκινο φανάρι.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 07-04-09, 11:00
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alf_116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θέλω να δώσω λίγο τροφή για σκέψη. Γιατί κάποια πράγματα που διάβασα τα θεωρώ παράλογα. Χωρίς να έχω τις νομικές γνώσεις. Άλλωστε πόσοι από τους νόμους μας είναι παράλογοι?
Δεν μπορεί επειδή έχεις κλεισμένο υμιυπαίθριο και είσαι παράνομος να μην σε αποζημιώσουν σε περίπτωση κατάρρευσης ή βλάβης της κατοικίας σου.
Δεν μπορεί επειδή η τάδε Βουλγάρα-Ρωσίδα είναι έχει παράνομη παραμονή στην Ελλάδα, να την βιάσουν και να μην τρέχει τίποτα.
Δεν μπορεί επειδή τα παιδιά των φαναριών κάνουν παράνομη εργασία να μπορεί ο καθένας να τα σκοτώσει με το αμάξι του.
Και τόσα άλλα.

Μερικά πράγματα δεν μπορεί να συνδεθούν μεταξύ τους,
Δεν μπορεί να φταίει ο φίλος, επειδή άλλαξε μοτέρ και δεν το δήλωσε, να φταίει επειδή ένας μεθύστακας έπεσε πάνω του. Εδώ γίνεται μικροατύχημα και ρίχνουν την ευθύνη στον μεθυσμένο άσχετα αν ο άλλος παραβίασε στοπ ή κόκκινο φανάρι.
Ναι.. Δεν ειπαμε οτι δεν θα αποζημιωθεί...Απλά αυτό είναι το ενα μερος... το άλλο ειναι οτι φταις κ εσυ...
Πχ.. Εχεις κλεισμενο ημιυπαίθριο και παθαίνει βλάβη το σπίτι σου. Η αρμόδια υπηρεσία θα σε αποζημιώσει [για το ΝΟΜΙΜΟ τμημα της οικιας] αλλα παράλληλα θα φας και μια μυνηση τοσο για ανεγερση αυθαιρέτου τμήματος όσο και συντήρηση αυτού... [εφοσον το ψάξει και το βρει κανεις... Αντιστοιχα και στις αλλες περιπτωσεις...
Αρα, στην δεδομενη περιπτωση ο φιλος μας εχει 2 λύσεις
1. Παιρνει τα 2500 και ληγει το θεμα
2. Το παει δικαστικα διεκδικωντας την αξια της μετατροπης. Αλλα λογω της παρατυπίας [δν το λεω παρανομία, αλλα παρατυπια] βγαίνει κ αυτος εκτεθειμένος. Και τον κυνηγαει κ το κρατος [μιας κ χανει λεφτα λογω διαφορας τεκμηριων] και η ασφαλιστικη του..
Εγω επιμενω στο καλλιο 5 κ στο χερι...
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 07-04-09, 11:08
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Τα ιδια λεμε και ξαναλεμε.Το αυτοκινητο ηταν ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ στην ΛΕΑ οποια μηχανη και να ειχε δεν αλλαζε κατι,το αν ειχε τοποθετησει το τριγωνο ειναι οντως θεμα.Τα υπολοιπα(Δηλωση κιν/ρα χρωμα) η μονη που εχει εννομο συμφερον ειναι η πολιτεια και μονο αυτη μπορει να ενεργησει για τα "δεοντα".Σε καθε περιπτωση δεν θα εξετασθουν σε σχεση με το ατυχημα.Το ποσον της αποζημιωσης σιγουρα θα ειναι αναλογο της αξιας του αυτοκινητου την ημερα του συμβαντος.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.